przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/11/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 20 LUTEGO 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 13 lutego 2003 r.
3. Analiza wyników uzyskanych na egzaminie gimnazjalnym i po szkole podstawowej przez szczecińskich uczniów
4. Powołanie Rady Wydawniczej i analiza projektów wydawniczych
5. Wytypowanie przedstawiciela Komisji edukacji, Kultury i Sportu do udziału w pracach stałej komisji ds. pracowni artystycznych
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja przyjęła porządek obrad w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 13 lutego 2003 r.


Komisja przyjęła protokół w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/.


Ad. pkt. 3.
Analiza wyników uzyskanych na egzaminie gimnazjalnym i po szkole podstawowej przez szczecińskich uczniów


Przewodniczący P. Bartnik - przedstawił w formie raportu wyniki egzaminów końcowych dla szkół podstawowych i gimnazjum po przeprowadzeniu których uczniowie otrzymali certyfikaty. Zwrócił uwagę, że wyniki egzaminu po gimnazjum ma znaczący wpływ na możliwości dostania się ucznia do określonego liceum. Zawnioskował o przedyskutowanie przez Komisję wyników szkół szczecińskich na tle szkół z innych powiatów.

P. Elżbieta Masojć - Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Analiz Kuratorium Oświaty - zwróciła uwagę że dyrekcja szkoły ma za zadanie zaspokojenie porzeb nauczycieli  a przede wszyskim uczniów. Przedstawiła wyniki przeprowadzonych egzaminów na podstawie których dokonano analiz, w wyniku których stwierdzono, że szkoły nie realizują swoich podstawowych zadań czyli kształcenia. Przedstawiła także analizy dot. opanowania podstawowych umiejętności tj. czytanie, pisanie, rozu mmowanie, korzystanie z informacji , wykorzystanie wiedzy w praktyce. Umiejętność czytania, odbiór tekstów kultury i tworzenie własnego tekstu na poziomie gimnazjum zostały ocenione bardzo nisko. Przedstawiła program mający na celu poprawienie jakości kształcenia pn. Zachodniopomorski Program Działań na Rzecz Jakości Kształcenia /załacznik Nr 3 do protokołu/. Program jest obecnie na etapie pilotarzowym. Wszystkie szkoły biorace udział w programie mają opracować program poprawienia jakości kształcenia.

P. Maria Borecka - Zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Analiz Kuratorium Oświaty - omówiła jakie informace dzięki programiowi może zdobyć dyrektor placówki aby przedsięwziąć działania poprawy jakości kształcenia. Program ma też na celu wychwycenia obszarów zagrożeń w szkołach. W programie badawczym jest też grupa kontrolna. Wynikiem wszystkich badań ma być opracowanie pakietu działań naprawczych.

Przewodniczący P. Bartnik - zwrócił uwagę, że wśród najgorszych szkół w kraju znalazły sie dwie szkoły podstawowe ze Szczecina w tym szkoła podstawowa niepubliczna. Uznał, że nie należy wyrokować na podstawie jednego egzaminu zewnętrznego - należy wstrzymać się do czasu przeprowadzenia jeszcze 2 egzaminów aby upubliczniać takie informacje.

Radny B. Arłukowicz - zauważył, że zanim wprowadzi się skomplikowany program naprawczy należy najpierw dowidzieć się z gmin, które wypadły bardzo dobrze, jakich metod używają, aby przenieść je do stosowania w Szczecinie.

Wiceprzewodniczący J. Wijas - zwrócił uwagę na brak przystosowania programów nauczania do późniejszych koniecznych umiejętności funkcjonowania w świecie.

P. Elżbieta Masojć - zwróciła uwagę, że egzaminy nie mają sprawdzać programów nauczania a zdobyte umiejętności uczniów. Uznała, że na wyciąganie wążących opinii jest za wcześnie.

Przewodniczący P. Bartnik - zwrócił uwagę, że dyrektorzy nie mając odpowiedniej motywacji nie są zainteresowani poprawianiem jakości kształcenia. Dlatego uznał, że najlepszym czynnikiem motywującym będzie jawność szkół w zakresie wyników, zaplecza technicznego, naukowego itd.

P. Elżbieta Masojć - Kuratorium nie otrzymuje wyników jednostkowych szkół, które otrzymują dyrektorzy szkół, ci zaś w ramach nadzoru pedagogicznego powinni podejmować określone działania.

P. Teresa Ratajska - Dyrektor Wydziału Oświaty - Wydział posiada wyniki w zakresie ogólnym. Miasto jako organ prowadzący ma za zadanie stworzyć takie warunki aby szkoły mogły realizować swoje zadania. To organ nadzorujący powinien stać na straży w zakresie poprawy kształcenia.

P. Elżbieta Masojć - zwróciła uwagę , że każde działania potrzebują programu pilotarzowego, ponieważ inaczej można wyciągnąć błędne wnioski. Jednak po jego zakończeniu Kurator niewątpliwie sformułuje programy działania dla szkół.

Przewodniczący P. Bartniik - zapytał czy Zachodniopomorskie Centrum Edukacyjne analizowało wyniki  egzaminów końcowych szkół podstawowych i gimnazjów? 

Przedstawiciele Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego wyjaśnili, że dokonano wniikliwej analizy wyników raportów. Dyrektorzy szkół zostali przeszkoleni aby umiejętnie przeanalizować wyniki w celu tworzenia programów naprawczych.

Radny B. Arłukowicz - zawnioskował o ujawnienie przez dyrektorów szkół, dla potrzeb Komisji Edukacji, wyników przeprowadzonych egzaminów.

P. T. Ratajska - poinformowała, że Wydział Oświaty oczywiście zwróci się do dyrektorów szkół o przedstawienie wyników końcowych tych egzaminów.

Przewodniczący P. Bartnik - zwrócił uwagę, że jeżeli samorządy nie podejmą inicjatywy dot. poprawy jakości kształcenia to państwo tego nie zrobi, ponieważ nie posiada narzędzi aby wdrożyć jaki kolwiek program naprawczy. Uznał, że Miasto Szczecin stać na to aby wypracować program dla naszych szkół.

Radny W. Hawryszuk - uznał, że przyjecie zasady że za wyniki szkoły będą bardziej dotowane nie jest słuszne.  Zgłosił wniosek o skonfrontowanie oceny szkół przez Wydział Oświaty z obiektywnymi wynikami przeprowadzonych egzaminów. 

Radny J. Modrzejewski zgłosił swoje stanowisko na piśmie /załącznik Nr 4 do protokołu/

Komisja w wyniku przeprowadzonego głosowania /10-za, jednogłośnie/ przyjęła stanowisko w brzmieniu:

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o kontynuowanie dalszej oceny wyników nauczania w szkołach Szczecina, w oparciu o wyniki przeprowadzonych egzaminów końcowych w szkołch podstawowych i gimnazjach  w celu opracowania miejskiego programu podnoszącego poziom nauczania  w szkolach zgodnie z zapisami polityki edukacyjnej miasta Szczecina.

Jednocześnie wnosi o ujawnienie członkom Komisji, wyników egzaminów końcowych w szkołch podstawowych i gimnazjach.


Ad. pkt. 4.
Powołanie Rady Wydawniczej i analiza projektów wydawniczych


Radny B. Arłukowicz - zgłosił wniosek o uzupełnienie dotychczasowego składu Rady Wydawniczej o przedstawiciela Komisji w osobie radnego J. Wijasa.

Komisja w wyniku głosowania /8-za, 1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała dotychczasowy skład Rady wydawniczej i wytypowała d jej składu swojego przedstawiciela w osobie radnego J. Wijasa.


Ad. pkt. 5.
Wytypowanie przedstawiciela Komisji Edukacji, Kultury i Sportu do udziału w pracach stałej komisji ds. pracowni artystycznych


Komisja w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/ delegowała do składu Komisji ds. przydziału pracowni artystycznych radną Beatę Tokarzewską.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Żadnych wniosków nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Klimek
Inspektor BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2003/02/14 09:16:09
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2003/02/14 09:16:09