przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-9/102/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI INWENTARYZACYJNEJ
Z DNIA 17 LISTOPADA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 10:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Henryk Jerzyk - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 10.11.br
3. Stan władania nieruchomości będących w upadłości firm: WISKORD i PEDiM - informacja o stanie zadłużenia tych firm na rzecz Miasta w tym ewentualna kompensata zaległości zobowiązań finansowych za nieruchomości
4. Omówienie odpowiedzi Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie udzielenia informacji o finansowych zasadach nabywania własności nieruchomości.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Porządek obrad został przyjęty w wyniku głosowania /11-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 10.11.br


Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /11-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Stan władania nieruchomości będących w upadłości firm: WISKORD i PEDiM - informacja o stanie zadłużenia tych firm na rzecz Miasta w tym ewentualna kompensata zaległości zobowiązań finansowych za nieruchomości


Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - zapytał o stan zobowiązań tych dwóch firm oraz jakie są możliwości zamiany zobowiązań finansowych na posiadane przez nich nieruchomości.

 

P. J. Krawiec (Z-ca Prezydenta Miasta) – poinformował, że nieruchomość na ul. Gdańskiej po firmie Pedim ma 30-letnią umowę dzierżawy, gdzie była propozycja zawarcia cesji umowy, na co jednak nie wyrażono zgody. Sygnotariuszem umowy był Pedim jako spółka. Jest to kwestia długoletniej dzierżawy i tą sprawą nie można na razie się zajmować. Inna sytuacja jest z firmą Wiskord, gdzie było zapewnienie do przejmowania nieruchomości, ale ustalono z Syndykiem Masy Upadłościowej, że musi być wniosek, iż zgadza się na zamianę. Powiedział, że jest zgoda na nabycie tych terenów w drodze przetargu, a teren można by wykorzystać na tereny rewitalizacji z jednoczesnym uzyskaniem na to funduszy unijnych. Dodał, że na razie nie ma konkretnego stanowiska o podjęciu działania przejęcia tych terenów. Podobnie jest z terenami boiska na ul. Bandusrkiego.  Powiadomił, że Miasto wystąpiło już do Sądu o informacje nt. zobowiązań w księgach wieczystych za te tereny. Podsumował, że Wiskord to sprawa Skarbu Państwa, gdzie Miasto może jedynie nabyć prawa użytkowania wieczyste.

 

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk – rozumie, że skoro te tereny przejął Syndyk Masy Upadłościowej to Miasto ma małe szanse na przejęcie tych terenów?

 

P. A. Piaskowski – stwierdził, że należy zasięgnąć opinii prawnej, jaka jest możliwość wystąpienia na drogę sądową przeciw Syndykowi Wiskordu.

 

P. A. Krawiec – wyjaśnił, że prawo upadłościowe jest kategoryczne.

 

P. A. Piaskowski – stwierdził, że w lokale w budynku po Wiskordzie są wynajmowane przez Syndyka, który czerpie z tego korzyści finansowe i na pewno będzie on blokował wszelkie działania zmierzające ku zbyciu tej nieruchomości.

 

P. I. Maszkiewicz (Dyrektor WOiPL) – przedstawiła szczegółową informację nt. stanu zobowiązań podatkowych Spółki Akcyjnej „Wiskord oraz „PEDIM” wraz z opinią prawną dot. egzekucji należności podatkowych powstałych po ogłoszeniu upadłości w świetle aktualnie i uprzednio obowiązujących przepisów regulujących postępowanie upadłościowe.(stanowi załącznik do niniejszego protokołu). Stwierdziła, że można złożyć ofertę zamiany do syndyka wraz z przedstawieniem zgody sędziego komisarza. Oznajmiła, że Wydział przygotowuje wystąpienie o zaniepokojeniu Miasta z pracy syndyka do sędziego komisarza, tak aby uaktywnić działania syndyka, który w ciągu 4 lat nie przyniósł żadnych efektywnych działań w tej sprawie.  

 

Radny A. Litwiński – chciałby uzyskać informację nt. dużych liczących się podatników, którzy zalegają do Miasta z podatkami, a są osobami publicznymi. Zapytał, czy Miasto nie zastanawia się nad odzyskaniem terenów po spółce PEDiM?

 

P. I. Maszkiewicz – przypomniała, że PEDiM skorzystał z pomocy inwestycyjnej od Miasta w 2003 roku przed ogłoszeniem upadłości. Suma nakładów wynosiła kilkaset złotych. Umowa dzierżawy wygaśnie w 2007 roku. Dodała, że sprawy, w których toczą się postępowania sądowe nie są do ujawnienia.

 

Radny A. Litwiński – poruszył sprawę odpłatności za nieruchomości dzierżawione od Miasta przez Wojsko.

 

P. I. Maszkiewicz – stwierdziła, że na takie nieruchomości nałożone są jedne z najniższych stawek.

 

Przewodniczący Komisji H. Jerzyk – zaproponował, aby za 2,3 tygodnie zaprosić Syndyka Masy Upadłościowej.

 

P. M. Wajdziak – stwierdził, że teren pod firmie Pedim nie jest atrakcyjny i ma obciążenia, a miasto nie ma pomysłu na jego zagospodarowanie. Dlatego należy zdać się na działania Syndyka.

 

Komisja przyjęła ww. informacje do wiadomości.


Ad. pkt. 4.
Omówienie odpowiedzi Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie udzielenia informacji o finansowych zasadach nabywania własności nieruchomości.


Przewodniczący Komisji H. Jerzyk – zapytał, czy Prezydent wycofa inicjatywę uchwałodawczą w świetle opinii RIO w sprawie udzielenia informacji o finansowych zasadach nabywania własności nieruchomości ? (stanowi załącznik do niniejszego protokołu)
 
P. J. Krawiec – uznał, że na podstawie opinii RIO należy zlikwidować § 5 załącznika do przedmiotowej uchwały.
 
P. M. Wajdziak (Dyrektor WGN) – dodał, że wszyscy radni otrzymają wyjaśnienie w tej sprawie. Stwierdził, że nie można w tej kwestii polemizować z opinią RIO, z którą osobiście nie zgadza się w pełni. Podkreślił, że najważniejszym aspektem jest to, czy Gmina może wydawać decyzje o nieodpłatnym nabyciu, na co RIO nie odpowiedziało wprost i odsyła nas do prac Ministerstwa Prac Infrastruktury nad nową ustawą.
 
P. W. Gostyński – wyraził swoje zadowolenie z opinii RIO.
 
Radny A. Litwiński - stwierdził, że jest to wola wyłącznie Pana Prezydenta, czy pragnie w tej sprawie podjąć ryzyko. Uznał, że Pan Dyrektor WGN broni Pana Prezydenta, który w sprawach nie budzących kontrowersji zachowuje się zachowawczo. Uznał, że Pan Prezydent powinien przestać się zasłaniać działaniami innych i sam podejmować pewne decyzje. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sam podejmował decyzje administracyjne, co w poprzednich kadencjach miało miejsce.
 
P. M. Wajdziak – wyjaśnił, że obecny stan prawny nie pozwala na dowolne decyzje Prezydenta.
 
Komisja podziękowała za omówienie tematu.
 


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Przewodniczący Komisji H. Jerzyk - zapoznał członków Komisji z odpowiedzią Prezydenta M. Czesnego na dezyderat w sprawie podjęcia skutecznych działań w celu opracowania przez BPPM Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Portu.

Komisja postanowiła zająć się ww. tematem na najbliższym posiedzeniu.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Płotwicka
Inspektor BRM
 Henryk Jerzyk
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Ewa Peryt
dnia:
2004/11/23 08:52:52
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2004/11/23 08:52:52
Ewa Peryt 2004/11/10 10:22:52
Ewa Peryt 2004/11/04 09:11:39