przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/67/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 16 GRUDNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Edmund Trokowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 11.12.2003r.
3. Rozpatrzenie sprawy likwidacji Szkoły Podstawowej nr 54
4. Rozpatrzenie sprawy wykupu mieszkań w placówkach oświatowych Miasta Szczecina
5. Rozpatrzenie sprawy ujęcia w planie Miasta pawilonu handlowego przy zbiegu ulic Dobrzyńskiej i Budziszyńskiej
6. Rozpatrzenie protestu w sprawie remontu nawierzchni przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 11.12.2003r.


Protokół z w/w posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie sprawy likwidacji Szkoły Podstawowej nr 54


P. M. Sikorska (SP 54) - zapytała o plany Miasta względem SP 54, jako że z prasy dowiadują się o zamiarach wyburzenia szkoły i przeznaczenia terenu pod rynek. W imieniu Rady Rodziców SP 54 wraziła protest przeciwko likwidacji SP 54. Stwierdziła,  że szkoła w tym miejscu jest potrzebna i powinna dalej istnieć.

P. E. Zabawa (SP 54) - dodała, że budynek przeszedł wiele remontów, a co za tym idzie nakładów finansowych, a obecnie planuje się wyburzenie budynku w tak dobrym stanie technicznym.

P. M. Świerczek (ZNP) - zaapelowała do radnych o rozwagę przed podejmowaniem decyzji w tej sprawie.

P. E. Kucharska (SP 54) - odniosła się do zamierzeń Miasta co do umiejscowienia rynku w miejscu szkoły. Wspomniała, że rynek będzie funkcjonował tylko w miesiącach letnich, poza tym  nie jest to miejsce nadające się na rynek z uwagi na brak jego historycznej zabudowy.

P. I. Rojek - (WOiKF) - wyjaśniła, że pod uwagę zostały wzięte wszystkie szkoły w mieście oraz prognozy demograficzne. Prognozy te wskazują, że SP 54 będzie miała tylko setkę dzieci rozpoczynających naukę w klasie I tj. 4 klasy. Przedstawiła analizy demograficzne z ostatnich lat. Przypomniała, że z SP 54 sąsiadują dwie szkoły o dużo bardziej bezpiecznej drodze do szkoły. Wspomniała, że sprawę można załatwić poprzez czasowe wygaszanie uczniów z tej szkoły, ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami i potrwa to 3 lata.

P. Z. Paszkowski - przyznał, że pomysł rynku w tym miejscu wysunął SCR, bez żadnej konsultacji z merytorycznymi wydziałami UM. Poinformował, że Pan Prezydent powołał w tej sprawie specjalny Zespół do sprawy renowacji kwartału 21. Zrelacjonował ostatnie spotkanie w tej sprawie.  Potwierdził, że nie jest możliwe zrealizowanie projektu umiejscowienia rynku po wyburzeniu szkoły w jednym rzucie. Przedstawił (mapka stanowi załącznik do protokołu)  3 etapy realizacji z podziałem na różne warianty: 1) rewaloryzacja zespołu kamienic wzdłuż ul.  Bogusława i Obr. Stalingradu, wprowadzenie nowej drogi (2004-2006); 2) realizacja wzdłuż ul. Jagiellońskiej - gdzie kolejne etapy będą realizowane co dwa lata, w międzyczasie realizacja kamienic przy ul. Śląskiej i Obr. Stalingradu; 3) etap związany ze szkołą i boiskiem - zachowanie szkoły i terenu rekreacyjnego, budowa parkingu podziemnego pod boiskiem (wariant z zachowaniem szkoły), wprowadzenie funkcji ogólnomiejskiej (wariant z zachowaniem budynku) , wyburzenie budynku szkoły i otwarcie przestrzeni publicznej na ulicę Obr. Stalingradu (wariant bez zachowania budynku szkoły).  

Radny A. Litwiński -  poruszył sprawę braku inwestora, który przeniósłby SP 54 w inne miejsce z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowej funkcji i zasobu pracowników.

P. H. Pietrusińska - przypomniała sprawę deptaku na ulicy Bogusława, który się nie przyjął. Stwierdziła, że taka sama sytuacja będzie mała miejsce z nowym rynkiem.  

P. Z. Paszkowski - poinformował, że  do nowo opracowywanego planu Miasta nie złożono wniosku o zmianę dotychczasowej funkcji przedmiotowego terenu, ale wkrótce może wpłynąć. Jeśli tak się stanie, wniosek o zmianę w planie trafi pod opinię RM.  Uznał, że należy w tej sprawie dążyć do kompromisów tj. połączenia parkingu z funkcją szkoły i rekreacji, do czego będzie przekonywać SCR.

P. M. Zgrych - Dobersztyn (Dyrektor SP 54) - poprosiła o możliwość zapoznania się z projektami zagospodarowania terenu SP 54, jeśli takie się pojawią.

Komisja w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie postanowiła zawnioskować do Pani Prezydent A. Nowak o bieżące informowanie Rady Szkoły przy Szkole Podstawowej nr 54 nt. planów związanych z zagospodarowaniem terenu szkoły.

 


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie sprawy wykupu mieszkań w placówkach oświatowych Miasta Szczecina


P. K. Dutka (WMiLU) - poinformowała, że od zawsze lokale socjalne umiejscowione w placówkach oświatowych tj. szkołach, przedszkolach i żłobkach,  były i są wyłączone ze sprzedaży. Uznała, że należy zastanowić się nad prywatyzacją tych lokali i ich wyodrębnieniem z placówek oświatowych. Na dzień dzisiejszy nie można tych spraw generalizować, a sprawa wykupu tych lokali musiałaby być rozpatrywana zawsze indywidualnie.

P. E. Fronczak-Raś (WOiKF) - przedstawiła historię mieszkań socjalnych położonych w placówkach oświatowych, które od początku są przeznaczane dla woźnych i nauczycieli. Stwierdziła, że nigdy te lokale nie miały charakteru, aby można było je sprzedawać, z uwagi, że  mają wspólne elementy konstrukcyjne, wejścia, ogrzewania i sieci. WOiKF jest za tym, aby raczej likwidować te mieszkania, niż je utrwalać.

Radny A. Litwiński - uznał, że nie należy tworzyć w szkołach nowych wspólnot mieszkaniowych, do których Miasto będzie się zwracać o pozwolenie na wykonanie remontu w budynku. Zawnioskował o odstąpienie od dalszego rozpatrywania tej sprawy i przyjęcia jej tylko do wiadomości.  

Komisja w wyniku głosowania /3-za,3-wstrz./ przyjęła w/w wniosek.  


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie sprawy ujęcia w planie Miasta pawilonu handlowego przy zbiegu ulic Dobrzyńskiej i Budziszyńskiej


P. Z. Paszkowski - poinformował, że zwrócił się w tej sprawie do BBPM, gdzie uzyskał opinię, że przedmiotowa dzierżawa może być przedłużona tylko o rok czasu.  Nowy Plan Miejscowy Zagospodarowania Przestrzennego Miasta, który jest w opracowaniu określi, jakie będzie przeznaczenie tego terenu. Poprosił, aby wnioskodawca złożył wniosek do BBPM w tej sprawie.

Radny A. Litwiński - poradził wnioskodawcy poszukanie terenu zastępczego w sąsiedztwie celem przeniesienia pawilonu.

Wnioskodawca - wyjaśnił, że wszystkie nakłady finansowe zostały włożone w dotychczasowy pawilon,  łącznie z zaciągnięciem kredytu.

Komisja w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie postanowiła przekazać pismo wnioskodawcy do BPPM celem rozpatrzenia i poinformowania wnioskodawcy o sposobie załatwienia sprawy.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie protestu w sprawie remontu nawierzchni przy ul. Jagiellońskiej w Szczecinie


P. I. Miniciel-Waligóra (Wnioskodawca) - poinformowała, że w ostatnim czasie otrzymała kopię z PINB, który stwierdza, że prowadzone roboty na ul. Jagiellońskiej są prowadzone zgodnie z prawem.  Zwróciła się z prośbą o  utrzymanie wizerunku Szczecina w oryginalnym kształcie poprzez zachowanie dotychczasowych płyt chodnikowych ulicy.

P. Z. Paszkowski - poinformował, że nie uratowanie dotychczasowych płyt wiąże się z tym, że położone tam zostaną zwykłe płyty betonowe. Poparł starania wnioskodawczyni co do zachowania obecnych płyt chodnikowych. Dodał, że wyjęte płyty są bardzo trudne do ponownego zamontowania i nie są one wpisane do rejestru zabytków. WUiAB zlecił opracowanie całej strefy konserwatorskiej "A" w Śródmieściu pod względem wymiany i zachowania płyt chodnikowych.

P. P. Świderski - zapewnił, że płyty te nie będą ani zniszczone, ani ukruszone. Są one ładowane za pomocą specjalnych uchwytów, które chronią płyty przed zniszczeniem. Podsumował, że nie ma mowy, aby jakiekolwiek płyty chodnikowe były złomowane, likwidowane i niszczone.

Radny A. Litwiński - zapytał, kiedy podejmowano decyzję, aby przeprowadzić remont chodnika ?

P. P. Świderski - odpowiedział, że w zeszłym roku zadanie to wpisano do planu, a w tym roku Rada Osiedla ponaglała przeprowadzenie tych robót. Dokumentację opracowano w kwietniu tego roku.   

Wnioskodawczyni  poprosiła, aby przy podejmowaniu decyzji o robotach budowlanych chodników  zasięgać opinii organów konserwatorskich.

Komisja w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie postanowiła zawnioskować, aby przy podejmowaniu decyzji o remontach kolejnych etapów chodników  zasięgać opinii organów analogicznych ( m.in. konserwatora zabytków), jak przy pozwoleniu na budowę . 

 


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Edmund Trokowski
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2003/12/18 09:02:18
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2003/12/18 09:02:18
Ewa Peryt 2003/12/17 15:20:02
Ewa Peryt 2003/12/16 13:44:09
Ewa Peryt 2003/12/12 08:25:08
Ewa Peryt 2003/12/12 08:14:24
Ewa Peryt 2003/12/09 11:52:49