przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-9/107/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI INWENTARYZACYJNEJ
Z DNIA 17 GRUDNIA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Henryk Jerzyk - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 15 grudnia br.
3. Informacja nt. stanu formalno-prawnego deptaku przy ul. Bogusława.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /8-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 15 grudnia br.


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /9-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Informacja nt. stanu formalno-prawnego deptaku przy ul. Bogusława.


P. J. Krawiec - poinformował, że najistotniejszym problemem w tej sprawie jest zmiana przebiegu drogi powiatowej.

P. M. Przepiera (WGKiOŚ) - wyjaśnił, że zgodnie z przepisami prawa zarówno "Deptak Bogusława jak i "Ściana Płaczu" są drogami powiatowymi, co wynika z zapisów ustawy o drogach publicznych. Zarządcą jest tu ZDiTM, gdzie wszystkie prawa i obowiązki spoczywają na ZDiTM. SCR zarządza tylko tymi nieruchomościami.  Stwierdził, że z punktu widzenia prawa nie ma możliwości wyłączenia tego odcinka z funkcji drogi, ale istnieje możliwość przekwalifikowania do drogi gminnej. Można w sposób formalny usprawnić współpracę z ZDiTM . Wymienił cykl imprez, jakie odbywały się na deptaku Bogusława w poprzednim roku. Wspomniał, że najczęściej pojawiała się kwestia utrzymania czystości na tym terenie, gdzie ZDiTM podjął w tej kwestii pewne zadania i problemu takiego na dzień dzisiejszy już nie ma. Drugim rozwiązaniem formalno-prawnym jest przyznanie zarządu drogi tych dwóch nieruchomości dla nowo powołanej spółki miejskiej.  Przyznał, że budzi to jednak pewne wątpliwości. Dodał, że "Ściana Płaczu" nie pełni takiej funkcji kulturalnej takiej jak Deptak, istotna jest tam jedynie kwestia ściągania profitów za zajęcie pasa drogowego. Wyjaśnił, że inne Miasta nie mają tego typu problemów, ponieważ wcześniej uporządkowały sobie stan formalno-prawny.

P. T. Pliszczak - zapytał, czy w tej chwili Miasto nie może zlikwidować drogi na deptaku?

P. M. Czepiera (WGKiOŚ) - odpowiedział, że w oparciu o opinie prawne nie może.

P. P. Tarczyński (ZDiTM) - wyjaśnił, że nie ma żadnego konfliktu pomiędzy SCR a ZDiTM. Potwierdził, że inne Miasta skorzystały z poprzedniej ustawy i dokonały przekwalifikowania kategorii dróg. Potwierdził, że w Szczecinie nie ma możliwości prawnej pozbycia się drogi, a nowelizacja ustawy nie zawiera słowa "deptak". Przyznał, że z drogi powiatowej można przejść tylko na drogę miejską. Uznał, że całą sprawę można załatwić najprostszą drogą legislacyjną. ZDiTM nie widzi żadnych przeszkód, aby SCR dalej zarządzał deptakami i we własnym imieniu pobierał z tego pożytki. Zauważył, że jest możliwość skorzystania z art 22 ustawy o drogach publicznych, gdzie zarządca może użyczać w drodze najmu drogi innym jednostkom, gdzie ZDiTM użyczy odcinki drogi dla SCR za pomocą uchwały Rady Miasta. Dodał, że Pan Prezydent z mocy prawa ma możliwość zwolnienia z opłat SCR z tytułu prowadzonych imprez kulturalnych i nikt tego nie podważy bo wszystko będzie zgodne z prawem.

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - zapytał, czy SCR odpowiada taka forma współpracy?

P. A. Wyrzykowski (SCR) - przypomniał, że Spółka SCR przez 3 lata dzierżawiła deptak na mocy umowy i sama  sfinansowała całą przebudowę "Ściany Płaczu". Dodał, że SCR jest powołana do renowacji i rewitalizacji nieruchomości. Podkreślił, że Spółce bardzo zależy na dalszym dzierżawieniu deptaka. Wymienił imprezy, jakie zostały zorganizowane w 2003 roku. Dodał, że SCR jest zainteresowany przejęciem formy prawnej celem zarządzania deptakiem, gdzie od 1 sierpnia 2003 Spółka stara się o dalszą dzierżawę ale bez żadnego skutku.

P. M. Przepiera (WGKiOŚ)- wyjaśnił, że stało się tak, ponieważ zawarcie dalszej umowy dzierżawy byłoby niezgodne z prawem i nie można postępować wbrew prawu. Przyznał, że trzeba szukać innego rozwiązania.

P. W. Gostyński - uznał, że trzeba jak najszybciej sfinalizować propozycję Dyrektora ZDiTM celem zawarcia nowej umowy dzierżawy na "Deptak Bogusława".

P. P. Tarczyński (ZDiTM) - potwierdził, że w takim kształcie, w jakim została zawarta poprzednia umowa na dzierżawę deptaka, jej ponowne podpisanie mogłoby wprowadzić Miasto w poważne problemy prawne. Zarówno Spółka SCR jak i ZDiTM wiedzą dokładnie że Prezydent Miasta może umorzyć opłaty z tytułu dzierżawy tego terenu. Dodał, że dodatkowo można zobligować dyrektorów STBS do przedstawienia pomysłów na zagospodarowanie Deptaka.

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - podziękował za wstępne przedstawienie tematu i zaznaczył, że sprawa ta będzie kontynuowana na posiedzeniu 19 stycznia 2005 roku, gdzie do tego czasu oczekuje propozycji unormowania sytuacji prawnej deptaka.

 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Henryk Jerzyk
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2004/12/21 12:01:24
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2004/12/21 12:01:24
Ewa Peryt 2004/12/15 10:36:18
Ewa Peryt 2004/12/15 09:59:11