PROTOKÓŁ NR 0063-9/129/05
Z POSIEDZENIA
KOMISJI INWENTARYZACYJNEJ
Z DNIA 18 MAJA 2005 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Henryk Jerzyk - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołów z posiedzeń 06 i 11.05.br |
3. | Informacja nt. stanu zagospodarowania obecnego i planowanego Lotniska Szczecin-Dąbie i terenów sąsiadujących - c.d. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Żadnych wniosków nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z posiedzeń 06 i 11.05.br
Protokoły z ww. posiedzeń zostały przyjęte w wyniku głosowania /9-za/ jednogłośnie.
Ad. pkt. 3.
Informacja nt. stanu zagospodarowania obecnego i planowanego Lotniska Szczecin-Dąbie i terenów sąsiadujących - c.d.
Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - przypomniał propoponowane koncepcje zagospodarowania lotniska Szczecin-Dąbie. Zapytał, jakie jest spojrzenie co do rozwiązań stanu obecnego lotniska.
P. M. Jarmusz (Prezes Zarządu Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów) - przypomniał, że lotnisko w Dąbiu ma 80 lat i do dnia dzisiejszego nie było modernizowane, a tylko okrawane decyzjami administracyjnymi. Powiedział, że władze Miasta stoją przed bardzo poważnym dylematem, jak można tak mocno zdewastowany obiekt przywrócić do tak wysoko, stawianych w dzisiejszych czasach wymaganiach pod kątem funkcjonowania lotnisk. Jego zdaniem nalezy zadać sobie pytanie, jak długa ma być droga lądowa pasa stratowego i jakie samoloty będą tam latać. Następnie trzeba sprecyzować funkcje celu, jakie mają tam istnieć. Uznał, że to co może tam powstac i ma rację bytu to lotnisko typu sportowego, gdzie być może dzisiejsza technologia pozwoli na wykonanie drogi startowej maksymalnie 1300m. Stwierdził, że należy dodatkowo przeanalizować aspekt ekonomiczny, czy mogłyby tam lądować samoloty dyspozycyjno-odrzutowe, sportowe i sanitarne, gdzie nikt nie zdecyduje się lądować na nawierzchni trawiastej. Jeśli to lotnsko ma mieć przyszłość to należy podjąć decyzje i wygodpodarować kilkadziesiąt milionów złotych i liczyć się z trudnościami ekonomicznymi w jego utrzymaniu. W jego opinii warto wykonać głęboką analizę pod kątem, co można na tym terenie zrobić i jakby to lotnisko w przyszłości funkcjonowało. Następnie odniósł się do planów zmiany lokalizacji lotniska, co jest bardzo kosztowne i jest to konfliktowa decyzja pod kątem okolicznych mieszkańców i ochrony środowiska. Przy podjęciu decyzji o zachowaniu lotniska w obecnym miejscu na pewno nalezy przywrócić sprawność operacyjną. Podsumował, że nakłady finansowe są tu bardzo duże, a ich zwrot trwa wiele lat. Ze swojej strony oferuje wszelką wiedzę techniczną i może być stroną doradczą.
P. D. Pietraszkiewicz (Aeroklub Szczeciński) - potwierdził, iż z ekonomicznego punktu widzenia koszty utrzymania lotniska komunikacyjnego wymagają dogłębnej analizy. W jego przekonaniu i w wyniku analiz urbanistów takie lotnisko komunikacyjne w takim miejscu jest zbędne, gdzie jedno lotnisko w Goleniowie jest wystraczające. Stwierdził, że nalezy mocno zastanowić się nad funkcją lotniska w Dąbiu, gdzie z praktycznego punktu widzenia jego dostep dla niektórych samolotów będzie ograniczony. Nie nalezy rozważać problemu lotniska w Dąbiu jako nowego lotniska komunikacyjnego, ale w kategoriach obiektu, który może spowodować aktywizację całego Miasta tj. lotnictwa dyspozycyjnego, biznesowego wykorzystującego małe i średnie samoloty. Nalezy się zastanowić, jakie zyski może Miastu przynieść takie lotnisko. Rozmawiając z potencjamymi uzytkownymikami lotniska podmiejskiego - patrząc na nasze możliwości- są zdziwieni, że powstaje wizja likwidacjii lotniska. Nie naszym celem jest budowa lotniska komunikacyjnego, ale przedstawienie, że likwidacja lotniska może mieć poważne implikacje dla Miasta w przyszłośći. Poinformował, że Aeroklub poczynił prace reaktywacyjne, gdzie wszytsie pasy startowe są doprowadzone do stanu uzywalności wraz z wymaganą jakością. Zaprosił radnych na obchody 60-lecia lotniska.
P. J. KIta (Aerogryf) - poinformował, że stan lotniska doprowadził Aerogryf do wycofania się i przeniesienienia bazy do Goleniowa, które stwarza 100% bezpieczeństwa pod kątem lądowania samolotów i zawsze operatarzy wybierając bezpieczeństwo pasażerów wybiorą lotnisko w Goleniowie. Uznał, że nalepszym rozwiązaniem jest utworzenie lotniska sportowego w Dąbiu.
P. Stachurski (Sekcja Lotnictwa Policyjnego) - wyjasnił, że na wyposażeniu Komendy Wojewódzkiej Policji jest helikopter, który ma zapewnione zaplecze i hangar na lotnisku w Dąbiu. Dodatkowo w budżecie mają zapewnione środki finansowe na zakup nowoczesnych helikopetreów. Wobec powyższego Miasto Szczecin zostanie objęte dwoma helikopterami celem zapewnienie bepieczeństwa. Dlatego zaapelował do radnych o utrzymanie lotniska w Dąbiu.
P. M. Czesny (Z-ca Prezydenta Miasta) - podkreslił, że Prezydent Miasta P. M. Jurczyk zdaje zobie sprawę z powagi sytuacji, gdzie w większości tereny te są własnością Miasta. Wspomnial, że Szczecin jako Miasto leżące na granicy północ-zachód, po wejściu do UE ma najdogodniejszy układ drogowy i ma szanse na niepowtarzalny rozwój. Szczecin może spełniać w regionie poważną rolę i nie chcemy doprowadzać do pasywanych działań tego obszaru. Wycena tego gruntu wynosi 150 zł za m2, gdzie łącznie za pow. 220 ha jest to kwota 360 mln zł dochodu dla Miasta. Koncepcja Prezydenta Miasta jest za dyslokacją lotniska w Dąbiu na tereny w Rokicinach, krórych własnością jest Agencja Własności Nieruchomości. Teren w Rokicinach posiada lepsze warunki geologiczne i nie widzi żadnych zagrożeń pod kątem funkcjonowania w tym miejscu lotniska sanitarnego i sportowego. Uzyskał w tej sprawie pozytywną odpowiedź na nieodpłatne przejęcie tego terenu pod funkcje o chrakterze publicznym. Stwierdził, że zamiana lotniska odbędzie się bez pogorszenia funkcjonowania lotniska w każdym zakresie. Uznał, że tylko ta koncpecja stwarza jedyne i realne możliwości na pozostanie lotniska na terenie Miasta. Rozumie przywiązanie i tradycje oraz zaintersowane społeczności za utrzymaniem lotniska w Dąbiu, ale nalezy zdać sobie sprawę, że będzie ono ulegało degradacji w następnych latach. Oznajmił, że wszczęto już prace do zmiany planu, mając na celu przystosowanie terenu w Rokicicnach pod cele lotniska i nie odstąpi od tej decyzji, ponieważ można ten teren otrzymać nieodpłatnie, a upieranie się przy blokowaniu terenu w Dąbiu jest nierozważne i szkodliwe dla Miasta. Dlatego oczekuje szybszego podjęcia decyzji, gdzie jest w stanie skierowac ten temat pod obrady Rady Miasta w czerwcu tego roku. Podkreslił, że jest to jedyna szansa utrzymania lotniska w Szczecinie, ale w Rokicinach, gdzie po szczegółowych rozmowach i dyskusjach współnie mozna dojść do porozumienia.
P. M. Jarmusz - dodał, że także lotnicze pogotowie ratunkowe mocno rozbudowało się w Goleniowie i raczej nie przeniesie się na inny teren. Zwrócił uwagę, że system drenażowy lotniska w Dąbiu jest uszkodzony nieodrwacalnie, gdzie samoloty typu "Czesna" o dużej prędkości lądowania mogą wyłącznie lądować na nawierzchni sztucznej z odpowiednim oprzyrządowaniem. Poza tym lotnisko powinno być zaopatrzone w pomoce redionawigacyjne, które nie mogą być tu zainstalowane ze względu na pobliski Most Pionierów.
Radny J. Modrzejewski - przedstawił opracowaną w 2003 roku koncepcję zagospodarowania Lotniska w Dąbiu przez Aeroklub Szczeciński i zapytał dlaczego nie została ona upubliczniona.
P. A. Belicki (Aeroklub) - odpowiedział, że w paździeniku 2004 roku Aeroklub złożył te dokumenty do Miasta, ale mają one charakter prostudyjny.
Radny B. Trzos - stwierdził, że z przedstawionych informacji wynika, że na dzień dzisiejszy lotnisko funkcjonuje. Zapytał, ile odbywa się lądowań i stratów w ciągu miesiąca z lotniska w Dabiu i ilu dzisiaj biznesmenów ląduje w Dąbiu?
P. A. Belicki - odpowiedział, że wykonuje 2200 operacji rocznie z wyłączeniem motolotni i paralotni, gdzie większość to loty szkolne i sportowe. Było by więcej operacji zagranicznych gdyby nie opór Marszałka odnośnie utworzenia przejścia granicznego w Dąbiu. W klasie biznes nie Aeroklub nie prowadzi statystyki, gdzie przyloty z innych Miast można traktować jako biznesowe. Loty prywatnymi samolotami stanowią ok. 150 rocznie. Ze względu na stan techniczny lotniska, ruch odbywa się w okresie wiosna-jesień ze względu na najlepsze warunki pogodowe.
Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - zapytał, jak czasowo jest przewidywana dyslokacja lotniska w Dąbiu?
P. J. Krawiec (Z-ca Prezydenta Miasta) - wyjaśnił, że Aeroklub przejdzie na Rokiciny dopiero po wybudowaniu lotniska i będzie to płynne przejście. Do tego dochodzi dyslokacja okolicznych ogrodów dzialkowych. Stwierdził, że jeśli będzie pozowlenie Rady Miasta, to BBPM niezwłocznie zajmie się zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego. Wszytsko zalezy od decyzji Rady Miasta, ale nie nie można zrobić tego szybciej, niż w przyszłej kadencji.
P. M. Cehak (BPPM) - powiedzial, że w chwilii, kiedy Rada Miasta przyjmie studium uwarunkowań z dyslokacją lotniska, 2 miesiące potrzeba na uprawomocnienie się planu i dopiero wtedy można podjąć prace projektowe.
P. J. Krawiec - uzuzpełnił, że same prace planistyczne i projektowe potrwają 2 lata.
P. A. Belicki - przypomnial, że lotnisko w Dąbiu jest zrejestrowane jako port lotniczy. Uważa, że funkcja lotniska w Dąbiu może być zachowana, gdzie okoliczne tereny można wykorzystać w 50% pod funkcje, jakie ustali Miasto. Dodał, że w 2007 roku ulegnie likwidacji granica, gdzie Aeroklub wciąż dostaje zapytania o mozliwości lądowania w Dąbiu, co jest blokowane przez Marszałka. Z tego powodu są takie problemy, że Niemcy latają na lotnisko do Prenzlau i stamtąd taksówką jadą do Szczecina.
Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - podziękował gościom zaproszonym za obecność na posiedzeniu i poinformował, że Komisja powróci do tematu w następnych miesiącach.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Płotwicka Inspektor BRM | Henryk Jerzyk |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2005/05/24 11:35:36
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2005/05/24 11:35:36 | |
Ewa Peryt | 2005/05/18 08:12:04 | |
Ewa Peryt | 2005/05/16 13:24:27 | |
Ewa Peryt | 2005/05/12 14:06:53 | |
Ewa Peryt | 2005/05/12 14:04:54 | |
Marta Klimek | 2005/05/12 10:43:03 | |
Marta Klimek | 2005/05/12 10:40:54 |