przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/8/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 16 STYCZNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 17:15

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Prace nad budżetem 2003- Domy Dziecka, Rodzinne Domy dziecka, Pogotowie Opiekuńcze, Ośrodek Opiekuńczo-Wychowawczy, Żłobki Miejskie.
4. Debata nt. dalszych losów Szpitala Miejskiego.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.
6. Zamknięcie obrad.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie porządek obrad, który został przyjęty w wyniku głosowania: (za- 7- jednogłośnie).


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


W wyniku głosowania (za- 8) Komisja przyjęła protokół z posiedzenia komisji z dnia 09.01.2003r.

Protokół przyjęto bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Prace nad budżetem 2003- Domy Dziecka, Rodzinne Domy dziecka, Pogotowie Opiekuńcze, Ośrodek Opiekuńczo-Wychowawczy, Żłobki Miejskie.


Wprowadzenia do projektu budżetu tych miejskich placówek na rok 2003 dokonała dyrektor Wydziału Spraw Społecznych - pani Aleksandra Białonowicz.

Ustosunkowała się do przedstawionego materiału, który stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 

Następnie głos zabierali kolejno dyrektorzy placówek , zgodnie z listą obecności, stanowiącą załącznik nr 3 do protokołu.

Przedstawili najistotniejsze problemy placówek, omówiono dokładnie materiał przedstawiony radnym, stanowi on załącznik nr 4 do protokołu. Dyrektorzy placówek zgłosili następujące uwagi:

Żłobki Miejskie - konieczność remontu niektórych placówek(brak środków w budżecie na remont) Dom Dziecka nr 2- Arkońska- brak jest w budżecie kwoty 1,7 mnl niezbędnej do ukończenia zaplanowanych inwestycji . Pogotowie Opiekuńcze- brak wystarczających środków na wydatki rzeczowe i fundusz płac.

Komisja zainteresowała się budżetem Rodzinnego Domu Dziecka nr 5 p. Dobrzyńskich. Dyr. Białonowicz udzieliła wyjaśnień związanych z przejęciem przez w/w lokalu na ul. Wojciecha 7. Poinformowała o dotacji na ukończenie remontu, pochodzącej z fundacji "Nasz Dom" oraz o konieczności sfinansowania planów budowy przez samych zainteresowanych (poprzednia lokalizacja RDD nr 5- ul. Piastów).

W chwili obecnej Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie pilotuje w/w sprawę.

Na tym zakończono te część posiedzenia.


Ad. pkt. 4.
Debata nt. dalszych losów Szpitala Miejskiego.


Przewodniczący Komisji przywitał zaproszonych gości (lista obecności stanowi zał. Nr 2 do protokołu) i otworzył posiedzenie dotyczące Szpitala Miejskiego.

Przed oddaniem głosu J.M. Rektorowi PAM - Przewodniczący komisji odniósł się do zapisów zawartych w "Liście otwartym" skierowanym do radnych oraz Prezydenta Miasta Szczecina od lekarzy zatrudnionych w Szpitalu Miejskim. Skomentował wypowiedź, z którą się nie zgadza. List ten stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Następnie głos zabrał J.M. Rektor Pomorskiej Akademii Medycznej prof. dr hab. Wenancjusz Domagała. Przedstawił zebranym stanowisko Pomorskiej Akademii Medycznej w sprawie Szpitala Miejskiego. Stanowisko powyższe stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Przewodniczący komisji podkreślił, że radni chcieliby wysłuchać wszystkich zainteresowanych i podjąć słuszną, rozważną decyzję opartą o przeanalizowane materiały. Chciałby rzeczowej, merytorycznej dyskusji i na taką dziś liczy.

Radni po zapoznaniu się ze stanowiskiem PAM, poruszali tematy związane z:

  • ewentualnym przejęciem placówki przez PAM i gwarancjami zawartymi w stanowisku
  • zagwarantowaniem świadczeń medycznych dla mieszkańców miasta
  • opieką długoterminową
  • zadłużeniem placówek klinicznych PAM
  • kwestią kontraktowania usług w szpitalu miejskim i klinicznym
  • finansowaniem leczenia nieubezpieczonych, bezdomnych, sierot społecznych, alkoholików

Profesor W. Domagała odpowiadając na liczne pytania zapewnił, ze szpital po przejęciu przez PAM nie będzie generował długów , wszyscy pracownicy szpitala znajdą zatrudnienie w PAM a likwidacja oddziału ginekologii i położnictwa przyniesie wymierne efekty finansowe. Poinformował, ze PSK nr 1 i 2 nie mają na dzień dzisiejszy zadłużenia.

Jako kolejny głos zabrał przedstawiciel Okręgowej Izby Lekarskiej - pan K. Kozak, który poinformował, ze w dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie i Rada OIK podjęła stanowisko, które zakłada:

  • OIK nie będzie stroną w sprawie
  • kontrowersje dotyczące zatrudnienia lekarzy ze Szpitala Miejskiego po przejęciu przez PAM zostały rozwiane stanowiskiem PAM, gdzie zagwarantowano w/w na piśmie.
  • Jeżeli Szpital Miejski ma być komuś przekazany , to niech będzie to Pomorska Akademia Medyczna.

Głos zabrała również przedstawicielka Regionalnej Zachodniopomorskiej Kasy Chorych, pani Siadkowska, która omówiła zasady kontraktowania usług medycznych ze szpitalami, oraz Mariusz Holicki, Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, który stwierdził, że samorząd wojewódzki nie zajmował stanowiska w tej sprawie. Uważa, że oferta PAM jest korzystna dla miasta i dla samej placówki i należy rozmawiać z władzami uczelni, bowiem propozycja ta jest zbieżna z potrzebami miasta w zakresie lecznictwa zamkniętego. Przedstawił bardzo trudną sytuację na rynku usług medycznych i tragiczną sytuację finansową niektórych szpitali w województwie zachodniopomorskim. Odniósł się do cięć finansowych ZKCH odnośnie kontraktowania usług medycznych.

Radny Trokowski zadał pytanie prof. W. Domagale odnośnie finansowania przez miasto takich usług medycznych jak leczenie nieubezpieczonych, bezdomnych, sierot społecznych, alkoholików. Pyta również o kwotę za w/w usługi, która trzeba ująć w budżecie miasta.

Uzyskał odpowiedź, że usługi są zagwarantowane a kwota jest oszacowana na ok. 450 tys zł

Dyrektor Szpitala A. Domagała zwrócił uwagę na fakt, że po przekazaniu szpitala do PAM, na rynku usług medycznych stworzy się monopol, jest przeciwny (jak również cały personel medyczny) przekazaniu placówki Akademii Medycznej. Uważa, że po oddłużeniu szpitala miejskiego- nie powinien on generować kolejnych długów.

Radna Malanowska (nie będąca członkiem komisji) sugerowała Przewodniczącemu Komisji, aby zobowiązać dyrektora szpitala do przygotowania projekcji finansowej dla placówki na kolejne 5 lat, z uwzględnieniem bilansu działalności, biorąc pod uwagę usługi i inwestycje, pyta dyrektora czy taki program jest przygotowany. Należy udowodnić Radzie Miasta, że szpital może pozostać w strukturach miasta.

Radny Modrzejewski zaproponował, że skoro nie bierze się pod uwagę społecznej funkcji szpitala, a kliniki PAM mogą przejąć wszelkie zadania szpitala miejskiego- należałoby go zburzyć a atrakcyjne tereny wystawić na przetarg. W ten sposób miasto zarobiłoby sporo na tej operacji.

Radni przypomnieli zaproszonym gościom, ze Komisja jest tylko organem opiniującym, natomiast decyzje w sprawie dalszych losów i funkcjonowania Szpitala podejmie Prezydent Miasta.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 6.
Zamknięcie obrad.


Przewodniczący Komisji podziękował wszystkim zaproszonym gościom za wzięcie udziału w posiedzeniu oraz za merytoryczną dyskusję- stwierdził, że porządek obrad został wyczerpany, zamknął posiedzenie komisji.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Czapiewska
dnia:
2003/02/18 09:49:41
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Czapiewska 2003/02/18 09:49:41