przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/45/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 18 WRZEŚNIA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Andrzej Mickiewicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Komunikacja miejska w tym opinia nt.projektu uchwały Rady Miasta dot. opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania : za - 9 ( jednogłośnie ) przyjęła porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania : za - 9 ( jednogłośnie ) przyjęła


Ad. pkt. 3.
Komunikacja miejska w tym opinia nt.projektu uchwały Rady Miasta dot. opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego.


Na wstępnie głos zabrał p. P. Tarczyński- Dyrektor Z D i TM  poinformował, iż od kilku lat dotacje z miasta nie wystarczają na pokrycie  wydatków  niezbędnych do utrzymania zadawalającego poziomu jej funkcjonowania ,niestety braki te  nie pozwalają również na odtworzenie majątku . Jest przygotowywany projekt uchwały, który zmieni całą politykę taryfową co pozwoli na zasilenie  budżetu komunikacji miejskiej.

 

A. Markowski- Prezes SZPPK –podkreślił, iż głównym brakiem w jego firmie jest brak nowego taboru, ponadto obciążenie taboru już istniejącego stanowi zagrożenie .nie tylko dla pasażerów , ale również  może dojść do nie wypłacenia ubezpieczenia przez firmy  ubezpieczeniowe.. Sytuacja finansowa jego firmy jest również niewystarczająca , bowiem może okazać się za 2-3 lata ,ze zabraknie środków   

 

Następnie głos zabrał  p. K. Putjacki SPA Klonowica Sp z o.o.- strata spółki wynosi ok.10 mln. zł. wynikała z amortyzacji środków transportowych , „wystartowali” z niższego poziomu , dotacja nie pokrywa  rzeczywistych potrzeb, należy podjąć działania zmierzające do wymiany taboru.

 

p. J. Mandziuk MZK –jest zakładem budżetowym , nie ma pojęcie rentowności i płynności , ważnym elementem jest polityka inwestycyjna , nie maja wpływu na politykę  cenową i transportowa .Podkreślił, iż w UE w komunikacje są zaangażowane duże firmy typu SIMENS – zaś firma która reprezentuje może nie znaleźć inwestora strategicznego bowiem nie pasują do żadnych „unijnych „ standardów , po restrukturyzacji niestety nie nastąpiło dofinansowane majątku a wręcz jego degradacja . Podkreślił, iż w Szczecinie jest największe natężenie ruchu w komunikacji miejskiej.

 

W toku dyskusji radni poruszyli zagadnienia:

 

·        zorganizowania debaty na forum Rady Miasta poświęconej komunikacji miejskiej i polityki transportowej z uwzględnieniem środków finansowych jakie miasto posiada na ten cel ( radny Dużyński zwrócił się z wnioskiem do p. Grabca i p. Tarczyńskiego o przeanalizowanie takiego pomysłu przed uchwalaniem budżetu miasta na rok 2004 np. w miesiącu październiku).

 

p. Litwiński -proponuje przyjęcie przez RM konkretnych rozwiązań na sesji w zakresie komunikacji miejskiej łącznie z analizą ekonomiczną jej finansowania. Jeżeli nie będzie podwyżek to RM musi podjąć decyzje  kto zapłaci za korzystanie z komunikacji miejskiej –jej użytkownik czy wszyscy podatnicy.

Uważa, iż jest kilka źródeł poprawy finansowania komunikacji: podwyżki cen za bilet, oszczędności w samych firmach , dotacje i prywatyzacja. Jak przebiega stan zaawansowania rozmów z SIMENSEM w sprawie prywatyzacji komunikacji miejskiej. .

 

p. Sołtysiak SPA „Dąbie” - poruszył problem budowy szybkiego tramwaju dla miasta a także , poniesionych nakładów na ten cel. 

 

p. Dzikowski- zaapelował aby w godzinach porannych autobusy wyjeżdzające z bazy zatrzymywały się na przystankach np. autobus 58. Przedstawiona sytuacja ekonomiczna spółek wskazuje na ogromny deficyt , w związku z tym zagłosuje za nieprzywracaniem ulg socjalnych dla rodzin pracowników . Zapytał o wpływy z reklam  .

 

p. Nowicki- zwrócił się do Prezesów spółek komunikacyjnych o przedstawienie  informacji o proponowanych zmianach rozwiązań komunikacyjnych ( system opłat np. wprowadzenie biletów 10-ciu minutowych , zmniejszenie linii nierentownych)

 

p. Sołtysiak- przewoźnicy nie zajmują się cennikiem opłat za komunikację miejską  w mieście taka jednostka jest ZDiTM. Wszystkie informacje są przesyłane do Urzędu miejskiego.

 

p. Tarczyński- poinformował, iż ZD i TM w październiku przystąpi do badania potoków pasażerskich.

 

Przewodniczący Komisji podsumowując dyskusje, poinformował, iż nie jest to pierwsze spotkanie w tej sprawie – komisja

 

 

 

 

 

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Inspektor BRM
 Andrzej Mickiewicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Klimek
dnia:
2005/10/17 14:06:13
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2005/10/17 14:06:13
Beata Tubacka 2003/09/12 10:01:57