PROTOKÓŁ NR 0063-9/91/04
Z POSIEDZENIA
KOMISJI INWENTARYZACYJNEJ
Z DNIA 3 WRZEŚNIA 2004 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Henryk Jerzyk - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 25 sierpnia br. |
3. | Zabezpieczenie warunków kadrowych i technicznych w celu utrzymania dynamiki przekształceń własnościowych i komunalizacji w Szczecinie |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /12-za/ jednogłośnie.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 25 sierpnia br.
Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /12-za/ posiedzenia.
Ad. pkt. 3.
Zabezpieczenie warunków kadrowych i technicznych w celu utrzymania dynamiki przekształceń własnościowych i komunalizacji w Szczecinie
Przewodniczący Komisji P. H. Jerzyk - poinformował, że dzisiejsze posiedzenie Komisji ma na celu wygenerowanie dezyderatu do Prezydenta Miasta w sprawie zabezpieczenia kadrowego i technicznego w Referacie Przekształceń Własnościowych oraz w Referacie Komunalizacji, Ewidencji i Gospodarowania Majątkiem.
P. S. Jankowski (Z-ca Dyrektora WGN) - przedstawił stan obecny wraz z zagrożeniami dwóch ww. referatów, działających w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami. Stwierdził, że potrzebne jest zabezpieczenie obecnego stanu zatrudnienia w referatach. Zasygnalizował, aby w ramach akcji zbierania przez Prezydenta uwag nt. działania Urzędu Miejskiego, zgłosić potrzebę ograniczenia bezpośrednich kontaktów pracowników referatów z interesantami, co polepszy efektywność ich pracy tj. ilość wydawanych wniosków. Uznał, że należy wyznaczyć dni i godziny dla przyjęcia interesantów, gdzie przy obecnym stanie osobowym efektywność wydawanych wniosków może wzrosnąć, ale tylko przy wyłączeniu referatu z obsługi interesantów.
P. M. Białkowski (Kierownik Referatu ds. Przekształceń Własnościowych) - potwierdził, że ograniczenie bezpośredniego kontaktu z pracownikami referatu przyniesie efekty w ilości wydawanych wniosków. Poinformował o problemach związanych z zatrudnieniem w Referacie Przekształceń Własnościowych. Stwierdził, że jeśli osoby zatrudnione na pracach interwencyjnych, zgodnie z zawartymi umowami odejdą w listopadzie br., to gwarantowane jest, że na 98% prace związane z wydawaniem wniosków nie zostaną wykonane w terminie. Dodał, że sama weryfikacja złożonych wniosków zajmuje bardzo dużo czasu.
P. G. Szpakowska (Dyrektor Wydziału Organizacyjnego)- wyjaśniła, że ogólne postanowienia regulaminu UM mówią o sztywnym czasie pracy UM, gdzie tylko Prezydent może w uzasadnionym przypadku zrobić wyjątek.
P. A. Piaskowski - stwierdził, że w takim przypadku należy uruchomić specjalny punkt informacyjny w BOI.
P. D. Panasiuk (Referat ds. Przekształceń Własnościowych) - przedstawiła analizę procedury i przewidywanych wpływów oraz zabezpieczenia środków niezbędnych dla realizacji zadań Referatu Przekształceń Własnościowych WGN (stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
P. S. Jankowski - wspomniał o przygotowywanych zmianach do ustawy o nabywaniu prawa własności dot. wysokości udzielanych bonifikat, których wysokość ma być konkurencyjna w stosunku do bonifikat udzielanych przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego na własność. Po wejściu tych zmian do ustawy WGN fizycznie nie jest przygotowanych do realizacji wniosków.
P. K. Ptasińska (Referat ds. Komunalizacji, Ewidencji i Gospodarowania Majątkiem) - poinformowała, że obecnie w referacie pracują 4 osoby w ramach umowy na stałe i 2 osoby zatrudnione na prace interwencyjne. Przypomniał, że spisy inwentaryzacyjne, zgodnie z ustawa muszą być przedstawione Wojewodzie do grudnia 2005 roku i do tego terminu obecny stan kadrowy powinien być utrzymany w referacie. Wymieniła inne czynniki blokujące komunalizację, do których należą: długie postępowania w sądach i oczekiwanie na opracowania geodezyjne, prowadzone przez Biuro Geodety Miasta.
Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - stwierdził, że utrzymanie obecnej kadry w referatach WGN jest absolutnie konieczne, gdzie dodatkowo powinien nastąpić wzrost zatrudnienia i przeorganizowanie systemu pracy. Następnie poruszył sprawę artykułu, opublikowanego w Głosie Szczecińskim z dnia 02 września br., nt. pierwszego wyroku w Polsce w sprawie bezpłatnego przekształcenia użytkowania wieczystego na własność. Zapytał, czy ten wyrok wnosi zmiany do obecnej procedury rozpatrywania wniosków?
P. M. Białkowski - odpowiedział, że wyrok, który zapadł nie wnosi zasadniczych zmian, oprócz tego, że dodatkowo 1 osoba z referatu będzie musiała się zająć rozpatrywaniem odwołań i ponownych rozpatrzeniem tych spraw.
P. W. Gostyński - stwierdził, że przekształcenie prawa wieczystego na własność jest polską racją stanu. Zauważył, że od samego początku Referat Przekształceń Własnościowych był niedoinwestowany, a przez lata narosły z tego powodu opóźnienia w realizacji wniosków. Podsumował, że Komisja powinna poprzeć wniosek o zabepieczenie kadrowe i techniczne Referatu.
Komisja po przeprowadzeniu dyskusji, w wyniku głosowania /10-za/ jednogłośnie przyjęła dezyderat o treści:
" W celu utrzymania dynamiki związanej z realizacją zadań wynikających z przepisów:
– art. 5 ust. 1 i 2 oraz art. 5 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 1990 r., Nr 32, poz. 191 z późn. zm.),
– art. 13 ust2 – 4 ustawy z dnia 19 października 1990 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (tekst jedn. Dz. U. z 1996 r., nr 57 poz. 299 z późn. zm.),
– art. 64 ustawy z dnia 13 października 1998 r. przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. z 1998 r., nr 133, poz. 872 z późn. zm.) w zakresie komunalizacji nieruchomości na rzecz gminy Miasto Szczecin,
– ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r., nr 120, poz. 1299 z późn. zm),
– ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (Dz. U. nr 113, poz. 1209 z późn. zm.),
Komisja Inwentaryzacyjna Rady Miasta Szczecina wnosi o utrzymanie na dotychczasowym poziomie obsady osobowej zajmującej się opracowywaniem tej kategorii spraw w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami w:
a) Referacie Komunalizacji, Ewidencji i Gospodarowania Majątkiem – 4 osoby (w tym dwie osoby do 31 grudnia 2005 r.),
b) Referacie Przekształceń Własnościowych – 21 osób stałej obsady Referatu (obecnie 15 ze stałej obsady Referatu, 4 w ramach prac interwencyjnych, 1 w ramach robót publicznych i dodatkowo 1 osoba spoza Urzędu)."
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Płotwicka Inspektor BRM | Henryk Jerzyk |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2004/09/06 16:07:14
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2004/09/06 16:07:14 | |
Ewa Peryt | 2004/08/26 08:36:21 |