PROTOKÓŁ NR 0063-6/67/04
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 26 LUTEGO 2004 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bartosz Arłukowicz - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia |
3. | Żłobki miejskie- funkcjonowanie placówek, budżet na rok 2004. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Komisja w wyniku głosowania przyjęła zaproponowany porzadek obrad.(za-8)
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
Komisja przyjmie protokół na kolejnym posiedzeniu.
Ad. pkt. 3.
Żłobki miejskie- funkcjonowanie placówek, budżet na rok 2004.
Przewodniczący Komisji oddał głos dyr. Guranowskiemu- Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej, który dokona.ł wprowadzenia do tematu. Poprosił o przedstawienie tematu p. Barbarę Mielko- dyr. Żłobków Miejskich w Szczecinie. Materiał, przedstawiony przez p. dyrektor stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Pani dyrektor zapoznała radnych z sytuacją dot. sieci żłobków w mieście i skali zapotrzebowania na żłobki. W chwili obecnej jest 7 żłobków miejskich, w których przebywa 531 dzieci na 600 zabezpieczonych miejsc. Koszt miesięczny utrzymania 1 dziecka wynosi 523 zł, odpłatność za pobyt w żłobku jednozmianowym wynosi 220 złotych a w dwuzmianowym- 250,-zł. Stawka żywieniowa wynosi 4,30,-zł.
Aktualnie w żłobkach zapisanych jest 550 dzieci, z tego 189 pozostaje w rodzinach niepełnych. MOPR finansuje pobyt 4 dzieci.
Jeżeli chodzi o kadrę - w miesiącu styczniu zatrudnionych było 134 osoby, z tego podstawową grupę zawodową stanowią opiekunki dziecięce. Pozostałe grupy zawodowe: administracja- 15 etatów, 8 pielęgniarek, 2 nauczycielki, intendenci-7, salowe i kucharki- 50 osób. Budżet roczny żłobków wynosi 4,6 mln zł- zorientowane potrzeby wahają się w granicach 4,8 mnl zł.
Podsumowując, dyrektor Mielko stwierdziła, że obecna sieć żłobków w mieście jest optymalna dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. W żłobkach zapewniona jest opieka i wychowanie maluchów na wysokim poziomie.
Pani dyrektor poruszyła problem dzieci pozostawionych w szpitalach, z nieuregulowaną sytuacją prawną, z rodzin patologicznych - są plany zakładu, które skupiają się na organizacji grupy tygodniowej w żłobku nr 6 przy ul. Mazowieckiej11, dla tej grupy dzieci. Zakład posiada doskonałą bazę lokalową i warunki dla takiej właśnie działalności.
Po wysłuchaniu informacji, rozpoczęła się dyskusja.
Zarówno radna M. Masłowska i jak i radny Trokowski pochwalili dobrą opiekę w placówkach oraz fachowy personel. Są zdania, że żłobków w mieście jest mało, ale na wysokim poziomie.
Przewodniczący komisji poruszył kwestię powstania "żłobka tygodniowego"- pyta panią dyrektor, jak zapatruje się na pomysł ewentualnego przejęcia tam dzieci z "Chatki Puchatka", która mieści się w Szpitalu Miejskim.
Pani dyrektor Mielko uważa, że to dobry pomysł, jest w stanie zabezpieczyć 20 miejsc w nowej placówce na taką działalność.
Przewodniczący Komisji zadał pytanie dyr. Guranowskiemu, jak zapatruje się na wspomnianą propozycję.
Dyrektor Guranowski potwierdził, że koncepcja jest dobra, byłby to ośrodek interwencyjny dla dzieci z nieuregulowanym statusem prawnym, czekających na adopcję. Robiono już wstępną analizę finansową, na uruchomienie takiej placówki potrzeba 150 tys złotych. Jest to ostateczny koszt adaptacji, a rozruch mógłby nastąpić na początku 3 kwartału tego roku.
Radni byli zgodni co do kwestii wyprowadzenia ze Szpitala Miejskiego pozostawionych w Chatce Puchatka noworodków społecznych. Komisja jest zdania, ze szpital powinien zając się ludźmi chorymi i umierającymi.
Komisja dyskutowała również nad kwestią Pogotowia Opiekuńczego, Rodzin Zastępczych i ich kontroli oraz szkolenia rodzin do przejęcia zadań adopcyjnych. Takich rodzin na dzień dzisiejszy jest za mało.
Radna Masłowska zgłosiła wniosek, o zaproszenie na kolejne posiedzenie komisji przedstawicieli rodzin zastępczych. Wniosek został zaakceptowany przez Komisję.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt stanowiska w brzmieniu:
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina zwraca się do Prezydenta Miasta o przygotowanie do dnia 30 marca 2004 koncepcji stworzenia ośrodka interwencyjnego dla noworodków społecznych. Wiąże się to w konsekwencji z likwidacją "Chatki Puchatka" w Szpitalu Miejskim.
głosowanie wniosku: (za-6, p-1, wstrz-1).
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
W tym punkcie porządku obrad, Przewodniczący Komisji zadał pytanie dyr. Guranowskiemu, na jakim etapie jest przekazywanie w zarząd Szpitala Miejskiego 2 przychodni, na ul.Staromłyńskiej i Kadłubka?
Uzyskał odpowiedź, że w chwili obecnej jest konsultacja prawna oświadczenia woli, Prezydent nie podjął w tej sprawie jeszcze żadnego stanowiska. Nie zapadły żadne decyzje w tej sprawie.
Przewodniczący zapytał, czy Wydział Zdrowia zamierza konsultować tą decyzję z Komisją Zdrowia?
dyr. Guranowski ponownie poinformował, ze na razie koncepcja ta nie wyszła poza Wydział Zdrowia, czekają na opinię Prezydenta i wówczas Komisja Zdrowia zostanie poproszona o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Dyrektor zapytany został, czy opinia prawna, którą posiada Wydział Zdrowia nie wskazuje na konieczność zmiany Statutu Szpitala Miejskiego?
Komisja otrzymała odpowiedź od dyrektora, ze nie ma wg prawnika niezgodności z zapisami statutu. Szpital może również zarządzać nieruchomościami, bo w chwili obecnej to czyni.
Radny Trokowski poruszył sprawę prywatyzacji N-ZOZ-ów, zasady tej prywatyzacji nie są radnym znane. Zapytał również, czy jest wola obecnego zarządu miasta odnośnie prywatyzacji obiektów po byłych sp ZOZ.
Dyr.Guranowski odparł, że należałoby przygotować projekt uchwały w tej sprawie i przedstawić go na Radzie Miasta do decyzji radnych. Jest już lista obiektów przeznaczonych do takiej prywatyzacji.
Przewodniczący Komisji poinformował wszystkich, że istnieje stanowisko Rady Społecznej Szpitala Miejskiego, w którym jednogłośnie pozytywnie opiniuje się decyzję przejęcia przez szpital miejski w zarząd 2 przychodni, o których mowa. Zapytał dyr. Guranowskiego, czy były prowadzone konsultacje na ten temat z lekarzami z wnioskowanych do przejęcia przychodni??
Otrzymał odpowiedź, że z częścią lekarzy były prowadzone rozmowy, nie znane są mu jednak jej wyniki. Jeżeli zaś chodzi o mieszkańców z prawobrzeża- obiecane mają: większą dostępność do usług medycznych oraz do specjalistów.
Po uzyskaniu tych informacji, Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wniosek radnej Grazyny Kochańskiej. Projekt stanowiska komisji został przegłosowany (za-7- jednogłośnie).
Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miasta Szczecina zwraca się o przedstawienie zasad prywatyzacji lokali N-ZOZ począwszy od roku 1999. Komisja ponownie wnosi również o określenie, na jakich zasadach został oddany sprzęt medyczny lekarzom.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Inspektor BRM | Bartosz Arłukowicz |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Anna Myślińska
- dnia:
- 2004/03/15 11:49:55
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2004/03/15 11:49:55 | |
Anna Myślińska | 2004/03/15 11:49:43 | |
Anna Myślińska | 2004/02/23 11:24:05 |