PROTOKÓŁ NR 0063-5/37/03
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI, KULTURY I SPORTU
Z DNIA 18 WRZEŚNIA 2003 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Paweł Bartnik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Przyjęcie porządku posiedzenia. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 11.09.2003r. |
3. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta w dniu 22.09.2003r. |
4. | Korespondencja bieżąca, sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Przyjęcie porządku posiedzenia.
Komisja przyjęła porządek obrad w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji 11.09.2003r.
Komisja przyjęła protokół w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta w dniu 22.09.2003r.
Komisja omówiła następujące projekty uchwały:
- Nr 187/03 w sprawie polityki edukacyjnej oraz zmieniająca załącznik Nr 5 do uchwały Nr I/N/1155/02Rady Miasta Szczecina z dnia 6 maja 2002 roku w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Szczecina – projekt uchwały omówiła p. E. Masojć Dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej.
Komisja w wyniku głosowania /5-za, 1-przeciw/ przyjęła wniosek, skierowany do Przewodniczącego Rady Miasta, w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnosi o zdjęcie z porządku obrad sesji w dn. 22 września, projektu uchwały Nr 187/03 w sprawie polityki edukacyjnej oraz zmieniająca załącznik Nr 5 do uchwały Nr I/N/1155/02Rady Miasta Szczecina z dnia 6 maja 2002 roku w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Szczecina, i zaplanowanie sesji nadzwyczajnej Rady Miasta dot. polityki edukacyjnej miasta, na której w/w projekt uchwały będzie mógł być rozpatrywany.
- Nr 165/03(wersja 3) w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie Miasta Szczecina na rok 2003
Komisja w wyniku głosowania /4-za, 4-wstrz./ zaopiniowała pozytywnie w/w projekt uchwały w dziełach dot. edukacji, kultury i sportu.
- Nr 178/03 w sprawie oddania w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej, zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ulicy Doktora Judyma 1b wraz ze sprzedażą budynku
Radny J. Modrzejewski – uznał, że wyrywkowe załatwianie takich spraw jest nie właściwe i że miasto powinno zapoznać się z listą potrzeb lokalowych wszystkich uczelni i zamierzeń rozwojowych.
Komisja odstąpiła od opiniowania tego projektu uchwały i w wyniku głosowania /7-za, jednogłośnie/ postanowiła wystąpić do Przewodniczącego Rady Miasta o zaproszenie na sesję, w związku z tym projektem uchwały, przedstawiciela Politechniki Szczecińskiej.
Ad. pkt. 4.
Korespondencja bieżąca, sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodniczący P. Bartnik - zawnioskował o wysłuchanie propozycji przedstawicieli: Szczecińskiego Klubu Tenisowego i Fundacji Promasters dotyczącej przyszłości kortów tenisowych przy al. Wojska Polskiego 127.
P. Ireneusz Maciocha - Fundacja Promasters - poinformował o podpisanym porozumieniu pomiędzy SKT i Fundacją Promasters w zakresie użytkowania kortów i programu inwestycyjnego. Zawnioskował o odstąpienie od formy przetargowej poszukiwania inwestora, ponieważ bogaty inwestor, nie koniecznie związany z tenisem, łatwo przejmie ten teren. Ponadto zapis w planie zagospodarowania przestrzennego miasta odnośnie tego terenu dot. działalności mieszkaniowo-usługowej. Wyjaśnił, że umowa konsorcjum zacznie obowiązywać po odstąpieniu miasta od formy przetargowej i to Fundacja Promasters, jako lider konsorcjum, będzie podpisywać wszelkie umowy z miastem dot. dzierżawy tego terenu.
Radny J. Modrzejewski – uznał, że Komisja może wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od przetargu i przekazanie przedmiotowego terenu konsorcjum w dzierżawę 30-letnią
Przypomniał, że przetarg został rozpisany, dlatego ponieważ nie było porozumienia w środowisku związanym z tenisem. Teraz, kiedy doszło do porozumienia może to być sygnał dla innych grup, że tworzenie konsorcjów jest oceniane pozytywnie.
Radny B. Arłukowicz – rozumiejąc intencje i obawy konsorcjum uważa, że przeprowadzenie przetargu pozwoli poznać także inne propozycje, oczywiście o ile podpisane umowy zagwarantują, że tenis na tym terenie będzie realizowany.
Przewodniczący P. Bartnik – podkreślił, że oprócz Fundacji „Promasters” i SKT nie ma w Szczecinie innych podmiotów zajmujących się tenisem profesjonalnie.
Radna M. Masłowska – zapytała, dlaczego istnieją obawy przejęcia tego terenu na inne cele niż sportowe, skoro warunki przetargu zdaniem Komisji miały być ściśle określone?
Radny W. Hawryszuk – zapytał, jakie korzyści będzie miało miasto przekazując ten teren i jaka jest polityka Prezydenta dot. tego właśnie terenu?
Radny B. Trzos – zawnioskował o przeprowadzenie chociaż pierwszej tury tego przetargu i zapoznanie się z ofertami różnych podmiotów. Dopiero po tym podjąć szerszą debatę czy przetarg ma zostać zakończony czy też nie.
P. Anna Nowak – Zastępca Prezydenta Miasta – wyraziła opinię, że pytanie o politykę miasta można uzupełnić pytaniem: czym były korty do chwili obecnej?. Nie ulega wątpliwości, że największą imprezą promocyjną dla miasta jest Pekao OPEN, dlatego zdaniem kolegium ma być tam zaplecze dla szeroko rozumianego tenisa i przedstawiła, jakie zagadnienia w tym zakresie rozpatrywało kolegium. Pani Prezydent podkreśliła także fakt, że przetarg rozpisano z powodu nieporozumień SKT i Fundacji „Promasters” oraz w celu wyłonienia najlepszej oferty, jednak w chwili obecnej podpisane porozumienie, zapewnia realizację wszystkich warunków przetargowych. Wyjaśniła, że Prezydent Miasta chce promować przede wszystkim firmy miejscowe. Podkreśliła, że jeżeli miasto podpisze umowę z konsorcjum określi ścisłe ramy czasowe realizacji określonych przedsięwzięć.
Poinformowała, że kolegium postanowiło odstąpić od przetargu i podpisać porozumienie z konsorcjum.
P. Grzegorz Jankowski – Wydział Gospodarki Nieruchomościami –poinformował, że w chwili obecnej jest ogłoszony przetargu na 26 września br. Na dn. 23 września 2003 r. została wyznaczona ostateczna data wpłacania wadium. Wyjaśnił, że im dalej posuwa się procedura przetargowa tym trudniej wycofać się z tej procedury z powodów zarówno prawnych jak i medialnych. Głównym zagrożeniem ze strony oferenta po otwarciu ofert może być zwrócenie się do miasta o zwrot kosztów przygotowania ofert oraz tzw. kosztów niematerialnych.
Komisja na wniosek radnego J. Modrzejewskiego, w wyniku głosowania /6-za, 3-przeciw, 1-wstrz./ przyjęła stanowisko w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu w związku z podpisaniem porozumienia przez SKT i Fundację „PROMASTERS” dot. współpracy, wnosi o odstąpienie od procedury przetargu pisemnego nieograniczonego i przekazanie w 30-letnia dzierżawę nieruchomości gruntowej zabudowanej położonej w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego 127, konsorcjum powołanemu przez Fundację „PROMASTERS” i Szczeciński Klub Tenisowy, na warunkach zapisanych w ofercie przetargowej.
Komisja na wniosek radnego W. Hawryszuka, w wyniku głosowania /10-za, jednogłośnie/ przyjęła wniosek w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu ponownie wnioskuje o zmianę zapisów planu zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina i przeznaczenie terenów przy Wojska Polskiego 127, na obiekty sportowe służące rozwojowi i uprawianiu tenisa ziemnego oraz sportów zimowych (tj. hokej i łyżwiarstwo figurowe) oraz usługi, wykluczając funkcję mieszkalną.
Komisja w wyniku głosowania /7-za, jednogłośnie/ przyjęła wniosek zgłoszony przez Radnego W. Hawryszuka w brzmieniu:
Komisja Edukacji, Kultury i Sportu wnioskuje o podjęcie współpracy szkół z lasami komunalnymi w następujących sprawach:
- zbierania żołędzi i kasztanów dla potrzeb dokarmiania zwierząt
- niszczenia szkodnika atakującego kasztanowce
- budowy skrzynek lęgowych dla ptaków (z wykorzystaniem odpadów stolarskich) oraz paśników
- zajęć związanych z przyrodą oraz ekologią prowadzonych w terenie
Komisja wnosi o rozważenie możliwość korzystania ze środków europejskich przy realizacji tego programu.
Radny W. Hawryszuk – z głosił wniosek o zapoznanie się na jednym z kolejnych posiedzeń z informacją dot. działalności instytucji miejskich w okresie letnim oraz planami na kolejny rok artystyczny.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Marta Klimek Inspektor BRM | Paweł Bartnik |
- udostępnił:
- wytworzono:
- 2007/12/31 13:07:58
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2003/09/11 12:39:22
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2003/09/11 12:39:22 |