przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/108/05
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 2 MARCA 2005 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jan Dużyński - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 23.02.05.
3. Dyskusja nad projektem budżetu Miasta na rok 2005.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Proponowany porządek posiedzenia przyjęty został jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 23.02.05.


Protokół z posiedzenia komisji przyjęty został w głosowaniu: 3 - za, 0 - przeciw, 1 - wstrzym.


Ad. pkt. 3.
Dyskusja nad projektem budżetu Miasta na rok 2005.


T. Lubińska - przedstawia materia będący podsumowaniem dyskusji przedstawicieli klubów radnych nad projektem budżetu Miasta na rok 2005 (załącznik nr 3 do protokołu). Podkreśliła, że wydatki bieżące Miasta nie powinny przekraczać kwoty 778 mln zł ( w tym wydatki na oświatę).  Nadwyżkę budżetową należy bezwzględnie przeznaczyć na inwestycje, tak jak to się dzieje na całym świecie. Do ostatecznej dyskusji pozostają ew. przesunięcia pomiędzy działami i rozdziałami. Pytanie budzi kwota 28 mln na przygotowanie terenów (ad przestrzenny i gospodarka nieruchomościami).

Ad. wydatki inwestycyjne - szczególne wątpliwości radnych budzą kwoty planowane w dochodach ze sprzedaży gruntów i nieruchomości oraz wieczystego użytkowania. Przedstawione wykazy nieruchomości obejmują tereny, dla których nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejne niewidome to czas jaki upływa od momentu podpisania umowy o sprzedaż, a realizacją inwestycji. Podkreśliła, że jedną z podstaw tworzenia budżetu jest zasada pewności dochodów. Dlatego radni proponują zmniejszyć dochody w tego tytułu i zmniejszyć także wydatki majątkowe. Zaproponowano zmniejszenie przychodów sprzedaży gruntów o prawie 40 mln z, oraz zmniejszenie wydatków na przygotowanie terenów (28 mln z) i hala widowiskowo - sportowa (radni proponują pozostawić 1 mln z na przygotowanie dokumentacji, pozostałych kwot nie będziemy w stanie skonsumować do końca tego roku).

J. Dużyński - przypomniał, że Komisja dwukrotnie występowała z pytaniami do Prezydenta Miasta w spr. projektu budżetu Miasta, w tym szczególnie - inżynierii finansowej dla programów unijnych. Do dnia dzisiejszego komisja nie otrzymała na nie odpowiedzi.

P. Kęsik - poinformował, że na najbliższym posiedzeniu Komisji Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej radni zajmą się oceną, które grunty można uznać za pewne, korzystne w sprzedaży dla miasta. Zobowiązał się przekazać Komisji Budżetu i Finansów wyniki tej dyskusji.  

E. Trokowski - zapozna radnych z dokumentami przekazanymi mu na ostatnim posiedzeniu Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa pt. wydatki majątkowe na inwestycje jednostek budżetowych (załącznik nr 4 do protokołu).

Radni dyskutowali także nad zapisami dot. środków na remont i modernizację stadionu przy ul. Karłowicza. W ciągu 3 lat miasto ma wydać 21 mln. Należy zadać pytanie, czy miasto stać na to, by z własnych środków w całości zrealizować taką inwestycję. Radni podkreślili, że nie ma inżynierii finansowej na całość inwestycji i co za tym idzie - nie ma gwarancji dofinansowania ze środków zewnętrznych. Pozostawienie tego zapisu w budżecie na rok 2005 oznacza pełną odpowiedzialność finansowa miasta za ten program. Propozycja radnych jest taka, by pozostawić w projekcie budżetu kwotę niezbędną do uzyskania pełnej dokumentacji, pozwoleń itp i jednocześnie wpisać w wieloletni program inwestycyjny zapis o pozyskaniu środków zewnętrznych w najbliższych latach.

E. Trokowski - poinformował, że Klub SLD popiera przedstawione przez radną T. Lubińską kierunki, ostateczne kwoty pozostawia sobie jeszcze do dyskusji.

J. Dużyński - uzna, że Komisja wstępnie akceptuje przedstawione zapisy.

I. Mikiewicz - Wydział Inwestycji Miejskich - w odpowiedzi na pytanie o realizacje inwestycji na ul. Karłowicza poinformował, że w przyszłym roku planuje się wydatkowanie 1 mln na dokumentacje i 700 tys. na monitoring stadionu. Poinformował także, że są szanse na otrzymanie dofinansowania ze środków zewnętrznych: z Ministerstwa Edukacji i Sportu, PFRON-u, Unii Europejskiej, Federacji Sportu.  Wstępne rozmowy potwierdzają, że szanse na dofinansowanie są duże.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


1/ A. Mickiewicz - poinformował, że Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska po ostatnim swoim posiedzeniu, wnioskuje o zabezpieczenie w budżecie miasta na rok 2005 kwoty 1,2 mln zł . na realizacje zadania "Kładka dla pieszych na Rondzie Giedroycia".

2/ J. Dużyński - poinformował radnych o propozycjach szkoleń: Regionalnej Izby Obrachunkowej (załącznik nr 5 do protokołu) i Szkoły Administracji Samorządowej (załącznik nr 6 do protokołu).




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Inspektor BRM
 Jan Dużyński
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2005/05/11 11:10:55
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2005/05/11 11:10:55
Katarzyna Kamińska 2005/03/01 11:11:59