PROTOKÓŁ NR 0063-6/163/06
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI I KULTURY
I KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 23 LUTEGO 2006 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji ds. Zdrowia i Pomocy Społecznej.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Zapoznanie się z projektem Regulaminu działalności Biura Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. |
3. | Przywrócenie uprawnień do przejazdów bezpłatnych i ulgowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w komunikacji miejskiej. Propozycje WGKiOŚ dot. zmiany w zapisach uchwały Rady Miasta Szczecina nr VI/105/03 z dnia 27 maja 2003 roku. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Zapoznanie się z projektem Regulaminu działalności Biura Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.
Założenia do Regulaminu działalności Biura Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie przedstawił komisji dyr. Tomasz Lachowicz -WZiPS.
Najważniejsze zmiany do Regulaminu- to ograniczenie dostępności do korzystania z usług przewozowych dla niektórych grup osób niepełnosprawnych. Dyrektor przypomniał o zasadach, jakim kierował się MOPR, gdy powstawał BOKON. Przypomniał o ostatnim posiedzeniu Komisji Zdrowia, gdzie zapadły pewne decyzje i został zobligowany do przygotowania nowego projektu Regulaminu wewnętrznego BOKON-u, zmieniającego dotychczasowe zapisy. Zgodnie z opinią Komisji, zapisy powinny odpowiadać idei przyświecającej powołaniu tego Biura (realizacja przewozów osób niepełnosprawnych w systemie radio-taxi przez 7 dni w tygodniu a w przypadkach wcześniejszych zgłoszeń-także w porach nocnych) . Obecnie, Biuro Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych zajmuje się głównie dowozem dzieci do szkół (realizacja zapisów ustawy z dnia 07.09.1991r o systemie oświaty- art. 17 pkt3a.) i pełni funkcję szkolnego gimbusa.
W związku z powyższym, Wydział wraz z MOPR-em opracował nowe zasady korzystania z samochodów BOKON-u, uprawnione zostały wyłącznie osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich, dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem, osoby niewidome bez opiekuna.
Radna Jacyna-Witt zadała pytanie, czy nowy regulamin był konsultowany ze środowiskiem osób niepełnosprawnych?
dyr. Lachowicz stwierdził, ze najpierw należy określić nowe zasady, potem- konsultacja z merytoryczną Komisją stałą Rady Miasta i dopiero wówczas można myśleć o konsultacjach społecznych. Optuje za taką właśnie kolejnością procedowania. Dyr. Lachowicz przypomniał, że korzystających obecnie z samochodów BOKON-u jest 1738 dzieci, obecnie BOKON dysponuje 11 samochodami i 11 kierowcami, środki na utrzymanie zostały w porównaniu do lat ubiegłych okrojone -ograniczenia muszą być wprowadzone. Przede wszystkim zaś, należy przywrócić pierwotną funkcje Bokonu i umożliwić niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich możliwość integracji ze środowiskiem.
Radny Szałabawka odnośnie p. 17 Regulaminu- pyta, co z niewykorzystanym abonamentem w przypadku choroby zainteresowanego?
Otrzymał odpowiedź, że należy zgłosić o swojej niedyspozycji i niemożności korzystania z przewozów, w przypadku braku takiego zgłoszenia-abonament przepada.
Radny Bartnik przypomniał zebranym potrzebę wspólnego zwołania tego posiedzenia, z analizy wynika, że Bokon w obecnym kształcie jest niewydolny, zwiększyła się drastycznie ilość korzystających z jego usług. Należy zastanowić się, jak ten problem rozwiązać. W chwili obecnej trwa jedynie spór o weryfikację.
Barbara Jaskierska-Prezes Koła PSOUU- jako Stowarzyszenie czują się marginalizowani, osoby z upośledzeniem umysłowym mają takie samo prawo do normalnego życia jak ludzie zdrowi, przedstawiła problem, podała przykład dziecka, które wg nowych kryteriów regulaminowych nie powinno korzystać już z usług Bokonu, a spełnia ono wszelkie przesłanki ku temu. Wnosi o to, aby nie dyskryminować tej grupy osób. Uważa, że w Bokonie należy uważniej przyjrzeć się całej logistyce, jest zdania, że nie jest to do końca dobrze rozwiązane. Samochody można wykorzystać efektywniej.
Do tej wypowiedzi odniósł się Przewodniczący Komisji, podał przykłady grup uprzywilejowanych, które zgodnie z tym, co zostało powiedziane-również powinny mieć prawo do korzystania z usług Bokonu. Wiadomym jest jednak, że nie ma takich technicznych możliwości i środków finansowych. Problem trzeba rozwiązać, należy się jednak spokojnie zastanowić jak.
Komisja chciała wiedzieć, jak są wykorzystane samochody do przewozu osób niepełnosprawnych, będące w gestii Stowarzyszenia p. B. Jaskierskiej. Pani Jaskierska posiada 5 samochodów, zakupione zostały przez Stowarzyszenie bez udziału finansowego miasta i są wykorzystane w 100%.
Radny Bartnik jest zdania, że należałoby dość precyzyjnie określić ilość osób, które powinny korzystać z przewozów BOKON.
Radna Jacyna -Witt jest zdania, że należy propozycje Wydziału Zdrowia (nowy regulamin) skonsultować ze stowarzyszeniami pracującymi na rzecz osób niepełnosprawnych, dopiero po takiej konsultacji siadać do dalszej dyskusji.
Tego samego zdania jest radny Modrzejewski, uważa, że jest to konieczne.
Pani B. Jaskierska zwróciła się do Komisji i do radnych z prośbą, aby wpisać do nowego regulaminu Bokon jeszcze jedną grupę osób uprzywilejowanych tzn. osoby z upośledzeniem umysłowym.
Radna Kochańska zadała pytanie, ile kosztuje u p. Jaskierskiej w Stowarzyszeniu usługa tzn. korzystanie z przejazdów samochodami Stowarzyszenia?
Otrzymała odpowiedź, ze opłaty od zainteresowanych pobierane są tylko za paliwo, jest to kwota ok 30 zł miesięcznie.
Komisja po krótkiej dyskusji, gdzie stwierdzono, że brak jest opinii Powiatowej Rady ds Osób Niepełnosprawnych, wystąpiła do Prezydent Nowak z wspólnym stanowiskiem o treści:
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Komisja Edukacji i Kultury RM Szczecin, stoją na stanowisku, że Regulamin działalności Biura Obsługi Komunikacyjnej Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie powinien stać się przedmiotem dalszych prac obu Komisji dopiero po zaopiniowaniu go przez Powiatową Radę ds Osób Niepełnosprawnych w Szczecinie.
Komisje przyjęły wniosek w wyniku głosowania (za-9- jednogłośnie).
Ad. pkt. 3.
Przywrócenie uprawnień do przejazdów bezpłatnych i ulgowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w komunikacji miejskiej. Propozycje WGKiOŚ dot. zmiany w zapisach uchwały Rady Miasta Szczecina nr VI/105/03 z dnia 27 maja 2003 roku.
Temat dot. przywrócenia uprawnień do przejazdów bezpłatnych i ulgowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w komunikacji miejskiej przedstawił dyr. Lachowicz. Propozycje WGKiOŚ dot. zmiany w zapisach uchwały Rady Miasta Szczecina nr VI/105/03 z dnia 27 maja 2003 roku zostały przedstawione radnym na piśmie. Pismo stanowi zał. do protokołu.
Dyr. Przepiera wyjaśnił, że przy założeniu że z ulg przejazdowych korzysta tylko 50% w chwili obecnej jest to kwota 700-800 tys złotych rocznie. Jest to dotacja z budżetu miasta, natomiast Dyr. Wicik -ZDiTM przedstawił sytuację dot. osób korzystających z ulg w przejazdach środkami komunikacji miejskiej. Osób uprzywilejowanych (niepełnosprawni w stopniu umiarkowanych jest 7654), z tego grupa osób z uposledzeniem umysłowym-to
Barbara Jaskierska, Prezes Koła, która zwróciła się z wnioskiem , jest zdania, że powinno się przywrócić uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest to specyficzna grupa ludzi, która powinna te uprawnienia posiadać.
Komisja starała się ustalić jak duża jest to grupa ludzi, p. Jaskierska uważa, że wszystkie osoby upośledzone w stopniu umiarkowanym po 16 roku życia powinny jeździć za darmo.
Dyr. Wicik ZDITM stwierdził, że tą grupą objęte jest ok. 20% z łącznej liczby 4834 (niepełnosprawni w stopniu umierkowanym).
Prezes Jaskierska uważa, że jest to grupa około 300 osób. Innego zdania jest dyr. Wicik ZDiTM
Komisja dyskutowała nad możliwościami oceny kryteriów, skali problemu. Komisja po krótkiej dyskusji, postanowiła zwrócić się do dyr. Lachowicza z prośbą o ustalenie w Powiatowym Zespole ds Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności ilości osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym po 16 roku życia. .
Po otrzymaniu tej odpowiedzi- Komisja ponownie zajmie się tym tematem.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała Anna Myślińska Inspektor BRM |
|
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2006/03/09 09:53:44
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2006/03/09 09:53:44 | |
Marzena Arciszewska | 2006/02/17 13:56:54 | |
Anna Myślińska | 2006/02/09 14:23:15 | |
Anna Myślińska | 2006/02/09 14:20:22 | |
Anna Myślińska | 2006/02/09 12:55:40 | |
Anna Myślińska | 2006/02/09 12:54:01 |