przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-9/29/03
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI INWENTARYZACYJNEJ
Z DNIA 10 WRZEŚNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Henryk Jerzyk - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Spotkanie z mieszkańcami Osiedla Rzemieślniczego przy ul. Ofiar Stutthofu w Szczecinie w sprawie złożonej petycji o zmianę granic miasta i przyłączenie osiedla do Gminy Police.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /12-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Spotkanie z mieszkańcami Osiedla Rzemieślniczego przy ul. Ofiar Stutthofu w Szczecinie w sprawie złożonej petycji o zmianę granic miasta i przyłączenie osiedla do Gminy Police.


Przewodniczący Komisji H. Jerzyk -  poinformował, że zadaniem Komisji na wstępie jest określenie czy Miasto Szczecin jest zainteresowane przejściem osiedla pod Gminę Police. Na dzień dzisiejszy pewne jest, że stan władania wskazuje, że osiedle leży w granicach Miasta Szczecina.

P. B. Grabowski (przedstawiciel wnioskodawców) - odczytał członkom Komisji raport dot. obecnej sytuacji Osiedla Rzemieślniczego przy ul. Ofiar Stutthofu (stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - podsumował, że raport jednoznacznie wskazuje, iż największe zarzuty dot. spraw komunalnych i infrastruktury. Poprosił o głos Dyrektora ZDiTM.

P. T.  Świderski (ZDiTM) wyjaśnił, że utwardzenie drogi bez uprzedniego odwodnienia nie jest możliwe. Można przygotować koncepcję odwodnienia i wprowadzić realizację tego zadania do wieloletniego planu inwestycyjnego, jednak podmioty gospodarcze funkcjonujące na tym osiedlu powinny zgodnie z ustawą o drogach partycypować w kosztach.

P. I. Mikiewicz (WIM) - dodał, że prace na Wieloletnim Planem Inwestycyjnym zakończą się w listopadzie.

P. R. Wójcik (ZWiK) - odniósł się do problemu wody na osiedlu. Następnie przybliżył historię podłączenia sieci wodociągów polickich, które dostarczają wodę na osiedle i w związku z tym nie ma możliwości dostawy wody przez szczeciński ZWiK. Wyjaśnił, że to polickie zakłady są obowiązane do wywożenia ścieków, jako że dostarczają tu wodę. Zobowiązał sie do przeprowadzenia rozmów w tej sprawie z zakładem wodociągów Police. Natomiast w sprawie kanalizacji deszczowej będzie rozmawiał z Dyrektorem Bartnikiem.

P. P. Grejć (Rejonowy Urząd Poczty) - wyjaśnił, że osiedle jest obsługiwane przez rejon Police, ponieważ jest to bliżej i korzystniej dla mieszkańców. Jeśli jest wola formalnej zmiany rejonu poczty to na pewno ucierpią na tym mieszkańcy.

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - przypomniał, że odpowiedzialność wszelkich decyzji w tej sprawie leży po stronie władz Miasta Szczecina, ale obecna sytuacja osiedla musi bezwzględnie ulec zmianie.

P. M. Góźdź (wnioskodawca) - zwrócił się do Komisji o zapewnienie podmiotom gospodarczym normalnych warunków do prowadzenia działalności. Kanalizacja jest niezbędna. Zapytał, czy Gmina Police jest w stanie zabezpieczyć potrzeby mieszkańców i firm na osiedlu, czy jest chętna przejąć osiedle i jego potrzeby. Dodał, że właścicielom firm jest wstyd przed zagranicznymi kontrahentami, ale nie są w stanie pokryć tak dużych kosztów inwestycji. Poprosił o deklarację Gminy Szczecin i Police w tej sprawie. Zapytał, ile potrwa ewentualne przejęcie osiedla ?

P. B. Grabowski - odczytał ustawę o drogach, w tym fragment o utrzymaniu dróg wewnętrznych, gdzie za ich utrzymanie odpowiada zarządca. Zapytał, dlaczego Miasto ma zamiar obciążać kosztami za drogę podmioty gospodarcze, skoro ustawa mówi całkiem inaczej ? Poruszył problem przesyłania przesyłek pocztowych, które są odsyłane z powodu błędnych kodów pocztowych.

P. L. Pietrzyk - dodał, że coraz więcej firm upada na osiedlu. Zapytał, ile jeszcze firm musi zostać zlikwidowanych, aby problem w końcu został rozwiązany.

P. Diakun (Burmistrz Gminy Police) - zdementował informacje, że pragnie odebrać osiedle Gminie
Szczecin. Wyjaśnił, iż sami mieszkańcy osiedla zgłosili ten problem, gdzie Gmina Police może przejąć osiedle, ale jest to ciężka procedura i decyzja w tej sprawie leży po stronie Gminy Szczecin. Jeśli będzie możliwość przejęcia osiedla to pomoże w tej sprawie. Wspomniał o walorach historycznych osiedla i planach utworzenia muzeum.

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - stwierdził, że tą sprawa powinna sie zająć Komisja Kultury.

Radny J. Modrzejewski - podsumował, że Gmina Szczecin wraz z Gminą Police muszą podjąć jedną podstawową decyzję - czy osiedle ma pozostać w granicach Miasta Szczecina, czy ma je przejąć Gmina Police. Bezwzględnie wymaga unormowania sprawa kanalizacji, dróg i poczty. Dalsze rozmowy w tych kwestiach muszą być prowadzone bez względu pod jaką Gminę będzie podlegało osiedle.

Radny B. Trzos - zasugerował spotkanie władz Miasta Szczecina z Burmistrzem Polic w tej sprawie, zapytał kto zdaniem Burmistrza Polic powinien być inicjatorem tego spotkania ?

P. Diakun - uznał, że Miasto Szczecin. Dodał, że Gmina Police od lat dobrze współpracuje z władzami Szczecina na warunkach partnerskich.

Radny T. Pliszczak - stwierdził, że skoro ustalany jest dopiero budżet na przyszły rok, warto określić kwotę niezbędną na realizację potrzeb osiedla.

P. B. Grabowski - przypomniał, że kwota oszacowana przez Prezydenta Trzcińskiego opiewa na 6.100.000 zł.

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - podsumował, że propozycje konkretnych działań zostaną przedstawione za 2 tygodnie, a za miesiąc Komisja ponownie powróci do sprawy z jednoczesnym uczestnictwem wnioskodawców oraz władz Miasta Szczecina i Gminy Police, zakładając, że do tego czasu władze obu Gmin podejmą konkretne postulaty.

P. Manikowska (wnioskodawca) - dodała, że większość mieszkańców i podmiotów gospodarczych pragnie przejść do Polic i nawet jeśli procedura przejścia będzie trwała parę lat to nie zwalnia to Miasta Szczecina od pełnienia obowiązków dbania o osiedle. Wspomniała o problemie urzędu celnego, który jest blisko w Policach, a firmy muszą załatwiać swoje sprawy w Lubieszynie.

P. Cześniewicz  (wnioskodawca)  - obiecał, że nastąpi wzrost zatrudnienia w firmach funkcjonujących na osiedlu, jeśli tylko przedstawione problemy zostaną rozwiązane.

Dodatkowo mieszkańcy osiedla zgłosili problem zalewanych bloków przez wodę deszczową, gdzie mieszka 7 rodzin.

P. B. Garbowski - w imieniu wnioskodawców podziękował za spotkanie.

 


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Henryk Jerzyk
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2003/09/03 12:54:54
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2003/09/03 12:54:54