przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-2/39/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 1 LIPCA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Elżbieta Malanowska - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn.24.06.03
3. Analiza wniosków do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego na lata 2004 - 2007 (transport i komunikacja, gospodarka komunalna i ochrona środowiska)
4. Sprawy różne, korespondencja, wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania : za - 6  (jednogłośnie) przyjęła porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn.24.06.03


Komisja w wyniku głosowania : za - 6 ( jednogłośnie ) przyjęła protokół z posiedzenia w dniu 24 czerwca br.


Ad. pkt. 3.
Analiza wniosków do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego na lata 2004 - 2007 (transport i komunikacja, gospodarka komunalna i ochrona środowiska)


prezentacji zagadnienia dokonał p. Z.Stasiów -Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego Miasta - materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

p. Malanowska-prosi o przedstawienie priorytetów inwestycyjnych w kontekście możliwości i wymogów pozyskiwania środków unijnych.

p. Stasiów - przedstawiony materiał jest zbiorczym zestawieniem wszystkich  wniosków które wpłynęły do miasta. W chwili obecnej są przygotowane aplikacje w celu pozyskania środków unijnych  na poszczególne tytuły inwestycyjne.

p. Rajkiewicz-  Dyrektor Wydziału Inwestycji -generalna zasada to zgłaszanie wniosków na inwestycje kontynuowane min.priorytety jej działu to : modernizacja ul.Struga (droga 110 ), modernizacja ul.Mieszka I-go (zakończenie w roku 2005 ), modernizacja Autostrady Poznańskiej ( budowa mostu ), budowa  ul.Brackiej -przedłużenie ul.26-go Kwietnia.Wszystkie plany inwestycyjne są opracowane do 2007 roku i dalej, mieszczą siew procedurach pozyskania środków z Unii Europejskiej.  

p. Malanowska-zapytała o realizację zadania inwestycyjnego pn."Obwodnica Zachodnia" oraz "Obwodnica Sródmiejska".

p. Makowiecka-w sprawie obwodnicy zachodniej, było spotkanie z gminami ościennymi Miasto przygotowało  wniosek o pozyskanie funduszy zewnętrznych na wykonanie studium wykonalności projektu.Gminy ościenne Kołbaskawo, Police, Dobra Szczecińska planują wprowadzenia zmian do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Szczecin po uzyskaniu funduszu na wykonanie studium wykonalności przystąpi do zmian  szczegółowych 

p. Grabiec-Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska- podkreślił brak zapisów w omawianym materiale dot. wydatkowania środków na realizację  pomostu na Jeziorze Głębokim ( będzie korekta).Oświadczył ,że nie zweryfikował wniosków znajdujących się  w przedstawionym dokumencie -uczyni to w ciągu tygodnia.

p. Świderski- ZDiTM -najważniejszym zadaniem będzie  budowa szybkiego tramwaju - jednak do czasu podjęcia decyzji przez miasto w tym temacie  nie wydatkują żadnych środków finansowych. Zadania te są dofinansowane ze środków ISPA ( ale tylko w zakresie uzbrojenia terenu łącznie z infrastrukturą z dziedziny gospodarki komunalnej ). 

p. Malanowska- prosi o przedłożenia komisji wykazu modernizowanych ulic na które miasto pozyska środki z ISPA

p. Ostatek -przekaże taki wykaz  komisji.

p. Jacyna-Witt- w przedstawionym materiale brak spójności w zakresie  wydatkowania pieniędzy - inwestycja rozpoczęta winna być kontynuowana.Priorytety związane z rozwojem miasta winien przedstawić Prezydent m.Szczecina

p. Stasiów - w tym tygodniu zostanie przedstawiona nowa wersja projektu programu wieloletniego opracowana po konsultacji z merytorycznymi wydziałami U.M.

p. Malanowska - Wieloletni program inwestycyjny winien być kompatybilny z budżetem miastem miasta, stoi na stanowisku, iż przedłożony materiał winien zostać skorygowany z opracowywaną polityką transportowa dla miasta Szczecina, ponadto dokument winien być podzielony: na priorytety i wnioski, które "przechodzą " z lat kolejnych.   

p. Świderski- rozpoczął omawiane zadań  inwestycyjnych , ponieważ wiele z nich nie było weryfikowanych zobowiązał się do przedłożenia nowego materiału w ciągu miesiąca.

p.Jania -zwrócił się do Dyrektora ZD i TM  i Dyrektora W GKi OŚ o przedstawienie w terminie miesiąca zaktualizowanego  zestawienia wniosków.

p.Świderski i p.Grabiec - zobowiązali się do dostarczenia w/w wniosków dla potrzeb komisji. 

 Na tym zakończono dyskusję - jest to pierwsze spotkanie poświęcone wieloletniemu planowi inwestycyjnego.

p.Malanowska-podsumowując dyskusję zaproponowała przyjęcie stanowiska komisji w brzmieniu:

"Komisja Rozwoju , Promocji i Gospodarki Morskiej R.M.wnosi do Pana Prezydenta Mariana Jurczyka o spowodowanie działań aby proponowana polityka transportowa dla miasta Szczecina ujęta w projekcie uchwały Rady Miasta została przed  postawieniem porządku obrad na sesji Rady Miasta  skonsultowana z następującymi Wydziałami Urzędu Miasta :

  • Rozwoju Miasta Szczecina
  • Inwestycji Miejskich
  • Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
  • ZDiTM
  • Biura Planowania Przestrzennego

Komisja stoi na stanowisku, że to wydziały Urzędu Miasta, poszczególni Dyrektorzy i pracownicy mający olbrzymie doświadczenie w tematyce podlegającej zadaniom danego wydziału powinni być konsultantami polityki transportowej dla miasta Szczecina, bo oni właśnie są w stanie wnieść merytoryczne uwagi do tekstu w/w dokumentu.Niekonsultowanie z osobami odpowiedzialnymi potem za wykonanie przyjętej przez Rade Miasta uchwały będzie na etapie realizacji rodziło olbrzymie trudności a wręcz może stać sie niemożliwe do realizacji.Polityka transportowa dla miasta Szczecina ma być dokumentem stanowiącym podstawę do realizacji wyznaczonych w niej planów i zamierzeń inwestycyjnych a nie dokumentem "odłożonym na półkę".

Komisja w wyniku głosowania : za - 6 , wstrzym.- 1 przyjęła w/w stanowisko.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne, korespondencja, wolne wnioski.


NIE  ZGŁOSZONO.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Beata Tubacka
Inspektor BRM
 Elżbieta Malanowska
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2003/06/24 14:22:26
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2003/06/24 14:22:26