PROTOKÓŁ NR 0063-4/5/02
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 17 GRUDNIA 2002 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 14:30
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Edmund Trokowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia 10.12.2002r |
3. | Przedstawienie zasad i kryteriów obowiązujących przy ogłaszaniu przetargów na inwestycje realizowane przez jednostki UM ze szczególnym uwzględnieniem przetargów realizowanych z pomocą funduszy zewnętrznych w tym ISPA, Phare itp. |
4. | Zaopiniowanie wykazu nieruchomości nr 95/2003 |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /5-za/ jednogłośnie.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 10.12.2002r
Protokół z w/w posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /5-za/ jednogłośnie.
Ad. pkt. 3.
Przedstawienie zasad i kryteriów obowiązujących przy ogłaszaniu przetargów na inwestycje realizowane przez jednostki UM ze szczególnym uwzględnieniem przetargów realizowanych z pomocą funduszy zewnętrznych w tym ISPA, Phare itp.
P. I. Miller – przypomniała, że jednym z ważniejszych kryteriów w przetargach jest zawsze cena, która stanowi minimum 70-80%. Często spotykamy się z zarzutami, że nie preferujemy firm szczecińskich, gdzie ustawa o zamówieniach publicznych zakazuje nam faworyzowania kogokolwiek, a wszystkie firmy krajowe muszą być traktowane na równi. Prezydent L. Chwat zaproponował nowe ciekawe pomysły aby polepszyć sytuację podwykonawców. Staramy się wprowadzać do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia wymóg zatrudniania określonej ilości pracowników ze Szczecina. Nie ma jednak możliwości wprowadzenia zasady większej punktacji tylko za to, że dana firma jest ze Szczecina.
Radny J. Kobylański – stwierdził, że ważne jest, aby firmy szczecińskie wykonywały inwestycje w Szczecinie. Ważne jest aby środki finansowe pozostawały w Szczecinie. Czy można przed przetargiem zapoznać się z jego warunkami ?
P. I. Miller – poinformowała, że ustawodawca zrezygnował z udziału radnych w komisjach przetargowych. To Komisja Przetargowa przygotowuje SIWZ i nie widzę problemu, aby ta Komisja przed zatwierdzeniem tych zasad konsultowała je z merytoryczną komisją RM. Takie precedensy działają i nie widzę tu żadnych przeciwskazań. W Polsce nie ma żadnych zasad ustalania cel w przetargach, jeszcze nikt nikomu nie udowodnił stosowania podbijania cen. Kryteria oceny ofert muszą dotyczyć szczegółowo przedmiotu zamówienia. We wszystkich krajach UE cena stanowi jedyne kryterium w przetargu. Taka jest tendencja w UE.
Radny J. Kobylański – poprosił o zorganizowanie wykładu na temat stosowania dumpingu w przetargach.
P. J. Rajkiewicz – podsumowała zakończone procedury pozyskania funduszy Phare na łączną kwotę 15 mln euro: modernizacja drogi krajowej nr 110, modernizacja ul. Struga i dokończenie inwestycji Przeprawa mostowa przez Regalicę. Musimy tu spełniać warunki narzucone przez UE. Pierwszym etapem jest opracowanie dokumentacji przetargowej w języku angielskim i polskim. Ta dokumentacja podlega uzgodnieniu przez komisję europejską. Pod uzgodnieniu dokumentacji, uzgadniamy kształt ogłoszenia, który ukazuje się w lokalnej prasie, internecie i Rzeczypospolitej. Jeśli chodzi o sytuację finansową oferenta i zaplecze techniczne to mogą startować nawet firmy europejskie. Zdarza się, że firmy polskie mają problemy ze spełnieniem wymaganych warunków. Jedynym kryterium jest cena 100%. WIM jest tylko jednostką, która przygotowuje całą procedurę przetargową, gdzie komisja przetargowa składa się z członków głosujących i nie głosujących oraz przedstawiciela UE o decydującym głosie i nadzorującym prace komisji przetargowej. Każdy z członków komisji wypełnia indywidualnie formularz spełniania wymogów formalnych przez firmy startujące. Z UE działa zaliczkowe finansowanie robót. Obecnie przygotowujemy przetarg na modernizację dalszego odcinka ulicy Mieszka I. W 2002 roku WIM zrealizował 45 zadań, gdzie na te 45 zadań 2 przetargi wygrała firma Sztraba, reszta to firmy szczecińskie. Jeśli chodzi o ceny dumpingowe to mam także przykłady szczecińskich firm. Skutkuje to tylko tym, że inwestor ma później problemy. Z 5 przetargów Phare, 3 przetargi wygrały firmy szczecińskie.
P. I. Miller – odniosła się do wyniku wartościowego dot. udziału całego UM w przetargach, gdzie w 2001 wartościowy udział szczecińskich wyniósł 96%.
Przewodniczący Komisji E. Trokowski – zapytał o realną możliwość zaistnienia szczecińskich firm w przetargu na oczyszczalnię ścieków ?
P. S. Jankowski – stwierdził, że program ISPA jest programem rządowym, gdzie obowiązują tu tylko procedury unijne i będą tak długo obowiązywać póki nie wejdziemy do UE. Trudno się będzie wpasować szczecińskim firmom w te kryteria. Preferowane jest zamówienie projektu i wykonawstwa u oferenta. Dokumentacja ta musi zaakceptowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, następnie przez Ministra Ochrony Środowiska i na końcu przez delegaturę Komisji Europejskiej, która zatwierdzi przetarg. Jest to mniej więcej 3 kwartały uzgodnień, komisja przetargowa jest 5 osobowa. Będzie to największa inwestycja, gdzie szacowany koszt wynosi 300 mln złotych. Nie ma w Szczecinie firmy, która wykaże doświadczenie w inwestycji na 500 mln zł i stanie samodzielnie do tego przetargu. Mamy obowiązek informacyjny o programie, skutkach, relacjach ekonomicznych.
P. I. Miller – zauważyła, że szereg firm szczecińskich w ogóle nie stratuje w przetargach, ponieważ z góry zakładają, że przegrają. Nie znają także przepisów ustawy o zamówieniach publicznych.
Radny J. Kobylański – zaproponował pojawienie się na ten temat informacji w prasie lokalnej oraz o zorganizowaniu szkolenia dla szczecińskich firm, gdzie przybliżone zostaną dla nich warunki uczestniczenia w przetargach.
Radny W. Ostrowski – poruszył sprawę nieuczciwości wykonywania zleconych inwestycji ?
P. J. Rajkiewicz – wyjaśniła, że zawsze jest zabezpieczenie należytego wykonania danej umowy. Są też okresy gwarancji, po których są wykonywane przeglądy.
Komisja podziękowała przedstawicielom UM za omówienie w/w tematu.
Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie wykazu nieruchomości nr 95/2003
1. ul. Władysława Nehringa 21 dz.nr 2/6 pow. 746m2 – przetarg ustny nieograniczony na cele budownictwa mieszkaniowego (zgodnie z załączonym wykazem)
P. K. Gajewski – omówił wykaz nieruchomości. Uzgodnienie z planem jest w 100%, gdzie uzyskamy do budżetu Miasta całość wpływu. Całość terenu zostanie przeznaczona pod mieszkalnictwo.
Komisja w wyniku głosowania / 5-za/ jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w wykaz.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Płotwicka Inspektor BRM | Edmund Trokowski |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2003/01/28 08:23:31
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2003/01/28 08:23:31 |