przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/157/06
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 19 STYCZNIA 2006 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjecie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
2. Dyskusja dot. rozwiązania problemu pomocy osobom chorym po 70-tym roku życia, którym odmówiono przyjęcia do szpitala (zgodnie z informacja przekazana przez Prezydenta). Spotkanie dyrektorów szczecińskich szpitali, analiza danych dot. ilości w/w przypadków w roku 2005.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Przewodniczący Komisji zaproponował, aby  w punkcie "Sprawy  różne i wolne wnioski"  przyjąć sprawozdanie z pracy komisji za rok 2006. Komisja głosowała (za-6) zmieniony porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjecie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za-6) przyjęla protokół z dnia 05.01.2006r


Ad. pkt. 2.
Dyskusja dot. rozwiązania problemu pomocy osobom chorym po 70-tym roku życia, którym odmówiono przyjęcia do szpitala (zgodnie z informacja przekazana przez Prezydenta). Spotkanie dyrektorów szczecińskich szpitali, analiza danych dot. ilości w/w przypadków w roku 2005.


Przewodniczący Komisji udzielił głosu   dyrektorom szczecińskich szpitali, zwrócił się  z prośbą  o przedstawienie informacji nt.     ilości osób (po 70-tym roku życia), które pomimo skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego  - nie zostały do niego przyjęte( dot. tylko roku 2005) z braku możliwości finansowych.

Kolejno głos zabierali:

Sławomir  Jaroszewicz- PSK Nr 1-  przedstawił statystykę dot. w/w. I tak, nie przyjęto  2486 osób po 70-tym roku życia w tym  z powodu  braku wskazań do hospitalizacji nie przyjęto 2091 osób. Z powodu braku miejsc w szpitalu- 17 osób. Informacja pisemna stanowi zal. do protokołu.

Ryszard Chmurowicz- PSK Nr 2- nie przyjęto ogółem ok 3950 osób, w tym: odroczenie przyjęcia- 1136 osób, brak wskazań do hospitalizacji- 2496, kontynuacja leczenia w innej placówce- to 273 osoby, 45 przypadków- to odmowa pacjenta do hospitalizacji. Informacja pisemna stanowi zal. do protokołu.

Tomasz Grodzki- Szpital Zdunowo- nie przyjęto  ok. 1260 osób, w tym brak wskazań do hospitalizacji- to 679 przypadków, brak możliwości hospitalizacji ze strony szpitala- to 13 przypadków. Informacja pisemna stanowi zal. do protokołu.

Jolanta  Podolak- Szpital Miejski- z inf. przekazanej od dyr. Lachowicza, ilość osób nie przyjętych do szpitala to 3280. Brak informacji pisemnej do protokołu.

Szpital w Zdrojach przekazał inf. pisemną, z której wynika ile osób w roku 2005  było hospitalizowanych i na jakich oddziałach. Nie przedstawiono statystyki interesującej Komisji. Informacja pisemna stanowi zal. do protokołu.

Informację  pisemną  przekazał również (nieobecny na posiedzeniu był dyr. szpitala)  szpital ZOZ MSWiA-Jagiellońska- z informacji wynika, że w roku 2005 nie było przypadków braku hospitalizacji osób po 70-tym roku życia.  Informacja pisemna stanowi zal. do protokołu. 

Przewodniczący Komisji zadał pytanie dyrektorom, czy zdarzają się sytuacje, gdy  wskazanie do leczenia szpitalnego jest, a chory nie zostaje przyjęty?? Dyrektorzy zaprzeczyli, nie zdarzają się takie sytuacje.

Przewodniczący zapytał również, czy zdarza się, że są skierowania do szpitali- ale z powodów różnych, chory do szpitala nie trafia?

Wszyscy dyr.  szpitali potwierdzili takie przypadki,  są oczywiście dla tych osób tzw. kolejki ustawowe, w miarę zwalnianych łóżek i otrzymanych limitów na leczenie, chorzy do placówek są przyjmowani.       

Radny Trokowski zadał pytanie dyrektorom placówek, czy prawdą  jest, że są tzw dyspozycje, które zakładają, że do szpitala mają   już  od września 2005r. trafiać  tylko osoby w przypadku "ratowania życia"(brak limitów) ??

Dyrektorzy nie potwierdzili tej informacji.  Radna Kochańska  po wysłuchaniu w/w informacji, uważa, że należy powołać  oddział opieki długoterminowej, osoby nie przyjęte  do szpitala a nadające się do hospitalizacji-  znalazły by tam opiekę medyczną.

Komisja poruszyła również   kwestię innych, niż NFZ źródeł finansowania , jakie posiadają dyr. placówek, którzy płacą za  leczenie osób przebywających w szpitalu (po 70-tym roku życia). Niestety, poza NFZ innych funduszy nie posiadają.

Przewodniczący Komisji zadał pytanie zaproszonym gościom, czy gdyby miasto ogłosiło konkurs na usługę pn..." wykup usług medycznych dla osób po 70-ce przebywających w szczególnie trudnej sytuacji życiowej..." czy przystąpiliby do w/w?

Tomasz Grodzki- Zdunowo, Szpital Miejski- potwierdzili, są zainteresowani. Szpitale kliniczne natomiast - świadczą  przede wszystkim usługi z  zakresu opieki krótkoterminowej, są  to głównie wysokospcjalistyczne usługi  świadczone na rzecz pacjentów.

Przewodniczący Komisji wyjaśnił, że ideą takiego pomysłu jest głównie równe traktowanie wszystkicj pacjentów w mieście, nie tylko tych, którzy przebywają w szpitalu miejskim. Zadał pytanie dyr. Lachowiczowi, czy Prezydent Miasta nie dostrzega tego problemu, ze w innych placówkach są również takie osoby?? Dla nich dofinansowania nie będzie?

Dyr. Lachowicz przypomniał zebranym, ze to Rada  Miasta  zaakceptowała budżet na rok 2006 w tym również  budżet szpitala miejskiego, gdzie przeznaczono   kwotę  750 tys zł na  zabezpieczenie zadania, o którym dziś mowa.

Przewodniczący  Komisji zaproponował wniosek, o treści:

Komisja Zdrowia wnosi do Prezydenta Miasta , aby w przyszłym budżecie  zabezpieczyć kwoty umożliwiające odbycie konkursu na zadanie "zwiększenie dostępności  dla osób w trudnej kryzysowej sytuacji życiowej"  we wszystkich  szpitalach w mieście, tak aby wspomóc  wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Wniosek przegłosowano: za-4, wstrz-2.

Następnie  Przewodniczący Komisji  B.  Arłukowicz  odczytał pismo dyr. SP ZOZ Woj. Szpital Zespolony, przy ul. Arkońskiej. Dyr. Czajkowskiego, w którym dyrektor  informuje, że nie jest upoważniony przez swój organ założycielski do udziału w spotkaniach  rozwiązujących  problemy służby zdrowia w ramach Urzędu Miejskiego, zwraca się  w piśmie z prośbą  o nieangażowanie  SP WSZ w Szczecinie w prace nad w/w.

Po zapoznaniu się  z treścią  w/w pisma, radny Trokowski  zwrócił  uwagę, że gdyby znał jego treść przed podjęciem stanowiska- głosowałaby inaczej. Jeżeli szpitale nie życzą sobie pomocy -Komisja nie będzie pomagać na siłę.

Radna Kochańska poparła  tą wypowiedź, wnioskuje o reasumpcje głosowania nad podjętym przed chwilą  stanowiskiem. Zwróciła uwagę Przewodniczącemu, że tendencyjnie  zadawał pytania dyrektorom szpitali, pytania sugerowały odpowiedzi. Gdyby na sali był obecny Wiceprzewodniczący Komisji- zgłosiłaby wniosek o oddanie prowadzenia Komisji p. Cybulskiemu. Uważa, że Przewodniczący Komisji prowadzi posiedzenie w sposób niewłaściwy.

B. Arłukowicz-jako radny , członek Komisji- protestuje, każdy na sali ma prawo zadawać  pytania i dociekać we wszystkich sprawach, o których Komisja dyskutuje. Nie życzy sobie sugestii, że jest osobiście zainteresowany jakąkolwiek sytuacją finansową  szpitali.  Przez 3 lata prowadzi Komisję i zawsze starał się być obiektywny i sprawiedliwy, nie wprowadzał polityki  w dyskusję merytoryczną i robić tego nie zamierza.  Oczywiście, napisze wniosek raz jeszcze i podda go ponownemu głosowaniu, ale uprzedza wszystkich, ze jeżeli ten wniosek upadnie- zwoła konferencje  prasową  i  zamierza dokładnie wyjaśnić dziennikarzom, o co chodziło w  ponownym głosowaniu. Dla niego wniosek  jest czytelny i daje prawo do równego traktowania wszystkich pacjentów  w mieście. Nie rozumie sugestii radnej Kochańskiej.

Przewodniczący odczytał treść  stanowiska. Projekt stanowiska stanowi zał. do protokołu:

   Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej apeluje do Pana Prezydenta Miasta o równe traktowanie  wszystkich mieszkańców naszego miasta, znajdujących się   w trudnej i kryzysowej sytuacji  życiowej a wymagających leczenia w szczecińskich  szpitalach. Komisja apeluje o zarezerwowanie   w przyszłych budżetach środków finansowych  mających zabezpieczyć świadczenie usług medycznych ze wskazań społecznych  dla mieszkańców miasta znajdujących się   w sytuacji kryzysowej a wymagających pomocy medycznej w szczecińskich szpitalach.

Radny P. Bartnik stwierdził, że  w poprzednio głosowanym  wniosku wstrzymał się, bowiem brakowało tam  szczegółów dot. np sposobu realizacji  tego pzredsiewzięcia. Uważa, że powinna być dokonana  analiza  ilości chorych oraz możliwości dofinansowania szpitali w ramach  konkursu.  Jest zdania, ze powinien w stanowisku komisji taki zapis się znaleźć.

 Po uzupełnieniu wniosku o propozycje zgłoszone przez radnego P. Bartnika, Prewodniczacy Komisji   odczytał  treść  stanowiska Komisji: 

   Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej apeluje do Pana Prezydenta Miasta o równe traktowanie  wszystkich mieszkańców naszego miasta, znajdujących się   w trudnej i kryzysowej sytuacji  życiowej a wymagających leczenia w szczecińskich  szpitalach. Komisja zwraca się   o zdiagnozowanie skali  problemu i przedstawienie propozycji rozwiązania w/w. Komisja apeluje o zarezerwowanie   w przyszłych budżetach środków finansowych  mających zabezpieczyć świadczenie usług medycznych ze wskazań społecznych  dla mieszkańców miasta znajdujących się   w sytuacji kryzysowej a wymagających pomocy medycznej w szczecińskich szpitalach.

Przewodniczący poddał pod głosowanie  wniosek (za-za- 5, wstrz-1).

 

 

 

 

 

 

 

 

    


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja  w  tym punkcie porządku   obrad  przyjęła  Sprawozdanie z pracy Komisji za rok 2005 (za - 6-jednogłośnie).  Sprawozdanie stanowi zał. do  protokołu.  Uwag nie zgłoszono.

Dyr. Lachowicz poinformował   Komisję, że otrzymał od p. E. Ziółkowskiej (NZOS E-dent, Abramowskiego 19) pismo informujące, że  znalazła lokal na prowadzenie usług stomatologicznych, więc zgodnie z obietnica dana na posiedzeniu Komisji Zdrowia- przedłuża p. Ziółkowskiej  umowę-najmu na kolejne 3 miesiące,  na  czas  potrzebny na zaadoptowanie nowego lokalu. Komisja z radością przyjęła w/w informację.

Następnie Przewodniczący Komisji  poinformował, ze wpłynęło do Komisji pismo mieszkańca miasta, który został przyjęty w Izbie Przyjęć Szpitala Miejskiego  i został tam źle  potraktowany.  Pismo  stanowi załącznik do protokołu. Przewodniczący Komisji postanowił, że  przekaże ten dokument   do p. Dyr. Podolak z prośbą  o ustosunkowanie się  pisemne do opisywanych tam kwestii. Pani dyr. Podolak  zobowiązała się  do przekazania  informacji na ten temat.

 

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2006/01/31 11:47:08
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2006/01/31 11:47:08
Anna Myślińska 2006/01/27 09:52:44
Anna Myślińska 2006/01/23 16:37:12
Anna Myślińska 2006/01/04 12:11:39