przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/30/03
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 25 CZERWCA 2003 ROKU


Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjecie protokołu z poprzedniego posiedzenia
3. Sytuacja finansowa Szpitala Miejskiego.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za-6) przyjęła zaproponowany porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjecie protokołu z poprzedniego posiedzenia


Komisja w wyniku głosowania (za- 7) przyjęła protokół z dnia 18.06.2003r


Ad. pkt. 3.
Sytuacja finansowa Szpitala Miejskiego.


Sytuację  Szpitala Miejskiego  przedstawił dyrektor Andrzej Domagała. Materiał pisemny, przedstawiony radnym, stanowi załącznik nr 4 do protokołu.  Materiał przedstawiał zestawienie zaległych zobowiązań z dotacji 4850 000, wysokość umorzenia odsetek wg stanu na dzień 31.05.2003r. oraz bilans na dzień 30.04.2003r.

Dyrektor przypomniał zebranym, ze Szpital jako jedyny w mieście podjął się  opieki  nad przewlekle chorymi, nowowrodkami społecznymi, pacjentami z chorobą  alkoholową i pacjentami nieubezpieczonymi. Dyrektor czyni starania  w rozszerzaniu usług medycznych, jednak obniżenie finansowania  z Kasy Chorych o 18%, brak dotacji celowej w 2003 roku na deficytowe oddziały (  w roku 2003 brak dofinansowania deficytowych oddziałów i Izby Przyjęć  spowodował stratę  w wysokości 2.777 tys zł)  oraz brak pełnego oddlużenia placówki (braki w kwocie 1.179 tys zł) powoduje określoną  kondycję   finansową szpitala.

Dyrekor Domagała proponuje następujące rozwiązania, które zwiększyłyby  przychody szpitala. Sa to:

- wzrost ilości usług medycznych

- wprowadzenie procedur wysokospecjalistycznych na Oddziale Urologicznym

- wprowadzenie usług ortopedycznych na Oddziale Chirurgii

Ponadto, szpital będzie dążył do pozyskania nowych źródeł  finansowania, np  z:

- dzierżawy budynku po byłej pralni, pozyskiwanie sponsorów

- utworzenie pracowni gastroenterologii

- z utworzenia pracowni badań profilaktycznych i okresowych dla jednostek miejskich

- uczestnictwa w programie rozwiązywania problemów alkoholowych (stała dotacja dla szpitala). Po przedstawieniu przez dyr. Domagałę w/w propozycji, radni podjęli następujące kwestie:

- odpowiednich standardów sanitarnych na oddziałach szpitalnych (toalety, sterylizatornia,pralnia),  opinii  Sanepidu odnośnie funkcjonowania bloku operacyjnego,

- badań okresowych wykonywanych przez szpital (poprzednio usluga świadczona przez "Medicus"),  pracowni gastroenterologii, mającej powstać w szpitalu,  działań podjętych na rzacz osób z chorobą alkoholową

- konkretnych działań  restrukturyzacyjnych, mających zwiększac przychody szpitala

Radna Lubińska jest zdania, iz źle się stało, że  szpitala nie przejęła Akademia Medyczna. Szpital będzie zdaniem radnej generował dlugi, w tej  strukturze organizacyjnej, w której sie obecnie znajduje jest to pewne.

Radny Modrzejewski przypomniał spotkanie Komisji z rektorem PAM, powołał sie na pismo w sprawie pzrejęcia szpitala prez PAM, uważą, ze list ten był kamuflażem, tak naprawdę chodziło Akademii głównie o przejęcie nieruchomości i tereny szpitala.

Radna Lubińska-ad vocem do wypowiedzi- radna jest oburzona ta wypowiedzią, nie zyczy sobie, aby tego typu insynuacje dotyczące  Prof. Domagały, który jest wielkim autorytetem moralnym były publicznie wypowiadane. Prosi o zaprotokołowanie tych wypowiedzi.

Dyrektor Domagała  przypomniał zebranym, że działania restrukturyzacyjne szpitala zawarte zostały w Programie restrukturyzacji szpitala miejskiego" - opracowaniu, które zostało wcześniej radnym dostarczone. jeżeli chodzi o warunki sanitarne oraz standardy  na bloku operacyjnym- Sanepid wydał pozytywną opinię  odnośnie  funkcjonowania bloku. Sterylizację zleca sie na zewnątrz, od 1.04 czynne jest Laboratorium i nowy aparat RTG równiez zarabia na utrzymanie szpitala. Jeżeli chodzi o alkoholików- zostały dla nich wydzielone sala oraz specjalna łaźnia.

Radna Kochańska jest zdania, że Szpital powinen być miejski, a miasto winno pomóc tej placówce w oddłużeniu. Jest to placówka, która jako jedyna  spełnia  swoją  rolę służebną wobec społeczeństwa.  Miasto powinno przez dwa kolejne  lata udzielić pomocy finansowej (do roku 2005 placówka  może generować długi) tzn. 2 mln złotych dotacji przez dwa kolejne lata. Taką decyzję   powinna podjąć Rada Miasta.

Komisja dyskutowała nad dotacją dla Szpitala na leczenie alkoholików.  Mają to być  środki  z "Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych". Radni  uważają, ze podział tych środków powinien być kompleksowo rozwiązany (biorąc pod uwage restrukturyzację Miejskiej Izby Wytrzewień).

Komisja postanowiła spotkać  się w tej sprawie  w lipcu, zapoznać  się z materiałem odnośnie restrukturyzacji MIW , odbyć dyskusję ze wszystkimi zainteresowanymi (dyr. MIW, dyrektor Szpitala, dyr. OTU, policja, pogotowie ratunkowe) w ramach działań na rzecz alkoholików oraz podziału zadań i środków na te zadania.

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2003/06/12 12:50:11
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2003/06/12 12:50:11