PROTOKÓŁ NR 0063-5/44/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 30 PAŹDZIERNIKA 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 13:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji z dn. 23 października 2003 r. |
3. | Sytuacja lokalowa szczecińskich galerii i antykwariatów. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Komisja przyjęła porządek obrad w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji z dn. 23 października 2003 r.
Komisja przyjęła protokół w wyniku głosowania /8-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 3.
Sytuacja lokalowa szczecińskich galerii i antykwariatów.
Przewodniczący P. Bartnik - zwrócił uwagę, że miasto nie prowadzi jednolitej polityki wobec miejsc, w których prowadzona jest działalność kulturalna i twórcza typu galerie i antykwariaty.
P. S. Szafrański - Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji - wyjaśnił, że Wydział realizuje politykę zapisaną w uchwale Rady Miasta w sprawie priorytetów w kulturze. Przypomniał o działającej Komisji ds. przydziału pracowni artystycznych, która zajmuje się przydziałem lokali dla artystów. Wydział nie zajmuje się lokalami dzierżawionymi przez artystów i nie ma wpływu na wysokość czynszów. Od kilku lat dzierżawcy podnoszą sprawę wykupu lokali oraz wysokości opłat a prawo uchwalone przez sejm dopuszcza potraktowanie dzierżawców prowadzacych działalność kulturalną na specjalnych zasadach.
P. Paweł Rutkowski - Kierownik Referatu ds. Zarządzania i Polityki Mieszkaniowej w Wydziale Mieszkalnictwa i Lokali Użytkowych - miasto wynajmuje lokale podmiotom tj. stowarzyszenia, fundacje lokale użytkowe gdzie może być prowadzona dzialalność gospodarcza - najemca wyłaniany zostaje w drodze przetargu, drugą grupą są np. stowarzyszenia czy osoby fizyczne, które na mocy odrębnych przepisów wynajmują pomieszczenia posiadające status pomieszczeń mieszkalnych na pracownie plastyczne. W obydwu przypadkach podpisywane są umowy najmu, które zawierają standardowe zapisy o prawach i obowiązkach najemcy oraz o wysokości czynszu. Istnieją także umowy, które dot. użyczenia ale i w tym przypadku wpływają od najemcy opłaty do miasta związane z eksploatacją.
Przemysław Cerebież-Tarabicki - Galeria "Trystero" - poinformował, że celem strategicznym galerii jest wykup lokalu. Oczekuje realizacji obietnic ze strony zarządu dot. sfinalizowania kupna lokalu. Obecnie czynsz wynosi 2,5 krotność stawki + podatek od nieruchomości + koszty wywozu śmieci.
Jolanta Rybkiewicz - Galeria Galle przy ul. Św. Wojciecha 1 - poinformowała, że wysokość czynszu w znaczny sposób ogranicza działalność galerii oraz że także jest zainteresowana wykupem lokalu.
P. Andrzej Gładkowski - Galeria Bene Est - wyjaśnił, że galeria prowadzi działalność komercyjną czysto artystyczną na powierzchni 84 m2, za którą płaci 18 zł/ m2. W chwili obecnej posiada zadłużenie czynszowe.
P. Katarzyna Pietraska - Antykwaiat "Czas" - wyjaśniła że w chwili obecnej antykwariat posiada 3 miesięczne zaległości czynszowe, ponieważ został przeprowadzony pełen remont loklalu, który przejęty został po sklepie spożywczym w bardzo złym stanie.
P. Małgorzata Frymus - przedstawiła problemy fianansowe Teatru KANA i Stowarzyszenia OFFicyna. Przypomniała, że wg założeń przyjętrych przez Radę Miasta w tym roku powinna powstać Galeria Miejska co się nie stanie. Lokal OFFicyny działa na zasadach użyczenia więc nie ma kosztów związanych z opłatą czynszu ale koszty utrzymania i tak są i to w wysokości ok. 3 tys. zł /miesiac. Długi galerii wynoszą ok. 60.000 zł, które powstały już 2 lata temu, kiedy galeria była finansowana na zasadach grantów a nie kontraktu.
P. Piotr Haładuda - Pracownia Witraży - wyjaśnił, że pracownia posiada zaległość czynszową z którą się upora. wysokość czynszu to 2,8 krotności stawki i to w obecnej sytuacji rynkowej jest zbyt dużo. Przedstawił zakres prowadzonej działaności.
P. Andrzej Łazowski - Kamienica Artystyczna - wyjaśnił, że remont kamienicy został przeprowadzony na koszt najemców, wymieniono okna, odnowiono klatkę schodową, zamontowano domofon itd. po czym okazało się że koszty utrzymania tych lokali się zwiększyły głównie ze względu na koszty związane z ogrzewaniem co jest związane wspólnym ogrzewaniem z OFFicyną. Poinformował, że wyszyscy artyści z kamienicy są zainteresowani kupnem swoich lokali.
P. Leszek Niedochodowicz - Galeria "Teraz" - wyjaśnił, że nagły wzrost kosztów w kamienicy rzeczywiście wynikają ze wzrostu kosztów ogrzewania a nadzorca obiektu nie chce zrobić nic, aby każdy najemca płacił za swoje ogrzewanie - ZBiLK chce koszty założenia podlicznika przerzucić na lokatorów.
P. Wojciech Lizak - Antykwariat Wu-eL - prezentując swoją działalność opowiedział także o swojej współpracy ze szkołami. Jest zainteresowany wykupem swojego lokalu i nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego miasto nie chce sprywatyzować lokali prowadzących działalność kulturalną. Poinformował, że z aukcjami przez siebie organizowanymi musiał wyjść poza Szczecin.
P. Roman Zańko - Galeria "Pod sukniami" - wyjaśnił, że galeria zajmuje się przedstawianiem sztuki osób niepełnostrawnych i z upośledzeniem umysłowym. Galeria działa 6 lat prowadzi plenery, warsztaty. Obecnie stawka czynsszu za lokal wynosi 3 krotność stawki.
Na wniosek radnej E. Malanowskiej Komisja przez aklamację przyjęła stanowisko w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi do Pana Prezydenta o doprowadzenie do zawarcia ugody z "Galerią pod sukniami" i wycofanie pozwu z sądu w sprawie lokalu zajmowanego przez Galerię.
Galeria pod sukniami" jest jedyną placówką w mieście, która prowadzi działalność artystyczną osób niepełnosprawnych. Funkcjonuje w mieście od ponad 6 lat. Mimo trudności i przeciwności losu kontynuuje działalność artystyczną z dużą determinacją stając się często podpora osób niepełnosprawnych
P. Jan Szewczyk - Związek Polskich Artystów Plastyków - Stowarzyszenie w chwili obecnej liczy ok. 50 członków i zajmuje cztery obiekty. Stowarzyszenie nie posiada zadłużenia ale doszły dodatkowe koszty w formie podatku od nieruchomości. Wyjaśnił, że czynsze za obiekty są stale płacone ale w przypadku galerii przy ul. Koński Kierat 14 Stowarzyszenie dążyłoby do zniesienia opłat za czynsz, ponieważ jest to galeria prowadząca dzialalność jedynie promocyjną.
Stowarzyszenie Twórcze Rzeźbiarzy - zajmuje się przede wszystkim wystawami ale nie posiada sklepów i tak naprawdę galerię utrzymuja członkowie stowarzyszenia ze składek
P. M. Frymus - w imieniu przedstawicieli galerii i antykwariatów przedstawiła Komisji propozycję regulacji opłat czynszowych instytucji pozarzadowych zajmujących się działalnością kulturalną /załącznik nr 3 do protokołu/
P. W. Lizak - zapytał czy Przewodniczący Komisji P. Bartnik i Dyr. Wydziału Kultury i Promocji S. Szafrański są za prywatyzacją lokali prowadzących działalność kulturalną.
Przewodniczący P. Bartnik i S. Szafrański - odpowiedzieli twierdząco.
P. Paweł Frąckowiak - Szczecińskie Centrum Renowacyjne - stwierdził, że spółka jest dobrym partnerem dla kultury, ponieważ stara się wspierać działalność artystyczną. Stosuje preferencyjne stwaki ale stara się nie pozbywać prawa własności. Złożył deklarację współpracy, że jeżeli kto kolwiek ma kłototy ze swoimi lokalami.
P. Krzysztof Siuda - Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego - wyjaśnił, że kłopoty dot. stawek czynszu nie dotyczą STBS. Poinformował o trwających rozmowach dot. zmniejszenia stawki czynszowej .
Radny B. Arłukowicz - zapytał, czy Prezydent planuje rozpocząć prace dot. zmiany stawek czynszów dla osób prowadzacych działalność kulturalną? Zgłosił także uwagę, aby przed każdym posiedzeniem Komisji, w tak szerokim gronie, członkowie Komisji otrzymywali informację pisemną w zakresie tematyki posiedzenia.
P. Piotr Krzystek - Zastępca Prezydenta Miasta - wyjaśnił, że jeżeli chodzi o wykupy lokali to osobiście nie wyklucza takiej możliwości ale istnieje możliwość podpisywania długoterminowej dzierżawy, co sprawi że miasto będzie miało możliwość kontrolowania co w danym miejscu się dzieje. Gmina nie rozlicza wszystkich nakładów jakie ponieśli najemcy a jedynie nakłady konieczne, które podniosły standard lokalu. Co do czynszu to mamy najemców, którzy posiadają stawki preferencyjne 2,09 stawki - jeżeli nie jest prowadzona tam działalność gospodarcza, i jest to stawka minimalna kosztów utrzymania lokalu, które miasto ponosi. Natomiast sprawy umorzeń są regulowane regulowane zapisami uchwały RM, ale w obecnej chwili ze względów gospodarczych nie widzi możlowości innych umożeń niż stosowane dotychczas, ponieważ może prowadzić to do nadużyć.
Na wniosek radnego J. Modrzejewskiego Komisja przez aklamcję przyjęła wniosek w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o przedstawienie w formie tabelarycznej pełnego wykazu galerii i antykwariatów funkcjonujących we wszystkich lokalach komunalnych z podaniem:
- podstaw przyznawania lokalu,
- stawki czynszu,
- rodzaju prowadzonej działalności,
- danych dot. najemcy,
- informacji aktualnych płatności,
- ewentualnych innych istotnych informacji.
Wiceprzewodniczący J. Wijas - zapytał z czego wynikają rozbierzności stawek czynszowych?
P. P. Krzystek - wyjaśnił, że w przypadkach gdzie łączy się sferę działalności kulturalnej i twórczej z działalnością gospodarczą stawki wynikają z warunków przetargów a także od lokalizacji danego lokalu. Co do wykupu lokali przy ul. Św. Wojciecha, to miasto nie prowadzi procedur dających możliwość wykupu lokali, jeżeli wynajmujący mają problemy z płaceniem czynszu a ponadto mogą tam także istnieć problemy związane z wydzieleniem geodezyjnym.
Radny B. Arłukowicz - zaproponował wytypowanie z grona właścicieli galerii 3 osób jako reprezentantów i zaprosił do dyskusji w klubie SLD. Zobowiązał się do zajęcia się przez klub SLD sprawą galerii i zapewnił o poparciu starań w zakresie prywatyzacji lokali zajmujących się działalnością kulturalną i zdrowotną.
Radna M. Masłowska - zaprosiła gości do Klubu Prawa i Sprawiedliwości, który od zaawsze opowiadał się za uwałaszeniem.
Radni E. Malanowska, M. Masłowska i J. Wijas zobowiazali się podjąć prace nad opracowaniem zmian do uchwał Rady Miasta (Nr 521/97, 522/97, 555/98, 737/2000) dot. lokali w których prowadzona jest działalność kulturalna.
P. S. Szafrański - poinformował, że umówił się w ZBiLK-u w sprawie Kamienicy Artystycznej w celu rozwiązania problemu i przedstawi Komisji wyniki tych rozmów.
Komisja przez aklamację wniosek zgłoszony przez Przewodniczącego P. Bartnika w brzmieniu:
Komisja wnosi o ponowne rozpatrzenie przez Prezydenta Miasta sytuacji wszystkich podmiotów prowadzacych dzialalność twórczą i kulturalna, które są zadłużone wobec miasta oraz podjecie stosownych kroków w celu zmniejszenia czynszu lub umożeniem powstałego zadłużenia.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja zapoznała się z pismami w sprawie stadionu przy ul. Potulickiej:
- Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej /załącznik nr 4 do protokołu/
- Prezydenckiej Rady ds. Kultury Fizycznej /załącznik nr 5 do protokołu/
- Uniwersytetu Szczecińskiego /załącznik nr 6 do protokołu/
- Zespołu Szkół nr 4 /załącznik nr 7 do protokołu/
- I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego /załącznik nr 8 do protokołu/
- VIII Liceum Ogólnokształcącego /załącznik nr 9 do protokołu/
- XIV Liceum Ogólnokształcącego /załącznik nr 10 do protokołu/
- Zspół Szkół Nr 3 /załącznik nr 11 do protokołu/
Na wniosek radnego J. Modrzejewskiego Komisja przyjęła stanowisko do Przewodniczącego Rady Miasta w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o zdjęcie z porządku obrad sesji w dn. 3 listopada 2003 r. projektu uchwały Nr 245/03 w sprawie rozstrzygnięcia protestu dotyczącego likwidacji stadionu sportowego, do projektu zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Nowe Miasto – Potulicka (zmiana S-33).
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marta Klimek Inspektor BRM | Paweł Bartnik |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2004/11/18 15:06:42
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2004/11/18 15:06:42 | |
Marta Klimek | 2004/11/18 15:04:00 | |
Marta Klimek | 2003/12/10 11:03:01 | |
Marta Klimek | 2003/10/24 12:08:41 |