PROTOKÓŁ NR 0063-5/110/05
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 17 LUTEGO 2005 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Dyskusja nad projektem restrukturyzacji oświaty w Szczecinie (cd.). |
3. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Komisja przyjęła porządek obrad przez aklamację.
Ad. pkt. 2.
Dyskusja nad projektem restrukturyzacji oświaty w Szczecinie (cd.).
P. Agnieszka Przybylska - rodzic dziecka ze Szkoły Podstawowej nr 21 - przedstawiła wyliczenia i uwagi dot. planowanej restrukturyzacji /załącznik nr 3 do protokołu/.
P. Bożena Brzycka - odpowiedziała na pytanie rodziców dot. wątpliwości co do konieczności likwidacji szkoły podstawowej nr 36. Wyjaśniła, iż koncepcja pozostawienia Szkoły Podstawowej 36 a przeniesienia Gimnazjum 34 z roku ubiegłego dot. rozdziału między Gimnazjum nr 6 i 28 wynikła z przekonania, że Szkołę Podstawową nr 68 i Gimnazjum 28 można oddzielić ścianą. Jednak po przeprowadzeniu ekspertyzy stwierdzono, iż dzieci były by narażone na niebezpieczeństwo, ponieważ nie ma możliwości stworzenia 2 dróg ewakuacyjnych. Dlatego w tym roku została przedstawiona koncepcja przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 36 wraz z oddziałami, których po odejściu klas 6 będzie 10 obejmujących 224 uczniów. Zapewniła, że wszyscy nauczyciele w tej chwili zatrudnieni na pełnych etatach i są nauczycielami mianowanymi zostaną przeniesieni wraz z oddziałami do Szkoły Podstawowej nr 68. Wyjaśniła, że pierwszymi osobami, z którymi Wydział rozmawiał o planowanych zmianach byli dyrektorzy poszczególnych szkół. Odpowiadając na pytanie dot. nieopłacalności proponowanego przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 36, ponieważ trzeba będzie finansować przejazd wielu uczniów z Osowa, wyjaśniła, że najważniejszą sprawą jest jakość kształcenia. Odpowiedni stopnień kształcenia na pewno zapewni placówka kształcąca na jednym poziomie, zatrudniająca nauczycieli na pełnych etatach.
P. prof. Kopycińska - zapytała na wniosek jakich rodziców powstał projekt likwidacji Szkoły Podstawowej nr 36. Stwierdziła, że rodzice mają prawo wybierać do jakiej szkoły chcą posłać dziecko, czy ma być to mała szkoła czy duża. Uznała, że szkoły powinny starać się pozyskiwać uczniów na zasadach konkurencyjności. Zwróciła uwagę, iż po przeprowadzeniu zaproponowanych zmian nadal 28 szkół podstawowych nie będzie funkcjonowało w samodzielnych budynkach. uznała, że jeżeli słusznym jest aby dzieci w wieku 13-16 lat uczęszczały do małej, kameralnej szkoły to tym bardziej dzieci w wieku od 6 do 12 lat mają do tego prawo. Uznała, że oszczędności finansowych z planowanej likwidacji nie będzie ale będą koszty społeczne.
P. E. Masojć - zapewniła, że wszelkie działania dot. sieci szkół wynikają z zapisów ustawy o systemie oświaty, która nakazuje stworzenie pewnego układu korzystnego dla rozwoju dziecka. Jak wynika z polityki edukacyjnej miasta konieczny jest rozdział szkół podstawowych od gimnazjów, gdzie dopuszcza się istnienie najmniejszych 9 oddziałowych gimnazjów. Zapewniła, że analizy zeszłoroczne uwzględniały różne warianty,także ten z pozostawieniem Szkoły Podstawowej nr 36 przy ul. Wojciechowskiego. Jednak w Gimnazjum 34 nie miało naboru, Gimnazjum 28 miało zapotrzebowanie na 2 klasy i także dużo chętnych było do Szkoły Podstawowej nr 68. Na podstawie tych danych i przeprowadzeniu analiz wynikła potrzeba przedstawienia innego wariantu. Zapewniła, że przedstawiony wariant przez Wydział Oświaty nie powstał w wyniku dyskusji z rodzicami z Gimnazjum nr 34, ale w wyniku debaty społecznej i analiz przeprowadzonych przez Wydział. Wyjaśniła, że program restrukturyzacji jest rozpisany na 3 lata a na rok następny zaplanowane jest stopniowe wygaszanie Gimnazjum Nr 15 i Szkoły Podstawowej 24.
P. B. Brzycka - wyjaśniła, że w chwili obecnej zarówno w Szkole Podstawowej nr 12 I Gimnazjum nr 15 oraz Szkole Podstawowej 24 i Gimnazjum 33 nie ma możliwości umieszczenia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 49. W związku z powyższym został przyjęty dwuetapowy wariant prowadzący do rozdzielenia szkoły podstawowej od gimnazjum. I wariant zakłada, że dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 49 z klas I-III będą umieszczone w Szkole Podstawowej nr 12, natomiast dzieci z klas IV-VI zostaną umieszczone w Szkole Podstawowej nr 24. Planowany jest taki sposób przeniesienia dzieci ponieważ przy ul. Rymarskiej ma powstać gimnazjum a przy ul. F. Szarego szkoła podstawowa. Przedstawiona koncepcja ma zapewnić przejście do nowych budynków całych klas z takimi samymi oddziałami i jeżeli się uda to także z dotychczasowymi nauczycielami. Oczywiście rodzice mają prawo podjąć decyzję o przeniesieniu dziecka do innej szkoły. W sprawie Szkoły Podstawowej nr 49 wyjaśniła, że wybrano tą szkołę także dlatego, że szkoła ta ma najmniejsze oddziały w mieście 16-17 osobowe. Jest to niezgodne z Polityką Edukacyjną Miasta Szczecina, która zakłada, że najmniejsze oddziały mają liczyć 22 uczniów. Niestety w Szkole Podstawowej nr 49 nie ma takiej możliwości, ponieważ budynek nie jest typowym budynkiem szkolnym z małymi pomieszczeniami lekcyjnymi.
Przewodniczący P. Bartnik - poinformował, że we wszystkich dyskusjach jakie się toczyły padła także propozycja pozostawienia Szkoły Podstawowej nr 12 jako samodzielnej szkoły podstawowej, podobnie Szkoła Podstawowa nr 49 a w budynku Szkoły Podstawowej nr 24 utworzenie samodzielnego gimnazjum dla całego terenu. Zapytał czy ta koncepcja była rozważana przez Wydział Oświaty?
P. B. Brzycka - wyjaśniła, że przedstawiona koncepcja jest nie realna, ponieważ w tym rejonie nie ma tylu dzieci aby w przyszłości Szkoła Podstawowa nr 12 i Szkoła Podstawowa nr 49 były wypełnione. Nie możliwe jest stworzenie Szkole Podstawowej nr 49 większych oddziałów niż te, które funkcjonują obecnie, ponieważ są zbyt małe pomieszczenia. Ponadto Sanepid stale zgłasza że jest zbyt mała świetlica, która znajduje się w piwnicy i nie spełnia podstawowych wymogów bhp.
P. E. Masojć - poinformował, że koszty remontów koniecznych do przeprowadzenia w placówkach, od czasu wprowadzenia reformy oświaty, kształtuje się mniej więcej na wysokości 350.000 zł.
Radna M. Jacyna-Witt - przypomniała, że jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji nt. restrukturyzacji zadawała pytania o systemowe rozwiązania dot. czy w Szczecinie mają być duże czy małe szkoły czy raczej ma być to system mieszany. Stwierdziła, że na to pytanie nie otrzymała odpowiedzi. Natomiast w zeszłym tygodniu zadała pytanie: w jaki sposób ma przebiegać proces restrukturyzacji szkół i całego systemu oświaty do 2025 roku. Jeżeli chcemy zmieniać sieć szkół musimy przedstawiać, jakie zmiany będą następowały co dwa lata do 2025r. Dzięki temu rodzice chcąc zapisać dziecko do szkoły będą posiadali pełną informację.
P. E. Masojć - wyjaśniła, że Wydział Oświaty został został zobowiązany do przygotowania koncepcji 3-letnich zmian wynikających z zapisów ustawy oraz analizy przyszłościowej szkół pod kontem demograficznym. Stwierdziła, że jeżeli jest taka potrzeba, aby przedstawić listę szkół planowanych w dalszym procesie do likwidacji, to zostanie ona przedstawiona na kolejnym spotkaniu.
Radna M. Jacyna-Witt - stwierdziła, że nauka szkolna trwa 12 lat i na taki okres należy przedstawić program restrukturyzacji.
P. A. Nowak - planowane zmiany nie mogą dotyczyć 2, 3 lat funkcjonowania jakiejś placówki. Zobowiązała się dostarczyć plany restrukturyzacyjne, dotyczące niezbędnych ruchów, jakie muszą zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych 3 lat. Zapewniła, że planowane działania rozpatrywane są w kontekście potrzeb poszczególnych dzielnic. Poinformowała, że kiedy trwały przygotowania do restrukturyzacji, poprosiła Wydział Oświaty aby planując zmiany uwzględniane były oprócz demografii także przyszłość danej dzielnicy w zakresie rozwoju. Jeżeli jest taka potrzeba zostanie przedstawiona Pani radnej M. Jacynie-Witt analiza w kontekście zagospodarowania przestrzennego dzielnic.
P. W. Hawryszuk - uznał, że nie uwzględnienie w restrukturyzacji szkół średnich powoduje, że przedstawiona koncepcja staje się "ułomna". Uznał, że zabrakło podmiotowego traktowania rodziców i dzieci, którym trzeba pokazać jakie zmiany są im proponowane. Stwierdził, że debata dot. restrukturyzacji powinna trwać 2 lata i obejmować całą szczecińską oświatę.
P. Kamila Kodrzycka - pracownik ze Szkoły Podstawowej nr 49 - ustosunkowując się do informacji przedstawionych przez Panią B. Brzycką nt. Szkoły Podstawowej nr 49 stwierdziła, że szkoła jest przystosowana do przyjęcia ok. 450 dzieci, sanepid nigdy nie zgłaszał zastrzeżeń co do funkcjonowania świetlicy a dzielnica Podjuchy stale się rozbudowuje.
P. S. Kozielec - zapytała dlaczego dzieci nie mogą uczyć się w szkołach mniejszych i na jedną zmianę oraz czy Szkoła Podstawowa nr 45 jest przystosowana do przyjęcia dzieci niepełnosprawnych.
Radna M. Jacyna-Witt - zgłosiła wniosek o przedstawienie długoterminowej restrukturyzacji sieci szkół, obejmującej co najmniej 14 lat, aby rodzice przenosząc dzieci z jednej szkoły nie przenosili ich do szkół, które mają być likwidowane w następnej kolejności.
P. Kozielec - Szkoła Podstawowa nr 21 - zapytała, dlaczego z powodu niżu demograficznego nie pozostawiamy szkół małych, dlaczego dzieci mają się uczyć na zmiany - na co ona sama jako matka się nie godzi - skoro są to duże szkoły.
P. B. Brzycka - zwróciła uwagę, że w Szkole Podstawowej nr 21 jest dużo dzieci z poza rejonu. W 2005r. nie będzie naboru z poza rejonu, aby zapewnić dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 21 jednozmianowość. Zapewniła, że w Szkole Podstawowej nr 45 nie będzie dwuzmianowości. Zaznaczyła, że jeżeli nie uda się dostosować Szkoły Podstawowej nr 45 na potrzeby dzieci poruszających się na wózkach to na pewno znajdą miejsce w innych przystosowanych dla dzieci niepełnosprawnych szkołach.
P. Kozielec - zwróciła uwagę, że przedstawione informacje dowodzą, że przenoszenie całych klas, o którym mówił Wydział Oświaty, jest nierealne. Zwróciła uwagę, że w Szkole Podstawowej nr 21 wszystkie pomieszczenia są przystosowane na potrzeby dzieci niepełnosprawnych.
Przedstawicielka Szkoły Podstawowej nr 36 - zapytała na jakiej podstawie będą radni decydować o likwidacji danej szkoły, skoro na sali w tej chwili znajduje się 5 radnych?
Przewodniczący P. Bartnik - stwierdził, że radni będą rozpatrywać ten temat biorąc pod uwagę, potrzeby mieszkańców i możliwości miasta. Uznał, że przed każdym stoją trudne decyzje, które trzeba podjąć. Stwierdził, że osobiście uważa, że debata jest potrzebna, ponieważ likwidacja szkoły na pewno nie jest cnotą a najwyżej koniecznością, a budżet miasta jest w bardzo złej kondycji. Oświata jest tematem bardzo delikatnym i drażliwym i na pewno Komisja weźmie pod uwagę opinie rodziców a także innych osób oraz rozpatrzy możliwość znalezienia oszczędności w innych częściach budżetu.
Nauczyciel z Gimnazjum nr 25 - zapytała o plany likwidacji 6 etatów pomimo zapewnień że wszyscy nauczyciele utrzymają zatrudnienie.
P. E. Masojć - poinformowała, że z analizy przeprowadzonej przez Wydział Oświaty wynika, że może pojawić się problem utrzymania 6 etatów ale zapewniła, że wszyscy nauczyciele otrzymają propozycję zatrudnienia w szczecińskich szkołach. Propozycja rozdziału Gimnazjum Nr 25 pojawiło się w tym roku po raz pierwszy.
P. A. Nowak - zwróciła uwagę, że zajmowała się problemami dzieci i młodzieży przez wiele lat i dużo na ten temat wie. Orientuje się co do skali przestępczości i nieprzystosowania się dzieci i młodzieży. Poinformowała, że zwróciła się o przedstawienie raportu policji dot. Śródmieścia i Gimnazjum 25. Jednak jest dość sceptycznie nastawiona do wyników tego typu badań, ponieważ uważa je za mało obiektywne. Dzieci nie przyznają się do wszystkiego, ponieważ nie jest zachowana anonimowość. Uznała, że zagrożenia dzielnicy nie znikną, a jedynym wyjściem jest podnoszenie jakości szkoły a także rozwój zajęć pozalekcyjnych, pozwalających aktywizować dzieci w dobrym pedagogicznym kierunku.
Nauczycielka z Gimnazjum nr 25 - zwróciła uwagę, że wprowadzanie jakiegokolwiek programu profilaktycznego jest najbardziej skuteczne w małych grupach, a to jest kosztowne.
Rodzic z Gimnazjum nr 25 - zwróciła uwagę, że w Gimnazjum nr 25 jest piękna sala gimnastyczna, której brakuje w Gimnazjum nr 26.
P. E. Frączak-Raś - stwierdziła, że znając Szkołę Podstawową nr 10 nie widzi problemów, aby przystosować wjazd do szkoły i toalety na potrzeby uczniów niepełnosprawnych a basen jest już przystosowany.
P. Wiesława Paulska - zapewniła, że jeżeli zapadną decyzje o zamiarze likwidacji na pewno Kurator nie pominie aspektu społecznego.
Rodzic ze Szkoły Podstawowej nr 41- zapytała, czy w Szkole Podstawowej nr 10 będą zapewnione pomieszczenia na gabinety rewalidacyjne oraz zwróciła uwagę, że basen w SP 10 nie jest przystosowany na potrzeb dzieci niepełnosprawnych a nauczyciel nie będzie dźwigał dzieci niepełnosprawnych wkładając i wyciągając z basenu. Stwierdziła, że w chwili obecnej zajęcia w SP10 kończą się o 15.00 to po przyjęciu dzieci z SP 41 na pewno będą trwały dłużej.
P. B. Brzycka - w sprawie Gimnazjum nr 38 i Szkoły Podstawowej nr 72 zwróciła uwagę, że są to szkoły małe. Zapewniła, że dzieci chodząc do SP 51 będą chodziły na jedną zmianę. W kolejnych latach przewidywana ilość dzieci zapewnia rozpoczęcie nauki tylko jednej klasy pierwszej. Na dzień dzisiejszy w Gimnazjum nr 38 i Szkole Podstawowej nr 72 istnieje nieprawidłowość kadrowa, ponieważ nauczyciele obu szkół łączą etaty co powoduje, że nie mogą się dokształcać w określonym kierunku. Jeżeli chodzi o Szkołę Podstawową nr 41wyjaśniła, że została przeprowadzona głęboka analiza potwierdzająca, że nie ma zagrożenia dwuzmianowością, ani zwolnieniami nauczycieli.
Przewodniczący P. Bartnik - przypomniał, że Kurator po wyrażonej przez Radę chęci likwidacji Szkoły Podstawowej nr 72 w roku ubiegłym, nie zgodził się z tym stanowiskiem, dlatego należy domniemać, że po roku czasu Kurator nie zmieni swojego zdania.
P. B. Brzycka - wyjaśniła, że w związku planowanymi zmianami, będą przeprowadzone zmiany w sieci autobusowej a dzieci, które mają dalszą trasę będą otrzymywać dopłaty do biletów. W stosunku do dzieci klas I-III ustawowo odległość do szkoły nie powinna przekraczać 3 km, dla klas IV-V - 4 km.
Radna T. Lubińska - uznała, że urząd nie ma elastycznego podejścia do przedstawianych spraw. Zaproponowała, aby przedstawiciele poszczególnych szkół spotkali się bezpośrednio z Prezydentem Miasta i przedstawili swoje stanowisko.
Przewodniczący P. Bartnik - podsumowując posiedzenie przypomniał, że radny W. Hawryszuk zgłosił uwagę, że decyzje kluczowe, w tym także dot. sieci szkół, powinny być poddane rozległej debacie, która jest rozciągnięta w czasie. Zwrócił uwagę, że przedstawiane informacje dot. brakujących 11mln zł jest konieczne przedyskutowania w kontekście szerszym niż tylko edukacyjnym. Stwierdził, że oszczędności powinno się szukać w innych miejscach budżetu.
Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja zapoznała się z następującymi pismami:
- Wydział Oświaty
odpowiedź na wniosek nr 93 Komisji w sprawie Szczecińskiego standardu funkcjonowania i finansowania publicznych szkół i placówek oświatowych - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Wydział Kultury
pismo kierowane do Wydziału Mieszkalnictwa i Lokali Użytkowych w sprawie bezprzetargowego przyznania na Muzeum Lalek lokalu przy ul. Św. Wojciecha 15 /załącznik nr 6 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Rada Osiedla Żydówce Klucz
prośba o przedstawienie planów restrukturyzacyjnych szkół w dzielnicach Klucz i Podjuchy /załącznik nr 7 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Anna Nowak Zastępca Prezydenta Miasta
odpowiedź udzielona stowarzyszeniom w sprawie udostępniania lokali użytkowych podmiotom zajmującym się działalnością kulturalną /załącznik nr 8 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Anna Nowak Zastępca Prezydenta Miasta
informacja dot. utworzenia przedszkola środowiskowego z prośbą o wydanie opinii /załącznik nr 9 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Jan Stopyra Przewodniczący RM
prośba o rozpatrzenie protestu społecznego przeciw likwidacji Przedszkola Publicznego nr 5 /załącznik nr 10 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Obywatelski Komitet na Rzecz Budowy Filharmonii Szczecińskiej
wniosek o podjęcie uchwał pozwalających na otwarcie nowej Filharmonii w roku 2008, roku 60-lecia Filharmonii Szczecińskiej /załącznik nr 11 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Anna Nowak Zastępca Prezydenta Miasta
odpowiedź na wniosek nr 95 Komisji w sprawie utworzenia muzeum w zajezdni Tramwajowej Niemierzyn - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Uczniowski Klub Sportowy „Orliki”
dot. podziału środków pieniężnych przeznaczonych na rzecz osób niepełnosprawnych /załącznik nr 12 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Nauczyciele Przedszkola Publicznego Nr 29
dot. planów likwidacji Przedszkola /załącznik nr 13 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Rada Rodziców Przedszkola Publicznego nr 36
protest przeciwko prywatyzacji Przedszkola Publicznego nr 36 /załącznik nr 14 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Zofia Bylińska
dot. realizacji pomnika zaprojektowanego przez prof. Czesława Dźwigaja /załącznik nr 15 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Biuro Prezydenta Miasta
dot. zapraszania przedstawicieli Zespołu ds. Działalności Gospodarczej i Przedsiębiorczości w sprawie propozycji uchwał dot. handlu, przedsiębiorczości, rzemiosła i transportu /załącznik nr 16 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Anna Nowak Zastępca Prezydenta Miasta
odpowiedź na wniosek nr 100 w sprawie rozwoju i działalności Domu Kultury „Klubu 13 Muz” - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Wydział Oświaty
informacja dot. odpowiedzi udzielonej Radzie Rodziców Przedszkola Publicznego Nr 5 w sprawie przekształcenia przedszkola w placówkę niepubliczną /załącznik nr 17 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Rada Szkoły ZSO nr 7
dot. bezpłatnego korzystania przez uczniów szkoły z bazy sportowej SDS /załącznik nr 18 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Jan Stopyra Przewodniczący RM
dot. umożliwienia nauki uczniom klas ponadgimnazjalnych przebywających na leczeniu na Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży SPS ZOZ „Zdroje” /załącznik nr 19 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Szkoła Podstawowa nr 23
dot. konieczności zarezerwowania środków finansowych na adaptacje pomieszczeń piwnicznych na punkt wydawania posiłków wraz z zapleczem oraz wykonanie kanalizacji deszczowej i ściekowej /załącznik nr 20 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Teatr Lalek „Pleciuga”
wniosek o zapewnienie środków na działalność bieżącą placówki w kwocie 384 tys. zł /załącznik nr 21 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Rada Szkoły przy Szkole Podstawowej nr 49
dot. projektu likwidacji Szkoły Podstawowej nr 49 /załącznik nr 22 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 36
list otwarty protest przeciwko likwidacji szkoły /załącznik nr 23 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Jacek Woyda
opinia dot. planów restrukturyzacji oświaty w mieście /załącznik nr 24 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska - Rada Szkoły Podstawowej nr 72
opinia dot. zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 72 i Gimnazjum nr 38 /załącznik nr 25 do protokołu/ - Komisja nie zajęła żadnego stanowiska
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marta Klimek Inspektor BRM | Paweł Bartnik |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2005/05/05 15:03:14
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2005/05/05 15:03:14 | |
Marta Klimek | 2005/03/14 08:06:24 | |
Marta Klimek | 2005/02/25 07:52:29 | |
Marta Klimek | 2005/02/11 15:09:10 | |
Marta Klimek | 2005/02/11 14:13:25 | |
Marta Klimek | 2005/02/11 09:43:36 |