przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/63/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 29 STYCZNIA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Miejska Izba Wytrzeźwień- zapoznanie się z opinią Kolegium Prezydenta nt restrukturyzacji placówki (cd. prac nad budzetem na rok 2004)
4. Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych- zapoznanie się z projektem harmonogramu wydatkowania środków finansowych na rok 2004 (po zmianach)
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


KOmisja w wyniku głosowania (za-6) przyjęła zaproponowany porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania (za-6)  przyjęła protokół z dnia:

22.01.2004r.

23.01.2004


Ad. pkt. 3.
Miejska Izba Wytrzeźwień- zapoznanie się z opinią Kolegium Prezydenta nt restrukturyzacji placówki (cd. prac nad budzetem na rok 2004)


Komisja  otrzymała   informację od dyrektora  WZiPS o wyjeździe pani Prezydent Anny Nowak, nie bedzie ona mogla  wziąć udziału w posiedzeniu dzisiejszej  komisji.  W imieniu Pani Prezydent głos ma zabrać dyr. Guranowski.

Poinformował  zebranych, że Prezydent wycofał  projekt restrukturyzacji Izby Wytrzeźwień, powodem tego jest brak rozporządzeń do znowelizowanej ustawy. Brak aktów wykonawczyh, skutkuje brakiem wydanej przez Prezydenta decyzji odnośnie dalszych losów tej miejskiej placówki. 

 W budżecie  miasta na rok 2004  zabezpieczono kwotę na bieżące  utrzymanie placówki w kwocie 300 tys złotych. Po interwencji  dyr. MIW A. Roszaka, który  zgłosił  potrzebę zwiększenia budżetu (brak jest pieniędzy na wypłacenia 13 pensji dla pracowników MIW) - zwiekszono budżet o dodatkowe 100 tys. zł.

Przewodniczący komisji zamyka ten punkt porządku obrad, komisja nie posiada materiału w postaci  programu restrukturyzacji MIW przyjętego przez  Kolegium Prezydenta, nie może więc  zaopiniować  wspomnianego projektu. Komisja nadal czeka na decyzję  Prezydenta Miasta, co dalej z Izbą Wytrzeźwień.


Ad. pkt. 4.
Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych- zapoznanie się z projektem harmonogramu wydatkowania środków finansowych na rok 2004 (po zmianach)


Komisja zapoznała się  z projektem Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004 rok. Materiał pisemny  stanowi załącznik do protokołu.

Komisja  analizowała harmonogram wydatkowania środków z tego programu, radny Janusz Modrzejewski  poruszył sprawę wyroku NSA odnośnie podwójnych opłat, płaconych przez podmioty gospodarcze ubiegające się o zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.  Okazało się, ze nieprawnie pobierane opłaty, powinny zostać   zainteresowanym zwrócone. Radny jest zdania, że Skarbnik Miasta musi liczyć się  z możliwością zabezpieczenia środków na w/w z Gminnego Programu Alkoholowego.

Radna Lubińska  poprosiła dyr.Guranowskiego o  zestawienia porównawcze odnośnie realizacji programu (lata poprzednie). Taki materiał dyrektor przygotuje w pisemnej formie i dostarczy radnym.

Komisja poruszyła również sprawę  konieczności opiniowania  zgłaszanych  wniosków przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dyrektor Guranowski jest innego zdania, komisja nie ma w chwili obecnej takich uprawnień,  jedynie opiniuje  uchwałę  Rady Miasta  jako całościowy Miejski  Program, a nie poszczególne zadania czy projekty.

Poruszono również sprawę  zwiększenia wydatków na Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej w SZczecinie. Środki przyznane dla MOIK na rok 2004 to 900 tys złotych (zapisane w projekcie budżetu). Dodatkowo, po korekcie zwiększono  środki o 140 tys złotych. Przewodniczący Komisji prosi dyrektora o uzasadnienie tego zwiększenia.

Dyr. Guranowski poinformował zebranych, ze dyr. MOIK p. Regina Thurow  dokonała wstępnej analizy  potrzeb i po  zwiększeniu  zadań ośrodka w roku 2004 - wystąpiła o korektę budżetu.  Te środki zostały jej przyznane.

Dyskutowano również nad  potrzebą  kontroli wydatkowania środków finansowych oraz przyznawania środków określonym placówkom, Radni uważają, że powinno być wykazane, ile pieniędzy otrzymują placówki globalnie na swoja działalność.  Przykładem może być Klub "Słowianin" finansowany z różnych źródeł. Nie wiadomo, ile pieniędzy w chwili  obecnej przyznano tej placówce.

Komisja analizując harmonogram wydatkowania środków na rok 2004, zainteresowała się pozycją 2.1.2 "Utworzenie Ambulatorium dla Nietrzeźwych" dla SP ZOZ OTU- dotacja w kwocie  304 tys złotych. Komisja wyraziła zdumienie faktem, że przy braku decyzji Prezydenta Miasta odnośnie programu restrukturyzacji Miejskiej Izby Wytrzeźwień- Prezydent  umieszcza kwotę na ambulatoriom, które nie wiadomo, czy powstanie.

Radna  Masłowska  zwróciła się do dyr. Guranowskiego o szczegółowy wykaz zadań realizowanych przez Fundację Talent Promocja Postęp. Dyrektor zobowiązał się  do przedstawienia takiego wykazu.

Radna  Kochańska również zwróciła sie do dyrektora o podobne zestwienie, dotyczy ono fundacji Tolerancja na Rzecz Praw Człowieka "Partner".


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


W tym punkcie porządku obrad, Przewodniczący Komisji zaprosił na posiedzenie Komisji  nowo powołanego dyrektora MOIK-u panią Reginę Thurow. Do niedawna  pełniła funkcję p.o. dyrektora tej  placówki.

Przewodniczący Komisji zadał pytanie pani dyrektor, czy zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej- art.51- posiada  wymaganą specjalizację  z zakresu organizacji pomocy społecznej.Przypomniał wszystkim, że na ostatniej sesji Rady Miasta złożył takie zapytanie na pismie i otrzymał odpowiedź od pani Prezydent Anny Nowak. Materiał w tej sprawie stanowi załącznik do protokołu.Pani dyr. Thurow poinformowała , ze jest kierownikiem studiów specjalizacyjnych i to ona właśnie wydaje takie uprawnienia,  poinformowała również o   dodatkowych uprawnieniach i kwalifikacjach, uprawniających ja do pracy na tym stanowisku.

Przewodniczący ponownie zadał pytanie, czy pani dyrektor ma uprawnienia w postaci dokumentu, którym może się wylegitymować, stwierdzającego, że taką  specjalizację   ma ukończoną. Pani dyr. Thurow odpowiedziała, że nie ma  takiego dokumentu, nie posiada specjalizacji w tym zakresie.

Radna  Masłowska wyraziła oburzenie z powodu  sposobu prowadzenia posiedzenia,  nie zgadza sie, aby przesłuchiwać w taki sposób panią dyrektor, cieszy się,ze wreszcie  w Miejskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej jest merytoryczny dyrektor. Radna Masłowska zarzuciła Przewodniczącemu Komisji tendencyjność polityczną, zadała pytanie dyr. Thurow, czy jest członkiem SLD.

Otrzymała odpowiedź, że nie jest. Radna Masłowska  uważa, ze jest to potwierdzeniem jej słów.

Przewodniczący Komisji -ad vocem do wypowiedzi radnej- przypomniał, ze na początku kadencji ustalono  w komisji zdrowia , że komisja pracować będzie merytorycznie - nie kierując się polityką i  sympatiami. Ma  wrażenie, ze do chwili obecnej  komisja pracowała w taki sposób.  Jest zdziwiony zachowaniem radnej, sam nie należy do partii i nie zamierza wprowadzać na posiedzenia komisji  polityki. Przewodniczący komisji przypomniał, ze poprzedni dyrektorzy MOIK również  byli rozliczani ze swoich kompetencji, nie uważa, ze należy robić wyjątki. Stwierdza, ze pani dyrektor nie posiada wymaganych kwalifikacji na to stanowisko.

Radny Cybulski- Wiceprzewodniczący Komisji zadał pytanie pani dyrektor, czy nie uważa za właściwe i słuszne, aby taką specjalizację zrobić?  Radny jest zdania, że określone przepisy ustawowe powinny być  przestrzegane.

Otrzymał odpowiedź  od p.dyrektor  R. Thurow, że nie jest to konieczne.

Następnie Komisja  zadawała pytania nowemu dyrektorowi MOIK- p. Thurow przedstawiła  pokrótce plan działania, który  stanowi załącznik do protokołu. Poinformowała o słabych i mocnych stronach placówki. Szczegółowe rozwiązania podane zostały w formie pisemnej.

Przewodniczący Komisji  poinformował, .ze pani dyrektor zostanie  zaproszona na kolejne, odrębne posiedzenie, poświęcone w całości  pracy merytorycznej w MOIK. Odbędzie się ono na początku marca br.

 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2004/02/18 12:22:35
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2004/02/18 12:22:35
Anna Myślińska 2004/01/09 11:46:21