przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/191/06
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
Z DNIA 28 WRZEŚNIA 2006 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Funkcjonowanie i przyszłość Szczecińskiego Dwutygodnika Kulturalnego "Pogranicza".
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Żadnych wniosków nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Funkcjonowanie i przyszłość Szczecińskiego Dwutygodnika Kulturalnego "Pogranicza".


P. Jaromir Gajewski - Dyrektor DK "Klub 13 Muz" - przedstawił informację dot.  wyników kontroli przeprowadzonej przez Urząd Miejski w 2005r., gdzie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie wydawania "Pograniczy". Wyjaśnił, że propozycja powołania stowarzyszenia czy fundacji miało na celu wsparcie finansowe wydawania "Pograniczy". W tej chwili koszt utrzymania czasopisma wynosi 150.000 zł. Problem polega na tym, że co roku następuje zawieszenie w zakresie dofinansowania "Pograniczy".

P. Inga Iwasiów - Redaktor Naczelny "Pograniczy" - wyjaśniła, że finansowanie czasopisma zawsze odbywało się przy pomocy środków pozyskiwanych z zewnątrz m.in przez Ministerstwo i Bibliotekę Narodową. Oczywiście zgodziła się z opinią, że pełne finansowania ze środków  miejskich byłoby dla czasopisma najlepszym rozwiązaniem. Wymieniła sponsorów, z którymi "Pogranicza" współpracowały do tej pory (m.in. Fundacja Batorego, Fundacja Otwarty Kod Kultury, Polskie Radio Szczecin, PKO BP, Unity Line). Podkreśliła, że w kompetencjach Klubu jako wydawcy jest pozyskiwanie środków finansowych, natomiast redaktor czasopisma nie musi znać się na finansach a jedynie redagować czasopismo zgodnie z intencjami miasta. Zwróciła uwagę, że od początku jasne było, że miasto nie będzie finansować całości wydatków, oraz uznano, że najtańszym rozwiązaniem będzie korzystanie z istniejącej już infrastruktury, jaką dysponuje Klub 13 Muz. Stwierdziła, iż powołanie fundacji spowoduje pomnożenie kosztów i przerzucanie obowiązku utrzymania czasopisma na ludzi, którzy pracują nad nim merytorycznie. Zwróciła uwagę, ze rozwój czasopisma zamiast być traktowany jako priorytet jest w tej chwili marginalizowany.

P. Andrzej Oryl - Dyrektor wydziału Kultury i Dziedzictwa Kulturowego - zwrócił uwagę, iż  bezpośrednio z prawa prasowego wynika, że redaktor naczelny także odpowiada za sprawy finansowe a nie tyko wydawca.

P. Sławomir Szafrański - zwrócił uwagę, że "Pogranicza" są od lat najjaśniejszym punktem działalności Klubu 13 Muz i to znanym w całej Polsce. Uznał dotychczasową działalność czasopisma za wartość niepowtarzalną.

P. Andrzej Oryl - przytoczył zapisy prawa prasowego dot. współodpowiedzialności redaktora i wydawcy za sprawy finansowe i zwrócił uwagę, iż podjęta dyskusja nie ma na celu podważania wartości czasopisma a tylko omówienie wyników przeprowadzonej kontroli.

Radna M. Jacyna-Witt - zapytała, co znaczy podniesienie efektywność wydatkowania środków przez "Pogranicza" oraz dlaczego 57% nakładu które zalegają w magazynie nie zostało przekazane np. do szkół?

Wiceprzewodniczący J. Wijas - uznał, że wydawanie "Pograniczy" zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym ma na celu zaspakajanie potrzeb mieszkańców, co jest realizowane przy pomocy środków z podatków. Stwierdził, iż po tylu latach działalności tego pisma, które propaguje i promuje środowiska literackie Szczecina, jedyne wnioski płynące z Wydziału Kultury dot. cięcia wydatków a powinny być stawiane wnioski o zwiększenie środków na ten cel.

P. Jaromir Gajewski - podkreślił, iż nigdy nie powiedział o próbach likwidacji czasopisma, jedynie czego oczekuje to pomocy w zakresie utrzymania stabilności finansowej "Pograniczy". Poinformował, że w celu zwiększenia efektywności zmieniono druk analogowy na cyfrowy, co zmniejszyło koszty druku o 1/3, przekazano zalegające w magazynie numery do bibliotek. Stwierdził, że nigdy nie ingerował w treść czasopisma ani nie zamierza obcinać żadnego  etatu.

P. Inga Iwasiów - stwierdziła, że druk cyfrowy jest niekorzystny, ponieważ jego jakość jest gorsza. Poinformowała, że został także zmniejszony nakład czasopisma a ponadto obie te decyzje zostały podjęte bez wiedzy redakcji. Stwierdziła, iż istnieje realne zagrożenie, że jeżeli partner dystrybucyjny dowie się o obecnym nakładzie czasopismo zostanie wycofane z Empiku. Zwróciła uwagę na fakt, że wiele środków pozyskiwanych przez "Pogranicza", także dzięki osobistym kontaktom wpływają na konto Klubu i z tych środków Klub korzysta. Stwierdziła, że efektywności działalności  pisma nie można obliczać przez pryzmat sprzedanych egzemplarzy a podnoszenie efektywności przez zmniejszenie nakładu.

P. Andrzej Oryl - uznał, że należałoby podjąć działania zmierzające do zmian zapisów w samym statucie Klubu, aby zapisy kompetencyjne były jasne.

P. Piotr Michałowski - przypomniał, że w 1994r. czasopismo powstało z inicjatywy oddolnej, a na jego charakter wpływają bezpośrednio osobowości je tworzące.

P. Inga Iwasiów - złożyła deklarację, że jeżeli atmosfera wokół wydawania pisma nie zmieni się pozytywnie z końcem roku wycofa się z jego redagowania.

Przewodniczący P. Bartnik - uznał, że jeżeli wydawanie pisma zostanie zdefiniowane jako ważne dla miasta, to wszelkie konfrontacje będą możliwe do przetrwania. Poinformował, że Komisja podejmie stanowisko w sprawie "Pograniczy" na kolejnym posiedzeniu.

    


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Żadnych wniosków nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Klimek
Inspektor BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2006/11/25 16:22:18
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2006/11/25 16:22:18
Marta Klimek 2006/10/04 09:32:32
Marta Klimek 2006/09/26 14:20:47
Ewa Peryt 2006/09/21 12:53:20
Marta Klimek 2006/09/15 12:02:17
Marta Klimek 2006/09/15 12:01:49