przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/146/05
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 20 PAŹDZIERNIKA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z dnia 13.10.2005r
3. Funkcjonowanie Miejskiej Izby Wytrzeźwień w Szczecinie.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z dnia 13.10.2005r


Protokół z dnia 13.10.2005  został  przyjety w wyniku głosowania (za-6)


Ad. pkt. 3.
Funkcjonowanie Miejskiej Izby Wytrzeźwień w Szczecinie.


Przewodniczący  Komisji B. Arłukowicz  przedstawił zebranym ideę tego spotkania, powołał się  na artykuł  prasowy Głosu Szczecińskiego, dot. kosztów leczenia osób w stanie nietrzeźwym oraz dowozu tych osób do MIW.

Poprosił o zabranie głosu przedstawiciela Policji - Nadkom. M. Bajora. Komendant powołał się na pismo p. KOm. Miejskiego Policji Z. Furtaka, który stwierdza, że zgodnie z art.40 uchwały o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi-  policja nie dowozi nietrzeźwych do  Szpitali. Natomiast do Miejskiej Izby Wytrzeźwień dowozi policja. Pismo w tej sprawie stanowi zał. do protokołu.

Następnie głos zabrali kolejno przedstawiciele szpitali-

PSK Nr 1- Unia Lubelska-p.dr S. Jaroszewicz- do szpitali przyjmowane są osoby w stanie nietrzeźwym, ale tylko z urazami, które kwalifikują  pacjenta do leczenia. Pacjent nietrzeźwy stanowi dla szpitala koszt, bowiem NFZ nie podpisało z klinikami umowy na leczenie (detox) osób w stanie zatrucia alkoholowego. Pacjent po wstępnych oględzinach- zostaje w szpitalu, bądź-jeżeli się  nie kwalifikuje - wraca do domu lub trafia na MIW. Takie osoby dowozi do szpitala wyłącznie Pogotowie Ratunkowe. Jeżeli chodzi o osoby nieletnie- te w stanie upojenia alkoholowego  przyjmowane są  na oddział pediatrii w klinice.

dyr. Podolak- Szpitala Miejski- sytuacja w szpitalu jest odmienna niż  w klinice- zdaniem pani dyrektor, większość osób nietrzeźwych w mieście dowożona jest do szpitala miejskiego, dowozi ich pogotowie ratunkowe, przyjmują wszystkich. Istnieją b. rzadkie  przypadki odwożenia pijanych do Izby Wytrzeźwień (nieuregulowana kwestia płatności za dowóz ).

Podobnie sytuacja wygląda   w innych szpitalach( Woj. Szpital Zespolony, ul. Arkońska). Pismo dyr. Szpitala przy ul. Arkońskiej- stanowi zał. do protokołu.

Przedstawiciele Pogotowia Ratunkowego zapoznali członków  Komisji  ze statystyką  dot. dowożenia osób w stanie upojenia alkoholowego do placówek służby zdrowia. Poinformowano, że odnośnie dowożenia pijanych- to przepisy wyraźnie mówią, że Pogotowie ma dowozić tylko do placówki służby zdrowia, a nie do Izby Wytrzeźwień.

Radny Trokowski  poruszył kwestię  braku uczestnictwa policji w dowożeniu pijanych do MIW- przypomniał,  ze policja szczecińska otrzymuje od miasta pomoc finansowa na zakup paliwa. W innych, dużych miastach w POlsce, przy dofinansowaniu działań policji - stosuje się aneksy do umów, zawierające klauzulę, że policja ma wozić nietrzeźwych do Izby Wytrzeźwień w zamian za pieniądze na paliwo.

Radny Modrzejewski poruszył sprawę  nietrzeźwych, którzy są  już dowiezieni do szpitala a nie kwalifikują  się  do hospitalizacji- pyta dyrektora Szpitala Miejskiego  co z nimi?

dyr. Jaroszyńska- najczęściej osoby te trzeźwieją  i wracają  do domu, są sporadyczne przypadki wożenia ich do MIW. Ale jest kłopot z finansowaniem przewozu -kto ma płacić za te usługę?. NFZ nie podpisał umów ze szpitalami. Przypadek upojenia alkoholowego, określany jako T-51 nie jest finansowany z NFZ.

Przedstawiciel Pogotowia Ratunkowego poinformował, że placówka ma straty z powodu dowożenia pijanych do szpitali, jeżeli lekarz pogotowia stwierdza tylko upojenie alkoholowe- oddaje delikwenta pod opiekę policji, jeżeli obrażenia- kieruje do szpitali.Stoją  na stanowisku, ze przy MIW powinien powstać  oddział detoxu i tam z całego miasta powinno się  wozić pijanych.

Radny Modrzejewski zwrócił uwagę na fakt, że skoro pogotowie wozi pijanych do szpitali a policja nie  udziela się wcale w tym zakresie- to po co Izba w mieście? jest to dla budżetu miasta dodatkowy koszt utrzymania w wys. 880 tys zł rocznie.

Dyr. Lachowicz zauważył, że po przekształceniu placówki oraz redukcji etatów - budżet Izby  Wytrzeźwień zmniejszył się  z kwoty 954 tys do 880 tys- jest to już  jakaś oszczędność.

Radna Kochańska jest zdania, że policja oraz straz miejska powinna dowozić pijanych do MIW, tak to sie dzieje w innych miastach w Polsce, jest to placówka miejska powołana do tego celu- w chwili obecnej stoi pusta a miasto do niej dopłaca.

Przewodniczacy Komisji zadał pytanie  dyr. Lachowiczowi, czy jest możliwe otworzenie takiego oddziału  np NZOZ z detexem, gdzie NFZ refundowałby tę usługę?

dyr. Lachowicz odparł, że możliwość  istnieje, ale wiąże się  to z dodatkowymi kosztami  dla miasta.

Przewodniczący Komisji stawia wniosek, o powołanie takiej placówki, stanowisko Komisji o treści jak niżej, zostało przegłosowane(za- 3, wstrz-4).

Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej  Rady Miasta Szczecina zwraca się  do  Prezydenta Miasta o przygotowanie  projektu ( w oparciu o analizę finansową oraz koszty funkcjonowania placówki na poziomie roku 2005) przekształcenia  Miejskiej Izby Wytrzeźwień w  SP ZOZ , dla którego organem założycielskim  będzie  gmina miasto Szczecin.

       Zaproponowana  forma placówki,  umożliwiłaby przyjmowanie  pacjentów w stanie zatrucia alkoholowego z obszaru całego miasta, a odciążyłaby w istotny sposób pracę  szpitali, które nie są do tego przygotowane oraz  umożliwi dowóz  pacjentów przez Pogotowie  Ratunkowe.

Propozycje dowozu osób nietrzeźwych do mającej powstać placówki, uzgodnić  należałoby również   z policją  oraz strażą miejską, wzorując się na przykładach innych, dużych miast  w Polsce.

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przewodniczący Komisji zapoznał zebranych z pismem, które wpłynęło  od N ZOZ Przychodnia przy ul. Wiślanej 14. Sprawa dotyczy niezbędnego remontu pomieszczeń oraz przystosowania  tego obiektu do bezpiecznego funkcjonowania. Pismo stanowi zal. do protokołu..

KOmisja postanowiła  zwrócić  się  o wyjaśnienie tej sprawy do dyr. Słoki - MZOG.

Innych spraw nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2005/11/07 12:56:41
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2005/11/07 12:56:41
Anna Myślińska 2005/10/21 09:10:08
Anna Myślińska 2005/10/14 09:36:33
Anna Myślińska 2005/10/07 13:38:49
Anna Myślińska 2005/10/07 13:22:24