przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/48/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 27 LISTOPADA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 20 listopada 2003 r.
3. Edukacja w budżecie miasta na 2004 rok.
4. Restrukturyzacja sieci placówek oświatowych.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja przyjęła porządek obrad w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 20 listopada 2003 r.


Komisja przyjęła protokół w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/.


Ad. pkt. 3.
Edukacja w budżecie miasta na 2004 rok. Restrukturyzacja sieci placówek oświatowych.


Przewodniczący P. Bartnik - wyjaśnił, że dzisiejsze spotkanie Komisji w sprawie restrukturyzacji sieci placówek oświatowych traktuje jako wstęp do szerszej dyskusji. Poinformował, że problem związany z koniecznością likwidacji placówek oświatowych dotyczy wszystkich większych miast w Polsce i przytoczył dane dot. Gdańska.

P. Anna Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta - poinformowała o pracach jakie zostały wykonane w 2003 r. przez Wydział Oświaty przy szerokiej konsultacji szkół i nauczycieli, związków zawodowych. O wszystkich posunięciach były stale informowane media. Rozpatrywane były dwa warianty reformy. Pierwszy-radykalny dot. likwidacji 20 szkół w tym 1000 etatów. Drugi zakłada rozłożenie działań restrukturyzacyjnych na okres 3 lat i właśnie ten wariant został wybrany ze względu na mniejszą szkodliwość społeczną, ale wiążą się z tym określone koszty, które będą musiały być uwzględniane w budżecie miasta.

P. Elżbieta Masojć - Dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej - przedstawiła badania jakie zostały sporządzone przez Wydział w zakresie wygaszania dwustopniowego i wewnętrznej reorganizacji szkół. Omówiła materiał przygotowany przez Wydział dot. restrukturyzacji sieci placówek oświatowych /załącznik Nr 3 do protokołu/ oraz projektu budżetu na 2004 rok /załącznik Nr 4 do protokołu/.

Przewodniczący P. Bartnik - zwrócił uwagę że należałoby być może zmniejszyć ilość oddziałów w kształceniu ustawicznym. Zapytał jaki standard zostanie przyjęty przy przenoszeniu klas 3. Stwierdził, że łącząc szkoły może powstać sytuacja, że ponownie powstaną szkoły z bardzo dużą ilością dzieci, a przecież założenie było takie aby od tego odejść. Zaproponował aby przy podejmowaniu decyzji restrukturyzacyjnych przyjąć założenie, że 600 dzieci stanowi maksymalną liczbę dla szkoły.

P. E. Masojć - wyjaśniła, że  dzieci będą przenoszone do innych szkół całymi oddziałami. Zgodziła się ze stwierdzeniem, że w pierwszych latach po połączeniu placówek ilość dzieci w szkołach będzie wysoka, ale dokładna analiza na ten temat zostanie sporządzona.

Przewodniczący P. Bartnik - stwierdził, że planach restrukturyzacji powinny być wzięte pod uwagę następujące kryteria: komfort dziecka i rodziców, odległość szkoły od domu, jakość kształcenia, dojazd, baza.

Wiceprzewodniczący J. Wijas - zwrócił uwagę, że w konsultacjach prowadzonych przez Wydział, powinny być brane pod uwagę opinie rodziców i Rad Rodziców.

Radny B. Arłukowicz - zapytał czy spadek demograficzny dotyczy także szkół niepublicznych?

P. E. Masojć - wyjaśniła, że w szkołach niepublicznych także odczuwalny jest niż demograficzny - dokładna kontrola jest właśnie prowadzona. Wyjaśniła, że Wydział spotyka się z rodzicami i radami szkół jeżeli tylko jest taka wola. Są to rozmowy bardzo trudne ale wydział  rzeczywiście analizuje uwagi i zastrzeżenia zgłaszane przez rodziców.

Radny J. Modrzejewski - stwierdził, że Komisja powinna opowiedzieć się za jakim okresem czasu opowiada się rozłożenie restrukturyzacji aby kolejna ekipa rządząca nie zniweczyła pracy, która zostanie wykonana.

Na wniosek Przewodniczącego P. Bartnik Komisja w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/ przyjęła stanowisko w brzmieniu:

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu opowiada się za kontynuowaniem przez Wydział Oświaty i Kultury Fizycznej prac zmierzających do restrukturyzacji sieci przedszkoli i szkół w oparciu o wariant wieloletni..


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja zaopiniowała następujące projekty uchwał przygotowane na sesję Rady Miasta w dn. 1 grudnia br.:

  • Nr 195/03 w sprawie rozstrzygnięcia protestów do projektu zmiany Miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina obejmującej obszar w rejonie ul. W. Szafera – al. Wojska Polskiego – tor kolarski (zmiana Z.75);

Komisja w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.

  • Nr 196/03 w sprawie zmiany Miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina obejmującej obszar w rejonie ul. W. Szafera – al. Wojska Polskiego – tor kolarski (zmiana Z.75);

Komisja w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały oraz przyjęła stanowisko w brzmieniu:

W związku z planowaną zmianą Miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina odejmującej obszar w rejonie ul. W. Szafera - al. Wojska Polskiego - tor kolarski (zmiana 75), Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o przeprowadzenie negocjacji dot. zapewnienia terenu zastępczego dla osób posiadających umowy dzierżawy na przedmiotowym terenie.

  • Nr 245/03 w sprawie rozstrzygnięcia protestu dotyczącego likwidacji stadionu sportowego, do projektu zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Nowe Miasto – Potulicka (zmiana S-33);

Komisja w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/ przyjęła stanowisko w brzmieniu:

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o zdjęcie tego projektu uchwały z porządku obrad sesji w dn. 01.12.03r. i wprowadzenie go do porządku obrad sesji dopiero po przedstawieniu wyniku prac zespołu powołanego przez Prezydenta Miasta w sprawie zagospodarowania przedmiotowego terenu

  • Nr 285/03 w sprawie powołania instytucji kultury o nazwie Dom Kultury „Klub Skolwin”;

Komisja w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.

  • Nr 286/03 w sprawie nadania Statutu instytucji kultury o nazwie Dom Kultury „Klub Skolwin”;

Komisja w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.

  • Nr 287/03 w sprawie zmiany uchwały w sprawie nadania statutu Domowi Kultury „Słowianin;

Komisja w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.

  • Nr 290/03 w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 30 lat nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy Miasto Szczecin.

P. Mirosław Czesny - Prezes MKS "Pogoń" - przedstawił stanowisko inwestora stwierdzając, że teren ten jest potrzebny do stworzenia bazy biznesowej, z której zyski będą przekazywane na utrzymanie klubu dlatego podmiotem dzierżawy jest klub. Przedstawił koncepcję zagospodarowania przedmiotowego terenu (6 boisk w tym 2 ze sztuczna nawierzchnią, stadion sparingowy, baza hotelowa i mieszkaniowa, centrum handlowe).

Wyjaśnień do uchwały dokonał P. Jerzy Krawiec - Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Radna E. Malanowska - zgłosiła wniosek aby zachować ten teren jako naturalny teren zielony, który jest częścią parku krajobrazowego. Zapytała, dlaczego inwestor nie zainteresował się terenem przy lotnisku w Dąbiu, który jest doskonale przygotowany? Opowiedziała się za zdjęciem projektu uchwały nr 290/03 z porządku obrad sesji w dn. 1 grudnia br.

P. M. Czesny - wyjaśnił że Klub nie posiada ani środków ani chętnych inwestorów na kompleksowe wykorzystanie terenu w Dąbiu a nie wie czy z punktu widzenia miasta jest brane pod uwagę stopniowe zagospodarowanie tego terenu.

Komisja na wniosek Przewodniczącego P. Bartnika postanowiła nie zajmować stanowiska w sprawie projektu uchwały nr 290/03 z powodu zbyt krótkiego czasu na zdobycie koniecznych informacji.

 

Komisja zapoznała się z następującymi pismami:

  • informacją P. Anny Nowak Zastępcy Prezydenta Miasta dot.przekazania nieruchomości w 30-letnie, nieodpłatne użytkowanie na cele oświatowe dla szkół i placówek niepublicznych /załącznik nr 5 do protokołu/
  • odpowiedzią Biura ds. Organizacji Pozarządowych na pismo nr 10 dot. wykazu organizacji dziecięcych i młodzieżowych działających na terenie Szczecina
  • informacją Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej dot. wniosku nr 56 Komisji odnośnie postulatów lokalowych Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Szczecinie
  • zaproszeniem Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego do odwiedzenia placówki /załącznik nr 6 do protokołu/
  • odpowiedzią P. Leszka Chwata Zastępcy Prezydenta Miasta na dezyderat nr 6 Komisji w sprawie boiska sportowego przy ul. Potulickiej 
  • odpowiedzią Wydziału Gospodarki Nieruchomościami na dezyderat nr 6 Komisji w sprawie boiska sportowego przy ul. Potulickiej
  • odpowiedzią P. Anny Nowak Zastępcy Prezydenta Miasta na pismo nr 9 Komisji w sprawie analizy przychodów miejskich instytucji kultury
  • informacją uzupełniającą P. Leszka Chwata Zastępcy Prezydenta Miasta dot. wniosku nr 18 Komisji w sprawie umorzenia zaległości Związku Polskich Artystów Plastyków
  • pismem P. Anny Nowak Zastępcy Prezydenta Miasta w sprawie wyznaczenia przedstawicieli Komisji do opracowania polityki promocji Szczecina /załącznik nr 7 do protokołu/

Komisja w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/ przyjęła stanowisko w brzmieniu:

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu na swoich przedstawicieli w pracach zespołu ds. opracowania polityki promocji miasta wyznaczyła radną Elżbietę Malanowską i radną Mirosławę Masłowską.

  • wykazem nieruchomości nr 65/2003 (ul. Tama Pomorzańska) /załącznik nr 8 do protokołu/

Komisja w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała w/w wykaz nieruchomości

  • wykazem nieruchomości nr 71/2003 (ul. Swarożyca) /załącznik nr 9 do protokołu/

Komisja w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała w/w wykaz nieruchomości

  • wykazem nieruchomości nr 72/2003 (ul. Sołtysia, Św. Ducha) /załącznik nr 10 do protokołu/

Komisja w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała w/w wykaz nieruchomości

Komisja w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/ przyjęła stanowisko w  brzmieniu:

Komisja Edukacji, Kultury i Sporu wnosi o uwzględnienie radnego Ryszarda Cybulskiego jako przedstawiciela Komisji w składzie komisji konkursowej na stanowisko dyrektora Domu Kultury "Klub Skolwin".




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Klimek
Inspektor BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2004/01/02 13:30:23
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2004/01/02 13:30:23
Marta Klimek 2003/12/09 12:36:08
Marta Klimek 2003/11/21 08:49:00