PROTOKÓŁ NR 0063-6/16/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 13 MARCA 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia |
3. | Gminny Program Rozwiązywania Problemów Alkoholowych- zaopiniowanie projektu uchwały |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Komisja przyjęła porządek obrad w wyniku głosowania (za-7- jednogłosnie)
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.
W wyniku głosowania (za- 8- jednogłośnie) komisja przyjeła protokoły z dnia:
27.02.2003roku oraz z dnia 06 marca 2003r.
Ad. pkt. 3.
Gminny Program Rozwiązywania Problemów Alkoholowych- zaopiniowanie projektu uchwały
Wprowadzenia do tematu dokonała dyr. Wydziału Spraw Społecznych - pani A. Białonowicz.
Przedstawiła komisji material pisemny, jest to "Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych miasta Szczecina na lata 2003-2005". Materiał ten stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Poprosiła o zabranie głosu panią Małgorzatę Papke, czlonka Gminnej Komisji ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i jednocześnie jedną z współautorów poprawek do wspomnianego programu. Dyr. Białonowicz przypomniała zebranym, że projekt Gminnego programu w pierwotnej wersji zaopiniowany przez Gminną Komisję, nie zyskał poparcia Kolegium Prezydenta i został powołany zespół w składzie: Małgorzata Papke, Małgorzata Śmigielska oraz I. Nowakowska-Strojek- do opracowania poprawionej wersji, uzupełnionej o uwagi zgłoszone przez Kolegium.
Taki dokumnet został przygotowany, radni otrzymali go dziś i zyskał on aprobatę p. Prezydent. Jeżeli chodzi o "Układ wykonawczy realizacji na rok 2003"-harmonogram wydatkowania środków finansowych- byl on zaopiniowany tylko przez Gminną Komisję ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Nastepnie głos zabrała p. M.Papke, która przedstawiła komisji założenia do programu na kolejne 3 lata. Program uwzględnia m.in restrukturyzację Miejskiej Izby Wytrzeźwień, która ma być przekształcona w oddział detoksykacji i ambulatorium. Zadania do realizacji-to udzielanie pomocy rodzinom, w których występuje przemoc domowa oraz pomoc psychospołeczna i prawna. Na to zadanie przeznaczono w układzie wykonawczym 300 tys zl, natomiast zabezpieczenie srodków na restrukturyzację wynosi 500 tys zł. Omówiła rówież projekt utworzenia Miejskiego Ośrodka Konsultacyjno-Terapeutycznego dla młodziezy. Na to zadanie w budżecie przeznaczono 500 tys zł.
Zgodnie z założeniami programu, Miejski Ośrodek Interwencji Kryzysowej ma prowadzić wszelkie działania koordynujące pomoc rodzinom doznającym przemocy. Dotacja dla MOIK na te zadania na rok 2003 wynosi 1.150 tys zl.
Radna Jacyna -Witt poruszyła istotny problem, jakim jest korelacja gminnego programu alkoholowego z opracowaniem p. Jacka Turkowskeigo, dotyczącym diagnozy środowiska patologii w mieście. Jest takie opracowanie i powinno sie z niego korzystać.
Radni dyskutowali nad wysokością dotacji przyznawanych dla poszczególnych podmiotów realizujących zadania. Zdaniem komisji, program na 3 lata jest zbyt ogólny i nie uwzględnia określonych zadań, powinien zostac poprawiony. Równiez "układ wykonawczy na rok 2003" nie spełnia oczekiwanych wymagań. Komisja po dyskusji postanowiła przyjąć stanowisko o nastepujacym brzmieniu:
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina na posiedzeniu w dniu 13.03.2003r negatywnie zaopiniowała projekt „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miasta Szczecina na lata 2003-2005”.
Komisja również negatywnie zaopiniowała projekt „Układu Wykonawczego realizacji w 2003 roku”, stojąc na stanowisku, że sam program jest zbyt ogólny, brak jest wskazania konkretnych zadań do realizacji, brak wskazania konkretnych wykonawców i odbiorców programu oraz kwot, jakie mają być przeznaczone na realizację zadań. Istotne byłoby również wskazanie w programie wymiernych efektów końcowych oraz możliwości monitoringu wydatkowanych środków finansowych na określone zadania.
Głosowanie stanowiska- za- 6, przeciw-2, wstrz-0.
Janusz Modrzejewski stwierdził, że jest w posiadaniu informacji, ze zarówno program jak i układ wykonawczy na 2003 r nie został zaopiniowany przez Gminną komisję ds rozwiązywania problemów alkoholowych. Pyta p. dyrektor Białonowicz, czy jest to prawdą?
dyr. Białonowicz- jest uchwała Gminnej Komisji opiniująca te dokumenty. Można sprawdzić powyższą wiadomość w dokumentach.
Następnie Komisja głosowała nad wnioskiem zgłoszonym przez radnego Modrzejewskiego dotyczącym zmiany składu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Radni poddali również pod wątpliwośc sprawę podległości Przewodniczącego Gminnej Komisji pod kompetencje Prezydenta Miasta A. Nowak. jest to niezrozumiałe, zwłaszcza że Prezydent podpisuje się pod wnioskiem o przydział srodków fiansowych.
Wniosek radnego stanowi zalacznik nr 5 do protokołu. Treść wniosku brzmi:
Komisja wnioskuje o uzupełnienie składu GKRPA o przedstawicieli organizacji i instytucji działających w tej problematyce, ale nie podległych Prezydentowi Miasta.
W wyniku głosowania: za- 3, przeciw-5- wniosek nie został przegłosowany.
Radna Kochańska zgłosiła wniosek o calkowitą zmianę skladu Komisji. Wniosek radnej nie został poddany pod głosowanie, ma to nastąpić na kolejnym posiedzeniu komisji.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Inspektor BRM | Bartosz Arłukowicz |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2003/03/06 12:28:17
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2003/03/06 12:28:17 |