PROTOKÓŁ NR 0063-6/11/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 6 LUTEGO 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Sytuacja osób bezdomnych- "pogotowie zimowe"- zabezpieczenie miejsc noclegowych na okres zimy. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
5. | Zamknięcie obrad. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie porządek obrad, który został przyjęty w wyniku głosowania: (za- 6- jednogłośnie).
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
W wyniku głosowania (za- 6) Komisja przyjęła protokół z posiedzenia komisji z dnia 30.01.2003r.
Protokół przyjęto bez uwag.
Ad. pkt. 3.
Sytuacja osób bezdomnych- "pogotowie zimowe"- zabezpieczenie miejsc noclegowych na okres zimy.
Dyr. Białonowicz -Wydział Spraw Społecznych - przedstawiła radnym sytuację dotyczącą zabezpieczenia miejsc noclegowych, przedstawiła prezentację multimedialną. Ustosunkowała się do materiału przedstawionego przez Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który stanowi załącznik nr 3 do protokołu. Następnie głos zabrała p. Iwona Klimowicz- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, która podniosła istotną kwestię, jaką jest opracowanie programu "wychodzenia z bezdomności", aktywizacji bezdomnych i usamodzielniania się podopiecznych schronisk i noclegowni. Przypomniała, że brak jest w mieście zakładu opiekuńczego dla osób samotnych i starych oraz brak jest miejsc dla samotnych kobiet. Zdecydowanie lepsza sytuacja j
Następnie kolejno głos zabierali przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujący się bezdomnymi w mieście. Lista gości zaproszonych , stanowi załacznik nr 2 do protokołu.
Poruszano takie problemy, jak:
- brak placówki zajmującej się osobami ze schorzeniami psychicznymi
- brak miejsc dla kobiet
- zbyt duża ilość osób bezdomnych spoza gminy Szczecin
- brak miejsc pracy dla osób chcących się usamodzielnić
- niedobór łóżek pielęgnacyjnych ( brak relacji z ZKCH)
- problem alkoholowy w noclegowniach i schroniskach (terapia poprzez pracę)
Zwrócono uwagę na fakt braku koordynacji działań pomiędzy placówkami realizującymi zadania (brak komputerowej bazy danych). Powoduje to m.in. "ruch bezdomnych po noclegowniach", którzy np. zostali ze schroniska usunięci z powodu picia alkoholu. Starają się wówczas o miejsce w innej placówce i z reguły je otrzymują.
Istnieje pomysł, aby dać szansę tym, którzy chcą sobie pomóc, natomiast bezdomni, którzy nie dostosują się do określonych wymogów narzuconych przez placówki- zmuszeni będą radzić sobie sami.
Ks. Ireneusz Starachowski z "Caritasu" przedstawił, na czym polega akcja "kromka chleba", jest znacznie większe zapotrzebowanie placówek na darmowy chleb dla bezdomnych - ale brak jest koordynacji działań związanych z jego wydawaniem i odbiorem.
Pani B. Łatka- Prezes Polsko-Belgijskiego Towarzystwa Pomocy Społecznej poruszyła również kwestie związane z wykorzystaniem tzw. pokoi nienormatywnych (pomieszczeń lokalowych przy mieszkaniach komunalnych)- na potrzeby osób usamodzielniających się i pracujących. Jest propozycja, aby próbnie zaadoptować 10 takich pomieszczeń, przekazać je potrzebującym i prowadzić stały monitoring nad w/w.
Komisja po dyskusji, zaproponowała zebranym wspólne działania MOPR-u oraz organizacji pozarządowych realizujących zadania - nad opracowaniem kreatywnych pomysłów rozwiązania w mieście problemu bezdomności.
Wszystkie pomysły i propozycje rozwiązań- komisja przyjmować będzie pisemnie do dnia 15 marca 2003r.
Po zapoznaniu się z materiałem - komisja ponownie spotka się i podejmie prace w tym temacie.
Proponowane posiedzenie wyjazdowe do noclegowni- kwiecień 2003r.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad, komisja zajęła się omówieniem korespondencji: 1. Po zapoznaniu się z pismem z dnia 30.01.2003r w sprawie sprywatyzowania Biura Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych, Komisja zwraca się do Wydziału Spraw Społecznych o wyjaśnienie i opinię
Komisja nie posiada żadnych informacji nt. wspomnianej prywatyzacji BOKON, w związku z powyższym, nie może się odnieść do przedmiotowego pisma.
Pismo w w/w sprawie stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
2.Pismo skierowane od Prof. Ireneusza Kojdera (załacznik nr 5 do protokołu)- komisja mając na uwadze dobro najciężej chorych oraz dostrzegając potrzebę pomocy w tworzeniu nowej placówki neurochirurgicznej na terenie regionu- gorąco popiera starania Kliniki, licząc, że będzie mogła jak najszybciej zaopiniować wniosek (natychmiast po podpisaniu umowy pomiędzy miastem a firmą ECE).
3. Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej po zapoznaniu się z pismami: Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 35 w Szczecinie w sprawie zabezpieczenia w budżecie środków finansowych dla SP Nr 35 oraz pismem SP ZOZ "Zdroje" - Oddział Psychiatrii w sprawie konieczności powołania klasy licealnej - postanowiła przekazać je do rozpatrzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu- zgodnie z właściwością
Pismo w w/w sprawie stanowi załącznik nr 6 do protokołu.
4. Komisja zapoznała się z wnioskiem (wraz z załącznikami) o przydział mieszkalnego lokalu komunalnego dla p.p. Lilii i Jerzego Sałań- repatriantów z Kazachstanu.
Komisja nie będąc władną wydać opinii w tej sprawie- przekazuję ją do rozpatrzenia przez Wydział Mieszkalnictwa, jednocześnie sugerując, aby Społeczna Komisja Mieszkaniowa potraktowała wniosek jako priorytetowy.
Pismo w w/w sprawie stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
5. Po zapoznaniu się z pismem Stowarzyszenia Pomocy w Rozwoju Społecznym i Zawodowym Osób Niepełnosprawnych z dnia 31.01.2003r w sprawie przekazania w użytkowanie nieruchomości położonej przy ul. Piasecznej 4- Komisja postanowiła zaprosić zainteresowane strony, celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności i podjęcia właściwego stanowiska w tej sprawie na posiedzenie Komisji w dniu 27 lutego godz. 13.00 (sala 161, I piętro, Urząd Miejski).
Pismo w w/w sprawie stanowi załącznik nr 8 do protokołu.
Na tym zakończono tę część posiedzenia.
Ad. pkt. 5.
Zamknięcie obrad.
Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim, stwierdził, że porządek obrad został wyczerpany, zamknął posiedzenie komisji.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Inspektor BRM | Bartosz Arłukowicz |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Czapiewska
- dnia:
- 2003/02/18 11:03:35
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Czapiewska | 2003/02/18 11:03:35 |