przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/71/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 25 MARCA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 18:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Zapoznanie się z koncepcją Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej dotyczącą dalszego funkcjonowania przychodni po byłych SP ZOZ, będących w dyspozycji miasta
4. Omówienie korespondencji
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek  obrad został przyjęty w wyniku głosowania (za-7)


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za-6, wstrz-1) przyjęła protokoły z dnia:

11.03.2004r.

22.03.2004r.

Protokoły przyjęto bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Zapoznanie się z koncepcją Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej dotyczącą dalszego funkcjonowania przychodni po byłych SP ZOZ, będących w dyspozycji miasta


Przewodniczący obrad oddał głos z-cy dyr. Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej- J. Mickiewiczowi, który zapoznał Komisję  z koncepcjami Wydziału dot. dalszego  funkcjonowania przychodni po byłych SP ZOZ. Są tam przedstawione 3 warianty rozwiązań i Wydział Zdrowia przychyla się do ostatniej propozycji- trzeciej, zakładającej pozostawienie  części przychodni  w celu realizacji polityki zdrowotnej w gestii miasta oraz sprzedaż pozostałych obiektów. Dyr. Mickiewicz uzasadnia to rozwiązanie  koniecznością  kontroli miasta  nad kształtowaniem rynku usług medycznych w mieście.

Materiał pisemny w tej sprawie  stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Komisja dyskutowała nad  trzema propozycjami, radny Bartnik proponuje wersję 2. tzn. sprzedaż  wszystkich  przychodni na zasadach ustalonych  z Wydziałem Mieszkalnictwa, argumentując to określonym zapotrzebowaniem na rynek usług medycznych w mieście.

Komisja dyskutowała nad zabezpieczeniem usług medycznych w mieście, nad kontrolą miasta nad kształtem tych usług i zapewnieniem jakości pracy dla lekarzy, pracujących obecnie w  placówkach po byłych SP ZOZ.

Głos zabierali również  przedstawiciele  lekarzy, którzy są zainteresowani podpisaniem umów z miastem  długoterminowych, zapewniających im stabilizację  ich pracy i dającym możliwości  inwestowania w lokale  i wyposażnie gabinetów.

Przewodniczący Komisji udzielił   głosu p. Prezydent Annie Nowak-  stwierdziła, że miasto nie chciałoby się pozbywać wszystkich lokali, sprzedając je dotychczasowym podnajemcom, wiąże się to z utratą kontroli nad funkcjonowaniem służby zdrowia w mieście. Przy ewentualnej sprzedaży lokali- miasto musiałoby się zabezpieczyć , umieszczając odpowiednie zapisy w miejscowym planie zagospodarowania miejscowego, mówiące o charakterze  lokali użytkowych (np. usługi medyczne). Jest to jakaś forma zabezpieczenia. 

Pani  Prezydent zapytana, czy Prezydent Jurczyk planuje przekazanie  2 przychodni pod zarząd Szpitala Miejskiego, odpowiedziała, że  projekt taki był  przygotowany przez  Wydział Zdrowia , ale nie zostanie wprowadzony w życie. Sprawa przekazania  przychodni  została zatem ostatecznie zakończona. 

Przewodniczący Komisji zobowiązał dyr. Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej do przedstawienia komisji tzw. "mapy usług medycznych" w mieście Szczecinie. Będzie to pomocne w podjęciu przez Komisję świadomej decyzji, jak powinna  funkcjonować  służba zdrowia w mieście.

Dyr. Mickiewicz poinformował,ze taka mapa usług  istnieje i dostarczy ja  Komisji.

Po  dyskusji- Komisja podjęła stanowisko o treści (za- 4, przeciw-1, wstrz-1)

Mając na uwadze zabezpieczenie  stabilności i jakości świadczonych usług medycznych na rzecz mieszkańców Szczecina , Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina stoi na stanowisku, iż  lokale użytkowe po byłych SP ZOZ, będące w dyspozycji miasta powinny być oddane dotychczasowym podnajemcom w 20-30-letnią dzierżawą.

Radny Janusz Modrzejewski zgłosił  votum separatum do  w.w stanowiska.

Przewodniczący Komisji dodał, że każda umowa podpisana pomiędzy miastem i lekarzami  powinna być przygotowana bardzo starannie, wszystkie podmioty wynajmujące od miasta lokale powinny być traktowane na takich samych, jasnych  i klarownych zasadach


Ad. pkt. 4.
Omówienie korespondencji


Ten punkt porządku obrad zostanie przeniesiony na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2004/04/13 15:16:46
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2004/04/13 15:16:46
Marta Klimek 2004/04/07 09:02:22
Anna Myślińska 2004/03/18 08:26:02