PROTOKÓŁ NR 0063-6/14/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 27 LUTEGO 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia. |
3. | Rozpatrzenie wniosku Stowarzyszenia Pomocy w Rozwoju Społecznym i Zawodowym Osób Niepełnosprawnych dot. przekazania w użytkowanie nieruchomości położonej przy ul. Piasecznej 4 |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Pzrewodniczacy obrad poddał pod głosowanie porzadek obrad, ktory zostal przyjety w wyniku głosowania (za-7)
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
W wyniku głosowania (za-7- jednogłośnie) Komisja przyjęła protokół z posiedzenia komisji z dnia 20.02.2003r
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie wniosku Stowarzyszenia Pomocy w Rozwoju Społecznym i Zawodowym Osób Niepełnosprawnych dot. przekazania w użytkowanie nieruchomości położonej przy ul. Piasecznej 4
Przewodniczacy obrad oddal głos pani Prezes Stowarzyszenia Pomocy w Rozwoju Społecznym i Zawodowym Osób Niepełnosprawnych - A. Połońskiej.
Zapoznała zebranych z wnioskiem złozonym przez Stowarzyszenie, wniosek w tej sprawie stanowi załacznik nr 3 do protokołu.
Następnie głos zabrała pani Edyta Maciak- kierownik Osrodka Fundacji Swiatlo-Życie. Przedstawiła radnym stanowisko Fundacji, odnośnie złożonego wniosku. Przypomniała zebranym, że działa w imieniu Fundacji, ma pełnomocnictwa i realizuje program "Otwarte Drzwi". Fundacja zajmuje sie nie tylko pomocą osobom doznającym przemocy w rodzinie, ale również prowadzi działalność profilaktyczną w celu ograniczenia przyczyn i skutków takich patologii i zagrożeń spłecznych jak alkoholizm. Poinformowała, ze Fundacja ma zawartą umowę z miastem do sierpnia 2004 roku i do tego czasu ma zamiar realizować statutowe zadania.
Materiał pisemny w tej sprawie, stanowi załącznik nr 4 do protokołu.
Do w/w wypowiedzi ustosunkowała się dyr. Wydziału Spraw Społecznych, p. Aleksandra Białonowicz. zapoznała radnych z umową uzyczenia nieruchomosci na ul. Piasecznej, jak równiez ze sposobem finansowania placówek z budzetu miasta. Ze środków "pomocy społecznej" nie przyznano dla w/w w roku 2002 żadnych pieniedzy, Fundacja Światło-Życieotrzymała na realizację zadań srodki z funduszu alkoholowego. Ogólnie od 1999 r do roku 2003 Fundacja otrzymała z budżetu miasta 235 tys zl.
Poinformowala, że opinia Miejskiego Osrodka Interwencji Kryzysowej odnosnie planowanych zadań Fundacji (dot. zabezpieczenia miejsc i funkcjonowania hostelu w Ploni) mówi jednoznacznie, ze MOIK na ul. Wislanej 17 w pełni zabezpiecza potrzeby mieszkańców miasta w tym zakresie.
Głos zabrała równiez pani Prezydent Anna Nowak, która powołała się na umowę użyczenia zawartą pomiędzy Fundacją i miastem. Umowa jest ważna do sierpnia 2004 roku. Prezydent jest zdania, że należy dac szansę Fundacji i pozwolić im na realizację zadań z zakresu, o ktory wnioskują. Jeżeli organizacja nie wywiąże się z określonych zadań, to w lipcu br. będzie mozna wystapić o rozwiązanie umowy. Do tego czasu prosi jednak o nie podejmowanie decyzji w sprawie przekazania nieruchomości innej organizacji.
Komisja poruszała w dyskusji problemy m.in dot.:
-braku koordynacji działań jeżli chodzi o realizację zadań z zakresu pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie
- sposobu finansowania podmiotów realizujących te same zadania (publicznych i niepublicznych)
- wykorzystania budynków i pomieszczeń (pustostanów) do realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej
- konieczności dokonania zmian strukturalnych MOIK-u
- możliwości wykorzystania budynku w Płoni, ul. Piaseczna 4
Komisja uznała, że bez wizji lokalnej Hostelu na ul. Wislanej 17 (MOIK) i hostelu na ul. Piasecznej 4, jak równiez WTZ w Płoni, ul. Przyszlości 21 - nie będzie mogla podjąć decyzji w w/w sprawie.
Komisja ustaliła, ze odbędzie posiedzenie wyjazdowe do w/w placówek w dniu 05 marca 2003 o godzinie 13.00.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad Przewodniczący zaproponował podjęcie wniosków z posiedzenia wyjazdowego do Domów Dziecka w dniu 20.02.2003r
PO dyskusji, komisja przyjęła w wyniku głosowania ( za-7 jednogłosnie) stanowisko w brzmieniu:
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina wnioskuje do Pana Prezydenta o przeprowadzenie wnikliwej analizy pracy dydaktycznej i wyników osiąganych przez Dyrekcję Domów Dziecka nr 1 i nr 2 w Szczecina z uwzględnieniem analizy porównawczej funkcjonowania w/w domów.
Komisja zwraca sie również o przedstawienie przez Pana Prezydenta dalszej wizji funkcjonowania Domu Dziecka nr 1 w Szczecinie, przy ul. Arkońskiej 1 oraz planowanych tam inwestycji (nie ujętych w budżecie na rok 2003).
Komisja podjęła również (za- 4, wstrz-2) dezyderat w brzmieniu:
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina zwraca się o rozważenie możliwości dokończenia remontu Domu Dziecka nr 2 w Szczecinie "Zielony Dwór" . Komisja wnosi również o rozpatrzenie możliwości przeniesienia dzieci z Domu Dziecka nr 1 do wyremontowanych pomieszczeń "Zielonego dworu" , na ul. Walecznych 23 oraz objęcia ich opieką w tzw. "systemie rodzinkowym".
Komisja na wniosek radnej Teresy Lubińskiej, przegłosowała stanowisko (za-4, p2, wstrz-1) w sprawie rozwiązania Zespołu ds Szpitala Miejskiego. Radna uzasadniła wniosek, przypomniała zebranym, że Prezydent Miasta nie konsultował i nie konsultuje swoich decyzji z radnymi a opiera decyzje na opiniach niezaleznego zespołu lekarzy, których Zespół ani komisja nie zna. radna twiedzi, ze nie widi sensu funkcjonowania takiego Zespołu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Inspektor BRM | Bartosz Arłukowicz |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2003/02/21 12:05:57
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2003/02/21 12:05:57 |