przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/42/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 23 PAŹDZIERNIKA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jędrzej Wijas - Wiceprzewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Wiceprzewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 16 października 2003 r.
3. Wizytacja budynku Szkoły Podstawowej Nr 13 i Gimnazjum Nr 31 przy ul. Bałtyckiej 1a.
4. Działalność Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.
5. Koncepcja utworzenia Centrum Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży przy ul. Łaziebnej.
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja przyjęła porządek obrad przez aklamację.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji w dn. 16 października 2003 r.


Komisja przyjęła protokół przez aklamację.


Ad. pkt. 3.
Wizytacja budynku Szkoły Podstawowej Nr 13 i Gimnazjum Nr 31 przy ul. Bałtyckiej 1a.


Komisja przeprowadziła wizję lokalną stanu technicznego budynku, w którym mieszczą się Szkoła Podstawowa Nr 13 i Gimnazjum Nr 31 przy ul. Bałtyckiej 1a.


Ad. pkt. 4.
Działalność Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.


P. Elżbieta Masojć - przedstawiła Komisji informacje, jakie poradnie działają na terenie miasta i zakres ich działania /informacja pisemna stanowi załącznik nr 3 do protokołu/. W chwili obecnej w poradniach miejskich zatrudnionych jest 37 psychologów jednak ze spotkań ze związkami wynika potrzeba zwiększenia etatów w poradniach właśnie przede wszystkim psychologów. Wydział do tej pory nie zwiększał etatów z powodów finansowych.

P. Regina Mijal - Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 przy al. Jedności Narodowej 1 przedstawiła zakres działania poradni /informacja pisemna stanowi załącznik nr 4 do protokołu/.

P. Mirosław Boczar - Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 przy ul. Jaśminowej 4 (Prawobrzeże) - poradnia wystawia 12 rodzajów orzeczeń i 13 rodzajów opinii związanych z edukacją i wychowaniem dzieci i młodzieży. Budynek poradni jest adoptowany z budynku mieszkalnego. Umiejscowienie poradni powoduje, że trafiają tam osoby z każdej strony prawobrzeża. Wzrost zwiększonej liczby klientów spowodowany jest tym, że coraz częściej jeden uczeń powraca do Poradni kilkakrotnie a także z tego powodu, że wiele przypadków wymaga większej ilości sesji. Poradnia zatrudnia : 8 psychologów, 8 pedagogów w tym 2 logopedów, w tym roku zostało już przyjętych 1.700 dzieci.

P. Teresa Czapla-Sikorska - Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 3 przy ul. Emilii Plater 86 - przedstawiła zakres działania poradni /informator stanowi załącznik nr 5 do protokołu/. Poradnia zatrudnia: 2 logopedów, 7 pedagogów, 5 psychologów. Dane statystyczne dowodzą dużego zapotrzebowania środowiska na pomoc poradni.

P. Kornelia Leoszewska - Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 4 przy ul. Romera 2 - poinformowała, że w poradni zatrudnionych jest: 5 psychologów, 10 pedagogów i 2 logopedów. Poradnia od 2 lat szczególną troską obejmuje dzieci w zakresie dysleksji i dysortografii. Zaprosiła Komisję do odwiedzenia placówki. Poradnia zajmuje się także pomocą rodzicom dzieci sprawiających problemy wychowawcze. W tym roku Poradnia obchodziła 10-lecie działania grupy wsparcia psychologów szkolnych. Poradnia organizuje także szkolenia dla nauczycieli w zakresie pedagogiki. /informator poradni stanowi załącznik nr 6 do protokołu/

P. Elżbieta Linartowicz - Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ACADEMOS - poradnia drukuje informatory dla szkół ponadgimnazjalnych, policealnych, szkół wyższych oraz dla osób dorosłych dot. dalszych możliwości kształcenia. W poradni pracują 3 osoby na etatach cząstkowych. Poradnia posiada komfortowe warunki dla klienta.

P. Barbara Mańczak - Dyrektor Ośrodka Terapii Dysleksji - wyjaśniła, że placówka powstała ze względu na duże zapotrzebowanie na terapię związaną z dysleksją. Ośrodek prowadzi także, codziennie przez 2 godziny, bezpłatną informację. W tym roku w Ośrodku wykonano 415 badań, 460 osób przyjęto na terapię. Terminy przyjęć nie są odległe. Poinformowała, że planowana jest zmiana dot. przekształcenie podmiotu prowadzącego Ośrodek z osoby fizycznej na stowarzyszenie, co pozwoli na zmniejszenie opłat za prowadzone usługi.

P. Aneta Wolak - Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne - przedstawiła i omówiła informację dot. planów utworzenia Centrum Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży przy ul. Łaziebnej /materiał stanowi załącznik nr 7 do protokołu/

Radny J. Modrzejewski - zapytał o powołany w 2002 roku specjalny Zespół, mający opracować zmiany w zakresie działalności poradni.

P. E. Masojć - wyjaśniła, że materiał opracowany przez Zespół został wstrzymany ze względu na zmiany sieci szkół.

Radny J. Modrzejewski -  zawnioskował, aby Komisja otrzymała ten materiał tym bardziej, że materiał został sporządzony przez zespół, w którego skład wchodzili dyrektorzy wszystkich poradni.

Radna M. Masłowska - zapytała o dzieci, które wg orzeczeń powinny uczęszczać do szkoły integracyjnej a po krótkim pobycie w takiej szkole okazuje się, że jest to niemożliwe - czy są prowadzone ponowne badania sprawdzające zasadność umieszczenia dziecka w klasie integracyjnej?

P. Hanna Machowska - Poradnia nie ma możliwości orzeczenia, że dla dziecka najlepsza jest placówka specjalna i zmusić rodziców do umieszczenia dziecka w takiej szkole, ponieważ rodzic ma prawo wyboru.


Ad. pkt. 5.
Koncepcja utworzenia Centrum Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży przy ul. Łaziebnej.


P. Aneta Wolak - Centrum Psychologiczno-Pedagogiczne - przedstawiła i omówiła informację dot. planów utworzenia Centrum Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży przy ul. Łaziebnej /materiał stanowi załącznik nr 7 do protokołu/

Radny J. Modrzejewski - zapytał o powołany w 2002 roku specjalny Zespół, mający opracować zmiany w zakresie działalności poradni.

P. E. Masojć - wyjaśniła, że materiał opracowany przez Zespół został wstrzymany ze względu na zmiany sieci szkół.

Radny J. Modrzejewski -  zawnioskował, aby Komisja otrzymała ten materiał tym bardziej, że materiał został sporządzony przez zespół, w którego skład wchodzili dyrektorzy wszystkich poradni.

Radna M. Masłowska - zapytała o dzieci, które wg orzeczeń powinny uczęszczać do szkoły integracyjnej a po krótkim pobycie w takiej szkole okazuje się że jest to niemożliwe - czy są prowadzone ponowne badania sprawdzające zasadność umieszczenia dziecka w klasie integracyjnej?

P. Hanna Machowska - Poradnia nie ma możliwości orzeczenia, że dla dziecka najlepsza jest placówka specjalna i zmusić rodziców do umieszczenia dziecka w takiej szkole, ponieważ rodzic ma prawo wyboru.

P. E. Masojć - zwróciła uwagę, że największym problem jest obecnie opieka nad dziećmi nadpobudliwymi, które nie aklimatyzują się w szkołach

Radny W. Hawryszuk - zwrócił uwagę, że miasto nie daje nauczycielom narzędzi pozwalającym im radzić sobie z problemami dzisiejszej szkoły tj. agresja.

P. E. Masojć - wyjasniła, że rozwiązywanie problemów agresji leży w gestii dyrektorów szkół a nie miasta, które odpowiada za placówki jedynie pod względem finansowania.

P. A. Wolak - przedstawiła informację dot. przeprowadzonego szkolenia nauczycieli pn. "treningi zastępowania agresji". Do szkół został wystosowany wniosek o wytypowanie 2 nauczycieli ze wszystkich szczecińskich szkół, którzy rokują na dłuższą pracę w danej placówce i będą stanowić grupę trenerów. W chwili obecnej 110 osób posiada stosowny certyfikat do prowadzenia takich warsztatów. W zawiązku z powyższym do Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej został złożony wniosek o znalezienie środków na pracę tych ludzi w placówkach.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Żadnych wniosków nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Wiceprzewodniczący Komisji
 
Marta Klimek
Inspektor BRM
 Jędrzej Wijas
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2003/12/10 11:23:06
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2003/12/10 11:23:06
Marta Klimek 2003/10/17 09:51:14