przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/167/06
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 30 MARCA 2006 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Ocena bieżącej sytuacji w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja  w wyniku głosowania (za-5) przyjeła protokół z dnia 23.03.2006r


Ad. pkt. 3.
Ocena bieżącej sytuacji w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie


Przewodniczący  Komisji oddał głos panu dyr. Kaczyńskiemu- MOPR.   Poprosił o ustosunkowanie się  do  treści artykułów, które pojawiły się  w prasie, a  dotyczą mobbingu w MOPR.

Dyr. Kaczyński stwierdził, że o mobbingu w MOPR dowiedział się z doniesień prasowych, nikt, ani pracownicy ani Związki Zawodowe nie skontaktowały się z nim  w tej sprawie, nie ma żadnych doniesień,  że pracownicy są  niezadowoleni czy czują się  wykorzystywani w pracy przez pracodawcę.  Ale ponieważ zaistniała określona sytuacja, wie z doniesień prasowych, że pracownicy  skarżą  się  i nie wszyscy są zadowoleni, przyjął propozycję Związków Zawodowych, aby przeprowadzić  anonimową ankietę dot. warunków pracy i zadowolenia pracowników. Ankieta zostanie opracowana na zewnątrz, po analizie wyników- będzie to  podstawa do dalszej oceny sytuacji w MOPR.

Odnośnie zarzutów zawartych w artykułach- są  tam opisywane sytuacje historyczne,  nie maja już miejsca, warunki pracy radykalnie się zmieniły, komputeryzacja placówki też w znaczny sposób poprawiła poziom pracy pracowników socjalnych. Dyr.  zdaje sobie sprawę z tego, ze nie wszystkie placówki MOPR posiadają  określony standard  lokalowy, ale starają  się to zmienić i z czasem i tu nastąpi poprawa. Czas pracy pracowników nie jest przekraczany i pracownicy nie są  zmuszani do pracy w nadgodzinach.

Głos zabrała również  pani dyr. Klimowicz, która poinformowała, że na dzień dzisiejszy jest nadal zbyt mało pracowników socjalnych, postulowali jako dyrekcja MOPR o zwiększenie ilości zatrudnienia (wniosek złożony do Prezydenta  o dod. 4 etaty dla pracownika socjalnego) . Jeżeli chodzi o zachowanie standardów odnośnie zatrudnienia- zbliżone są one do innych miasta w Polsce takich  jak  Warszawa czy Poznań,  jeżeli zaś  chodzi o warunki płacowe- w ubiegłym roku  były wypłacone podwyżki oraz dodatek dla pracowników socjalnych. Odnośnie struktury  zatrudniania- to kształtuje się  ona następująco:

na dzień dzisiejszy zatrudnionych jest 226,4 pracowników, w tym :

- 42,5 etaty prac. administracji (zwiększenie o 3 etaty)

- 156,5 pracownicy socjalni (zwiększenie o 17 etatów)

- obsługa - 9,5 etatu + 5 pedagogów rodzinnych

Głos zabrali również  przedstawiciele Związków Zawodowych "Solidarność"- stwierdzono,ze od kliku lat w rejonach nie ma zwiększonej liczby pracowników socjalnych, etaty są  łatane (umowy-zlecenia), praca jest ciężka i odpowiedzialna, każdy wywiad kończyć  się  musi decyzja  administracyjną, zbyt mała ilość wywiadów robiona jest w terenie. Warunki lokalowe w rejonie nie są ciekawe. Ponadto, nie było od dłuższego czasu regulacji płac, na początku kadencji, przedstawiciele Związków byłi u Pani Prezydent nowak, poruszono wówczas problem zbyt niskich plac ;prac. socjalnych oraz problem niedostatecznej liczby pracowników zatrudnionych na stałe w MOPR.  Biorąc pod uwage specyfikę  pracy, trudną pracę z człowiekiem - uważają, że płace powinny być wyższe. Reasumując: 3 podstawowe zarzuty od. warunków pracy:

1. zbyt mała ilość  pracowników socjalnych

2. warunki pracy przedstawiają dużo do życzenia (zbyt niskie pensje)

3. kłopoty lokalowe , które utrudniają  wykonywanie swojej pracy.

Prezydent Anna Nowak do wypowiedzi Związków  Zawodowych- pamięta spotkanie ze Związkami, ale przez ostatnie dwa lata wiele w placówce się zmieniło na korzyść, wiele pozytywnych zmian, jak np. zwiększenie etatów o 17, komputeryzacja placówki, nowe pomieszczenia dla pracowników w rejonie. Zdaje sobie sprawę z niedoszacowania etatowego, ale Wydział pracuje nad tym problemem i z czasem będzie  to ulegać poprawie.

Głos zabrał  również dyr. Tomasz Lachowicz WZiPS-  ustosunkował  się do treści   artykułu prasowego w Kurierze, wyjaśnił  zebranym, co oznacza  słowo "mobbing", zarzuty poruszone w artykule nie dotyczą tego zjawiska, niezadowolenie z warunków pracy nie ma z tym faktem nic wspólnego. Poza tym, poinformował, że nie było  żadnych zgłoszeń o nieprawidłowościach  w MOPR- ani od pracowników MOPR ani od związków zawodowych. Sprawa od razu oparła się  o prasę.

Radny  Paweł Bartnik  stwierdził, że niezadowolenie z warunków pracy powinno być  tematem do rozmów pomiędzy dyr. placówki i pracownikami oraz Związkami  Zawodowymi, należy  takie sprawy załatwiać na miejscu.

Radny J. Modrzejewski  poruszył  sprawy:

- jakie stanowisko w MOPR pełni p. Kochańska?

- czy na komputeryzacje  czy były  środki zewnętrzne  na dofinasnowanie zadania

- kto podjął decyzję o likwidacji  plac. MOPR na Jana Kazimierza?

- jak rozwiązano problem zwiększonych mocno zadań, które przejęli pracownicy socjalni wraz ze zmianami ustawowymi ?

Dyr. Lachowicz- wyjaśnił: odnośnie lokalu na Jana Kazimierza- decyzję taka wydał Prezydent Krzystek na wniosek   ZBiLK. jeżeli chodzi  o etat p. Kochańskiej- jest zatrudniona w MOPRZ-e od 4 lat, zanim dyr. Lachowicz  zaczął pełnić funkcje dyr. WZiPS, zwiększenie zadań prac. MOPR-u- zwiększane będzie stopniowo zatrudnienie, Wydział nad tym pracuje.

Odnośnie wynagrodzeń- zostanie opracowana uchwała Rady Miasta , gdzie ustalone zostaną jednolite zasady wynagradzania i premiowania.

Przewodniczący Komisji zadał pytanie, kto opracowywał ankietę kierowana do pracowników MOPR-u?

Uzyskał odpowiedź, ze autorem jest  Pani Teresa Stankiewicz, Związki zawodowe, Sekretariat Ochrony Zdrowia. Ankieta jest w druku.

Przewodniczący komisji  zwrócił się o wzór ankiety do wglądu Komisji.

Dyr.Kaczyński  podziękował Komisji za zorganizowane w tej sprawie spotkanie, zorganizuje niebawem spotkanie z pracownikami MOPR-u, będą prowadzone rozmowy aż  do całkowitego  wyjaśnienia sprawy.

KOmisja postanowiła  powrócić do tematu dopiero po zapoznaniu się z wynikami ankiety przeprowadzonej wśród pracowników MOPR-u.

 

 

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2006/04/13 09:40:23
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2006/04/13 09:40:23
Anna Myślińska 2006/03/23 11:54:41
Anna Myślińska 2006/03/23 10:47:50