PROTOKÓŁ NR 0063-4/79/04
ZE WSPÓLNEGO POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
I KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 9 MARCA 2004 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Edmund Trokowski - Przewodniczący Komisji ds. Budownictwa i Mieszkalnictwa.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Omówienie zagadnienia związanego z zarządzaniem lokalami miejskimi. |
3. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Komisje w wyniku głosowania /14-za/ jednogłośnie przyjęły zaproponowany porządek obrad bez uwag.
Ad. pkt. 2.
Omówienie zagadnienia związanego z zarządzaniem lokalami miejskimi.
Przewodniczący Komisji E. Trokowski - powitał gości zaproszonych i poprosił o wprowadzenie do tematu Panią Wiceprzewodniczącą RM M. Jacynę-Witt, która była inicjatorem spotkania dwóch Komisji na przedmiotowy temat.
Radna M. Jacyna-Witt - odniosła się do przetargu na zarządzanie nieruchomościami komunalnymi oraz zapisów umowy, które zobowiązują zarząd, aby w nieruchomościach tam, gdzie Gmina nie ma pełnej własności, przekazać do zarządzania 4 firmom,wygranych w przetragu. Uznała, że działanie takie jest nieprawidłowe i niekorzystne dla mieszkańców wspólnot. Przypomniała, że na sesji RM przedstawiła projekt zarządzania lokalami przez samych mieszkańców Z-cy Prezydenta Miasta P. Krzystkowi, który do dnia dzisiejszego nie opowiedział się w tej kwestii. Zapytała, czy zarządzanie mieszkaniami komunalnymi jest faktycznie wykonywane z korzyścią dla lokatorów, czy też dla grupy zainteresowanych firm?
P. J. Zboiński ("Zarządca" Sp. z o.o.) - przedstawił uwagi związane z wprowadzeniem uchwał przez ZBiLK. Poinformował, że od wczoraj przeprowadza w tym temacie zebrania Wspólnot mieszkaniowych, gdzie do dnia dzisiejszego formuła prawna jest niedokończona po odwołaniu dotychczasowych zarządców. Dodał, że Spółka wystąpiła do sądu o uznanie nieważności uchwały odwołującej zarządców. Podsumował, że współpraca ze ZBiLK dot. inwestycji w budynkach jest niepodejmowana. Kolejny problem stanowi dokonywanie przez WMiLU zmian w ciągu roku dot. przydziału środków z Programu "Nasz Dom". Stwierdził, że potrzebne są kwartalne spotkania Pani Dyrektor ZBiLK ze wszystkimi szczecińskimi zarządcami, co zapobiegnie w przyszłości tego typu problemom.
P. K. Flaga-Gieruszyńska (Dyrektor ZBiLK) - wyjaśniła kwestię przetargów, stwierdzając, że zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy, a cała umowa została zawarta z podmiotami zainteresowanymi. Nie złożono żadnych protestów co do umowy i § 24, gdzie żaden z radców prawnych nie kwestionuje sprzeczności tego paragrafu z zasadami konkurencji. Dodała, że samo uchylenie tego paragrafu, jako niezgodnego z prawem jest niemożliwe, a więc ZBiLK musi go dalej realizować. Wyjaśniła kwestię wymuszania na właścicielach zmiany zarządców. Przedstawiła na piśmie informację o kosztach (stanowi załącznik do niniejszego protokołu). Przybliżyła działanie wybranych zarządców, którzy nie znają regulaminu zarządzania w kwestiach zwoływania posiedzeń wspólnoty. Odniosła się do funduszu remontowego, którego przeznaczenie powinno jej zdaniem mieć konkretny cel. Podsumowała, że ZBiLK podjął działania, aby zawrzeć ugodowe umowy z zarządcami na spłatę w ratach zaległości z tytułu funduszu remontowego. Dodała, że większość podmiotów obecnych na posiedzeniu otrzymała do zarządzania rejony w trybie bezprzetargowym.
P. R. Juszczak - odniósł się do sposobu przeprowadzenia przetargu na zarządzanie lokalami komunalnymi. Poruszył problemy: prawdziwości kwoty zadłużenia w wysokości 6 mln zł z funduszu remontowego, kwoty zapisanej w budżecie na Program Małych Ulepszeń, ilości wymienianych pieców i okien w lokalach komunalnych oraz kwoty przeznaczonej na remont nowej siedziby ZBiLK.
P. M. Maj ("Magnus") - poruszyła problem wprowadzania do porządku obrad posiedzeń wspólnot mieszkaniowych prezentacji ofert firm zarządzających lokalami.
P. R. Machota (SM "Zdrowie") - odniósł się do płatności faktur za fundusze remontowe, których ZBiLK nie chce przyjąć po terminie.
P. K. Lebieda (Spółka DOM) - odczytała opinię prawną Biura Prawnego UM (stanowi załącznik do niniejszego protokołu) mówiącą o naruszeniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przy przeprowadzonym przetargu na wyłonienie zarządców. Poruszyła problem rozliczenia mediów przez ZWiK.
P. E. Lachowska (ZAN-994 sp. z o.o.) - zgłosiła uwagi do paragrafu 24 oraz porozumienia zawartego ze ZBiLK w sprawie zatrudnienia pracowników przechodzących na wcześniejsze świadczenia emerytalne, które kosztowało firmę 25 tys. zł.
P. M. Pakuła (AGBIL) - poinformował, że ponad 40% mienia komunalnego jest w zarządzaniu firmy AGBIL. Przypomniał, że to spotkanie ma na celu dojście do porozumienia pomiędzy ZBiLK a firmami zarządzającymi lokalami komunalnymi. Poruszył kwestię zastosowania zbyt wysokich cen przez firmy startujące w przetargach. Uznał, że Gmina ma prawo wypowiadać się w kwestiach zarządzania swojego majątku, a źle się dzieje, że budżet Miasta nie dofinansowuje ZBiLK-u, gdzie w momencie wykupu lokali na własność nie będzie już żadnych dochodów. Stwierdził, że będzie dążył do przejęcia wspólnot zarządzanych przez spółkę p.Lebiody "DOM".
P. A. Gabryś (FEROMA Sp. z o.o.) - uznał, że przetarg był przeprowadzony zgodnie z prawem, gdzie każdy przegrany zapoznał się wcześniej z jego warunkami i złożył pod nimi swój podpis. Dodał, że każdy zarządca łamiący prawo ma całą drogę prawną z której można skorzystać, a jednak nikt tego nie zrobił.
P. K. Flaga - Gieruszyńska - wyjaśniła, że budżet ZBiLK-u pochodzi z czynszów i nie ma on żadnych innych dotacji z budżetu miasta. Stawka czynszu jest od dwóch lat niepodnoszona, a dochód z najmu mieszkań spada bowiem ZBiLK traci solidnych płatników tj .najemców, którzy wykupili swoje mieszkania na własność. Dodała, że ZBiLK wykonuje zadania dodatkowe zlecane przez Miasto, których zarządcy nie wykonują np. monitorowanie i pilnowanie nieruchomości. Następnie odniosła się do sposobu przedstawiania ofert, gdzie zgodnie z założeniami ZBiLK-u powinny one być przedstawiane na zebraniach wspólnot, a cena i pakiet usług są brane pod uwagę w momencie rozstrzygnięcia. Zapewniła zarządców o zwrocie podatku vat.
P. A. Chanaj (WMiLU) - wyjaśnił, że Regulamin Nasz Dom jest zmieniany w ciągu roku z inicjatywy przedstawicieli Rady Miasta m.in Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa. W roku bieżącym nie przewiduje się żadnych zmian ponieważ trwa proces weryfikacji wniosków (ok. 300 zostało złożonych).
P. K. Flaga-Gieruszyńska - odniosła się do udzielenia absolutorium przez ZBiLK, które jest wynikiem oceny całokształtu działalności poszczególnych zarządców. Jeśli chodzi o porozumienia zawarte ze ZBiLK-iem to obowiązywało ono tylko na czas zatrudnienia dwóch osób.
Radna M. Jacyna-Witt - przypomniała, że Miasto nie dopłaca ani złotówki do ZBiLK-u.
Przewodniczący Komisji E. Trokowski - zapewnił, że Komisja Budownictwa i Mieszkalnictwa będzie wnosiła o zwiększenie wydatków w roku 2004 na Program Nasz Dom.
Radna M. Jacyna-Witt - uznała, iż dzisiejsze posiedzenie komisji było potrzebne dla mieszkańców wspólnot mieszkaniowych w Szczecinie. Podkreśliła brak polityki miasta w zakresie zarządzania zasobem komunalnym, gdzie zauważa się nieprawidłowości w sposobie finansowania.
P. A. Chanaj (WMiLU) - uzupełnił, że inwestycje ujęte w Programie Nasz Dom są dofinansowanie w wysokości 30%, zaoszczędzone przez wydział pieniądze z tego tytułu , pozwoliły w roku ubiegłym na korektę planu zaakceptowanego przez Komisje RM .
Radny A. Litwiński - stwierdził, że jeśli nie było oficjalnej skargi na sposób przeprowadzenia przetargu to w tego typu sprawie kompetentny jest Sąd Powszechny. Uznał, że należy dokonać przekształceń własnościowych zasobu komunalnego. Zaproponował radykalne zwiększenie środków na Program Nasz DOM oraz organizację cyklicznych spotkań zarządców z przedstawicielami ZBiLK-u.
P. K. Flaga-Gieruszyńska - proponuje, aby niezadowoleni z realizacji § 24 umowy złożyli oficjalne skargi w trybie przewidzianym prawem.
Radna T.Lubińska - uważa, że dzisiejsze spotkanie jest bardzo cenne, a Rada Miasta winna przyjrzeć się bliżej zadaniom i gospodarce finansowej ZBiLK-u.
Rany A.Litwiński - poprosił o podanie informacji o kwocie zaległości gminy miasta Szczecin wobec wspólnot mieszkaniowych. Informacja ta pozowli być może na utworzenie dotacji Miasta aby spłacić te długi.
Przewodniczący Komisji E. Trokowski - zgłosił wniosek o treści: "Komisja Rozwoju,Promocji i Gospodarki Morskiej oraz Budownictwa i Mieszkalnictwa R.M wnosi o zorganizowanie przez Wydział Mieszkalnictwa i Lokali Użytkowych spotkania ZBiLK- u z Zarządcami zasobów komunalnych w celu wyjaśnienia wszystkich niejasności i ustalenia zasad współpracy. Jednocześnie komisje proszą o informację o sposobie załatwienia sprawy".
Komisje w wyniku głosowania /14-za/ jednogłośnie przyjęły w/w wniosek.
Radna M. Jacyna-Wiit - zwróciła się z prośbą o przedstawienie informacji nt. sposobu ubezpieczenia lokali komunalnych przez ZBiLK.
Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała Ewa Płotwicka Inspektor BRM |
|
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Ewa Peryt
- dnia:
- 2004/03/19 09:16:28
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2004/03/19 09:16:28 | |
Ewa Peryt | 2004/03/11 10:10:41 | |
Ewa Peryt | 2004/03/11 08:57:06 | |
Ewa Peryt | 2004/03/11 08:25:13 | |
Beata Tubacka | 2004/03/02 14:59:38 | |
Beata Tubacka | 2004/03/02 14:53:42 | |
Ewa Peryt | 2004/03/02 12:35:13 |