przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/157/05
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 14 CZERWCA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 7 czerwca br.
3. Omówienie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.Szczecina -projekt z maja 2005.
4. Omówienie projektu uchwały nr 130/05 dot. sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego, zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie w rejonie ulic Emilii Sczanieckiej i ul. 1 Maja oraz wydzierżawienia w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej przy ul. 1 Maja i ul. Bożeny; godzina 11.00
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


NIE ZGŁOSZONO.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia komisji w dniu 7 czerwca br.


Komisja w wyniku glosowania : za - 6 ( jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji dniu 7 czerwca 2005 roku.


Ad. pkt. 3.
Omówienie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.Szczecina -projekt z maja 2005.


Na wstępie głos zabrał p Z. Paszkowski- Architekt Miejski - opracowanie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Szczecina należy do kompetencji gminy określonych w Ustawie o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 ze zm.), jest także obowiązkiem ustawowym, wynikającym z art. Ustawy z dnia 27 marca 2003 planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U z 2003 nr 80 poz.717 z późniejszymi zmianami).
 
p. J. Nekanda –  Trepka Biuro Planowania Przestrzennego Miasta - materiały wykorzystane do opracowania stanu zagospodarowania miasta, poziomu życia jego mieszkańców i obrazu statystycznego miasta zostały zaczerpnięte z bieżących dokumentów rejestrowych (baz danych) Urzędu Miasta, opracowań statystycznych, danych pochodzących z informacji i raportów wydziałów merytorycznych oraz analiz własnych. W części dokumentu wykorzystano “Raport o stanie miasta Szczecina” dostarczający syntetycznych danych i podsumowań ważnych z punktu widzenia potrzeb studium uwarunkowań, dostosowując jego treść do układu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
·         Studium w części – uwarunkowania - podzielono na trzy sfery: przestrzenno-ekologiczną, gospodarczą i społeczną. Każda z analizowanych sfer została podsumowana identyfikacją najważniejszych problemów, których rozwiązanie zapewni miastu trwały i zrównoważony rozwój.
·         Kierunki rozwoju miasta przyjęte w drugiej części studium są odpowiedzią na zidentyfikowane problemy, dają Samorządowi Miasta narzędzie, którego wykorzystanie w procedurach stanowienia prawa lokalnego daje gwarancję racjonalnego i efektywnego zarządzania Szczecinem.
 
p. Lubińska- które obszary miasta w studium przewiduje się jako strategiczne , jakie zmiany w mieście w stosunku do starego studium.
 
p. Trepka- planowanie przestrzenne musi być robione zgodnie z tzw.” ciągłością „ planistyczną, istnieją  bowiem zobowiązania społeczne, w związku z tym podtrzymuje się dotychczasowe zapisy planistyczne nawet z obostrzeniem elementów kolizyjnych. Planuje się intensyfikację rozwoju obszarów już zainwestowanych (np. tereny uzbrojone już wykorzystane).
 
p. Trzos – czy nie można przedstawić  wykazu terenów strategicznych dla miasta planowanych w studium  , przedstawiających priorytety odnośnie poszczególnych terenów tzw. inwestycyjnych.
 
p. Paszkowski- nie można sprowadzić tego tylko do wykazu terenów inwestycyjnych, bowiem musimy myśleć o społeczności lokalnej  danego terenu.  Studium uwypukla wartości danego terenu.
 
p. Kęsik- co z terenami portowymi, czy przewiduje się skierowanie wniosku miasta Szczecina do Zarządu Portu Szczecin Świnoujście, aby oni podjęli działania w celu wystąpienia do ministerstwa infrastruktury o zmianę zapisów ustawowych pozwalających na odzyskanie nieruchomości gruntowych z obszarów portowych. Na odzyskanych terenach miasto może zaplanować funkcję mieszkalnictwa i usług.
 
p. Trepka- studium jest zainteresowanie istniejącymi ustatawowymi granicami portu. ZPSZ-Ś zakłada,iż obszary te będą się rozwijać.Plan portu jest cały czas opracowany, nie wskazuje na wycofywanie się z terenów portowych a wręcz przeciwnie zakłada rozwój gospodarki morskiej.
 
p. Trzos- podczas wizyty w ZP i SZP był omawiany problem własności gruntów na terenie portu,gdzie port wyrażał wolę zamiany gruntów. Zapytał radnego Kęsika, czy jego wypowiedz dotyczy terenów położonych w rejonie huty i fabryki Skolwin.
 
p. Jania- podkreślił, iż właścicielami nabrzeży nie jest tylko ZP SZ-Ś , obecnie prowadzona jest inwentaryzacja nabrzeży  w celu ich skomunalizowana.
 
p. Lubińska- uważa,iż komisja na swoim posiedzeniu winna zapoznać się z opinią MKU w przedmiocie zagadnienia.
 
p. Gronkowski –nie widzi potrzeby zapraszania dodatkowych środowisk, każdy może uczestniczyć w posiedzeniach komisji. Nie podważajmy autorytetu planistów, którzy przy przygotowywaniu materiału rozważali opinie wszystkich środowisk.
 
p. Kęsik- prosi o przekazanie wykaz instytucji, z którymi były konsultowane kierunki.
 
p. Lubińska- zapytała jak przedstawia się kształtowanie sieci handlowej na terenie miasta.
 
p. Trepka- rozwój sieci handlowej jest zawarty w studium , ustala się dalszy rozwój lewobrzeża jako centrum miasta   planuje się zachować subcentrum w rejonie osiedla słonecznego. Sklepy wielkopowierzchniowe powstaną w nowych dzielnicach na obrzeżach miasta – w centrum sklepy wielkopowierzchniowe są wykluczone –oprócz inwestycji już rozpoczętych, gdzie miasto ma podjęte zobowiązania,  ograniczenia w studium dla nowych lokalizacji są bardzo ostre.
 
p. Kęsik- jakie są plany wg. lotniska Dąbie.
 
p. Trepka- proponują w studium dyslokację lotniska ze względów rozwojowych.
 
p. Gronkowski- prosi o pisemną informacje nt. dyslokacji lotniska.
 
p. Paszkowski-  na kolejne posiedzenie komisji przekaże informacje w powyższej sprawie. 
 
p. Trzos- poinformował,iż Komisja Inwentaryzacyjna wizytowała teren lotniska Dąbie i LOK nie upiera się o dyslokację lotniska. Są gotowi przenieść się pod warunkiem przygotowania przez miasto nowego terenu celem dyslokacji lotniska.
 
 
 


Ad. pkt. 4.
Omówienie projektu uchwały nr 130/05 dot. sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego, zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie w rejonie ulic Emilii Sczanieckiej i ul. 1 Maja oraz wydzierżawienia w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej przy ul. 1 Maja i ul. Bożeny; godzina 11.00


p. L. Płaczek- BNP WROCŁAW  :
 
  • w swej wypowiedzi podkreślił, iż reprezentuje  firmę  Carrefour. Rozmowy z miastem prowadzą od dwóch lat , gdzie spotykają z blokadą dla inwestycji z budową hipermarketu. Zwrócił  się do radnych o wiążące  decyzje –czy Rada Miasta decyduje się na budowę basenu pod warunkiem, funkcjonowania basenu wraz z marketem. Wg. analiz nakłady kosztów inwestycyjnych  kształtują się na poziomie ok. 80 mln. zł. .Firma INTER SPA  jest właścicielem kilku parków wodnych w Niemczech  i jest wiarygodnym partnerem dla realizacji budowy basenu zgodnie z wymogami miasta. Poinformował,iż zwrócili się do przedstawicieli szczecińskich kupców i zaproponowali współpracę w  galerii w sklepie wielkopowierzchniowym.
P. Lubińska- czy wybudowany aqupark będzie inwestycją dochodową – jeśli inwestor chce go prowadzić przez okres  25 lat.
 
p. Płaczek- tego typu obiekty – rozłożone w czasie na 20 lat nie są dochodowe, ale dążą do poziomu zero.
 
p. Jania- podkreślił, iż rachunek ekonomiczny jest opracowany na bazie niemieckich informacji. U nas poziom życia jest inny, obawia się o popyt na usługi.
 
p. Trzos- funkcjonowanie basenu jest sprawa operatora., czy jest możliwość branie pod uwagę ubranżowienie hipermarketu.
 
p. Płaczek- oczekuje od kupców lokalnych informacji na terenie, na jakiej powierzchni handlowej chcą się zamknąć, ile chcą miejsca na galerię –jest otwarty na współpracę?
 
P. Kęsik- kto po zakończeniu inwestycji będzie operatorem , ,czy jest przewidziana od miasta renta roczna na funkcjonowanie parku wodnego.
 
p. Płaczek- INTER SPAA będzie operatorem , i szczegółowe pytania należy kierować do przedstawiciela firmy INTER SPAA. Poinformował, iż 2,7 ha to za mały teren na aqupark –jednak dwaj inwestorzy wyjaśnią ok. 1 ha od CERFUURA ( dwaj inwestorzy problem wyjaśnią miedzy sobą ).
 
p. Kęsik- w swej wypowiedzi podkreślił, iż rada ma obawy, iż po wyrażeniu zgody na budowę hipermarketu miasto nie będzie miało wybudowanego basenu. Zwrócił się o zwołanie konferencji prasowej aby firmy przedstawiły opinii publicznej zamiary. Jak przedstawia się  rozwiązanie układu komunikacyjnego na tym terenie .
 
p. Krawiec-zwrócił uwagę, iż  uchwała stanowi tylko  o umowie przedwstępnej, bowiem nie ma planu zagospodarowania przestrzennego  będzie w lipcu na sesji. Formuła rozwiązania układu komunikacyjnego jest jednoznaczna , inwestor zobowiązał się do realizacji drogi od ulicy Bożeny .
 
p. Trzos- zapytał o harmonogram  realizacji inwestycji.
 
p. Płaczek- realizacja inwestycji : ok. 6 miesięcy  market , 12 miesięcy basen –
 
W dalszej części porządku obrad głos zabrali przedstawiciele firmy austriackiej Berndorf Baederbau  p. Rysto Gogarowski oraz niemiecki architekt Andrzej Żukowski, którzy zapoznali radnych z  budową inwestycji (bez konieczności wybudowania hipermarketu) – kwota inwestycji 22 mln. euro - (materiał stanowi załącznik do protokołu) Basen  będzie budowany ze stali nierdzewnej ,  inwestorem ,będzie miasto Szczecin , jest szansa na dostanie dotacji unijnych.
 
 
p. Gronkowski- brak rzutu wizualnego realizacji  inwestycji  , czy  nie istnieje obawa, iż pod hotelem  zostanie wybudowany hipermarket.
 
p.Gogarowski—teren jest zarezerwowany pod  powiększenie w przyszłości hotelu.
 
 p.Jania- finansowany  ze SPR-u nie otrzymują –kwota a lokacji zbyt wysoka dla  miasta. Inżyniera finansowa nierealna.
 
p. Kęsik- czy są w stanie zapłacić 16 mln. za teren , kto  po zakończeniu inwestycji będzie operatorem   będzie operatorem basenu.
 
p. Gogarowski-  jest problem ze wskazaniem operatora ,ale chcą  wskazać ewentualnie siebie jako operatora. Budowanie basenu  zaplanowano na terenie przekazanym od miasta , inwestycja z kredytu zaś  rata będzie spłacana  z zysku . Za okres dwóch tygodni przedstawi szczegółowe informacje.
 
p. Gronkowski- prosi o przerwanie dyskusji. Rada Miasta nie może podjąć decyji bez informacji, jaki to jest koszt dla miasta.
 
p. Kęsik- wnosi o zmianę porządku posiedzenia – bowiem omawiany projekt uchwały nosi numer 171 .
 
Komisja w wyniku głosowania:za – 3, wstrzym.- 2 przyjęła wniosek.
 
p. Trzos- wniosek do uchwały o dodanie punktu: ostateczna umowa zostanie podpisania po zaakceptowaniu jej przez Radę Miasta.
 
p. Krawiec- w przypadku przetargu nieograniczonego, ze względów prawnych jest nie jest to możliwe. Nie ma możliwości zbycia terenu przed uchwaleniem planu.
 
Komisja w wyniku głosowania:za – 2, wstrzym.- 2,przeciw- 1 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały  nr 171/05 w sprawie sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego, niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie w rejonie ulic Emilii Sczanieckiej i ul. 1 Maja oraz wydzierżawienia w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonej przy ul. 1 Maja i ul. Bożeny.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


NIE ZGŁOSZONO.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Inspektor BRM
 Piotr Kęsik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2005/10/14 08:53:15
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2005/10/14 08:53:15
Anna Myślińska 2005/10/10 12:12:58
Beata Tubacka 2005/06/14 14:05:04
Beata Tubacka 2005/06/07 11:52:53