przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/19/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 25 MARCA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 14:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Edmund Trokowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Informacja Zastępców Prezydenta Miasta nt. wykonywania zadań inwestycyjnych przez jednostki organizacyjne Gminy Szczecin w aspekcie współpracy ze szczecińskimi przedsiębiorstwami inwestycyjnymi
3. Udzielenie odpowiedzi przez Z-ca Prezydenta Miasta L. Chwata na wniosek Komisji nr 4/03 w sprawie przedstawienia informacji dot. udziału wykonawców lokalnych w zamówieniach publicznych dokonywanych przez Miasto w dziedzinie szeroko pojętych inwestycji budowlano - inżynieryjnych + dane na ten temat z Gdyni, Gdańska, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Łodzi i Katowic.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Informacja Zastępców Prezydenta Miasta nt. wykonywania zadań inwestycyjnych przez jednostki organizacyjne Gminy Szczecin w aspekcie współpracy ze szczecińskimi przedsiębiorstwami inwestycyjnymi


P. I. Miller - przekazała wykaz zamówień publicznych udzielonych w 2002 roku na szeroko rozumiane inwestycje budowlano-inżynieryjne z wyraźnym podziałem na wydział UM organizujący przetarg, zastosowany tryb przetargowy, przedmiot zamówienia, nazwę firmy zwycięskiej, siedzibę centrali firmy, kwotę wynikającą z umowy. Następnie zdementowała, jakoby w innych miastach Polski jak: Poznań czy Gdańsk wygrywały przetargi jedynie lokalne firmy. Podkreśliła, że procentowy wynik = 83,2% szczecińskich przedsiębiorców w wartości udzielonych zamówień za 2002 rok jest bardzo dobrym wynikiem.

Radny A. Litwiński - poruszył sprawę dumpingowania cen przez niektóre firmy w przetargach. Inną sprawa jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia oraz praktyka współpracy i realizacji zawartych umów. Czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć w warunkach umowy interesy szczecińskich firm ?

P. L. Chwat - poinformował, że od grudnia ubiegłego roku zawierane umowy mają klauzulę zabezpieczająca interesy podwykonawców w kwestii płatności. Lada moment wejdzie w życie poprawka do kodeksu w kwestii umów cywilno-prawnych , która będzie wyższego rzędu. Mamy problemy ze szczecińskimi firmami, na które skarżą się podwykonawcy. Szczecińskie firmy jako same nie mają żadnych szans do wygrywania przetargów o skali ogólnopolskiej, dlatego powinny związywać konsorcja. Niestety z tej możliwości jeszcze szczecińskie firmy nie skorzystały.

Radny P. Kęsik - zapytał, czy można zawrzeć stosowny zapis, aby wyeliminować unikania płatności szczecińskich firm dla podwykonawców za zrealizowane umowy.

P. I. Miller - przyznał, że taki zapis jest możliwy w SIWZ, ale oczywiste jest, że każda firma poświadczy że jest uczciwa.

Radny W. Dzikowski - zaproponował wprowadzenie kontroli na etapie realizacji umowy.

Radny A. Litwiński - zapytał, co stoi na przeszkodzie wprowadzenia zapisów uzależniających wprowadzenie oferenta do przetargu po spełnieniu wskaźnika procentowego posiadanych pracowników w firmie.

P. I. Miller - wyjaśniła, że jest to zapis niezgody z ustawą o zamówieniach publicznych. Można podjąć próby wymogu, aby startujące firmy zatrudniały wyłącznie szczecińskich pracowników. Jednak zaczniemy się o to martwić w chwili zaskarżenia takiego zapisu.

P. K. Trzciński - zgodził się, że Miasto powinny przez cały czas monitorować zadania inwestycyjne.

P. P. Krzystek - dodał, że w TBS generalnymi wykonawcami są wyłącznie szczecińskie firmy, gdzie na podwykonawców także preferuje się nasze podmioty.

Radny W. Dzikowski – przyznał, że TBS, STBS jak i ZBiLK wykonują remonty budynków na coraz wyższym poziomie.

 

Komisja podziękowała gościom zaproszonym za szczegółowe omówienie w/w tematu.

 

 

 

 


Ad. pkt. 3.
Udzielenie odpowiedzi przez Z-ca Prezydenta Miasta L. Chwata na wniosek Komisji nr 4/03 w sprawie przedstawienia informacji dot. udziału wykonawców lokalnych w zamówieniach publicznych dokonywanych przez Miasto w dziedzinie szeroko pojętych inwestycji budowlano - inżynieryjnych + dane na ten temat z Gdyni, Gdańska, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Łodzi i Katowic.


Wyjaśnienia na w/w punkt porządku obrad zostały udzielone w pkt. 2 porządku obrad.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Edmund Trokowski
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2004/02/05 10:11:23
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2004/02/05 10:11:23
Ewa Peryt 2004/02/05 10:11:10
Ewa Peryt 2004/02/05 10:10:13
Ewa Peryt 2004/02/05 10:08:18
Ewa Peryt 2004/02/05 10:06:47
Ewa Peryt 2003/03/19 14:22:44