przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/84/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 30 SIERPNIA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 26 sierpnia br.
3. Zasady finansowania organizacji pozarządowych w świetle zapisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie
4. Projekt utworzenia Muzeum Lalek
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 26 sierpnia br.


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /6-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Zasady finansowania organizacji pozarządowych w świetle zapisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie


P. P. Szczyrski (BOP) - omówił procedurę konkursu na wyłonienie odbiorców zadań na rzecz Miasta. Najważniejsze jest to, że ustawodawca przewidział, że 3 typy podmiotów, które  mogą brać udział w otwartym konkursie ofert: organizacje pozarządowe, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego i wszelkiego rodzaju osoby prawne oraz jednostki organizacyjne powoływane lub nadzorowane przez sektor publiczny. Dodał, że konkurs jest ogłaszany z 30-dniowym wyprzedzeniem, później jest czas na składanie ofert i następuje sprawdzanie oferentów pod względem formalnym. W składzie komisji konkursowej znajdują się 3 przedstawiciele zespołu opiniująco-konsultacyjnego. Wspomniał o 2 formach zlecania zadania: 1) powierzenie tj. 100% zabezpieczenie środków finansowanych na realizację zadania i 2) wspieranie tj. częściowe zabezpieczenie realizacji danego zadania. Ważne jest, że ustawa nie daje zawierania zadań z jednym zleceniodawcą na czas nieokreślony, gdzie maksymalny czas wynosi 3 lata. Przypomniał, że ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w końcu reguluje definicję wolontariatu, jednak wiele zapisów ustawy  jest krytykowana. Podsumował, że dotychczasowe umowy zawarte  na starych zasadach, w szczególności te na czas nieokreślony  będą musiały być wypowiedziane i ogłoszone jeszcze raz w drodze konkursu. Dodał, że nowością jest to, że organizacje wg. nowych zasad muszą wykazać się większym zaangażowaniem w kwestii składanych dokumentów.

Przewodniczący Komisji P. Bartnik - otworzył dyskusję.

Radny J. Wijas -  zapytał, ile organizacji pozarządowych posiada i stara się o tytuł organizacji o działalności pożytku publicznego. Czy Miasto będzie wspierać te organizacje poprzez szkolenia? Uznał, że zachowując przyjazny stosunek z organizacjami pozarządowymi można przekroczyć prawo.

P. P. Szczyrski - odpowiedział, że w Szczecinie działa ok. 20 organizacji o działalności pożytku publicznego. Organizacje ponoszą koszty związane ze swoją działalnością, daje to trochę przywilejów tj. zwolnienie z podatku i opłat sądowych.

Radna M. Jacyna-Witt - zapytała o przebieg i efekt konkursu na wartości patriotyczne.

P. P. Szczyrski - wyjaśnił, że wnioskodawcami realizacji zadań publicznych mogą być organizacje pozarządowe. Sprawa konkursu o wartości patriotyczne nie jest jeszcze rozstrzygnięta w kwestii składu zespołu opiniującego oferty.

Radny J. Modrzejewski - poruszył kwestię rocznego programu współpracy.

P. P. Szczyrski - wyjaśnił, że program ten jest już uchwalony, przy czym był to program przygotowany po raz pierwszy. Stwierdził, że program na następny rok będzie opracowywany przy współpracy środowisk pozarządowych. Dodał, że najważniejszym przesłaniem ustawy było lepsze i bardziej efektywne realizowanie zadań.

Radny J. Modrzejewski - przypomniał, że ideą wdrożenia przedmiotowej ustawy było równe traktowanie podmiotów publicznych i niepublicznych przy realizacji zadań Gminy.

Komisja przyjęła ww. informacje do wiadomości.

Komisja Edukacji, Kultury i Sportu RM w wyniku głosowania /5-za/ jednogłośnie postanowiła zawnioskować do Z-cy Prezydenta Miasta A. Nowak o zobowiązanie Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej oraz  Wydziału Kultury UM o przedłożenie do dnia 15 września br. wykazu zadań, które zamierzają realizować  w oparciu o ustawę dnia 24 kwietnia 2003r o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 


Ad. pkt. 4.
Projekt utworzenia Muzeum Lalek


Temat został przełożony na następne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Paweł Bartnik
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2004/09/30 15:07:45
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2004/09/30 15:07:45
Marta Klimek 2004/09/30 14:30:59
Marta Klimek 2004/09/02 11:27:22
Marta Klimek 2004/09/02 11:26:44
Ewa Peryt 2004/08/30 12:24:16
Ewa Peryt 2004/08/19 13:06:52
Ewa Peryt 2004/08/19 13:06:01
Ewa Peryt 2004/08/19 12:52:43