przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/126/05
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 5 MAJA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia w dniu 14.04.2005r
3. Dyskusja nt lokalizacji lądowiska śmigłowcowego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ nad Matką Dzieckiem i Młodzieżą w Szczecinie.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia w dniu 14.04.2005r


Komisja w wyniku głosowania (za-6) przyjęła protokół z dnia 14.04.2005r


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nt lokalizacji lądowiska śmigłowcowego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ nad Matką Dzieckiem i Młodzieżą w Szczecinie.


Przewodniczący  Komisji  oddał  głos pani dyr. Szpitala na Wojciecha  p. I. Starogniewskiej, która przedstawiła potrzeby szpitala odnośnie konieczności  zlokalizowania przy szpitalu lądowiska dla helikoptera.  Szpital został  zakwalifikowany do Planu Ratownictwa Medycznego w związku z faktem, że posiada oddział   ratunkowy, jedyny w województwie. Aby szpital otrzymał akredytację- musi mieć lądowisko. (zasada 1 noszy). Przypomniała o wstępnych rozmowach w roku 2002 z poprzednim Zarządem Miasta, gdzie ustalono, że nowy plan zagospodarowania przestrzennego ma zakładać uwzględnienie takiego lądowiska w bezpośredniej bliskości szpitala.

Przedstawiła opinie dot. (Park Andersa) p. B. Górala-dyr. Regionalnego SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz p. S. Lenera-Prezesa Biura Stiudiów i Projektów Służby Zdrowia odnośnie projektu przygotowania terenu pod budowę lądowiska. Zakładają one wycinkę  kilku lub kilkunastu drzew na terenie obecnego parku. Również  pozytywną  opinię  wydał konsultant Wojewódzki ds medycyny ratunkowej.

Następnie głos zabrał  v-ce marszałek M. Holicki, który przypomniał, że  budowa i lokalizacja w tym miejscu lądowiska- jest to wymóg ustawowy, Prezydent Jurczyk chyba nie do końca zrozumiał  ideę tego przedsięwzięcia. Holicki  przedstawił komisji korespondencję pomiędzy Urzędem Marszałkowskim i Prezydentem Miasta dot. tego przedsięwzięcia. Pisma w tej sprawie stanowią załącznik do protokołu.

W imieniu Biura Planowania Przestrzennego Miasta  głos zabrała p. Sokołowska, która przedstawiła analizy dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego od. tego terenu. Dotyczy to planu wycinki drzew  w parku Andersa. Zwróciła uwagę na olbrzymią ilość drzew przeznaczonych do usunięcia lub oszpecenia, na emisję   hałasu (ulica-studnia, b. akustyczna), strefę  ochrony konserwatorskiej "A" oraz wpis  Parku  Andersa do ewidencji  zabytków. Poza tym w parku znajduje się  plac zabaw dla dzieci -niedawno oddany do użytku. Przypomniała o  zainwestowanym 1 mln zl  z budżetu miasta w budowę i rewitalizację tego parku. Wyjściem z sytuacji jest lokalizacja lądowiska na  Jasnych Błoniach.

Dyr. Matejski -WGKiOŚ- zwrócił uwagę na ilość  pięknych, cennych i starych drzew na terenie tego parku, Trwa walka mieszkańców tej ulicy o każde drzewo i krzewy, niedawno oddany plac zabaw dla dzieci jest miejscem spotkań mieszkańców. Jako pracownik WGKiOŚ również  nie podziela  projektu odnośnie wycinki drzew w parku.

Radni dyskutowali nad propozycją, radna M. Masłowska, jako lekarz chirurg-pediatra zwróciła uwagę na to, jak ważne jest życie ludzkie, jak cenna jest każda minuta przy ratowaniu życia dziecka, nie można przeliczać życia kilku najcenniejszych nawet drzew na życie ludzkie.  Lądowisko jest tam potrzebne. Zakładając, że będzie tam około 20 lądowań rocznie- nie będzie ono uciążliwe dla  mieszkańców okolicy.

Radna Lubińska jest zdania, że należy poprzeć  wniosek o lokalizację tam lądowiska dla helikoptera. Należy stworzyć  warunki do zrealizowania tego projektu.

Radny  Bartnik uważa, że należałoby pomyśleć o formie rekompensaty  dla mieszkańców tego terenu, w momencie gdy mają  mieć zabrany plac i część parku- trzeba pomyśleć o innych miejscach do zagospodarowania im terenu (huśtawki w podwórku, piaskownice, zieleńce).

Radna Kochańska zgłosiła wniosek  formalny, aby Komisja w jak najszybszym czasie odbyła wizję  lokalną  tego Parku, z udziałem przedstawicieli Urzędu oraz fachowców-projektantów.  Komisja przegłosowała  wniosek-za-6-jednogłośnie.  termin posiedzenia wyjazdowego  ustalono na dzień 19.05.2005r.

Następnie Komisja podjęła stanowisko  (za- 8-jednogłośnie) o treści:

   Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej RM Szczecina  popiera działania SP ZOZ nad Matką Dzieckiem i Młodzieżą dotyczące organizacji lądowiska śmigłowcowego  przy  Szpitalu  na ul. Wojciecha.

Komisja stoi na stanowisku, że lądowisko dla  śmigłowców zlokalizowane w tym miejscu jest niezbędne, umiejscowienie  to umożliwiłoby  transport chorego dziecka bezpośrednio ze śmigłowca na oddział szpitala. Jest to wymóg skutecznego działania ratownictwa medycznego. Mając powyższe na uwadze, Komisja wnosi o  weryfikację  stanowiska  Prezydenta Miasta w tej sprawie.

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2005/05/20 13:50:37
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2005/05/20 13:50:37
Anna Myślińska 2005/04/25 11:14:30