przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/117/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 12 PAŹDZIERNIKA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Założenia polityki przestrzennej miasta Szczecina - dyskusja z udziałem członkow zespołu powołanego przez Prezydenta Miasta w sprawie j.w.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania : za - 7 (jednogłośnie) przyjęła porządek obrad bez uwag.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za - 5, wstrzym..- 1 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu7 października br.


Ad. pkt. 3.
Założenia polityki przestrzennej miasta Szczecina - dyskusja z udziałem członkow zespołu powołanego przez Prezydenta Miasta w sprawie j.w.


p. Kęsik- prosi o podanie przyczyn wystąpienia szczecińskich architektów z zespołu powołanego przez Prezydenta m. Szczecina do ustalenia kierunków rozwoju miasta zawartych w polityce przestrzennej.

p. G. Ferber Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Szczecinie - jedną z przyczyn wystąpienia z zespołu był brak odpowiedzi na pytania:  jakie prowadzone są prace odnośnie dokumentów związanych ze Strategią Rozwoju Miasta  w zakresie zagospodarowania terenów okolotniskowych  w Dąbiu , Śródodrza , teren po byłej Gontynce.

p. Paszkowski- zagadnienie polityki przestrzennej jest jednym z elementów działań wydziału , jest to element strategii rozwoju miasta .Polityka nie uzyskała finalnego efektu , bowiem jest polityką zbierająca wytyczne z wszystkich polityk branżowych. Nastąpiło duże niezrozumienie wśród członków zespołu. Uważa, iż w demokratycznym systemie należy dążyć do demokratycznych rozwiązań i wspólnej dyskusji, zwrócili się do zespołu o opracowanie propozycji alternatywnych .

p .H. Frejno- Członek  Towarzystwo Urbanistów Polskich-  Strategia Rozwoju Gminy jest elementem do realizacji dokumentów planistycznych, przy jej konstruowaniu winniśmy wziąć pod uwagę czynnik społeczny i to różne gremia powinny uczestniczyć w pracach nad tym dokumentem. W miesiącu lipcu br. otrzymali kolejny dokument, który na terenach  okołolotniskowych zakłada budowę centrum biznesowego a nie lotniska. Jako planiści nie zgadzają się z takim tokiem myślenia i  nie jest zgodne z całokształtem strategii. Likwidacja lotniska jest rzeczą niedopuszczalną.Chcieli dowiedzieć się czym jest spowodowana ta zmiana i czy trwają jakieś prace projektowe związane z zagospodarowaniem  obszarów „okołolotniskowych” , w odpowiedzi usłyszeli ,że informacje są tajne.

p. Ferber-w  pracę społeczną którą wykonują na rzecz miasta nie można wdarażać żadnego elementu tajności - nie chodzi o wymienianie inwestorów , ale o informacje o polityce branżowej miasta.

p. Paszkowski- powołanie zespołu było inicjatywą miasta ,chcieli razem podyskutować o rozwoju miasta w szacownym gremium urbanistów, popiera rozwój prawobrzeża i postawienie tam centrum. Oczekiwał współpracy ze strony członków zespołu. Uważa ,iż pojawił się konflikt  interesów  bowiem p. Ferber chce budować nowy Manhatann na Sródodrzu.

p. Cehak-organ jakim jest Prezydent otrzymał do realizacji 20 polityk branżowych i polityka przestrzenne miała pojawić się napózniej bowiem scala wszystkie polityki. Skąd pojawia się teza ,iż lotnisko w Dąbiu zostanie zlikwidowane, to Rada Miasta podejmie decyzje o likwidacji lotniska. Projekt polityki nie został jeszcze przedstawiony Radzie Miasta. Proponuje szukanie konsensusu -  urzędnicy realizują Program Prezydenta Miasta.

p. Lubińska-  na sesji Rady Miasta Szczecina przedstawią ostateczne  stanowisko w tej sprawie. Poinformowała ,iż p. M. Czesny nie znajduje czasu na rozmowę  z radnymi. Nie ma zaufania w kontaktach z P. Paszkowskim. Uważa ,iż należy podjąć decyzje i rozmowy aby nie starcić miasta przez okres 2 lat.

p.Trzos-nie będzie występował politycznie - jeżeli zależy nam na rozwoju miasta , należy podejmować działania na jego rzecz, należy rozmawiać. Proponuje przedstawienie przez członków zespołu swojego wariantu do omawianej polityki – zapytał czy członkowie zespołu  będą gotowi zweryfikować swoje oceny i wrócić do konstruktywnej pracy.

p. Krawiec- jest odpowiedzialny za politykę przestrzenną w mieście, w najbliższym czasie urząd przedłoży projekt polityki  przestrzennej komisjom Rady Miasta . Jest otwarty na współpracę ,  prosi członków zespołu o pisemne  stanowisko w sprawie zagospodarowania terenów okołotniskowych.

 p. Cehak- oświadczył do protokołu ,iż Biuro PP nie zlecało, nie zleca i nie będzie zlecać żadnych innych opracowań jak ekofizycznych i geodezyjnych. Jako Dyrektorowi Biura nie jest mu  nic wiadomo nt. jakichkolwiek opracowań koncepcyjno-przestrzennych zlecanych przez inne wydziały urzędu. 

p. Ferber- oświadczył iż powrócą do zespołu ale w momencie możliwości  konstruktywnej pracy.

p. Paszkowski- prosi o pisemną deklarację o dalszej współpracy. Jeśli ma dalej współpracować  prosi o satysfakcję bowiem był atakowany z imienia i nazwiska.

p.Kęsik- nawiązując do poniedziałkowej sesji oświadczył ,iż na sesji wyjątkowej  powinna zapaść decyzja o podjęciu  uchwały o powołaniu  Architekta Miasta.  

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


NIE ZGŁOSZONO.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2004/10/18 14:52:38
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2004/10/18 14:52:38
Beata Tubacka 2004/10/12 12:46:21
Beata Tubacka 2004/10/12 11:39:06
Beata Tubacka 2004/10/04 10:11:48