PROTOKÓŁ NR 0063-5/139/05
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 15 WRZEŚNIA 2005 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Miejski program pracy z uczniem zdolnym. |
3. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Żadnych wniosków do porządku obrad nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Miejski program pracy z uczniem zdolnym.
Komisja zapoznała się z materiałami przygotowanymi przez Wydział Oświaty w sprawie Miejskiego Programu Pracy z Uczniem Zdolnym /załącznik nr 3 do protokołu/. Omówienia ww. materiału dokonała P. Bożena Brzycka Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, która poinformowała, że Wydział chciałby uporządkować działalność międzyszkolnych kół zainteresowań działających w szkołach i podzielić je na działające na lewobrzeżu i prawobrzeżu a nad tym przedsięwzięciem będzie sprawować pieczę Centrum Doskonalenia Nauczycieli ZCE. Dokonała wyjaśnień w sprawie doposażenia gabinetów językowych, pracowni chemicznych i fizycznych. W Szczecinie w 12 szkołach działają koła międzyszkolne. Poinformowała, że statystyka dot. potrzeb poszczególnych szkół w zakresie finansowania określonych wyjazdów uczniów i nauczycieli zostanie Komisji przedstawiona. Przedstawiła, że szkoły złożyły wnioski na:
- 74 godz. na indywidualny tok nauczania.
- 243 godz. na program "klub gimnazjalisty"
- 160 godz. na programy indywidualne
Termin składania wniosków został wyznaczony do 9 września natomiast decyzja zostanie podjęta przez specjalną Komisję.
Przewodniczący P. Bartnik - zapytał, czy miasto będzie stać na sfinansowanie wszystkich wniosków?
P. B. Brzycka - stwierdziła, że na dzień dzisiejszy jest jeszcze 500 godz. do rozdzielenia a potrzeby są o 100% większe. Na wniosek radnego J. Modrzejewskiego przedstawiła informację dot. złożonych wniosków i przyznanych nagród Prezydenta.
Przewodniczący P. Bartnik - uznał, że miasto powinno określić kierunek i zapewnić na ten cel określone środki, aby dyrektorzy szkół wiedzieli jaki opracować program aby otrzymać środki z budżetu miasta.
P. Danuta Głowacka - Gimnazjum nr 10 - stwierdziła, że przedstawiła program pracy z uczniem zdolnym opracowany przez 10 osób i zgłosiła wniosek o zwiększenie godzin na zajęcia pozalekcyjne. Poinformowała, iż Rada Szkoły zwróciła uwagę na wzrost liczby uczniów, którzy reprezentują szeroki zakres umiejętności. Uznała, że jeżeli miasto stworzy normalne warunki do pracy z uczniem zdolnym to szkoła będzie realizować program. Rodzice opłacają 13 kół, ale ilość uczęszczających do nich uczniów jest ograniczona.
P. Jadwiga Hołowacz - Gimnazjum nr 27 - poinformowała, że obecnie w szkole prowadzonych jest 26 zajęć pozalekcyjnych z czego 13 finansuje miasto. Rada Rodziców finansuje wiele zadań i dlatego nie jest w stanie finansować jeszcze zajęć. Uczniowie uczestniczą także w zajęciach kół międzyszkolnych.
P. Irena Lewandowska - Szkoła Podstawowa nr 51 - poinformowała, że po otrzymaniu liczby godzin płatnych na zajęcia pozalekcyjne musiała przyjąć kryteria ich przydzielenia, dlatego przyznała je tym nauczycielom, którzy mają już osiągnięcia. Obecnie w szkole jest 36 kół z czego połowa prowadzona jest bez wynagradzania nauczycieli.
P. Lidia Tymoszyńska - Szkoła Podstawowa nr 56 - zwróciła uwagę że wielu nauczycieli prowadzi zajęcia pozalekcyjne dla awansu zawodowego. Uznała że najwyższy czas aby nauczyciele przestali pracować społecznie
P. Krystyna Stępień - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 - poinformowała, że szkoła prowadzi 2 koła międzyszkolne dla szkół podstawowych i gimnazjów. Zawnioskowała o uwzględnienie środków na wyjazdy np. na olimpiady. Obecnie 60% zajęć pozalekcyjnych opłaca miasto
P. Maria Zalewska - VI Liceum Ogólnokształcące - poinformowała, że połowa zajęć pozalekcyjnych w szkole finansowana jest przez miasto a a druga połowa z innych środków
P. Cezary Urban - XIII Liceum Ogólnokształcące - uznał, że kształcenie na wysokim poziomie jest możliwe tylko z pieniędzmi. Stwierdził, że szkole nie jest potrzebny żaden koordynator i obozy naukowe, ale bardzo dobry nauczyciel i to jest podstawa. Jeżeli nie będzie indywidualnych programów nauki to można zapomnieć o jakimkolwiek miejscu w rankingu. Oczywiście trzeba nauczycieli rozliczać z osiągnięć jakie uzyskują z prowadzenia programów indywidualnych, ale nie można mylić prac kół zainteresowań z pracą z uczniem zdolnym. Poinformował, że 23 koła w szkole finansowane są z pieniędzy rodziców.
P. Beata Misiak - XIV Liceum Ogólnokształcące - poinformowała, że 4 koła przedmiotowe finansowane są z budżetu miasta a rodzice finansują ok. 10-12 kół. Potwierdziła, że największe sukcesy przynosi indywidualna praca z uczniem.
P. Mirosława Kabacińska - II Liceum Ogólnokształcące - stwierdziła, że wyniki świadczą o tym, że najważniejsza jest praca indywidualna z uczniem zdolnym, jednak muszą się także znaleźć środki na wyjazdy uczniów i nauczycieli na olimpiady oraz na zakup podręczników przygotowujących do olimpiady. Ponadto nauczyciele osiągający określone sukcesy powinni dostawać nagrody. Uznała, że zajęcia pozalekcyjne są równie ważne jak praca indywidualna z uczniem zdolnym i ogromne zapotrzebowanie jest także na SKS czy chór. Poinformowała, że 20 godz./tygodniowo zajęć pozalekcyjnych opłacanych jest z budżetu miasta a 52 godz./tydz. opłacili rodzice.
P. Hanna Bartnik - V Liceum Ogólnokształcące - poinformowała, że zajęcia 12 kół były prowadzone tylko ze środków budżetowych - na ten rok szkoła dostała 9 godz./tyg. Uznała, że koła przedmiotowe muszą działać w szkole, ponieważ jest to sposób na wyłanianie uczniów zdolnych.
P. Danuta Rodziewicz - VI Liceum Ogólnokształcące - stwierdziła, że edukacja jest zadaniem państwa zaś zadaniem szkoły jest rozwijanie ludzi. Bardzo skromnie licząc chciałaby otrzymać dla szkoły 22 godz./tyg. na zajęcia pozalekcyjne a otrzymała 7 godz. Uznała, że koła międzyszkolne mają nie tylko przygotowywać do olimpiad, bo nie są w stanie tego uczynić, mogą to realizować tylko zajęcia indywidualne. Koło "Młody medyk" gromadzi bardzo dużo dzieci i jeżeli uczęszczający tam uczniowie dostają się na medycynę z najwyższymi lokatami to jest sens ich prowadzenia.
P. Beata Miętus - Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych - stwierdziła, że jeżeli szkoła nie uruchomi kół pozwalających na rozwój indywidualnych umiejętności to nie ma szansy na osiąganie sukcesów, ale tak naprawdę jest to praca społeczna nauczycieli. W tym roku szkoła otrzymała tylko 11 godz./tyg. na zajęcia pozalekcyjne. SZkoła nie finansuje kół ze środków Rady Rodziców, ponieważ wielu uczniów pochodzi z ubogich rodzin.
P. H. Bartnik - poprosiła o wyrażanie stanowiska przez Wydział Oświaty, czy pobieranie pieniędzy na zajęcia pozalekcyjne od rodziców jest zgodne z prawem.
Radna M. Jacyna - stwierdziła, że Komisja powinna otrzymać informację ile szkoły otrzymały godzin na zajęcia indywidualne a ile na koła oraz jakie zapotrzebowanie złożyły w tym zakresie.
Przewodniczący P. Bartnik - zapowiedział, że Komisja spotka się także z dyrektorami szkół, które nie mają sukcesów, aby poznać także ich potrzeby.
Radny W. Hawryszuk - uznał, że należy także przyjrzeć się jak wygląda kształcenie ogólne przy kształceniu kierunkowym, praca z uczniem zdolnym w innych szkołach, promocja nauczycieli oraz standard szkolny.
P. Bożena Brzycka - poinformowała, że Wydział Oświaty również uważa że środków na zajęcia pozalekcyjne jest za mało i że koła zainteresowań powinny działać od najmniejszego szczebla.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji, przez aklamację, przyjęła następujące stanowiska:
- Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o przedstawienie zestawienia dot. ilości godzin przyznanych szkołom na zajęcia z uczniem zdolnym, programy indywidualne oraz koła zainteresowań - w podziale na poszczególne szkoły z uwzględnieniem zapotrzebowania złożonego przez dyrektorów szkół.
- Podczas spotkania z dyrektorami szkół na posiedzeniu w dn. 15 września 2005r. Komisja Edukacji, Kultury i Sportu została poinformowana o tym, że rodzice biorą udział w finansowaniu zajęć pozalekcyjnych w szkołach poprzez konta Rad Rodziców. Komisja uzyskała informację, że prowadzenie tego typu działań, w ten sposób, może powodować poważne konsekwencje prawne dla dyrektorów szkół.
Z uzyskanych wyjaśnień Komisja dowiedziała się, że istnieją narzędzia prawne umożliwiające uregulowanie tej sytuacji pod względem formalno-prawnym. W związku z powyższym Komisja wnosi o udzielenie w tej sprawie pomocy dyrektorom szkół przez Wydział Oświaty i Biuro Prawne Urzędu Miejskiego. - Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o przedstawienie zasad przydziału godzin poszczególnym szkołom na nauczanie indywidualne, programy indywidualne i koła zainteresowań. Jednocześnie prosimy o przedstawienie składu Komisji, o której zostaliśmy poinformowani, mającej wybierać uczniów, którzy podlegać będą nauczaniu indywidualnemu oraz szkół realizujących indywidualne programy nauczania.
Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja zapoznała się z następującymi pismami:
- Jerzy Krawiec Zastępca Prezydenta Miasta - Odpowiedź na wniosek nr 109/05 w sprawie wyodrębnienia własności lokalu użytkowego przy ul. Św. Wojciecha 15. - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Wydział Kultury i Dziedzictwa Kulturowego - Sprawozdanie z posiedzenia Rady Wydawniczej /załącznik nr 4 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Wydział Mieszkalnictwa i Lokali Użytkowych - Pismo kierowane do ZBiLK w sprawie przedstawienia informacji, jakie działania podjął P. Romuald Zańko w celu rozwiązania problemów finansowych związanych z prowadzoną przez siebie działalnością w lokalu przy al. Piastów 4 /załącznik nr 5 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Terenowy Komitet Praw Dziecka - Raport roczny 2004r. Terenowego Komitetu Praw Dziecka /załącznik nr 6 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Jerzy Krawiec Zastępca Prezydenta Miasta - Odpowiedź na dezyderat nr 13 Komisji w sprawie koncepcji zagospodarowania kwartału 21 zakładającego pozostawienie Szkoły Podstawowej nr 54 - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Polski Związek Towarzystw Wioślarskich - Poparcie dla wniosku Klubu Sportowego Inwalidów START w sprawie dofinansowania przez UM zakupu łodzi wioślarskiej dla niepełnosprawnego zawodnika /załącznik nr 7 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Biuro Rady Miasta - Wniosek Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w sprawie budowy sali gimnastycznej /załącznik nr 8 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 - Skarga dot. pracy Wydziału Oświaty /załącznik nr 9 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Jerzy Krawiec Zastępca Prezydenta Miasta - Odpowiedź na dezyderat nr 13 Komisji w sprawie koncepcji zagospodarowania kwartału 21 zakładającego pozostawienie Szkoły Podstawowej nr 54 - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Biuro Rady Miasta - Pismo P. Adama Kulbiej Prezesa KS „Piast” w sprawie wsparcia działalności Klubu /załącznik nr 10 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Aleksander Nieczajew Inspektor Akademicki Straży Ochrony Przyrody - Zestawienie działań koniecznych do podjęcia w ramach tworzenia spójnego systemu bezpiecznych ścieżek rowerowych /załącznik nr 11 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Szczecińska Gubałówka - Informacja dot. P. Tomasza Pisarek, który z dn.24.06.2005r. został pozbawiony prawa reprezentowania spółki „Szczecińska Gubałówka” - /załącznik nr 12 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Jerzy Krawiec Zastępca Prezydenta Miasta - Odpowiedź na wniosek nr 113 Komisji w sprawie lokalu użytkowego przy al. Piastów 4 - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Franciszek Semer - pismo w sprawienie nie przyznania ze strony miasta środków na wydanie książki o kpt. ż. w. Antonim Ledóchowskim /załącznik nr 13 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Wydział Oświaty - Informacja, że adaptacja pomieszczeń warsztatowych na salę gimnastyczną w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych przewidziana jest w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na 2008 rok. /załącznik nr 14 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Anna Nowak Zastępca Prezydenta Miasta - Informacja dot. powołania Prezydenckiej Rady Organizacji Pozarządowych oraz zaproszenie do współpracy /załącznik nr 15 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Szkoła Podstawowa nr 42 - Wniosek o znalezienie w budżecie 2005r. środków w wysokości 300 tys. Zł na remont kapitalny toalet szkolnych /załącznik nr 16 do protokołu/
Komisja przez aklamację przyjęła wniosek w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o niezwłoczne wyasygnowanie środków w wysokości 300 tys. zł na remont kapitalny toalet w Szkole Podstawowej nr 42 zgodnie z zaleceniami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Zbigniew Zalewski Zastępca Prezydenta Miasta - Informacja dot. odpowiedzi, jakiej udzielono Panu Adamowi Kulbieja Prezesowi KS „Piast” w sprawie zasad finansowania stowarzyszeń sportowych /załącznik nr 17 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Wydział Sportu - Odpowiedź dot. zakupu łodzi wioślarskiej dla niepełnosprawnego zawodnika /załącznik nr 18 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
- Zachodniopomorski Związek Szermierczy - Opinia dot. projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Sportu Rady Miasta /załącznik nr 19 do protokołu/ - Komisja nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marta Klimek Inspektor BRM | Paweł Bartnik |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2005/09/28 12:25:52
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2005/09/28 12:25:52 | |
Marta Klimek | 2005/09/09 12:11:21 | |
Marta Klimek | 2005/09/09 12:08:04 |