przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/124/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 23 LISTOPADA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Edmund Trokowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 16.11.br.
3. Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 69,70,71,72,73 i 74/04
4. Rozpatrzenie protestu i uwag SM Politechnik do planowanej przez firmę "Modehpolmo" zabudowy przy ul. Ku Słońcu/Kasprzaka w Szczecinie
5. Rozpatrzenie skargi na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w zakresie rozbiórki obiektów budowlanych, zlokalizowanych przy ul. Harnasiów 36-38.
6. Rozpatrzenie skargi w sprawie przewlekłości działania Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej UM - dot. budynku przy ul. Mochanckiego 16
7. Omówienie sytuacji prawnej nieruchomości położonej przy ul. Pogodnej 49 w Szczecinie
8. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Przewodniczący Komisji E. Trokowski - zawnioskował o wprowadzenie do planowanego porządku obrad zaopiniowanie projektu uchwały nr 320/04.

Komisja przyjęła zaproponowany porządek obrad z ww. uzupełnieniem w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 16.11.br.


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Zaopiniowanie wykazów nieruchomości nr 69,70,71,72,73 i 74/04


P. S. Jankowski (WGN) - szczegółowo omówił nw. wykazy nieruchomości:

 

·        WYKAZ NR 69/2004 (3 pozycje - ul. Ks.Dąbrówki, Spiżowa 3c i 5a – zbycie w drodze przetargu ustnego nieograniczonego)

 

Komisja w wyniku głosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz.

 

·        WYKAZ NR 70/2004 (ul. Bat.Chłopskich obok nieruchomości 69 a, dz.nr 9 pow. 122m2 – bezprzetargowo na własność z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości o adresie Bat.Chłopskich 69a)

 

Komisja w wyniku głosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz.

 

·        WYKAZ NR 71/2004 (ul. Stalowa 17 dz.nr 83/2 pow.12m2 i ul. Stalowa 19 dz.nr 19/10 pow. 129m2)

 

Komisja w wyniku głosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz.

 

·        WYKAZ NR 72/2004 (ul. Łączna 3b dz.nr 110/6 pow. 1334m2 – przetarg ustny nieograniczony na cele usług, oddanie w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat).

 

Komisja w wyniku głosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz.

 

·        WYKAZ NR 73/2004 (ul. Do Dworu obok nr 15 dz.nr 74/4 pow. 154m2)

 

Komisja w wyniku głosowania /7-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz.

 

·        WYKAZ NR 74/2004 (ul. Gołębia dz.nr 4/22 pow. 18m2)

 

Komisja w wyniku głosowania /7-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. wykaz.


Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie protestu i uwag SM Politechnik do planowanej przez firmę "Modehpolmo" zabudowy przy ul. Ku Słońcu/Kasprzaka w Szczecinie


P. E. Wójcik (Prezes SM Politechnik) - przedstawił propozycję firmy Modehpolmo, polegającą na dogęszczeniu osiedla przy ul. Ku Słońcu-Kasprzaka. Prosi, aby planowana zabudowa była dostosowana do istniejących w okolicy budynków.

P. Z. Paszkowski (Dyrektor WUiAB) - wyjaśnił, że firma Modehpolmo zwróciła się o wydanie warunków zabudowy, gdzie pod uwagę brana była dotychczasowa zabudowa na osiedlu, przy czym teren ten nie ma obowiązującego planu. WUiAB po przeprowadzeniu szczegółowych analiz, stwierdził, że planowana zabudowa jest dopuszczalna.

Radny B. Gronkowski - jego zdaniem nie ma żadnych przeszkód w realizacji przedstawionej inwestycji.

Radny P. Podzielny - zapytał, czy Modehpolmo może przeprojektować dachy domów ?

P. Z. Paszkowski -  wyjaśnił, że nie jest to kwestia dachu płaskiego, czy stromego, ale jaka będzie jakość architektury. Jeśli chodzi o połączenia drogowe to zostały poczynione ustalenia ze strony ZDiTM. Stwierdził, że z punktu widzenia prawa SM Politechnik nie jest stroną w tej sprawie.  Poparł inicjatywę dogęszczania zabudowy w Szczecinie.

Radna M. Jacyna-Witt - zapytała, jak rozwiązana zostanie sprawa parkingów dla przyszłych lokatorów i czy planuje się wycinkę starych drzew?

P. Z. Paszkowski - odpowiedział, że większa wycinka drzew nie jest planowana, a wszystko zostanie wcześniej ustalone z Wydziałem Ochrony Środowiska. Dodał, że planowany budynek będzie miał parking podziemny.

P. E. Rzymska-Satkiewicz (WUiAB) - poinformowała o przeprowadzonej przez Wydział analizie, po której stwierdzono możliwość powstania budynku 5-cio kondygnacyjnego, który wpasuje się w istniejący krajobraz na osiedlu, gdzie istnieją już rożne architektonicznie zabudowy.  

P. E. Wójcik (Prezes SM Politechnik) - powołał się analizę zagęszczenia osiedla pod katem miejsc garażowych. Stwierdził, że koncepcja zabudowy przez Modehpolmo jednoznacznie wskazuje wycięcie znacznej części starych drzew. Uznał, że należy wybudować na osiedlu budynki o kondygnację niższe, niż w projekcie.

Radny B. Gronkowski - zgłosił wniosek o przeprowadzenie wizji lokalnej na przedmiotowym terenie z jednoczesnym udziałem zainteresowanych stron.

Komisja w wyniku głosowania /4-za,1-przeciw,2-wstrz./ przyjęła ww. wniosek.

P. E. Rzymska-Satkiewicz (WUiAB) - sprostowała, że WUiAB przy tworzeniu warunków zabudowy musi przeprowadzić analizę pod katem funkcji i wysokości zabudowy. Natomiast nie ma mowy o analizie miejsc parkingowych, co zawsze jest zadaniem projektanta. Niezgodne z przepisami jest wykonanie takiej analizy przez WUiAB.

Radna E. Krawczak - uznała, że nie należy pogarszać warunków mieszkaniowych dotychczasowym mieszkańcom osiedla.

P. Z. Paszkowski - oznajmił, że analiza otoczenia wykazała, że SM Politechnik ma wybudowany wyższy budynek niż proponuje wybudować Modehpolmo.

Radny A. Litwiński - uznał, że należy się zapoznać z dokumentacja techniczną w tej sprawie.

Radna M. Jacyna-Witt - zawnioskowała o przedstawienie analizy ilości miejsc postojowych na osiedlu Zachęta po wydaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla firmy Modehpolmo przez uprawnione do tego jednostki i przedstawienie tej analizy przez WUiAB Komisji Budownictwa.

Komisja w wyniku głosowania /1-za,1-przeciw,5-wstrz +1-przeciw głos Przewodniczącego Komisji) nie przyjęła ww. wniosku.

Komisja postanowiła powrócić do sprawy na posiedzeniu w dniu 30.11.br, po przeprowadzeniu wizji lokalnej.


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie skargi na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w zakresie rozbiórki obiektów budowlanych, zlokalizowanych przy ul. Harnasiów 36-38.


P. A. Loch (PINB) - poinformował, że nie ma środków finansowych na rozbiórkę tych obiektów, gdzie nałożona grzywna została zaskarżona przez strony postępowania do NSA, gdzie od 2 lat nie wydał żadnej decyzji.

P. H. Sokulska - stwierdziła, że egzekucja w tej sprawie jest zerowa i jeśli wartość materiałów budowlanych po rozbiórce pokryje część jej kosztów, to można się nad tym zastanowić. Uznała, że należy podjąć próbę wystosowania pisma od Rady Miasta do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Poprosiła PINB o dostarczenie w tej sprawie informacji na piśmie celem opracowania uchwały RM.

Komisja w wyniku głosowania /5-za/ jednogłośnie przyjęła ww. propozycję.


Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie skargi w sprawie przewlekłości działania Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej UM - dot. budynku przy ul. Mochanckiego 16


Wnioskodawcy - wyjaśnili, że procedura wydania pozwolenia na budowę przedmiotowego budynku trwa ponad rok, a następnie zostaje uchylone. Dlatego ponawiają swój wniosek o wydanie pozwolenia na ten sam projekt.

P. B. Wolska (WUiAB) - odpowiedziała, że ustawa narzuca 65 dni na załatwienie wniosku, a dopiero po przekroczeniu tego terminu można się skarżyć do Wojewody. Zapewniła, że WUiAB zawsze trzyma się terminów ustawowych. Przedstawiła historię sprawy, gdzie na przełomie lat zmieniały się przepisy prawa budowlanego.

Radny B. Gronkowski - zawnioskował o przełożenie rozpatrywania przez Komisję przedmiotowej skargi do czasu uzyskania stanowiska WUiAB.

Komisja w wyniku głosowania /4-za,1-przeciw/ przyjęła ww. wniosek.


Ad. pkt. 7.
Omówienie sytuacji prawnej nieruchomości położonej przy ul. Pogodnej 49 w Szczecinie


P. I. Jasionowska (WMiLU) - wyjaśniła, że Wydział czeka na dokumentację geodezyjną z WGN, co pozwoli na wydzielenie działek.

P. K. Dutka (WMiLU) - dodała, że Wydział zgromadził juz dokumentację, która pozwoli na prywatyzację przedmiotowego lokalu, gdzie obecnie procedura zbycia jest wstrzymana przez brak podziału geodezyjnego. Przypomniała, że zbyty może być tylko lokal mieszkalny i istnieje techniczna możliwość zalegalizowania nielegalnie wydzielonej łazienki dla Pani W. Balasow zam. przy ul. Pogodnej 49/1.

P. J. Nykiel (Przewodniczący RO Głębokie-Pilchowo) - poinformował, że Rada Osiedla  od lat 90-tych była przeciwna prywatyzacji lokalu mieszkalnego. Przedstawił historię tej sprawy  i zaznaczył, że rada osiedla nigdy nie była powiadamiana o zmianach uchwały RM, a Radca Prawny Pani H. Sokulska wydała w tej sprawie dwie różne opinie.

P. H. Sokulska - sprostowała, że nigdy nie wydała w tej sprawie 2 różnych opinii, ale jedną pozytywną co do zbycia lokalu mieszkalnego.  

Radny P. Podzielny - zgłosił wniosek o treści "Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa RM wnosi o zobowiązanie Wydziału Mieszkalnictwa i Lokali Użytkowych oraz Wydziału Gospodarki Nieruchomościami do przygotowania w ciągu 2 tygodni projektu podziału nieruchomości przy ul. Pogodnej 49 z zabezpieczeniem interesu wszystkich dotychczasowych najemców i użytkowników ww. nieruchomości - po uprawomocnieniu się uchwały w przedmiotowej sprawie".

Komisja w wyniku głosowania /5-za,1-wstrz./ przyjęła ww. wniosek.


Ad. pkt. 8.
Zaopiniowanie projektu uchwały nr 320/04 w sprawie nabycia przez Gminę Miasto Szczecin zorganizowanego mienia Skarbu Państwa stanowiącego przedsiębiorstwo w rozumieniu art.55kc. pozostałego po rozwiązanej ze Spółką ODRA S.A. w Szczecinie umowie prywatyzacyjnej oraz zabezpieczenia w budżecie Gminy na 2005 r. środków niezbędnych na ten cel


Radny B. Gronkowski - wnosi o nierozpatrywanie tego projektu w dniu dzisiejszym.

P. M. Wajdziak (WGN) - wyjaśnił, że wg. Radcy Prawnego H. Durki nie ma niebezpieczeństwa, że Gmina wchodzi w interes komercyjny.

Radny A. Litwiński - zapytał, czy prawdą jest, że do UM wpłynęło pismo w tej sprawie od Pana M. Hermacha z Delegatury Ministra Skarbu Państwa w Szczecinie?

P. S. Jankowski (WGN) - potwierdził, że wpłynęło takie pismo.

P. M. Wajdziak - wyjaśnił, że prof. Hermach przedstawił opinię zbycia nieruchomości położonej przy al. Niepodległości 38  wyłącznie poprzez przetarg.

P. M. Czesny (Z-ca Prezydenta Miasta) - poinformował, że sprzedając powierzchnię terenu, zapisaną w przedmiotowej uchwale , Miasto zyska 25 mln złotych. W innym przypadku nie można zbyć tej nieruchomości, gdzie bez udziału "Odry" nie można w sposób interesujący zagospodarować tego terenu. Dzięki tej uchwale można scalić wszystkie nieruchomości i zbyć jako jedną działkę celem stworzenia ciekawej inwestycji w mieście. Inwestycja zapewni 1500 miejsc pracy przy budowie i 1020 miejsc po wybudowaniu obiektu. Następnie przedstawił stan prawny pozostałych działek. Podsumował, że póki teren Odry nie będzie we władaniu Miasta to nie można realizować planowanej inwestycji. Na przedmiotowy teren zostanie ogłoszony konkurs przetarg, do którego zostaną wprowadzone wszystkie zapisy porozumienia zawartego pomiędzy Miastem a ECE.

Radna M. Jacyna-Witt - poprosiła o wyjaśnienie konkursu przetargu. Zapytała, czy wcześniej Miasto ogłaszało konkurs przetarg?

P. M. Wajdziak - odpowiedział, że do tej pory nie było zastosowania takiego przetargu, ale taka forma jest dopuszczalna.

P. M. Czesny - dodał, że cena za nieruchomość zostanie ustalona w oparciu o wcześniej przeprowadzoną wycenę.

Radna M. Jacyna-Witt - poprosiła o dostarczenie informacji w tej sprawie na piśmie.

P. M. Czesny - powiedział, że ECE jest także zainteresowane obszarem należącym do Banku, gdzie przy pozytywnym zaopiniowaniu uchwały przez Radę Miasta, ECE jest przygotowane projektowo i może rozpocząć inwestycję jeszcze w roku 2005.

Radna E. Krawczak - zapytała, jakie Miasto poniesie koszty w związku z zabezpieczeniem Odry i Pleciugi?

P. M. Czesny - odpowiedział, że to przyszły inwestor jest zobowiązany do zabezpieczenia dalszego wykonywania statutowych działań Pleciugi i Odry. Dodał, że Odra nie ma już żadnych wierzycieli i została całkowicie oddłużona.

Radny A. Litwiński - zapytał, czy zgoda ECE do rozwiązania umowy wiązała się z deklaracja Miasta co do przekazania terenu "Odry" ?

P. M. Czesny - wyjaśnił, że teren zostanie przekazany w wieczyste użytkowanie.

Radny A. Litwiński - stwierdził, że należy skomasować jak największą część terenu.

P. M. Czesny - zapewnił trwałość i ciągłość działania "Odry", gdzie wskazane są 2 miejsca jej dyslokacji. Przedstawił wyceny poszczególnych nieruchomości, przeznaczonych pod planowana inwestycję.

Komisja zakończyła posiedzenie z uwagi na brak quorum.

 

 

 

 

 

                                                           


Ad. pkt. 9.
Sprawy różne i wolne wnioski


    Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Edmund Trokowski
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2004/11/30 08:13:44
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2004/11/30 08:13:44
Ewa Peryt 2004/11/30 08:00:21
Ewa Peryt 2004/11/29 14:52:25
Ewa Peryt 2004/11/24 08:35:59
Ewa Peryt 2004/11/18 08:45:12
Ewa Peryt 2004/11/17 13:35:00
Ewa Peryt 2004/11/16 08:39:32
Ewa Peryt 2004/11/16 08:30:29