przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/37/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 4 SIERPNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Omówienie korespondencji
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty przez aklamację.


Ad. pkt. 2.
Omówienie korespondencji


1) Pismo Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej z prośbą o wytypowanie przedstawiciela do powoływanego zespołu doradczego ds. restrukturyzacji Miejskiej Izby Wytrzeźwień.

A. Guranowski - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej omówił prace nad restrukturyzacją Miejskiej Izby Wytrzeźwień. Poinformował, że są koncepcje przyszłego funkcjonowania Miejskiej Izby Wytrzeźwień i WZiPS chce przedyskutować je z przedstawicielami różnych środowisk: Fundusz Zdrowia, MOPR, Zespół Opieki Zdrowotnej w Zdrojach, OTU.

Komisja w wyniku głosowania (za - 3, przeciw - 0, wstrzym. - 1) postanowiła, że do powoływanego zespołu doradczego ds. restrukturyzacji Miejskiej Izby Wytrzeźwień deleguje radną Elżbietę Krawczak.

2) Pismo Anny Nowak - Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecina odpowiadające na wniosek komisji nr 16/03 oraz stanowiska komisji o numerach 18/03, 19/03 i 17/03

Komisja przyjęła  do wiadomości odpowiedzi na w/w wniosek i stanowiska.

3) Pismo Stowarzyszenia Pomocy w Rozwoju Społecznym i Zawodowym Osób Niepełnosprawnych w sprawie zgody na utworzenie Hostelu dla Osób Niepełnosprawnych i Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie

A. Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina poinformowała, że Stowarzyszenie otrzymało ofertę organizacji warsztatów terapii zajęciowej, z której jest zadowolone.

A. Guranowski - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej poinformował, że jest kolejne pismo od Stowarzyszenia o przekazanie warsztatów w Płoni i wniosek ten będzie rozpatrywany. Obecnie warsztaty w Płoni prowadzone są przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Według opinii prawnej nie mogą być one prowadzone przez miejską jednostkę organizacyjną jaką jest MOPR. Najlepiej byłoby gdyby to była organizacja pozarządowa.

A. Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina poinformowała, że są już środki na ten cel.

Komisja ustaliła, że na początku września zaprosi Stowarzyszenie Pomocy w Rozwoju Społecznym i Zawodowym Osób Niepełnosprawnych na posiedzenie komisji i zapozna się z jego działalnością.

B. Arłukowicz - Przewodniczący Komisji Zdrowia i Pomocy Zdrowia zapytał co z hostelem i z nieruchomością przy ul. Piasecznej.

A. Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta poinformowała, że koncepcja odnośnie hostelu i nieruchomości przy ul. Piasecznej będzie po wakacjach.

B. Arłukowicz - Przewodniczący Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej zapytał co się dzieje z kobietami, które mieszkały przy ul. Piasecznej.

A. Guranowski - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej poinformował, że kobiety wyprowadziły się z ulicy Piasecznej.

Komisja postanowiła wystąpić do Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej oraz do Biura ds. Organizacji Pozarządowych o informację dotyczącą osób, które mieszkały przy ul. Piasecznej 4.

4) Pismo Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w sprawie parkowania autobusu firmy PAAN-BUS przy pl. Tobruckim

A. Guranowski - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej poinformował, że Towarzystwo współpracowało z firmą PAAN-BUS. Miasto oferuje transport firmy Bokon. Warunki są korzystne.

Komisja postanowiła powrócić do tematu na jednym z najbliższych posiedzeń.

5) Stanowisko Nr 6 Komisji Rewizyjnej z dnia 9 lipca 2003 r. dotyczące Gminnego Programu Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym

Komisja przyjęła stanowisko do wiadomości i postanowiła, że powróci do niego przy omawianiu Gminnego Programu Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym.

6) Uchwała nr 1 Rady Społecznej Szpitala Miejskiego im. św. Karola Boromeusza w Szczecinie z dnia 21.05.2003 r. dotycząca uchylenia Uchwały Nr XLIII/920/01 Rady Miasta Szczecina z dnia 24 września 2001 r. w sprawie kierunków przekształceń Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski im. św. Karola Boromeusza w Szczecinie

Komisja postanowiła przekazać pismo do wiadomości Prezydentowi Miasta Szczecina.

7) Pismo Anny Nowak - Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecina informujące o trwających pracach nad ustaleniem zasad sotyczących wykupu lokali komunalnych

Komisja przyjęła pismo do wiadomości.

8) Pismo Mariana Jurczyka - Prezydenta Miasta Szczecina dotyczące Pana Zdzisława Radlińskiego

Komisja postanowiła zająć się sprawą na posiedzeniu w dniu 29 sierpnia 2003 r.

9) Pismo Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych na rzecz Pani Bożeny Lutyńskiej

A. Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina poinformowała, że prawo nie zezwala na zapłatę osobom opiekującym się osobą niepełnosprawną. Można im zaoferować opiekę z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

A. Guranowski - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej stwierdził, że można zaoferować specjalistyczne usługi opiekuńcze w wymagającym zakresie. Nie można wypłacać mężowi wynagrodzenia za opiekę nad żoną.

T. Kochańska - poinformowała, że pan Lutyński nie jest przygotowany do świadczenia usług specjalistycznych, a córka nie będzie się opiekowała matką bo studiuje.

R. Cybulski - zapytał co byłoby w przypadku gdyby pan Lutyński miał przygotowanie do świadczenia usług specjalistycznych.

A. Guranowski - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej stwierdził, że wtedy zasadna byłaby odmowa usług specjalistycznych.

M. Masłowska - uważa, że należy zmienić prawo w tej kwestii. Rada Miasta Szczecina może wystąpić do Sejmu RP o zmianę ustawy. Radna uważa, że komisja powinna poprzeć starania państwa Lutyńskich.

B. Arłukowicz - Przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej stwierdził, że jeżeli będzie się płaciło osobom opiekującym się rodziną to zrobi się z tego sposób na zarabianie pieniędzy.

A. Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina stwierdziła, że jest to problem otwarty i obiecała, że wraz z Dyrektorem Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej zajmą się tą sprawą.

B. Arłukowicz - Przewodniczący Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej zapytał czy Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej widzi rozwiązanie dla tej sprawy.

A. Guranowski - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej poinformował, że prawo nie pozwala na płacenie tym ludziom.

E. Krawczak - zaproponowała zasiłek socjalny.

A. Guranowski - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej zastanawia się nad zasiłkiem okresowym, który można przyznać ale nie ma na niego środków. Uważa, że jeżeli jedna rodzina dostanie wynagrodzenie to tą sprawą zainteresuje się więcej osób.

B. Arłukowicz - Przewodniczacy Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej stwierdził, że dyrektor powinien znaleźć rozwiązanie dla tej sprawy.

A. Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina poinformowała, że zajmą się tą sprawą.

 

Następnie Anna Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina odniosław się do sprawy Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Szczecinie. Miasto chce pomóc autystom, ale mają oni szczególne wymagania. Zaproponowano im dwie lokalizacje ale oni je odrzucili. Byli z informacją u Prezydenta Miasta, który zobowiązał się do listopada znaleźć inną lokalizację. Są oni trudnymi partnerami do współpracy.

A. Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina przekazała radnym informacje na temat domów dziecka oraz przygotowania wychowanków domów dziecka do samodzielnego życia - taką rolę mają pełnić mieszkania dla podopiecznych szczecińskich placówek. Poinformowała, że jest nowy pomysł stworzenia przy ul. Arkońskiej instytucji opiekuńczej dla dzieci do lat trzech.

Odnośnie kolonii Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina poinformowała, że wizytowała kolonie w Mrzeżynie, Łukęcinie i Międzyzdrojach. Jest zafascynowana organizacją kolonii. We wrześniu odbędzie się spotkanie na temat kolonii, na które zostanie zaproszona komisja. Stwierdziła, że w przyszłym roku powinna być zorganizowana kolonia zdrowotna dla dzieci.

B. Arłukowicz - Przewodniczący Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej stwierdził, że kolonie nie służą leczeniu.

A. Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina stwierdziła, że brakuje informacji od rodziców na temat chorób dzieci.

B. Arłukowicz - Przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej uważa, że źle dobiera się dzieci na kolonie. Stwierdził, że jeżeli jadą chore dzieci na kolonie to jest to wina MOPR-u.

Trwała dyskusja nad kwalifikacjami w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Janusz Modrzejewski - stwierdził, że komisja powinna zająć się Projektem Wstępnego Wieloletniego Programu Inawestycyjnego na lata 2004-2007 gdyż nie ma w nim inwestycji w dziale opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący komisji stwierdził, że komisja zajmie się tym tematem na początku września. Poinformował, że do dnia 30.09.br. jest czas na opiniowanie i zgłaszanie poprawek do wstępnej wersji projektu.

W wyniku dyskusji członkowie komisji zdecydowali wystąpić do Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej z zapytaniem z jakimi propozycjami inwestycyjnymi wystąpili do Projektu Wstępnego Wieloletniego Programu Inwestycyjnego na lata 2004-2007.

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Edyta Porzuczek
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2003/07/29 09:07:13
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2003/07/29 09:07:13