PROTOKÓŁ NR 0063-2/19/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 11 MARCA 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Elżbieta Malanowska - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji. |
3. | c.d dyskusji Gospodarka mieniem na terenie miasta i plany dot. sprzedazy w tym
- nieruchomości gruntowe - lokale użytkowe - budynki |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Proponowany porządek obrad przyjęty został w głosowaniu - jednomyślnie.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 04.03.03 przyjęty został w głosowaniu - jednomyślnie.
Ad. pkt. 3.
c.d dyskusji Gospodarka mieniem na terenie miasta i plany dot. sprzedazy w tym
- nieruchomości gruntowe
- lokale użytkowe
- budynki
M. Jacyna - Witt - zapytała, na jakich zasadach są finansowane remonty generalne kamienic? Jak wysokie są czynsze w tych kamienicach?
G. Szotkowska - jako samodzielny podmiot gospodarczy Zarząd STBS podjął próbę zmiany finansowania remontów generalnych tak, by właściciele pokrywali całość kosztów remontów. Sposób finansowania zmieniany był ewolucyjnie, nasze własne inwestycje prowadzone były w ten sposób, że spółka zaciągała kredyty na modernizację, przebudowę i rozbudowę. Lokale były opróżniane, lokatorzy wyprowadzani do lokali zamiennych. Ok. 30% kosztów remontu to to nakłady własne, 70% - kredyty. Spółka nie jest dysponentem żadnego z mieszkań, wszystkie są w dyspozycji Gminy Szczecin - dysponentem jest Wydział Mieszkalnictwa. Spółka rozpoczęła także wykupowanie lokali od dotychczasowych właścicieli szczególnie w tych budynkach, gdzie był jeden lokal własnościwoy - ponieważ na każde działanie konieczna jest zgoda tego własciciela i jego partycypacja w kosztach remontu. Do tej pory wykupilismy 3 lokale i jesteśmy włascicielami całych dwóch budynków. Przy ul. Pocztowej 28 żaden z dotychczasowych lokatorów nie wrócił do mieszkania, te lokale zostały przekazane do Wydziału Mieszkalnictwa i on je rozdysponował. Mieszkania są wynajmowane na zasadach TBS, bez możliwości ich wykupienia ze względu na zaciągnięte kredyty. Ad. wysokość czynszu - stawka jest taka jak w TBS. Poinformowała, że jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie tych remontów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach programu "Odnowa miasta".
M. Jacyna - Witt - czy kredyty zaciągniete w KFM mogą być spłacone wcześniej?
G. Szotkowska - umowa przewiduje taką możliwość, ale to bank podejmuje tu ostateczną decyzję.
M. Jacyna - Witt - czy gdzieś w Europie jest stosowany podobny system renowacji starej substancji miasta?
G. Szotkowska - we Francji funkcjonują TBS-y, które działaja dokładnie tak samo jak system w Polsce. Podobnie jest w Holandii i wielu innych państwach. Pomysł nie jest nowatorski, ma wieloletnia tradycję. Szczeciński TBS w ramach wymiany doświadczeń kontaktuje się także z odpowiednikami w Schwedt i Bremen. Wszędzie występują i prywatne i gminne spółki. Podkreśliła, że istniejący w Polsce układ mieszany: wspólnoty mieszkaniowej złozonej z własności prywatnej i gminnej, jest praktycznie niespotykany w Europie.
M. Jacyna - Witt - uznała, że brak jest w mieście polityki mieszkaniowej: budujemy "Kwartały Turzyńskie", "Kwartały Bogusława", remontujemy ul. Pocztową i J. Ch. Paska. Dobrze by było, aby Prezydent wyraźnie określił, politykę miasta w tym zakresie.
G. Szotkowska - wynika to z faktu realizacji tych zadań przez kilka podmiotów. Moim zadaniem jest dokończenie renowacji kwartału 27 i 33. W kwartale 36 remonty budynków odbywają się na innych zasadach: realizujemy je przy udziale środków z Unii Europejskiej przekazujemy mieszkania bez dodatkowych nakładów ze strony Miasta.
P. Kęsik - zapytał, jak są rozliczanie działki wnoszone przez gminę do spółki? Na jakich zasadach jest określona wysokośc partycypacji gminy?
G. Szotkowska - działki zawsze sa b. rzetelnie wyceniane i podnoszą kapitał spółki, na podstawie którego bank udzielajacy kredytu nalicza dla spółki środki. ad. wysokość partycypacji gminy - ustawa o niektórych formach wspierania budownictwa mieszkaniowego określa jedynie górny limit kredytu. Jest możliwość kredytowania mniej niż 70% wartości inwestycji przy większym udziale Miasta. W budynkach przy ul. Kleeberga kredyt jest na 46% inwestycji i tam jest czynsz komunalny. Obecne analizy finansowe wskazują, że przy kredytowaniu 50% inwestycji i 50% wkładzie gminy, jest możliwe wykonanie budynku z czynszem na poziomie gminnego i założeniu spłaty w tym kredytu.
P. Kęsik - czy w budżecie ZBiLK wydzielone są środki finansowe na prowadzenie remontów?
K. Flaga - Gieruszyńska - na konserwacje: 11 mln zł, na remonty bieżące 3,5 mln. i na remonty kapitalne 11 mln..
E. Malanowska - jak to się ma do wypracowanych przez Wydział środków?
K. Flaga - Gieruszyńska - wszystko zależy od ściągalności czynszów. W ubiegłym roku proporcie były jak 1:1.
P. Jania - ad. budynek przy ul. Malczewskiego 36 - opisany w prasie budynek i ogrom jego dewastacji wskazuje, że nie potrafimy zadabać o to, co już mamy.
K. Flaga - Gieruszyńska - budynek jest przeznaczony do wyburzenia już od kilku lat i wraz z przynależnymi do niego dwiema działkami zostanie wystawiony na sprzedaż.
B. Trzos - czy jest takich budynków więcej? Czy nie można by budynków przeznaczonych do rozbiórki, których stan techniczny jest dobry, na okres przejściowy (tj. do chwili rozstrzygnięcia przetargu) zagospodarować dla najbardziej potrzebujących? Np. świetlice środowiskowe, bezdomni, samotne matki z dzieckiem? Pozwoli to na utrzymanie standardu do chwili zawarcia umowy kupna - sprzedaży.
K. Flaga - Gieruszyńska - na dzień dzisiejszy jest 37 budynków do rozbiórki. Jest stworzony harmonogram tych prac, w tym roku będzie rozbieranych 21 budynków. Uważa, że lepiej by było gdyby były one sprzedawane wraz z gruntami i koszty rozbiórki były przenoszone na nabywcę. Na dzień dzisiejszy jest kilkanaście budynków, które są dozorowane, bo nie ma jeszcze ostatecznej decyzji dot. ich przyszłości. Zobowiązała się do dostarczenia ich wykazu wraz z opisem technicznym.
P. Kęsik - ad. wykazy nieruchomości przygotowywane przez Wydział Mienia - czy zasadnym jest obciążąnie każdego nowego najemcy zadłużeniem poprzedniego najemcy, które jest nieściągalne?
K. Flaga - Gieruszyńska - jest to możliwe tylko przy sprzedaży całego przedsiębiorstwa lub za zgodą nowego właściciela.
K. Gajewski - uchwała Rady Miasta obowiazuje nas do sprzedaży lokali wolnych od wad prawnych i cywilnych.
W tym momencie przewodniczenie komisji przejął jej Wiceprzewodniczący - Piotr Kesik
M. Jacyna - Witt - jakie są zasady przydziału mieszkań w budynkach remontowanych przez TBS?
B. Krzeszowiak - Strategia Rozwoju Miasta obliguje Wydział Mieszkalnictwa do opracowania polityki miasta w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Pracujemy nad tymi zapisami, przedstawimy je do akceptacji Radzie Miasta na jednej z najbliższych sesji. Jesteśmy także zobligowani do uchwalenia wieloletniego programu gospodarwoania mieszkaniowym zasobem gminy. Ad. zasiedlanie lokali wyremontowanych - podstawą jest wyrażenie zgody przez najemcę na 4% czynsz i obowiazek wpłacenia kaucji. Przydział następuje zgodnie z priorytetami: 1 - z tytułu lokali zamiennych (budynki do rozbiórek i renowacji przy spełnieniu warunków dochodowych) za zgodą lokatora, 2 - potem lokal jest proponowany osobie, która ma lokal komunalny i jest zainteresowana przejściem na lokal TBS-owski i 3 - na końcu: kolejka oczekujących na lokale TBS.
P. Jania - złożył wniosek formalny stanowiący załacznik nr 3 do protokołu o treści:
Komisja Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej wnioskuje do Wydziału Mienia o wyjaśnienie przyczyn dewastacji lokalu komunalnego przy ul. Malczewskiego 36.
Wniosek przyjety został w głosowaniu:
za- 6 jednomyślnie
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Inspektor BRM | Elżbieta Malanowska |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2003/03/04 12:11:37
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2003/03/04 12:11:37 |