przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/104/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 21 PAŹDZIERNIKA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z dnia 27.09.2004
3. Rozwój placówek wsparcia dziennego-(zgodnie z harmonogramem dzialań do programu "System wsparcia dziecka i rodziny")
4. Zaopiniowanie projektu uchwały nr 261/04 w sprawie zmiany uchwały w sprawie utworzenia jednostki budżetowej pod nazwą "Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej" w Szczecinie
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja  w wyniku głosowania (za- 6) przyjęła zaproponowany porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z dnia 27.09.2004


Komisja w wyniku głosowania (za-3, wstrz-2) przyjęła protokół z dnia 27.09.2004r


Ad. pkt. 3.
Rozwój placówek wsparcia dziennego-(zgodnie z harmonogramem dzialań do programu "System wsparcia dziecka i rodziny")


W imieniu Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej informacje  dotyczącą rozwoju placówek wsparcia dziennego przedstawił dyr. Wydziału- pan Tomasz Lachowicz. Szczegółowy materiał  dotyczący w/w stanowi załącznik do protokołu.

Komisja chciała się  dowiedzieć,  czy są  w Szczecinie miejsca, gdzie na terenie dzielnic brak jest  świetlic środowiskowych.

Dyrektor poinformował, że placówki te są w miarę dobrze rozmieszczone na mapie miasta. Jest tendencja, aby stale wzrastała ich ilośc, ale w chwili obecnej środki finansowe na to zadanie są okrojone w stosunku do roku ubiegłego. Przybyło 7 nowych placówek prowadzonych przez TPD i Caritas.

W roku 2004  środki finansowe przeznaczone na placówki wsparcia dziennego wynosiły 980 972,-zl, na rok 2005 przeznaczono  w budżecie miasta kwotę 967 825,- zł przy zachowaniu tendencji wzrostowych.

Istnieje  obecnie 34 świetlic środowiskowych.  Ilość  dzieci objętych opieką to ok. 1100 osób.

Janusz Modrzejewski zadał pytania odnośnie środków finansowych przeznaczonych na to zadanie. Pyta, czy będą to pieniądze na funkcjonowanie świetlic czy na realizację  określonych zadań. Otrzymał odpowiedź od dyr. Lachowicza, że będą podpisane umowy na realizację tych zadań w taki sposób, aby rozliczenie srodków fin. nie budziło  wątpliwości. Etapowanie finansowania  zapewni kontrolę nad wydatkowaniem środków.

Komisja zapoznała się z przedstawioną  przez Dyr.Lachowicza  informacją, bez zajmowania  stanowiska w tej sprawie.

 


Ad. pkt. 4.
Zaopiniowanie projektu uchwały nr 261/04 w sprawie zmiany uchwały w sprawie utworzenia jednostki budżetowej pod nazwą "Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej" w Szczecinie


Komisja po zapoznaniu się  z projektem uchwały nr 261.04 w  sprawie zmiany uchwały w sprawie utworzenia jednostki budżetowej  pod nazwą "Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej" w Szczecinie, wysłuchała  uzasadnienia przedstawionego przez dyr. WZiPS  p. Lachowicza. Wprowadzenie zmian do statutu MOIK jest to sprawa techniczna, porządkowa, zgodna z wymogami ustawy o samorządzie powiatowym. Projekt uchwały stanowi zalacznik do protokołu.

Przewodniczący Komisji udzielił głosu  radnej Krawczak, która zglosiła wniosek formalny, o wpisanie poprawki do statutu w § 7 polegającej na dodaniu zapisu, ze " Dyrektor Ośrodka wyłoniony jest w drodze konkursu".

Poprawka radnej Krawczak została  przegłosowana (za- 6) jednogłośnie.

Nastepnie Przewiodniczacy Komisji poddał pod głosowanie  cały projekt uchwały wraz z przyjetą poprawką. Proponuje pozytywnie zaopiniować projekt nr 261/04 -

Głosowanie wniosku: za-6- jednogłośnie.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad, Przewodniczący Komisji B. Arłukowicz poinformował zebranych, że na dzisiejsze posiedzenie Komisji został zaproszony Prezydent Miasta Marian Jurczyk. Korespondencja związana z zaproszeniem  Pana Prezydenta  na posiedzenie Komisji stanowi zał. nr 5 do protokołu. Prezydent M. Jurczyk upoważnił pana dyr. Lachowicza do reprezentowania go na posiedzeniu Komisji.

Dyr. Tomasz Lachowicz przypomniał, że pan Dyr. Domagała został oficjalnie odwołany z funkcji dyrektora Szpitala , od dnia 25 października br. pełni funkcję  dyrektora szpitala  pani Jolanta Podolak, której CV zostało odczytane na ostatnim posiedzeniu Komisji. Umowa została z nią podpisana na okres 6 miesięcy i 5 dni.

Przewodniczący Komisji poprosił pana dyr. Lachowicza o przedstawienie programu naprawczego Szpitala Miejskiego, który pani Podolak  zaprezentowała na posiedzeniu Kolegium Prezydenta. Komisja Zdrowia jako pierwsza miała się z nim zapoznać, takie były ustalenia z Prezydentem Miasta.

Dyr. Lachowicz poinformował, że nie było pisemnego materiału, z którym zapoznało się  Kolegium, była rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona z kandydatką na dyrektora szpitala.Odnośnie powołania pani dyrektor- Prezydent ma takie prawo, aby to zrobić bez żadnych opinii czy konsultacji. Kluby Rady Miasta odstąpiły od jakichkolwiek warunków odnośnie zatwierdzenia  kandydatury pani Podolak.  Istnieje taki zamysł, aby radni mogli zadawać pytania pani dyrektor- będzie to możliwe na sesji Rady Miasta.  Argumenty, którymi  pani dyr. przekonała  Kolegium do swojej osoby, to m.in.:

- wzorowo prowadzony szpital w Tucznie (jej praca została bardzo wysoko oceniona w NFZ)

- duże doświadczenie w kontraktowaniu usług medycznych (praca na stanowisku dyr. Oddziału NFZ w Koszalinie)

Dyrektor obiecał zwrócił się do Pani dyr. Podolak o przedstawienie  progamu naprawczego na piśmie, do zapoznania się  przez Komisję Zdrowia na następnym posiedzeniu.

Komisja wnioskuje o to, aby pani dyr. Podolak  przedstawiła założenia programowe  oraz argumenty, które przeważyły o fakcie, że została wybrana na stanowisko dyrektora tej placówki.

Dyr. poinformował również, że brak jest  opinii odnośnie osoby pani Podolak i jej pracy w  Narodowym  Funduszu Zdrowia. Odnośnie dyr. Domagały- formuła współpracy wygasła, stał się osobą niewiarygodną, odnośnie p.doc.  Modrzejewskiego- Związki Zawodowe Szpitala  nie wyraziły zgody na jego kandydaturę.

Przewodniczący Komisji B. Arłukowicz zadał pytanie panu dyr. Lachowiczowi, jak pani  dyr. Podolak wyobraża sobie działania poprawiające kondycję finansową  szpitala?

Dyr. Lachowicz- najkorzystniej byłoby wysłuchać  samej p. Podolak, ale postara się przekazać to, co zapamiętał, a więc pani dyr. zamierza:

1. Jasno zdefiniować misję Szpitala Miejskiego (funkcja społeczna szpitala)

2.  Personel medyczny- konieczna jest weryfikacja zatrudnienia personelu średniego

3.  Należy zmniejszyć  administrację  szpitala

4. Szpital musi się  nastawić  na stałe finansowanie z budżetu miasta (kontraktowanie niektórych  usług medycznych)

Przewodniczący Komisji podziękował dyr. Lachowiczowi, ubolewa, że pani dyr. nie jest obecna na dzisiejszym posiedzeniu, ubolewa nad faktem, że Komisja( zgodnie z wcześniejszą obietnicą pana Prezydenta) nie mogła się dziś zapoznać z programem naprawczym szpitala miejskiego.

Na tym zakończono tę część  posiedzenia




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2004/10/29 10:13:07
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2004/10/29 10:13:07
Anna Myślińska 2004/10/26 12:30:26
Anna Myślińska 2004/10/11 10:07:13