przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/123/05
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 6 LIPCA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Juliusz Słowacki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 20 czerwca br.
3. Analiza wykonania budżetu za I-szy kwartał w dziale EDUKACJI.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 20 czerwca br.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 20. czerwca 2005 r. przyjęty został jednogłośnie, bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Analiza wykonania budżetu za I-szy kwartał w dziale EDUKACJI.


E. Masojć - poinformowała o złożonych przez Wydział wnioskach na sesję lipcową dot. korekty budżetu Miasta na rok 2005.  Analiza wykonania budżetu za pierwsze 4 miesiące roku wykazała znaczne przekroczenie wydatków w stosunku do zaplanowanych kwot. Głównymi czynnikami są tu zwolnienia lekarskie, wypoczynkowe i zdrowotne nauczycieli, duża grupa uczniów objętych nauczaniem indywidualnym i obligatoryjne zadanie doskonalenia nauczycieli. Wniosek Wydziału wynika zatem wprost z realizacji zadań ustawowych. Dodatkowym elementem, jakiego nie przewidywał Wydział przy planowaniu budżetu na rok 2005 jest niedawne określenie ośrodków wychowawczych jako placówek feryjnych (decyzja w tej sprawie przekazana została do Miasta w ostatnich dniach przed wakacjami). Wszystko to powoduje, że Wydział Oświaty wystąpił do Kolegium Prezydenckiego o 6,4 mln zł. Decyzją Kolegium przygotowano zmiany w budżecie, w których zaplanowano dofinansowanie Wydziału kwotą 3,2 mln zł.

J. Słowacki - zapytał, jak wygląda struktura wydatków osobowych?

E. Masojć - wyjaśniła, że b. duża kwota w budżecie to etaty tzw. niepedagogiczne, nauczanie indywidualne i ogromna kwota przeznaczona na urlopy zdrowotne.  Wydział szacuje także, iż redukcji ulegnie ok. 150 etatów w tym roku. Analiza wszystkich arkuszy organizacyjnych spowodowała, że w szkołach realizowane są w tej chwili tylko programy podstawowe. Realizacja programów z uczniem zdolnym, językowych czy też autorskich jest wstrzymana. Decyzja o ich kontynuacji bedzie podjęta 1/. września i jest uzależniona od środków finansowych Wydziału.

Poinformowała także o prowadzonych z SEC rozmowami, które być może dadzą oszczędności na ogrzewaniu szkół.

J. Słowacki - uznał, że aktualne problemy finansowe szczecińskiej oświaty są wynikiem nieudanej restrukturyzacji.

E. Masojć - poinformowała,że w dniu wczorajszym miasto otrzymało pismo z Ministerstwa w sprawie naszego protestu na decyzję Kuratora Oświaty dot. likwidacji szkół. Odpowiedź ministra nie odniosła się do meritum sprawy i w uzasadnieniu powtórzyła pismo Kuratora.

S. Lipiński - sytuacje finansową oświaty ocenił jako złą. W Szczecinie jest ona znacznie gorsza niż w innych, porównywalnych miastach. Pomimo to właśnie miasta takie jak Gdańsk, Poznań czy Wrocław już kilka tal temu zaczęły wprowadzać programy naprawcze i restrukturyzacyjne i dzisiaj mają je na znacznie bardziej zaawansowanym etapie. Głównym problemem są wydatki bieżące oświaty. W tej chwili nie ma w budżecie miasta żadnej nadwyżki operacyjnej.  Zapotrzebowanie oświaty na środki finansowe rośnie z roku na rok. Na rok 2006 Wdział wystąpił o środki wyższe o 120 mln niż w roku 2005. Jest to kwota, na którą miasta nie stać, a jej zrealizowanie mogłoby się odbyć jedynie poprzez wyprzedaż majątku lub zaciągnięcie kredytów. Nawiązując do projektu ustawy o rozdzielczości budżetu majątkowego i inwestycyjnego oświadczył, że postawi to Szczecin w bardzo trudnej sytuacji. Konieczne będzie podniesienie podatków i opłat lokalnych.

Jego zdaniem polityka oświatowa musi zmierzać w kierunku inwestowania w remonty szkół (tu dopuszczalne jest zadłużenie na nowe okna, dachy, ocieplenie budynków). Efektem będą oszczędności wydatków na utrzymanie budynków. Dzisiaj na remonty szkół nie ma ani złotówki. Cały budżet wydziału jest przeznaczony na cele osobowe.

I. Bobrek - w uzupełnieniu wypowiedzi jw. przedstawiła i omówiła materiał "Jak dzielić subwencję oświatową" opracowany przez Unię Metropolii Polskich (załącznik nr 3 do protokołu).


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przewodniczący Komisji przedstawił radnym wnioski Rad Osiedli do projektu budżetu Miasta na rok 2006 (załączniki nr 4 i 5 do protokołu).




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Inspektor BRM
 Juliusz Słowacki
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2005/10/13 10:17:31
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2005/10/13 10:17:31
Katarzyna Kamińska 2005/10/03 16:07:29
Katarzyna Kamińska 2005/07/13 10:27:42
Beata Tubacka 2005/06/29 11:29:40