przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/177/06
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 17 LIPCA 2006 ROKU


Początek posiedzenia - 13:30
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Tworzenie Lokalnego Systemu Pomocy Dzieciom Krzywdzonym, na przykładzie Centrum Pomocy Dzieciom Krzywdzonym w Szczecinie i Pyrzycach.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


B. Arłukowicz - zaproponował dodanie punktu "Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta w dn. 24.07.06".

W glosowaniu:  jednomyślnie - za

radni zgodzili się na dodanie ww. punktu do porządku obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Protokół z posiedzenia Komisji w dn. 22.06.06 przyjęty został jednomyślnie, bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Tworzenie Lokalnego Systemu Pomocy Dzieciom Krzywdzonym, na przykładzie Centrum Pomocy Dzieciom Krzywdzonym w Szczecinie i Pyrzycach.


J. Zmarzlik - przedstawicielka organizacji pozarządowej "Fundacja Dzieci Niczyje" - przedstawiła zakres i sposób jej działania. Poinformowała, że fundacja prowadzi  w Warszawie 2 placówki skierowane do dziecka krzywdzonego i jego rodziny.   Status organizacji pozarządowej pozwala na to, że są elementem systemu, ale w swoich działaniach są samodzielni. Działalność organizacji jest pomocowa, (zatrudniają profesjonalistów: psychologa, pedagoga, psychiatrę, udzielają konsultacji medycznych i  prawnych). Główną ideą Centrum Pomocy Dzieciom Krzywdzonym jest to, by organizacja pozarządowa stała się koordynatorem wspomagającym dziecko i jego rodzinę. Prowadzona jej bardzo ścisła współpraca z pracownikami socjalnymi (jest to zdaniem p. Zmarzlik podstawowy i pierwotny partner Centrum), pedagogami szkolnymi, lekarzami pierwszego kontaktu, policją, kuratorami, prokuratorami, sędziami dla nieletnich i sędziami prawnymi. Takie spektrum instytucji wynika z faktu, że 70% przypadków jakimi zajmuje się Centrum są to przestępstwa (dzieci są ofiarami przemocy domowej i wykorzystywania seksualnego, ofiarami porwań, świadkami morderstw itp). Podkreśliła, że w imię ochrony dziecka należy pracować z dorosłymi, a nie - z dziećmi. Żadne świetlice środowiskowe nie rozwiążą takich problemów.  Współpraca i koordynacja polega na tym, że Centrum jest punktem, "sztabem dowodzenia". Służby, z którymi organizacja współpracuje, dostarczają do Centrum klientów lub informacji o potencjalnych klientach. Z kolei organizacja pozarządowa odciąża służby od pracy, która nie jest dla nich merytoryczna i pomaga przy najbardziej pracochłonnych zadaniach. Zapoznała radnych z materiałami ilustrującymi pracę Centrum. Poinformowała, że ulotki rozdawane w komisariatach, prokuraturach, sądach itp.  Podkreśliła, że Miasto współfinansuje placówki i oczekuje konkretnych efektów. Fundacja wydaje coroczny raport, w którym wskazuje w jaki sposób wydaje powierzone środki.

B. Arłukowicz za pytał, A. Nowak  -  czy taki system działa w Szczecinie.

A. Nowak -  uznała, ze system szczeciński wymaga skoordynowania działań instytucji samorządowych i organizacji pozarządowych. Zadeklarowała, że Prezydent Miasta jest otwarty na pomysł koordynacji organizacji powołanych do pomocy dziecku. Na kolejnych spotkaniach możemy się zastanowić, jak to zrobić najlepiej.

M. Walczak - Wojewódzki Konsultant ds. Pediatrii - uznał, że najbardziej brakuje koordynacji, b. często trafiają do szpitali dzieci w skrajnych przypadkach, często z rodzin gdzie nikt się nim nie zajmuje. Nie ma miejsca, gdzie można pomóc dziecku - lekarze dzwonią na policję, odsyłani są do prokuratury, sami szukają psychologów. Jeden numer telefonu, gdzie załatwi się wszystko jest, jego zdaniem, najlepszym rozwiązaniem. Zadeklarował się, ze informację o takiej linii przekaże do przychodni, szpitali i lekarzy rodzinnych. 

J. Zmarzlik - zaoferowała pomoc merytoryczną w tworzeniu takiej instytucji.

A. Szałabawka - przypomniał, że kilka lat temu stworzono Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który powinien jego zdaniem pełnić funkcję koordynatora systemu.

B. Arłukowicz - wyjaśnił, że MOIK jest konieczny w przypadku kryzysu. My poszukujemy koordynatora, który zajmie się klientem długoterminowo.

G. Kochańska - zadała pytanie, po co w takim razie MOIK w Szczecinie? Zaniepokojona wypowiedzią M. Walczaka zapytała, jak to jest że nie wiadomo do kogo dzwonić w przypadku problemu z dzieckiem krzywdzonym?

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego - uznali, że każda nowa instytucja pracująca na rzecz przeciwdziałania przemocy i pomocy dziecku krzywdzonemu jest mile widziana. Wyrazili przekonanie, że tego typu centrum może wypełnić lukę, która na pewno istnieje.

B. Arłukowicz - złożył wniosek o treści :

Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej z dużym zadowoleniem przyjmuje inicjatywę stworzenia Systemu  Pomocy Dziecku Krzywdzonemu w Szczecinie. Komisja zwraca się do Prezydenta Miasta o podjęcie czynności mających na celu utworzenie, w porozumieniu z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, Systemu Pomocy Dziecku Krzywdzonemu.

Wniosek stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

J. Modrzejewski - przypomniał, że ideą powołania MOIK była koordynacja działań wszystkich instytucji i organizacji działających w tej materii w Szczecinie. To, że źle dzisiaj oceniamy jego działalność jest powodem do zastanowienia: czy zlikwidować jednostkę, czy przekształcić. Propozycja utworzenia Centrum jest próbą wypełnienia luki w systemie. Patrząc na organizacje, które już działają (TPD, Komitet Ochrony Praw Dziecka) widać, że we współpracy z MOIK powinny być realizowane zadania o których mówimy. 

R. Cybulski - przedstawiony system uznał za doskonale działający i skuteczny. Jego zdaniem nie należy wyważać otwartych drzwi i skorzystać z doświadczeń warszawskich.

W wyniku głosowania:  jednomyślnie - za,

radni przyjęli wniosek B. Arłukowicza.


Ad. pkt. 4.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta.


Projekt uchwały nr 173/06 w spr. zmian budżetu i zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2006 rok

T. Lachowicz - omówił projekt uchwały w części dot. ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Poinformował, że proponowane zmiany zmierzają do zwiększenia kwot na utrzymanie dzieci w placówkach opiekuńczo - wychowawczych (96 000 zł będzie zdjęte z Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych). Dodatkowo planowane jest zmniejszenie o kwotę 119 235 zł środków na modernizację obiektów MOPR i przeznaczenie ich na zakup busów do transportu osób niepełnosprawnych.

W wyniku głosowania:

za - 5 , 2 - wstrzym (B. Arłukowicz, E. Trokowski), 0 - przeciw

Komisja pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Projekt uchwały nr 179/06 w spr. zmiany uchwały w sprawie nadania statutu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie

T. Lachowicz - omówił projekt uchwały. Wyjaśnił, że jego ideą jest scedowanie nadzoru nad MOPR na Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej UM. Formalnie do podjęcia decyzji potrzebny będzie każdorazowo podpis Prezydenta Miasta. Dodatkowo - wszystkie jednostki pomocy społecznej podporządkowuje się MOPR.

W wyniku głosowania:

3 - za, 4 - wstrzym, 0 - przeciw

Komisja zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie.

Projekt uchwały nr 166/06 w spr. zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu Miasta za pierwsze półrocze oraz informacji o przebiegu wykonania planu finansowanego samorządowych instytucji kultury i samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej wobec których Miasto pełni funkcję organu tworzącego

W wyniku głosowania:

za - jednomyślnie

Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2006/08/16 10:12:45
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2006/08/16 10:12:45
Katarzyna Kamińska 2006/07/24 12:48:46
Katarzyna Kamińska 2006/07/21 10:22:39
Anna Myślińska 2006/07/07 13:16:06
Anna Myślińska 2006/07/07 13:05:50