przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/29/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 18 CZERWCA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Podsumowanie posiedzenia wyjazdowego do Domów Pomocy Społecznej
4. Stan zaawansowania i przygotowań do realizacji zadania "Kolonie socjoterapeutyczne dla dzieci"
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja w wyniku glosowania (za-8 ) przyjęla zaproponowany porządek posiedzenia.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania (za7, wstrz-1) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 11.06.2003r


Ad. pkt. 3.
Podsumowanie posiedzenia wyjazdowego do Domów Pomocy Społecznej


Komisja podsumowała posiedzenie wyjazdowe do Domów Pomocy Społecznej, jako pierwszy zabrał głos pan dyr. Guranowski-Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej.

Dom Pomocy Społecznej-ul.  Broniewskiego- planuje się zwiększenie o 14 dodatkowych miejsc oraz uruchomienie Osrodka dla chorych na Alzheimera. Jest juz opinia Wojewody w tej kwestii. Jeżeli chodzi o DPS na ul.Kruczej- konieczne jest dokończenie inwestycji, ale w chwili obecnej brak jest pomysłu na docelowe wykorzystanie wyremontowanej częsci domu. Adaptacja powinna być zrobiona zgodnie z jego  docelowym przeznaczeniem.

Radna Grazyna Kochańska poruszyła kwestię braku domu opiekuńczego dla osób psychicznie chorych, lista osób oczekujących na miejsca w DPS jest b. długa. Radna uważa, że idealnym miejscem dla tych chorych jest Dom Pomocy Społecznej na ul. Broniewskiego. Postawiła wniosek, aby podopiecznych z DPS na ul. Broniewskiego przenieść do wyremntowanej części na ul. Kruczej, a osoby psychicznie chore umieścić  na Broniewskiego. Wniosek radnej, stanowi załacznik do protokołu.

Radna Lubińska przypomniała, że w DPS na ul. Romera zaniżone są  standardy dotyczące zatrudnienia pracowników socjalnych. Należałoby pomysleć  o zwiększeniu tam etatów.

Dyrektor Guranowski  potwierdził trudną sytuację  kadrową w DPS na ul. Romera. nie widzi formalnych pzreszkód, aby o te etaty wystapić.

Komisja w wyniku dyskusji, podjęła nastepujące stanowisko (za-8- jednogłosnie):

          Komisja  Zdrowia i Pomocy Społecznej RM Szczecina  wnosi o zwiększenie ilości etatów  opiekuńczo-terapeutycznych (obecnie wskaźnik zatrudnienia wynosi 0,26 a powinien wynosić 0,7)  w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Romera 21/29.

Nastepnie Komisja przegłosowala (za-8- jednogosnie) w sprawie koncepcji zagospdarowania nieodanej częsci pomieszczeń na ul. Kruczej.(wniosek radnego Modrzejewskiego, stanowiący załącznik do protokołu):

  Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej wnosi do Prezydenta Miasta o pilne  wystąpienie do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o przydział  z rezerwy budżetowej na 2003 roku,  środków  na dokończenie inwestycji pn. "Dom  Pomocy Społecznej , ul. Krucza 17".

oraz przyjęła w formie stanowiska, wniosek zgłoszony  pzrez radną Kochańską (za-8- jednogłośnie) w brzmieniu:

  Komisja  Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina wnosi o uwzględnienie  w pracach  nad budżetem 2004r. środków na dokończenie inwestycji "Dom Pomocy Społecznej, ul. Krucza 17".      Po dokończeniu wspomnianej inwestycji, pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej  przy ul. Broniewskiego 4/6 będzie mozna przenieść do Domu Pomocy Społecznej na ul. Kruczej, natomiast  w budynku przy ul. Broniewskiego  otworzyć  DPS na osób psychicznie chorych.

Radna  Masłowska zgłosiła wniosek o zagospodarowanie i uporządkowanie terenu wokół DPS przy ul. Kruczej. Wniosek w formie stanowiska  został przyjęty w wyniku głosowania (za-8) w brzmienu:

 Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina wnosi o pilne (do końca 2003 roku)  uporzadkowanie i zagospodarowanie terenu z zielenią  wokół posesji Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kruczej 17. Zagospodarowanie tego terenu pozwoli  podopiecznym na spędzanie wolnego czasu w przyjemnym otoczeniu (brak jest na terenie ośrodka jakiegokolwiek parku lub ogrodu).

 

 


Ad. pkt. 4.
Stan zaawansowania i przygotowań do realizacji zadania "Kolonie socjoterapeutyczne dla dzieci"


Komisja zapoznała sie z informacją pisemną, przekazaną przez  dyr. Guranowskiego, dotyczacą organizacji kolonii dla dzieci i młodziezy z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. Informacja pisemna stanowi zlacznik nr 6 do protokołu.

Wypoczynek ma zostać  zorganizowany zgodnie z uchwałą Rady Miasta dotyczącą  karty współpracy z organizacjami pozarządowymi (propozycje zostały złożone, Wydział czeka na oferty, na określone zadania będą zawarte kontrakty - kryterium będzie m.in. jak najkorzystniejsza oferta cenowa). Komisja Zdrowia będzie na bieżąco informowana o w/w ofertach.

Komisja podniosła problem zbyt późnego rozpatrywania wniosków, zgodnie z procedurami, chcąc realizować  założenia "Karty współpracy" - dzieci pojadą na kolonie dopiero w sierpniu.

Dyr. Guranowski obiecał,że Wydział będzie pracować  tak, aby maxynalnie skrócic terminy proceduralne i aby dzieci mogły skorzystac z wypoczynku jak najszybciej. 

Radna Kochańska  analizowała kwstie wyjazdu na wypoczynek pn. "Szczecin-rodzinom" jest to kontynuacja rozpoczętego już  programu, środki  przeznzczone na w.w wypoczynek- 200 tys zł. Pyta kto będzie realizowac ten wypoczynek?

Otrzymała informacje od dyr. Guranowskiego, że realizować  ten program będzie p.Lucyna  Szawdyn, która jest psychologiem, opracowala ten program, został on wysoko oceniony. Zostanie z nią  podpisana umowa-zlecenie na wykonanie tego zadania.  Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej został powołany do przeprowadzenia klasyfikacji dzieci i nadzoru  nad całości  programu.

Radny Trokowski zawnioskował, aby Wydział  Zdrowia  dostarczył listę   dzieci wyjeżdzających na kolonie oraz adresy (miejsca) gdzie będą  organiowane kolonie.  Komisja na poprzednim posiedzeniu, podjęła decyzje o skontrolowaniu w/w w trakcie trwania wypoczynku.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2003/06/06 09:52:56
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2003/06/06 09:52:56