PROTOKÓŁ NR 0063-4/65/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 9 GRUDNIA 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Edmund Trokowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia 02.12.2003r. |
3. | Ponowne rozpatrzenie sprawy dot. zasad użytkowania dwóch lokali w parterze zabudowy segmentowej S3 przy ul. Kaperskiej 19M 1a i M 1b |
4. | Rozpatrzenie sprawy dot. remontu i przebudowy nawierzchni ul. Dzierżonia w 1998 roku |
5. | Ponowne zaopiniowanie wykazu nieruchomości nr 48/2003 (ul. Okrzei) |
6. | Rozpatrzenie sprawy OHP dot. przekazania pomieszczeń w nieodpłatne użytkowanie oraz pokrycie kosztów remontu. |
7. | Rozpatrzenie sprawy nabycia na własność lokalu mieszkalnego przy ul. Pogodnej 49/2 |
8. | Sprawy różne i wolne wnioski (zaopiniowanie projektów uchwał na sesję RM 15.12.1003r.) |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
P. P. Rutkowski (WMiLU) - na prośbę P. P. Krzystka zwrócił sie do Komisji o zaopiniowanie zmian w Regulaminie Programu Nasz Dom.
Przewodniczący Komisji E. Trokowski - w imieniu Dyrektora WMiLU, zapytał członków Komisji, czy wyrażają zgodę na zaopiniowanie w dniu dzisiejszym projektów uchwał o numerach: 295,296,302,303 i 309/2003r.
Komisja w wyniku głosowania /9-za/ jednogłośnie przyjęła porządek obrad oraz wyraziła zgodę na omówienie w/w spraw w pkt. sprawy rózne i wolne wnioski.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 02.12.2003r.
Protokół z w/w posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /9-za/ jednogłośnie.
Ad. pkt. 3.
Ponowne rozpatrzenie sprawy dot. zasad użytkowania dwóch lokali w parterze zabudowy segmentowej S3 przy ul. Kaperskiej 19M 1a i M 1b
P. A. Loch - stwierdził, że na podstawie decyzji Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego - nie ma możliwości na dzień dzisiejszy przekształcenia lokali użytkowych na lokale mieszkaniowe. (decyzje stanowią załącznik do protokołu)
W związku z powyższym Komisja odstąpiła od opiniowania w/w sprawy.
Ad. pkt. 4.
Rozpatrzenie sprawy dot. remontu i przebudowy nawierzchni ul. Dzierżonia w 1998 roku
P. S. Mikiewicz - poinformował, że druga część ulicy Dzierżonia nie została do dnia dzisiejszego skanalizowana. W najbliższym czasie mija okres rękojmi, od terminu wykonania ulicy tj. 5 lat, gdzie przez ten czas nie było żadnych skarg i zastrzeżeń. WIM przeprowadził przegląd tej ulicy oraz pomiar ruchu w godzinach szczytu (wynosi 100-120 pojazdów) . Rada Osiedla od lat występuje do WIM, aby wprowadzić remont drugiej części tej ulicy do budżetu Miasta. Dodał, że na wniosek mieszkańców, Rada Osiedla przekonała Wydział Inżyniera Miasta do połączenia ulicy Dzierżonia z ulicą Chopina. Stwierdził, że wykonanie nowej nawierzchni będzie kosztowało 200 tys. zł, ale jeśli ZDiTM posiada środki finansowe to nic nie stoi na przeszkodzie wykonania nakładki asfaltowej.
Wnioskodawcy - przekazali do wglądu zdjęcia ulicy Dzierżonia. Poruszyli problem przejazdu ciężkich pojazdów od strony ul. Wiśniowy Sad, który doprowadził do dewastacji okolicznych domków. Poprosili o przywrócenie ograniczenia prędkości lub wykonania progów zwalniających.
P. S. Mikiewicz - odpowiedział, że WIM nie ma dzień dzisiejszy żadnych podstaw, aby wracać do tematu ulicy Dzierzonia, gdzie nawierzchnia jest trwała, a ulica jest przejezdna latem i zimą.
Radny A. Litwiński - zgłosił wniosek o wprowadzenie zmian w organizacji ruchu, w szczególności ograniczenia prędkości na ulicy Dzierżonia w Szczecinie.
Komisja w wyniku głosowania /8-za/ jednogłośnie przyjęła w/w wniosek.
P. P. Tarczyński - przypomniał, że niedopuszczalne jest tam wprowadzenie progów ze względu na ruch autobusów miejskich. Jedyne co można zaproponować, to - za zgodą Policji - wykonanie wysepek spowalniających ruch pojazdów.
Ad. pkt. 5.
Ponowne zaopiniowanie wykazu nieruchomości nr 48/2003 (ul. Okrzei)
P. G. Jankowski - wyjaśnił, że potrzebne jest określenie Komisji odnośnie rozszerzenia opinii pozytywnej do całego wykazu nieruchomości, bez zawężania do zbycia tylko na prawo własności.
Komisja w wyniku głosowania /9-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała wykaz (z wariantowymi opcjami zbycia, jak w wykazie)
Ad. pkt. 6.
Rozpatrzenie sprawy OHP dot. przekazania pomieszczeń w nieodpłatne użytkowanie oraz pokrycie kosztów remontu.
P. P. Rutkowski (WMiLU)- stwierdził, że Gmina nie posiada lokalu, o jaki prosi OHP, ale wychodząc na przeciw WMiLU zaproponował lokal na ul. Kolumba 86. Obecnie sprawa utkwiła w miejscu, ponieważ OHP, wstępnie przyjęło ten lokal, ale prosi Gminę o sfinansowanie remontu.
P. R. Muż (OHP) - wyjaśnił, że OHP nie stać na inwestowanie w pomieszczenia, będące w zasobach Gminy Szczecin. OHP jest tylko wyposażyć budynek w niezbędny sprzęt. Poruszył problem bezrobocia wśród młodzieży, której pragną pomóc.
P. P. Krzystek - poradził, aby OHP w tej sprawie nawiązało kontakt z Wydziałem Oświaty.
Radny A. Litwiński - zapytał, z czego OHP się utrzymuje, jakie są obroty, jaka jest ilość podopiecznych i ile OHP zatrudnia pracowników?
P. R. Muż - poinformował, że na całym terenie województwa OHP opiekuje się 2 tys. osób. W posiadaniu są 4 ośrodki z internatami i przyległymi warsztatami. Do obsługi łącznie 21 placówek, z pracownikami księgowości i pracownikami logistycznymi - zatrudnionych jest 160 osób. Budżet na utrzymanie i doposażenie na obecny rok wynosił ponad 5 mln zł. Na terenie Szczecina działa 5 Hufców Pracy, skupiających 500 podopiecznych. Niezależnie od tego rocznie trafia do OHP ok. 4 tys. osób, które korzystają z nauki i przyuczania do zawodu.
Komisja postanowiła powrócić do sprawy po otrzymaniu szczegółowej dokumentacji na temat działalności OHP.
Ad. pkt. 7.
Rozpatrzenie sprawy nabycia na własność lokalu mieszkalnego przy ul. Pogodnej 49/2
P. K. Dutka (WMiLU) - poinformowała, że RM wyłączyła ten lokal ze sprzedaży uchwałą nr 672 z 2000 roku, motywując to tym, że w lokalu mieści się biblioteka publiczna zajmująca większą część powierzchni. Inicjatorem tej uchwały była Komisja Rewizyjna RM.
P. M. Rojewski (Wnioskodawca) - wyjaśnił, że nigdy nie występował o sprzedaż całego budynku, ale tylko części lokalu, jaki użytkuje. Stwierdził, że nie zawłaszczył żadnego mienia, znajdującego się na przedmiotowym terenie. Uchwała RM została podjęta 26 lipca 2000 roku, a powiadomiono go o tym dopiero we wrześniu 2000 roku, uniemożliwiając tym samym jakiekolwiek tryby odwoławcze.
Radny A. Litwiński - zapytał o stanowisko Prezydenta Miasta w tej sprawie.
P. K. Dutka - odpowiedziała, że na dzień dzisiejszy Pan Prezydent podtrzymuje zapis uchwały RM o wyłączeniu tego lokalu z prywatyzacji, jako że jest w większości jest to obiekt użyteczności publicznej.
P. K. Marcinowski (MBP) - dodał, że w bibliotece odbywają się systematycznie posiedzenia rady osiedla. Budynek sprawnie funkcjonował do chwili pojawienia się lokatora Pana Rojewskiego.
P. K. Dutka (WMiLU) - przypomniała, że od 1996 roku jest zapis w uchwale Rady Miasta w sprawie prywatyzacji lokali, mówiący, iż lokale mieszkalne połączone z lokalami o użyteczności publicznej są wyłączone ze sprzedaży. Dodała, że sprawa była dogłębnie badana przez Komisję Rewizyjną.
Radny A. Litwiński - zawnioskował o przedstawienie przez Prezydenta Miasta:
- opinii co do zasadności utrzymania zakazu prywatyzacji lokalu mieszkalnego, położonego przy ul. Pogodnej 49/2 wraz z uzasadnieniem;
- informacji nt. czynności prawnych podjętych przez Gminę Miasto Szczecin w celu zakwestionowania uprawnień Pana Rojewskiego do w/w lokalu.
Komisja w wyniku głosowania / 8-za/ jednogłośnie przyjęła w/w wniosek.
Ad. pkt. 8.
Sprawy różne i wolne wnioski
-opiniowanie projektów uchwał na sesję 15.12.2003r.
- opiniowanie zmian w Regulaminie Nasz Dom
Sprawa: opiniowania zmian w Regulaminie Programu Nasz Dom
P. P. Rutkowski - szczegółowo omówił zmiany do Regulaminu. Uzasadnił, że zmiany te wprowadzą uproszczenie procedury związanej z przygotowaniem dokumentów i wyborem wykonawców.
Radny A. Litwiński - poprosił o przełożenie sprawy na posiedzenie 11.12.br. oraz o podanie informacji nt. zaplanowanych środków finansowych na Program Nasz Dom w przyszłorocznym budżecie.
Komisja w wyniku głosowania /5-za,1-wstrz./ przyjęła w/w wniosek.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
-
PROJEKT UCHWAŁY NR 309/2003 w sprawie zmiany uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Szczecin.
P. I. Jasionowska (WMiLU) - szczegółowo omówiła poprawki do obowiązującej uchwały, które dotyczą m.in: zmiany nazwy placówki, pobierania kaucji za lokale i punktacji przy przydzielaniu mieszkań komunalnych.
Radny A. Litwiński - stwierdził, że w zapisie o wskazaniu lokali do zamiany należy dodać, że są to lokale z mieszkaniowego zasobu gminnego.
P. I. Jasionowska - przyjęła to jako poprawkę. (stanowi załącznik do protokołu)
Radny A. Litwiński - poruszył temat wprowadzenia sankcji karnych dla osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego, które samowolnie zajęły lokal.
Komisja w wyniku głosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała w/w projekt.
-
PROJEKT UCHWAŁY NR 303/2003 w sprawie wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego spółki z o.o. z siedzibą w Szczecinie;
P. G. Szotkowska - omówiła projekt uchwały. Poinformowała, że STBS planuje pozyskać z prywatyzacji lokali mieszkalnych i użytkowych pozyskać środki finansowe z przeznaczeniem na uwłaszczenie wspólnot mieszkaniowych.
Komisja przeprowadziła dyskusję.
Komisja w wyniku głosowania /4-za,1-przeciw,1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt.
-
PROJEKT UCHWAŁY NR 295/03 - w sprawie ustalenia stawek czynszu regulowanego z 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego dla zasobów Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółka z o.o.;
P. G. Szotkowska - omówiła projekt uchwały.
Komisja w wyniku głosowania /5-za,1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt.
-
PROJEKT UCHWAŁY NR 296/03 - w sprawie ustalenia stawek czynszu regulowanego z 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego dla zasobów Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Prawobrzeże" Spółka z o.o.;
P. R. Dutka - przybliżył treść projektu uchwały.
Komisja w wyniku głosowania /5-za,1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt.
-
PROJEKT UCHWAŁY NR 302/03 - w sprawie wyrażenia zgody na podwyższenie kapitału zakładowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Prawobrzeże" Spółka z o.o. z siedzibą w Szczecinie;
P. R. Dutka - szczegółowo omówił projekt uchwały.
Komisja w wyniku głosowania /4-za,1-przeciw,1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała w/w projekt.
Pozostałe projekty uchwał Komisja postanowiła zaopiniować na posiedzeniu 11.12.2003r.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Płotwicka Inspektor BRM | Edmund Trokowski |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2003/12/11 11:29:07
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2003/12/11 11:29:07 | |
Marta Klimek | 2003/12/03 12:28:33 | |
Ewa Peryt | 2003/12/03 10:20:00 | |
Ewa Peryt | 2003/12/03 10:08:51 | |
Ewa Peryt | 2003/12/03 10:08:09 | |
Ewa Peryt | 2003/12/03 08:25:21 | |
Ewa Peryt | 2003/12/03 08:16:45 |