przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/100/04
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 23 WRZEŚNIA 2004 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Przyjęcie porządku posiedzenia.
2. Przyjęcie protokołu z dnia 09.09.2004r
3. Rodzinne Domy Dziecka- analiza kosztów utrzymania placówek
4. Omówienie kwestii przekazania lokalu na prowadzenie działalności statutowej dla Krajowego Towarzystwa Autyzmu, Oddział w Szczecinie
5. Omówienie korespondencji wpływającej do Komisji
6. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za- 6, wstrz-1) przyjęła zaproponowany porządek obrad.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z dnia 09.09.2004r


Komisja w wyniku głosowania (za- 6, wstrz-1) przyjęła protokół z dnia 09.09.2004r


Ad. pkt. 3.
Rodzinne Domy Dziecka- analiza kosztów utrzymania placówek


Przewodniczący Komisji oddał głos panu dyr. Lachowiczowi- Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej, który zapoznał radnych z analizą kosztów utrzymania Rodzinnych Domów Dziecka. Szczegółowy materiał pisemny stanowi załącznik nr 4 do protokolu.

Dyr. Lachowicz omówił zmiany systemowe dotyczące ilości wychowanków w RDD oraz zmiany w zapisach ustawy o pomocy społecznej. Odniósł się do zapisów  ustawy  w sprawie określenia stawek na bieżące funkcjonowanie  placówki rodzinnej. Dyrektor  poinformował, że Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej będzie prowadził taką politykę, że nie będą czynione oszczędności w budżetach  Rodzinnych Domów  Dziecka.

Radny J. Modrzejewski  przypomniał o konieczności stworzenia znowelizowanego , kompleksowego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną. Oczekuje, że Wydział Zdrowia taki materiał już wkrótce przygotuje. Powołał się na doświadczenie  wrocławskie, gdzie  likwidują pomału instytucjonalne formy  opieki nad dzieckiem (Domy Dziecka).Radny zastanawia się, jak przejść spokojnie i płynnie do takiego systemu  rodzinkowego, rezygnując z instytucjonalnej formy opieki (łagodne wygaszenie DD).

Przewodniczący Komisji przypomniał wszystkim posiedzenie wyjazdowe do Rodzinnych DomówDziecka, przypomniał   o problemach,  z którymi borykają  się  opiekunowie-wychowawcy, np. brak urlopu wypoczynkowego (bez dzieci), wysokie koszty utrzymania, zmęczenie, wypalenie zawodowe itp. Przewodniczący Komisji podsumował  posiedzenie do RDD, za karygodne uważa brak kontaktów personalnych pomiędzy opiekunami a usamodzielnionymi wychowankami RDD, brak ciepłych, rodzinnych układów, uważa, że opiekun taki niczym nie różni się  od wychowawcy w internacie, zatrudnionego na kilka godzin.

Dyrektor Lachowicz ustosunkował się do tej wypowiedzi, przypomniał, że opiekunowie (Dyrektor jednostki)  zatrudniani są  na podstawie Karty Nauczyciela, poruszył problem wypalenia zawodowego i czasem trudnych relacji podopieczny-opiekun. Omówił oszczędności, które mają być  dokonane poprzez zmniejszenie kosztów utrzymania placówek.

Komisja przyjęła informację do wiadomości, bez zajmowania stanowiska w tej sprawie.

 


Ad. pkt. 4.
Omówienie kwestii przekazania lokalu na prowadzenie działalności statutowej dla Krajowego Towarzystwa Autyzmu, Oddział w Szczecinie


Przewodniczący  Komisji oddał głos p. Gąseckiej - Krajowe Towarzystwo Autyzmu, która przedstawiła  komisji sytuację związaną  z przekazaniem dla Towarzystwa  budynku po byłym przedszkolu na ul. Montwiła. Jest zgoda Kolegium Prezydenta na przekazanie im tego obiektu, ale pod warunkiem, że opuszczą  lokal, który obecnie zajmują na ul. Zygmunta Starego.  Pani Prezes zwraca się  z prośbą do  Komisji Zdrowia o pomoc w załatwieniu zgody na pozostanie w dwóch lokalach. Potrzebne są  im pomieszczenia na ul. Z. Starego, dla dzieci autystycznych  z obowiązkiem szkolnym, na ul. Montwiła zyskują faktycznie tylko 220 m kw, nie jest to dużo.

Przewodniczący Komisji  poprosił o zabranie głosu p. Prezydenta  Jerzego Krawca, który poinformował, że przekazują Autystom pomieszczenia na ul. Montwiła,  ale pod warunkiem opuszczenia  lokalu na ul. Z. Starego. Poinformował  Komisję o długotrwałej procedurze szukania lokalu dla Stowarzyszenia, o problemach z tego wynikających, cieszy się, że odpowiedni  lokal wreszcie się  znalazł. Ale autyści musza zwolnić lokal, który zajmują  obecnie.

Radna  Masłowska zadała pytanie, dlaczego  p. Gąsecka nie przejęła budynku na ul. Strzałowskiej po szkole specjalnej.

Uzyskała  odpowiedź, że budynek ten nie spełniał  warunków, koszta utrzymania  były zbyt wysokie.

Radny  Trokowski zapytał więc, czy są w  stanie utrzymać  naraz 2 lokale? Pani Prezes stwierdziła że dadzą sobie z tym radę.

Przewodniczący Komisji B. Arłukowicz  zaproponował  2 wersje stanowiska :

1. Popierające  stanowisko Prezydenta Jerzego Krawca

2. Popierające  wniosek -prośbę  Towarzystwa  Autystów.

Radny  Paweł Bartnik  zaproponował, aby podjąć próbę  opuszczania  lokalu na Z. Starego sukcesywnie, należałoby opracować harmonogram zwalniania pomieszczeń. Uważa, że taki harmonogram należałoby uzgodnić pomiędzy p. Masojć, dyr. Wydziału Nieruchomości oraz Prezydentem Krawcem i oczywiście p. Gąsecką.

Komisja po krótkiej naradzie, przyjęła stanowisko (za-6) o treści:

    Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina po zapoznaniu się  z wnioskiem  Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Szczecinie dotyczącym chęci pozostania w zajmowanym lokalu przy ul. Zygmunta Starego w Szczecinie już  po otrzymaniu od miasta pomieszczeń po  przedszkolu na ul. Montwiłła- postanowiła  zwrócić się do Prezydenta Miasta o rozpoczęcie negocjacji pomiędzy:

- Z-cą  Prezydenta Jerzym  Krawcem, p. Lilianą Gąsecką i  dyr. Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej p. E. Masojć.Celem negocjacji jest  podpisanie porozumienia,w którym ustali się  harmonogram stopniowego opuszczania przez Krajowe Towarzystwo Autystów pomieszczeń przy ul. Zygmunta Starego.

Wyniki w/w negocjacji oraz treść  podpisanego porozumienia  proszę przekazać  do Komisji Zdrowia Pomocy Społecznej RM Szczecina.

 


Ad. pkt. 5.
Omówienie korespondencji wpływającej do Komisji


Komisja rozpatrzyła następujące pisma, które wpłynęły pod obrady:

     1. Pismo skierowane od Przewodniczącego Rady Miasta p. Stopyry, prośba o zajęcie stanowiska przez Komisje,  dotyczącego wydania opinii w sprawie  projektu zagospodarowania Placu Solidarności wraz  z projektem pomnika "Grudzień 70". Przedmiotowe pismo stanowi załącznik do protokołu.

Komisja postanowiła nie zajmowac stanowiska w tej sprawie (za-6).

2. Pismo p. Gruszczyńskiego  -prośba o spotkanie z Komisją Zdrowia. Komisja po zapoznaniu sie z treścią pisma- postanowiła  skierować przedmiotowe pismo jako właściwe-  do komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Przedmiotowe pismo stanowi załącznik do protokołu

3. Pismo Towarzystwa Autystów w sprawie dotacji celowej dla 1 wychowanka -ucznia.

Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej po zapoznaniu się z przedmiotowym pismem- przekazuje pismo Krajowego Towarzystwa Autyzmu -Oddział w SZczecinie do Prezydenta Miasta , z prośbą  o przedstawienie stanowiska Pana Prezydenta w tej sprawie. (za-6)


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Inspektor BRM
 Bartosz Arłukowicz
udostępnił:
wytworzono:
2007/12/31 13:07:58
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2004/10/13 08:31:11
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2004/10/13 08:31:11
Anna Myślińska 2004/09/20 12:43:17
Anna Myślińska 2004/09/20 12:40:24
Anna Myślińska 2004/09/15 15:07:45
Anna Myślińska 2004/09/14 10:25:07