przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-4/70/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 13 STYCZNIA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Edmund Trokowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Debata na temat projektu uchwały Rady Miasta w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej - jej wpływ na rynek nieruchomości
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję w dn. 19.01.2003r.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek posiedzenia został przyjęty w wyniku głosowania 8 - za /jednogłośnie/.


Ad. pkt. 2.
Debata na temat projektu uchwały Rady Miasta w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej - jej wpływ na rynek nieruchomości


p. Jerzy Krawiec Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami przedstawił możliwości pobierania opłaty adiacenckiej z tytułu podziału nieruchomości oraz wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Powiedział również iż opłatę adiacencką wnoszą na rzecz gminy właściciele nieruchomości, a także użytkownicy wieczyści nieruchomości gruntowych, którzy na podstawie odrębnych przepisów nie mają obowiązku wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste lub wnieśli jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego. Właściciele lub użytkownicy wieczyści poprzez uiszczanie opłaty adiacenckiej uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej. Stwierdził również, że w drodze decyzji Prezydent Miasta może ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po dokonaniu podziału nieruchomości, urządzeniu lub modernizacji drogi lub po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej. Decyzja taka może być wydana w ciągu 3 lat od momentu uzbrojenia czy podziału terenu. Ustawa o gospodarce nieruchomościami określa maksymalną stawkę opłaty adiacenckiej, czyli nie więcej niż 50% różnicy między wartością jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością jaką nieruchomość ma po wybudowaniu tych urządzeń. Zastępca Prezydenta zaproponował ustalenie maksymalnej stawki procentowej opłaty adiacenckiej, czyli 50% dla miasta Szczecina.

p. Barbara Krzeszowiak Kierownik WGN przedstawiła symulację wartości opłat adiacenckich do pobrania przez Gminę przy założeniu zróżnicowanych stawek procentowych w 2003 i 2002 r. oraz prognozę wpływu środków finansowych opłat adiacenckich z tytułu wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej w latach 2002 - 2003 (materiał stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu).

p. Sebastian Kokot Uniwersytet Szczeciński stwierdził, że wszystko zależeć będzie od rzetelności wycen, gdyż miasto zamawiając usługę kieruje się jej ceną lecz nie zawsze są to rzetelne opracowania.

p. Janusz Detka Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych stwierdził, że jeśli wyceny będą podważane wówczas miasto nie zmieści się w trzyletnim terminie pobrania opłaty adiacenckiej.

p. Maria Zegarek Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości stwierdziła, że jest to na pewno możliwość pozyskania funduszy do budżetu gminy, ale musi być to proces bardzo zrównoważony a stawka opłaty powinna być uzasadniona i nie wygórowana.

p. Sławomir Drozdowski Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomościami w Obrocie Nieruchomościami stwierdził, że opłata powinna być jak najniższa, gdyż będzie to miało wpływ na ukształtowanie się rynku obrotu nieruchomościami, bo rynek ten dopiero się tworzy.

Radny Arkadiusz Litwiński postawił wniosek (stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu), który został przyjęty w wyniku głosowania 8 - za /jednogłośnie/.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję w dn. 19.01.2003r.


Projekt uchwały nr 322/03 w sprawie polityki mieszkaniowej Miasta Szczecina oraz zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Szczecina - omówił Zastępca Prezydenta Piotr Krzystek. Stwierdził w szczególności, iż niniejszy projekt stanowi aktualizację i weryfikację polityki mieszkaniowej, która wynika z wprowadzenia nowych przepisów ustawowych, pogorszenia sytuacji ekonomicznej lokalnej społeczności i spadku dochodów gminy.

Radna Elżbieta Krawczak zapytała o możliwości miasta w realizacji rozdziału 4 dot. przeciwdziałania bezdomności oraz czy w każdym kolejnym budżecie miasta będą zabezpieczone środki na realizację tych zadań wynikających z uchwały.

p. P. Krzystek powiedział, że podstawowym obowiązkiem gminy jest zapewnienie schronienia osobom bezdomnym, a w związku z tym miasto ma nadzieję na jeszcze lepszą współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Poza tym stwierdził, że miasto ma już konkretne pomysły. Jednym z nich jest przekazywanie większej ilości mieszkań pełnoletnim wychowankom domów dziecka.

Radny Arkadiusz Litwiński zaproponował, aby w projekcie uchwały w rozdziale 3 "Gospodarka mieszkaniowa zasobem gminnym, w punkcie 3.2.2 skreślić słowo "część". Wniosek został przegłosowany 8 - za /jednogłośnie/.

Komisja w wyniku głosowania 8 - za /jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.

Projekt uchwały nr 5/04 w sprawie ustalenia wysokości stawki podstawowej za najem komunalnych lokali użytkowych w okresie od dnia 1 marca 2004 r. do dnia 28 lutego 2005 r. oraz zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia jednolitych zasad gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi omówił Piotr Krzystek Zastępca Prezydenta Miasta. W szczególności powiedział, że z uwagi na pogłębiającą się wysokość zadłużenia za najem komunalnych lokali użytkowych oraz większą liczbę najemców występujących z wnioskami o obniżenie stawki czynszu, umorzenie zaległego czynszu oraz rozłożenia na raty właściwe będzie utrzymanie wysokości stawki podstawowej na dotychczasowym poziomie, czyli 2,09 zł/m2. Powiedział także, że w celu ożywienia gospodarczego północnej części miasta oraz na wnioski mieszkańców ustanowić stawkę podstawową na 1,1 zł/m2 netto w obszarach administracyjnych dzielnic: Bukowo, Skolwin, Stołczyn, Żelechowo.

Radny Piotr Kęsik zaproponował, aby w projekcie uchwały w paragrafie 1 ustęp 1 punkt 3 zamienić osiedle Bukowo na Golęcino - Gocław.

Przewodniczący Komisji Edmund Trokowski zaproponował, aby była to autopoprawka Prezydenta.

Piotr Krzystek Zastępca Prezydenta uznał wniosek Przewodniczącego za zasadny.

Komisja w wyniku głosowania 8 - za /jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.

Projekt uchwały nr 264/03 w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargowe wydzierżawienie na okres 30 lat nieruchomości gruntowej zabudowanej, stanowiącej własność Gminy Miasto Szczecin, położonej przy al. Wojska Polskiego 127 w Szczecinie omówił p. Krzysztof Gajewski Zastępca Dyrektora WGN. W szczególności powiedział, że Szczeciński Klub Tenisowy i Fundacja na Rzecz Promocji Tenisa Ziemnego "Promasters" podpisały umowę konsorcjalną regulującą zasady współpracy. Konsorcjum ma zadbać o inwestycje na tym terenie, czyli modernizację sztucznego lodowiska, kortów tenisowych wraz z infrastrukturą. 

Komisja w wyniku głosowania 8 - za /jednogłośnie/ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.

Projekt uchwały 321/03 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z Wojewodą Zachodniopomorskim o przyjęciu do prowadzenia spraw oraz wydawania decyzji administracyjnych z zakresu ochrony dóbr kultury omówił Piotr Krzystek Zastępca Prezydenta. W szczególności powiedział, że projekt nowego porozumienia przewiduje kontynuację zadań w dotychczasowym zakresie z dostosowaniem tekstu porozumienia do aktualnych zapisów prawnych.

Komisja w wyniku głosowania 5 - za, 2 - wstrzymujące się pozytywnie zaopiniowała w/w projekt uchwały.

Komisja w wyniku głosowania 4 - za, 2 - przeciw, 1 - wstrzymujący się odstąpiła od opiniowania projektów uchwał nr 323/03, 327/03 oraz 328/03. 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Marta Wikieł
Podinspektor BRM
 Edmund Trokowski
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2004/02/04 12:21:04
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2004/02/04 12:21:04
Marta Czapiewska 2004/01/27 08:29:39
Marta Czapiewska 2004/01/26 12:52:58
Marta Czapiewska 2004/01/26 12:52:43
Marta Klimek 2004/01/05 12:28:14
Marta Klimek 2004/01/05 11:30:22
Ewa Peryt 2003/12/23 13:31:05
Ewa Peryt 2003/12/23 13:09:04
Ewa Peryt 2003/12/16 13:33:55