przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-9/44/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI INWENTARYZACYJNEJ
Z DNIA 10 GRUDNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Henryk Jerzyk - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 05.12.2003r.
3. Przedstawienie nieruchomości problemowych będących przedmiotem postępowania komunalizacyjnego.
4. Dyskusja nt. inwentaryzacji garażowisk na terenie Miasta Szczecina
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /10-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 05.12.2003r.


Protokół z w/w posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania / 10-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Przedstawienie nieruchomości problemowych będących przedmiotem postępowania komunalizacyjnego.


P. S. Rogulska - przestawiła informację w sprawie aktualnych problemów postępowania komunalizacyjnego. (stanowi załącznik do protokołu).

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - poruszył sprawę komunalizacji gruntów rolnych, gdzie zachodzi problem blokowania tych terenów. Tereny te przestały być już typowo rolne, a ich użytkownicy zaprzestali działalności rolnej od wielu lat.  

P. J. Krawiec - potwierdził, że w związku z zakończeniem procesu komunalizacji w 2005 roku, grunty tego typu mogą zostać nie skomunalizowane w pełni.

P. J. Nekanda-Trepka - omówił procedurę odralniania gruntów celem ich przejęcia przez Miasta pod przeznaczenie inwestycyjne. Dodał, że jest to procedura trudna i bardzo kosztowna.

Radny B. Trzos - poprosił o informacje nt. przejęcia przez Miasto gruntów rolnych.

Komisja postanowiła powrócić do tematu po otrzymaniu w/w informacji od WGN.


Ad. pkt. 4.
Dyskusja nt. inwentaryzacji garażowisk na terenie Miasta Szczecina


Przewodniczący Komisji - poprosił o przedstawienie problemu nielegalnych garażowisk przez Panią Dyrektor ZBiLK.

P. K. Flaga-Gieruszyńska (ZBiLK) - stwierdziła, że kwestie garażowisk można rozpatrywać w dwóch aspektach :  terenów pod garaże, na których są stawiane garaże blaszane. Stanowią one największy problem, jako że garaż blaszany znacznie łatwiej jest postawić w sposób nielegalny. Drugi aspekt stanowią garaże murowane o małej skali problemów. Poinformowała, że dochody z garaży są zbyt niskie w stosunku do ilości widniejących garaży w mieście oraz z samej prowadzonej ewidencji. Wynikła z tego tytułu potrzeba działań inwentaryzacyjnych, podczas której okazało się, że część garaży ma wygaszone umowy od 1995 roku. Wg. sporządzonego zestawienia, mamy ok. 11 tys. garaży, z czego podpisaliśmy 1600 nowych umów. Przypomniała, że co pół roku są składane sprawozdania z działalności ZBiLK dla merytorycznych Komisji RM.

Radny J. Modrzejewski - zapytał, czy w stosunku do pracowników ZBiLK, którzy nie zrobili nic w kierunku likwidacji strat finansowych dla Miasta z tytułu stawiania nielegalnych garażowisk, zostały wyciągnięte konsekwencje służbowe. Spytał, czy w mieście oprócz ZBiLK jest inna komórka zajmująca się garażami.

P. K. Flaga-Gieruszyńska - odpowiedziała, że dział kontroli w ZBiLK-u pracuje obecnie nad weryfikacją pracy byłych zarządców, co do których zostaną wystosowane pozwy do sądu z powództwa cywilnego. Dodatkowo przedstawi Prezydentowi Miasta raport z tej akcji.

P. J. Krawiec - wspomniał o akcji prowadzonej przez WGN, polegającej na kontroli samowolnie postawionych garaży i wygaszaniu okresu zasiedzenia.

Radny J. Modrzejewski - wyjaśnił, że oczekuje opracowania kalkulacji ekonomicznej nt. strat finansowych dla Miasta z tytułu nielegalnych garażowisk. Uznał, że ZBiLK powinien wystąpić do Prezydenta MIasta o zabezpieczenie w budżecie stosowanej kwoty, która pozwoli  uruchomić dalsze procedury kontrole, łącznie ze zwiększeniem ilości pracowników ZBiLK do tego celu.

P. K. Flaga-Gieruszyńska ZBiLK - zobowiązała się do wypracowania takiego rachunku ekonomicznego. Wspomniała, że ZBiLK nie dostał w tegorocznym budżecie żadnych pieniędzy na przeprowadzenie inwentaryzacji mienia komunalnego. Jedyne dochody ZBiLK to wpływy z czynszów. Przyznała, że  zdwojenie liczby pracowników,  pozwoliłoby sprawnie funkcjonować ZBiLK. Dodała, że dotacja w przyszłoroczny budżecie z przeznaczeniem na inwentaryzacje umożliwi przeprowadzenie akcji uporządkowania zasobów komunalnych.

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - podsumował, że jest to poważny problem i na koniec marca lub kwietnia przyszłego roku Komisja powróci do tematu. Jednocześnie uznał za stosowane skierowanie tej sprawy do Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa RM oraz zgłosił dezyderat o treści:

Komisja Inwentaryzacyjna RM wnosi do Prezydenta Miasta o przyśpieszenie inwentaryzacji garażowisk komunalnych w mieście Szczecinie w celu egzekwowania dochodów do budżetu Miasta i przeciwdziałania patologiom.

Komisja w wyniku głosowania /7-za,1-przeciw/ przyjęła w/w dezyderat.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Henryk Jerzyk
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2003/12/10 14:42:26
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2003/12/10 14:42:26
Ewa Peryt 2003/12/10 14:33:56
Marta Klimek 2003/12/03 12:29:26
Ewa Peryt 2003/12/03 09:14:52
Ewa Peryt 2003/12/03 09:13:32
Ewa Peryt 2003/12/03 09:10:54