PROTOKÓŁ NR 0063-5/125/05
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 2 CZERWCA 2005 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Plany miasta dotyczące Szkoły Podstawowej nr 54 przy ul. Obrońców Stalingradu 14. |
3. | Program obchodów 60-lecia Polskiego Szczecina. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Żadnych wniosków do porządku obrad nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Plany miasta dotyczące Szkoły Podstawowej nr 54 przy ul. Obrońców Stalingradu 14.
Przewodniczący P. Bartnik - poprosił o przedstawienie informacji w przedmiotowej sprawie przez prezydenta Jerzego Krawca lub przedstawiciela Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego, aby wyjaśnić kwestie sytuacji prawnej w jakiej znajduje się Szkoła Podstawowa Nr 54.
P. Jerzy Krawiec - Zastępca Prezydenta Miasta - stwierdził, że Szczecińskie Centrum Renowacyjne zostało powołane do spełnienia określonych zadań. Aby dokonać renowacji przedmiotowego kwartału konieczne jest wyburzenie części budynku szkoły. Pytanie zasadnicze brzmi: dla kogo będzie ta szkoła jeżeli planuje się wyprowadzenie kolejnych 200 rodzin. Stwierdził, że jeżeli będzie potrzeba zostaną przedstawione Komisji pełne plany renowacyjne poszczególnych kwartałów. Na prośbę Przewodniczacego Prezydent J. Krawiec wyjaśnił, że jeżeli mają powstać piękne kamienice potrzebna jest cała uzupełniająca infrastruktura na, która składają się także miejsca parkingowe. Czy jeden budynek leżący wewnątrz kwartału musi powodować zatrzymanie całej koncepcji renowacji.
P. Dariusz Pęchorzewski - Szczecińskie Centrum Renowacyjne - wyjaśnił, iż Szkoła Podstawowa nr 54 mieści się w kwartale 21, który ma zostać poddany renowacji przez SCR. Zapewnił , że nikt nie zmierza do całkowitego zburzenia tego obiektu, ale konieczna będzie likwidacja fragmentu tego budynku i szkoła zostanie pozbawiona boiska.
Przewodniczący P. Bartnik - zapytał czy bank mający udzielić kredytu na modernizację warunkuje swoją decyzję od przyjęcia tej konkretnej koncepcji renowacji przedmiotowego kwartału?
P. J. Krawiec - banki przeprowadzają swoje analizy na podstawie projektów i szacunków, czy wpływy z danej inwestycji pokryją działalność SCR oraz spłatę kredytu. Zwrócił uwagę, że przy dokonywaniu takich analiz brana jest także pod uwagę cała infrastruktura wokół budynków, w których prowadzona będzie inwestycja i dot. to m.in. miejsc parkingowych. Aby biznes plan się zamknął musi również istnieć całe zaplecze infrastrukturalne.
Odpowiadając na pytanie Przewodniczącego P. Bartnika Pan Dariusz Pęchorzewski wyjaśnił, że w wyremontowanych już kwartałach będzie ok. 1000 mieszkań.
Radny W. Hawryszuk - stwierdził, że nie zgadza się z argumentem, że powodem likwidacji szkoły jest konieczność budowy parkingu oraz zapytał, dlaczego argumentem za pozostawieniem szkoły nie może być 1000 rodzin, które się tam wprowadzą?
P. J. Krawiec - czy budynek tej szkoły jest tak ważny czy pobliskie szkoły zapewnia przyjęcie tych wszystkich dzieci.
Radny J. Modrzejewski - przypomniał, iż Rada Miasta dyskutowała o likwidacji szkół prze ostatnie 2 lata, ale nigdy nie podnoszono kwestii likwidacji Szkoły Podstawowej nr 54. Zapytał jak zostanie rozwiązane przeniesienie kolejnych 200 rodzin z kwartału oraz jakie są jeszcze brane po uwagę inne lokalizacje mogące zapewnić miejsca parkingowe w tej części miasta.
P. J. Krawiec - wyjaśnił, że osoby z kwartałów przenoszone są do nowych budynków opłacanych ze środków SCR, które budowane są w miejscach gdzie istnieją szkoły pn. ul. Szczaniecka, 5-go Lipca, Łabędzia. W celu rozwiązania problemów parkingowych były brane pod uwagę także inne lokalizacje np. róg ul. Jagiellońskiej - Woj. Polskiego lub ul. Piłsudskiego lub Monte Cassino.
Radna M. Jacyna-Witt - uznała, że ta sprawa jest kolejnym dowodem na brak przejrzystej polityki miasta w tym polityki mieszkaniowej. Ze znanych informacji wie, że ludzie przenoszeni z kwartałów płacą dużo wyższe czynsze niż do tej pory. Uznała, że cały handel z miasta przenosi się do hipermarketów, więc kto z handlowców wprowadzi się do wyremontowanych kwartałów. Brakuje także spójnej koncepcji zagospodarowania miasta, ponieważ remontując centrum tworzy się konkurencję dla np. rozbudowującego się Nadodrza.
P. Dariusz Sikorski - przedstawiciel Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 54 - poinformował, że do szkoły uczęszcza ponad 600 dzieci i po wydzieleniu ze szkoły gimnazjum utrzymuje się na stałym poziomie, mimo wyprowadzenia ludzi z kwartałów. Z pism kierowanych do szkoły wynikało przez cały czas, że szkoła w tym konkretnym miejscu jest potrzebna dlatego powstaje pytanie: skąd raptem koncepcja jej likwidacji? Spółka SCR jest spójką komercyjną, więc skąd pojawiło się przeświadczenie, że służy wszystkim mieszkańcom.
P. Szymon Dominiak-Górski - stwierdził, że przeniesienie całej aktywności do centrów handlowych może spowodować że zostanie zdegradowane centrum miasta i temu stara się przeciwdziałać SCR w swoich działaniach. Chodzi o to, aby na terenach kwartałów zaczęło coś się dziać. Szkoła rzeczywiście świetnie funkcjonuje, ale szkoła to nie budynek tylko ludzie, którzy ją tworzą, dlatego będzie równie dobrze funkcjonowała w innym miejscu a dzięki przeniesieniu szkoły uda się stworzyć tętniące życiem centrum.
Radny B. Arłukowicz - uznał, że kwestia nie dotyczy tylko Szkoły Podstawowej nr 54 ale braku całościowej wizji zagospodarowania miasta dlatego będzie przeciw likwidacji szkoły. Uznał, że każdej propozycji powie stanowcze "nie" aby powiedzieć "nie" Jurczykowi i Czesnemu, ponieważ w natłoku szalonych propozycji można przeoczyć coś bardzo istotnego.
Wiceprzewodniczący J. Wijas - stwierdził, że nie kwestionuje działań SCR i jest pewien, że gdyby plany dot. kwartału 21 zostały odpowiednio uargumentowane trafiłyby do stron. Pytanie jest, co miasto proponuje dla dzieci Szkoły Podstawowej nr 54. Zaapelował, aby całą sprawę obawiać bez uciekania się do festiwali politycznych i kampanii parlamentarnych.
P. Halina Pietrusińska - stwierdziła, że nie informacji dot. planu zagospodarowania przestrzennego miasta a jeżeli jeżeli się go tworzy to po cichu. Nie została przedstawiona koncepcja zabudowy rynku. Zgodziła się ze stwierdzeniem, że nie budynek tworzy klimat szkoły ale ludzie. Jednak rozdzielenie tych ludzi do różnych placówek na pewno nie zachowa wyjątkowej atmosfery tej szkoły. Uznała, że śródmieście jest jedną z najbiedniejszych dzielnic miasta . Zapytała czym zostanie zabezpieczony kredyt pobrany przez bank. Zapytała dlaczego SCR budując nowe mieszkania dla mieszkańców nie może wybudować nowej szkoły?
P. J. Krawiec - zaprzeczył informacjom dot. zaciągnięcia kredytu pod zastaw. Stwierdził, iż w momencie finalizowania umowy z bankiem, jej treść będzie przedłożona radnym do wiadomości.
P. Dariusz Pęchorzewski - zapewnił, że rozmowy dot. kredytu są prowadzone nie tylko z jednym bankiem i SCR podchodzi do tej sprawy z ogromnym wyczuleniem
P. Anna Jaworska - przedstawiła oświadczenie w imieniu rodziców dzieci Szkoły Podstawowej nr 54 /załącznik nr 4/.
P. Małgorzata Cupak - pedagog w Szkole Podstawowej nr 54 - zwróciła uwagę na istnienie opinii publicznej, która wypowiedziała się przeciwko likwidacji Szkoły po przez złożenie 4 tys. podpisów pod petycją w tej sprawie.
Przewodniczący P. Bartnik - uznał, że jest potrzeba przeprowadzenia dyskusji, aby koszt społeczny został oszacowany przy realizacji koncepcji SCR-u.
P. J. Krawiec - poinformował, iż za tydzień istnieje możliwość przedstawienia pełnej koncepcji zagospodarowania kwartału 21.
P. Elżbieta Masojć - Dyrektor Wydziału Oświaty - poinformowała, że Wydział został zobowiązany do przedstawienia nowego planu likwidacji szkół. Stwierdziła, że nic nie działo się "po cichu". Wydział rozważył 2 warianty o czym została poinformowana rada rodziców i rada szkoły. Wg danych szkoła ta jest w 54% szkołą rejonową, jest to jednak zjawisko charakterystyczne dla szkół publicznych. Innym problem są oddziały integracyjne istniejące w tej szkole. I wariant mówi o rozproszeniu w obrębie 3 kilometrów, ponieważ w tym rejonie istnieją 3 szkoły. II wariant mówi o całościowym przeniesieniu Szkoły Podstawowej nr 54 do Szkoły Podstawowej nr 5 - jest on możliwy do realizacji ale jedynie w połączeniu z likwidacją Gimnazjum 25. III wariant - propozycja Rady Szkoły i Rady pedagogicznej dot. przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 54 do obecnie samodzielnego Gimnazjum 26, co wiąże się z jego likwidacją.
P. J. Krawiec - zaapelował, aby dzisiejsza dyskusja była wstępem do rozmowy w przedmiotowej sprawie i poprosił o zaproponowanie terminu prezentacji koncepcji rewitalizacji kwartału 21.
P. Elżbieta Masojć i Prezydent Jerzy Krawiec zostali zobowiązani przygotować niezbędne materiały najpóźniej do dn. 13 czerwca br., dla członków Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa (posiedzenie obydwu Komisji w przedmiotowej sprawie zostało zaplanowane na dn. 16 czerwca 2005r.)
Ad. pkt. 3.
Program obchodów 60-lecia Polskiego Szczecina.
Ten punkt porządku obrad został przełożony na kolejne posiedzenie Komisji w dn. 9 czerwca 2005r.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Żadnych wniosków nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marta Klimek Inspektor BRM | Paweł Bartnik |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2005/07/07 14:48:38
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2005/07/07 14:48:38 | |
Marta Klimek | 2005/05/30 10:19:50 | |
Marta Klimek | 2005/05/30 10:02:09 |