PROTOKÓŁ NR 0063-2/16/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 18 LUTEGO 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Elżbieta Malanowska - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | Analiza sytuacji gospodarczej środowiska kupieckiego w tym min.–
- system ulg i preferencji , czynsze i wykup lokali użytkowych |
3. | Wybór Wiceprzewodniczącego Komisji. |
10. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Zaproponowany porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania / 6-za / jednogłośnie.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Protokół z w/w posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania / 6-za/ jednogłośnie
Ad. pkt. 3.
Analiza sytuacji gospodarczej środowiska kupieckiego w tym min.–
- system ulg i preferencji , czynsze i wykup lokali użytkowych
Przewodnicząca Komisji zapoznała zebranych z wnioskiem Zrzeszenia Kupców w sprawie zmiany uchwały Rady Miasta dot. prywatyzacji gminnych lokali użytkowych (wykup lokali użytkowych) , (pismo stanowi załącznik nr 2 do protokołu ).
Wprowadzenia do tematu dokonał p.K.Gajewski Dyrektor Wydziału Mienia U.M. , który omówił przepisy regulujące zasady gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi (pismo stanowi załącznik nr 3 do protokołu) oraz omówił system ulg i preferencji stosowanych przy wykupie lokali użytkowych (pismo stanowi załącznik nr 4 do protokołu)
Zaproszeni goście w swych wypowiedziach podkreślali , iż nie znają treści znowelizowanej Uchwały Rady Miasta. Ponadto poinformowali, iż w momencie wykupu lokalu użytkowego nie są rozliczane rzeczywiste nakłady remontowe lokalu , ale wg. wyceny biegłego. Ponadto nie zawsze najemca posiadał zgodę dawnych ADM na remont lokalu , otrzymywał ją po zakończeniu inwestycji , co powodował fakt nierozliczenia przez miasto w momencie wykupu wszystkich poniesionych przez niego nakładów.
p. Trzos – wnosi (po raz kolejny) o przedłożenie aktualnego wykazu lokali użytkowych na terenie miasta Szczecina przeznaczonych do sprzedaży.
p. Malanowska –poinformowała , iż zwróci się do ZBiLK z prośbą o realizacje w/w wniosku.
W toku dyskusji radni poruszyli zagadnienia :
p. Jacyna –Witt - poruszyła temat kosztów partycypacji za remont lokalu , czy są one wliczane w ulgę wykupu lokalu użytkowego. Czy istnieje prawna możliwość stworzenia przepisu prawa lokalnego, uwzględniająca ewentualne nakłady poniesione na lokal po zgłoszeniu jego wykupu.
p. Gajewski- ustawa zabrania takich praktyk ( zwłaszcza umowa przedwstępna)
Dodał, iż tylko udokumentowane nakłady wpływające na polepszenie substancji są rozliczanie w cenie wykupu – są to częste praktyki .
p. Kęsik- zwrócił się z zapytaniem do przedstawicieli środowiska kupieckiego , ile kosztuje m2 lokalu użytkowego w nowobudowanym Domu Kupca?
p. Pepliński- cena 1 m 2 – wynosi 8, 4 tys. zł. plus vat , obiekt stracił swój charakter bowiem cena przewyższa możliwości finansowe kupców szczecińskich.
p. Malanowska- zapytała jakie przepisy regulują wycenę wykupowanych nieruchomości.
p. Gajewski- problem ten reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad wyceny nieruchomości oraz zasad i trybu sporządzania operatu szacunkowego. ( Dz. U. z dnia 24 grudnia 2002 r.)
Na tym zakończono dyskusję – komisja powróci do tematu po zapoznaniu się z kompletem dokumentów w przedmiotowej sprawie.
Komisja w wyniku głosowania : za – 6 ( jednogłośnie ) na wniosek radnej
p. E. Malanowskiej podjęła stanowisko o treści :
„ Komisja Rozwoju Promocji i Gospodarki Morskiej wnosi do Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecina p. Leszka Chwata o wydanie broszury skierowanej do szczecińskich przedsiębiorców oraz kupców i rzemieślników informującej o ulgach i preferencjach oraz możliwościach pomocy wynikających z istniejących Uchwał Rady Miasta Szczecina min.:
· Uchwały Nr LV/1240/02 Rady Miasta Szczecina z dnia 16 września 2002 r.
w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy publicznej dla przedsiębiorców
· Uchwały Nr XLI/522/97 Rady Miasta Szczecina z dnia 29 grudnia 1997 r.
w sprawie prywatyzacji komunalnych lokali mieszkalnych, użytkowych, garaży i budynków ( z późniejszymi zmianami )
· Uchwały Nr LVI/1252/02 Rady Miasta Szczecina z dnia 30 września 2002r.
w sprawie utworzenia spółki Fundusz Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Szczecinie
( z póżniejszymi zmianami )
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodnicząca Komisji zapoznał zebranych z treścią następujących pism:
· Zrzeszenia Kupców w sprawie dofinansowania imprezy Święto Chleba
Komisja postanowiła zwrócić się z prośbą o pozytywnie rozpatrzenie wniosku Cechu Rzemiosł Spożywczych w Szczecinie w sprawie pomocy przy organizowaniu w roku 2003 dofinansowania imprezy Święto Chleba organizowanej na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich .
· Pismem Stowarzyszenia Civitas Cristana w sprawie zmiany nazwy ulicy Struga
Komisja w wyniku dyskusji i głosowania :za – 4, przeciw- 2, wstrzym – 1 podjęła stanowisko w sprawie zmiany nazwy ulicy Struga na al. Jana Pawła II
„ Komisja Rozwoju Promocji i Gospodarki Morskiej R.M.
negatywnie opiniuje zmianę nazwy ulicy Struga na al. Jana Pawła II.
UZASADNIENIE
Komisja stoi na stanowisku, iż nazwa „ ulicy Andrzeja Struga” wpisała się trwale w historię naszego miasta . Patron tej ulicy jest jednym z największych prozaików I –szej połowy XX wieku, człowiekiem krystalicznie czystym moralnie. Jego życie to ciągła walka z rystyfikacją –zesłanie w Archangielsku , walka u boku Komendanta Piłsudskiego w Legionach Polskich a następnie objęcie stanowiska Senatora II Rzeczypospolitej. Jego znakomite dzieła to „Ludzie podziemni” (cykl antycarskich opowiadań o rozterkach polskich konspiratorów)..
W Warszawie istnieje i działa bardzo aktywne Muzeum Andrzeja Struga , oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza , które chroni spuściznę po wielkim pisarzu , gdzie jest przechowywane osobiste błogosławieństwo Ojca Świętego przesłana dla jego żony Nelly Strugowej.
Ponadto koszty ponoszenia zmian nazwy ulicy zarówno przez przedsiębiorców jak i miasto są zbyt wysokie . Komisja zwraca również uwagę na fakt, iż problemy zmian nazwy ulic w obecnej trudniej sytuacji gospodarczej i społecznej miasta ,nie są tak znaczące aby w chwili obecnej podlegały wznowieniom.
Mając na uwadze powyższe komisja wnosi jak wyżej. „
Komisja po zapoznaniu się z pismem p. Krystyny Gożlińskiej w sprawie zmiany uchwały RM w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego ( z późniejszymi zmianami) dot. uwzględnienia osób bezrobotnych w przejazdach środkami transportu zbiorowego z przyjęciem dodatkowych warunków –postanowiła zwrócić się z prośbą o przedłożenie opinii( z uwzględnieniem ilości bezrobotnych , skutków finansowych dla budżetu miasta ) do ZD i TM , MOPR-u, PUP.
Komisja na wniosek radnego p. P. Kęsika postanowiła zwrócić się do Prezydenta o zlecenie na zewnątrz audytu sprawozdania finansowego za rok 2002 Szpitala Miejskiego w Szczecinie ( za- 4, wstrzym.- 3 ) .
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Inspektor BRM | Elżbieta Malanowska |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2003/11/04 12:24:48
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2003/11/04 12:24:48 | |
Marta Klimek | 2003/04/07 11:53:09 |