PROTOKÓŁ NR 0063-6/109/04
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 2 GRUDNIA 2004 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z dnia 04.11.2004r |
3. | Zapoznanie się z programem naprawczym Szpitala Miejskiego |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
KOmisja w wyniku głosowania (za-6) przyjęła zaproponowany porządek obrad.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z dnia 04.11.2004r
Komisja w wyniku głosowania (za 5, wstrz-1) przyjęła protokół z dnia 04.12.2004r
Ad. pkt. 3.
Zapoznanie się z programem naprawczym Szpitala Miejskiego
Program naprawczy Szpitala Miejskiego przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej pani dyr. Jolanta Podolak. Materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Po prezentacji multimedialnej programu, Komisja zadawała pytania oraz poruszała kwestie związane z zadłużeniem placówki i z bieżącym funkcjonowaniem szpitala.
Radna Krawczak zadała kilka pytań w imieniu swoim i nieobecnej na posiedzeniu Komisji radnej Kochańskiej:
- dlaczego tabele przedstawione w materiale dla Komisji są nieopisane i skonstruowane w sposób nieczytelny?
- skąd wynika strata, zaprezentowana w tabelach na str.31?
- czy na koniec roku 2004, po oddłużeniu szpitala budżet szpitala będzie "wyzerowany"?
- co z zakupem przenośnego aparatu RTG dla OIOM, który miała zakupić firma CODAC?
- jak wyglądać będzie przenoszenie odpowiedzialności finansowej na niższe szczeble zarządzania?
- na czym polegać ma komputeryzacja szpitala, kto poniesie koszt w/w operacji?
- na czym polegać będzie usprawnienie systemu zarządzania ?
- czy będzie weryfikacja kontraktów zawartych z pracownikami?
- czy są planowane obniżki płac dla pracowników i czy są planowane zwolnienia?
- jak planują zwiększyć opiekę długoterminową ?
- co z mającym powstać oddziałem noworodkowym? czy będą dodatkowe sale porodowe?
- jakie są plany dotyczące zagospodarowania terenu wokół szpitala?
- jaka jest osobista ocena pani dyrektor odnośnie stanu finansowego placówki?
Pani dyrektor Podolak odpowiada na pytania:
Przeprowadziła analizę finansową poszczególnych oddziałów szpitalnych, najwięcej strat przynosi obecnie oddział chirurgii. Jeżeli chodzi o dług szpitala- kwota podana do oddłużenia placówki aktualna była na dzień 19.08.2004r. , natomiast od Września do grudnia br. jest nowy, dużo niższy poziom finansowania usług medycznych , zakontraktowanych przez NFZ . Przyczyniło się to do powstania nowego długu, który na koniec roku 2004 skutkować będzie kwotą zadłużenia ok. 500 tys zl. Jeżeli chodzi o zakup aparatu firmy CODAC- temat ten nie jest jej znany, musi zapoznać się ze sprawą.
Odnośnie weryfikacji umów o pracę- z pewnością taka nastąpi, wszystkie umowy kontraktowe będą ponownie analizowane, nie chciałaby zwalniać pracowników - proponowałaby ewentualne przesunięcia na inne stanowiska. Ale jeżeli będzie to konieczne - będzie musiała takie ruchy kadrowe przeprowadzić. Odnośnie przekształcenia oddziału opieki długoterminowej a co za tym idzie, zwiększenia łóżek do 40 sztuk- pani dyr. ma plan przeniesienia całego nowopowstałego oddziału do innego budynku. Ta inwestycja kosztować będzie ok 1 mln zł.
Dyr.Lachowicz odpowiedział na pyt. związane z komputeryzacją szpitala- potrzebują część kwoty (wkład własny) na zakup inwestycji w szpitalu (będzie to kwota 960 tys zł), pozostałe pieniądze będą ze środków zewnętrznych.
Pani dyr. Podolak poinformowała, że jest w chwili obecnej zwiększony popyt na porody w Szpitalu Miejskim, w związku z tym, planują rozbudowę tej części usług medycznych.
Radny Trokowski zwrócił się do dyr. Podolak, aby podać radnym konkretne propozycje rozwiązań, które pozwolą na redukcję zadłużenia.
Dyr. Lachowicz poinformował, że bez konkretnych propozycji z NFZ nie można planować finansów szpitala. Stąd tez program naprawczy nie jest dopracowany, jest to projekt programu, bez szczegółowych kalkulacji finansowych.
Radna Lubińska zwróciła się do pani Dyr. Podolak o przygotowanie materiału dla Komisji dot. obecnego zadłużenia szpitala na koniec roku 2004 , również planowane zadłużenia na rok 2005r.
Komisja omówiła również programy profilaktyczne, wykonywane przez szpital miejski, straty przyniósł jak dotychczas program "profilaktyka raka stercza":
Odpowiadając na pytanie dot. terenów wokół szpitala, które mają zostać scalone - pani dyrektor nie ma jeszcze planu co do zagospodarowania tego terenu. Planują również wydzierżawić część pomieszczeń, ale również brak jest pomysłu, co do szczegółowej realizacji w/w.
Przewodniczący Komisji B. Arłukowicz- stwierdził, ze po zapoznaniu się z materiałem przedstawionym przez p. dyr. Podolak, z 50 stronicowego programu naprawczego szpitala, tylko 4% to propozycje rozwiązań problemów finansowych placówki. Jest to zdaniem Przewodniczącego analiza finansowa placówki, przygotowana przez księgowego szpitala, a nie program naprawczy. Opracowany plan w znacznej części składa się z opisu stanu bieżącego szpitala i potrzeb inwestycyjnych.
Przewodniczący Komisji zadał pytanie dyr. Podolak, kiedy przeprowadziła rozmowy dotyczące współpracy z POmorską Akademia Medyczną w zakresie szkolenia studentów pielęgniarstwa? Poruszył tez problem kontraktowania usług na OIOM przez NFZ- brak jest zgody na zakontraktowanie tych usług, szpital oczekuje dopiero na propozycje od NFZ, Przewodniczący pyta, czy nie powinno być odwrotnie, czy to szpital nie powinien zwrócić się ze swoją ofertą do NFZ? Jak pani dyr. Podolak widzi możliwość funkcjonowania nowego OIOM bez zakontraktowanych usług? kto za nie zapłaci?
Pani dyr. Podolak- przedstawiła NFZ propozycje szpitala dotyczące kontraktowania usług na OIOM, obecnie trwają jeszcze rozmowy z dyr. Funduszu na ten temat. Stawka zaproponowana na OIOM jest zbyt niska (6 zł za punkt) stad trwają negocjacje.
Odnośnie współpracy z PAM- Dyr. Podolak poinformowała, że takie rozmowy nie miały jeszcze miejsca, odbędą się one po restrukturyzacji oddziałów w szpitalu. Będzie to z pewnością zwiększenie prestiżu szpitala miejskiego.
B. Arłukowicz- prosi o wyjaśnienie kwestii dot. oddziału chirurgii, który to wg opracowania pani dyr. Podolak generuje największe straty- z jego lekarskiej wiedzy wynika, że oddziały tzw "zabiegowe" są najbardziej dochodowe dla szpitali i klinik.
Prosi o potwierdzenie swojej wypowiedzi przez pana doc. Modrzejewskiego,chirurga , obecnego na posiedzeniu Komisji.
Doc. Modrzejewski- stwierdził, że faktycznie, oddziały tzw. zabiegowe są najbardziej dochodowe w szpitalach, nie rozumie dlaczego w Szpitalu Miejskim dzieje się inaczej. Wszystkie dyscypliny zabiegowe dają szpitalom utrzymanie, zaproponował spotkanie z dyr. Podolak i ew. współpracę.
Dyr. Podolak wyjaśniła,że leczenie na tym oddziale podraża wiek pacjentów, z których ponad 50 procent przekroczyło 60 rok życia.
Przewodniczący Komisji poruszył również kwestie oddziału noworodkowego- czy będzie nowy oddział i czy planuje się zatrudnić neonatologów?
Uzyskał odpowiedź od pani dyr. Podolak, że oddziału nie będzie, ten zapis należy z przedstawionego materiału wykreślić.
Radny Trokowski poruszył kwestię opłat za tytułu podatku od nieruchomości. Miasto jako organ założycielski Szpitala Miejskiego może zwolnić tę placówkę z w/w opłat. Byłaby to jakaś pomoc finansowa dla szpitala.
Głos zabrał również radny P. Bartnik , który przypomniał, że po podjęciu przez Rade Miasta decyzji dot. tego, że szpital ma być miejski, Rada Miasta powinna podjąć decyzję odnośnie tego, co będzie w szpitalu wykonywane. Należy zdaniem radnego określić tzw."koszyk usług" , należy planując budżet wiedzieć, jakie usługi wykupić. Należałoby również określić, ile rocznie z budżetu , miasto dopłacałoby do tej miejskiej placówki. Ważne, aby najpierw określić mape usług medycznych- potem dopiero należy myśleć o finansowaniu. Jest to właściwa kolejność.
Dużo kontrowersji wzbudziła również pozycja dotycząca leczenia i przyjmowania do szpitala osób w stanie nietrzeźwym. Pani dyr. Podolak stwierdziła,ze niezbedne jest przeanalizowabnie problemu kwalifikacji przez Szpital Miejski osób nietrzeźwych do Izby Wytrzeźwień- jest to program społeczny, który wymaga opracowania.
Przewodniczący Komisji skomentował tę wypowiedź, z informacji które posiada wynika, że policja i lekarze pogotowia ratunkowego kwalifikują nietrzeźwych do Izby Wytrzeźwień. Trudno sobie wyobrazić, aby zwozić wszystkich z całego miasta do szpitala miejskiego. Nie jest to dobry pomysł.
Przewodniczący Komisji na zakończenie stwierdził, że niestety, pani dyrektor Podolak zabrakło pomysłu na rozwiązanie problemów w Szpitalu Miejskim a więc placówka będzie funkcjonować na poprzednich zasadach.
Głos zabrała również dr Jaroszewicz, ordynator oddziału wewnętrznego i z-ca dyr. szpitala- zwróciła uwagę radnych na specyficzna rolę szpitala, na jego misję, na trudności finansowe wynikające z określonej roli tego szpitala. Prosi radnych o wzięcie pod uwagę tej kwestii. Poza tym szpital miejski przyjmuje do siebie wszystkich chorych, którzy nie chca byc przyjmowani do klinik i innych szpitali w mieście.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Inspektor BRM | Bartosz Arłukowicz |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2004/12/21 13:32:50
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2004/12/21 13:32:50 | |
Anna Myślińska | 2004/12/21 13:15:32 | |
Anna Myślińska | 2004/12/20 09:39:22 | |
Anna Myślińska | 2004/12/20 09:39:05 | |
Anna Myślińska | 2004/11/22 13:16:55 | |
Anna Myślińska | 2004/11/22 13:16:22 | |
Anna Myślińska | 2004/11/22 12:00:26 |